Анархија

Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не, него саркастичен коментар е :D.

Ми звучеше како да се зезаш па се приклучив. Што точно сметаш дека се толкува погрешно кај дефинициите за двата термина?
Да, знам дека беше саркастичен одговор. Мислев дека е сарказам, па се приклучив. :D

Првенствено демонизирањето на приватната сопственост, капиталот, загрозеноста на работничките права, некаква си страшно опасна богата класа у општеството.
За второто, тоа што анархија секогаш се дефинира како некаква социјална анархија, живеење у комуни, место да се третира слободата како слободата на единката.
Да не се повторувам, го иаме ова зборено погоре.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да, знам дека беше саркастичен одговор. Мислев дека е сарказам, па се приклучив. :D

Првенствено демонизирањето на приватната сопственост, капиталот, загрозеноста на работничките права, некаква си страшно опасна богата класа у општеството..
Друже, тоа не е демонизирање, тоа се факти. Од каде да почнам да ги бројам? Дисбалансот денес, дали од финансиска и социо-економска гледна точка, од еколошка, или геополотичка, е токму ради системот. Даде простор да мутира во олигархија која нема ронка совест за тоа што го прави.

За второто, тоа што анархија секогаш се дефинира како некаква социјална анархија, живеење у комуни, место да се третира слободата како слободата на единката.
Не мора секогаш да се дефинира така, се согласувам. Ама индивидуалистите се многу помал број, тиа што сакаат да тераат живот во комуни се мнозинство, затоа толку на нив се навраќаме.

Индивидуалисти само на нет имам најдено.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Друже, тоа не е демонизирање, тоа се факти. Од каде да почнам да ги бројам? Дисбалансот денес, дали од финансиска и социо-економска гледна точка, од еколошка, или геополотичка, е токму ради системот. Даде простор да мутира во олигархија која нема ронка совест за тоа што го прави.
Па почни од тоа кои се државите у кои живее најбогатата средна класа, па до еколошки најсредени држави, продолжи натаму до најбезбедни држави, со најголеми граѓански слободи. Нема такви лево ориентирани држави на листите. Али еве ти можност за теорија на заговор, може оти десните држави ги праат статистиките, сами си се ставаат толку високо на листите.

Не мора секогаш да се дефинира така, се согласувам. Ама индивидуалистите се многу помал број, тиа што сакаат да тераат живот во комуни се мнозинство, затоа толку на нив се навраќаме.

Индивидуалисти само на нет имам најдено.
Тоа може оти дружиш у неинтернет просторот само со леви анархисти е?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Тоа може оти дружиш у неинтернет просторот само со леви анархисти е?
Обично тој мал број од индивидуалистите биле анархо-примитивисти. Со нив не сум баш најблагонаклонет :D. Не дека со другиве не сум имал разлики во погледи и решенија/постапки, ама со нив ќе дојдеш до некој компромис, со овие не.

Па почни од тоа кои се државите у кои живее најбогатата средна класа, па до еколошки најсредени држави, продолжи натаму до најбезбедни држави, со најголеми граѓански слободи. Нема такви лево ориентирани држави на листите. Али еве ти можност за теорија на заговор, може оти десните држави ги праат статистиките, сами си се ставаат толку високо на листите.
Не би требало да има класа, или разлики во регионите како да се третира народот, нити "најголеми" граѓански слободи. Теоријата на заговор е што ги има истиве работи, таа е најголемата теорија на заговор :D
 
D

Daedalus

Гостин
Ова е исто како пример да кажеш дека конзервативци - индивидуалисти или пуританци индивидуалисти во демократска држава да се залагаат за легализација на јавни куќи, оти нели го имаат тоа право по основ на демократски слободи.

Теоретски не постојат анархисти кои се залагаат за хиерахиска структура.
Ова му е периодот кога почна да се конвертира у ВМРО, ради тоа се приметуваат вакви неконзистентни ставови и дисонанци. Сега е фул блоун ВМРО за хиерархија и отстранување на соросоиди и пушачи на марихуана од општеството. Тоа е драстична метаморфоза, од ларва у пеперутка или некој би рекол кај него процесот е обратен, од пеперутка у ларва.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.502
Ова му е периодот кога почна да се конвертира у ВМРО, ради тоа се приметуваат вакви неконзистентни ставови и дисонанци. Сега е фул блоун ВМРО за хиерархија и отстранување на соросоиди и пушачи на марихуана од општеството. Тоа е драстична метаморфоза, од ларва у пеперутка или некој би рекол кај него процесот е обратен, од пеперутка у ларва.
Да не те прочитав овде, ќе мислев за мене се однесува постов. Инаку, Ебиветерко мене ме има цитирано, што значи мене ми се обраќа. Си помешал нешто, или пак не!? :cautious:
 
D

Daedalus

Гостин
Да не те прочитав овде, ќе мислев за мене се однесува постов. Инаку, Ебиветерко мене ме има цитирано, што значи мене ми се обраќа. Си помешал нешто, или пак не!? :cautious:
Тебе те цитираше али ви се обраќаше и на тебе и на Шкорпи пошто муабетот му важи и за двајцата. Ја за Шкорпи зборам иначе не бери гајле, не дека и ти немаш малце ВМРО од прабаба некоја у крв али ти си стабилен, не доживуеш вакви драстични метаморфози. :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.502
Тебе те цитираше али ви се обраќаше и на тебе и на Шкорпи пошто муабетот му важи и за двајцата. Ја за Шкорпи зборам иначе не бери гајле, не дека и ти немаш малце ВМРО од прабаба некоја у крв али ти си стабилен, не доживуеш вакви драстични метаморфози. :D
Сепак мислам дека Ебиветерко само мене ми се обраќаше. Али океј, небитно.

Инаку, околу вемерото во мене, ќе треба да се распрашам по дедовциве додека се живи уште, можно е да има некоја жичка останато од прадедо чим имам ваква аверзија кон комуњарство и све што почнува на кому. :D
 
D

Daedalus

Гостин
Сепак мислам дека Ебиветерко само мене ми се обраќаше. Али океј, небитно.

Инаку, околу вемерото во мене, ќе треба да се распрашам по дедовциве додека се живи уште, можно е да има некоја жичка останато од прадедо чим имам ваква аверзија кон комуњарство и све што почнува на кому. :D
Уште да беа тие комуњари. Таа кобна приватизација смрди на капитализам од 500 километри.[DOUBLEPOST=1462417109][/DOUBLEPOST]Иначе прочитав сеа пак, на тебе ти се обраќал само у право си, Шкорпи у тој период, уште цврсто стоел на анархизам. Не сум го прочитал убаво, после ваљда ја доживеал драстичната метаморфоза. Али не е битно, сеа сум у некој мод да го серам Шкорпи ради велепредавството на нас хипстерите и нашата кауза!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Јас знам, ти не знаеш.
ВМРО ми се одвратни
Молимте не ме бој со политичка четка
Одговорност е термин кој полека го губи значењето денес, особено од тие што се на власт, уште еден знак дека таков систем е нефункционален.
Шкорпи на периоди ја имаше киднапирано темава. Дел од цитатите горе му се од оваа, дел од други теми, ама супер изгледаат вака, заедно. Шкорпи, како ретко кој друг, без да образложи како неговите идеи би функционирале во пракса, скриен зад "треба да" и "ќе научат дека", редовно користеше навреди и омаловажувања, се ставаше во надредена позиција, дисквалификуваше и тераше ремет. Шкорпи диктираше темпо, сведуваше на прво лице еднина кога напаѓаше, се поставуваше како интелектуално и морално супериорен.

А тоа е секогаш проблем оти перчење и праење мајмун е нешто шо луѓе го памтат. Ја разбирам дека на секој му треба издувен вентил. Малку да издиши од таа загушлива атмосфера кај што егзистенцијата му е поврзана со политичка партија која него лично го смета за фрик, за генетски отпад. Нема ништо лошо во тоа да се уклучиш негде на некој виртуелен медиум каде што ти е загарантирана анонимност и да испукаш работи во кои можеби лично веруваш, ама у потесно опкружување не смееш да ги изразиш за атер на твои блиски или на твој паричник. Нема проблем. Ама кога ем си компромитираш анонимност, ем тука покажуваш таква ароганција додека дробиш нешто до кое ни малку не се придржуваш, кога тие пред кои си компромитирал анонимоност те виделе на марш на факинг ГДОМ ( :D :D ) и идат тука да те плеснат по нос, тоа по цена да ме тргнат од модератор нема да биде офтопик, затоа шо е совршен пример со какви си имаме работа.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ова му е периодот кога почна да се конвертира у ВМРО, ради тоа се приметуваат вакви неконзистентни ставови и дисонанци. Сега е фул блоун ВМРО за хиерархија и отстранување на соросоиди и пушачи на марихуана од општеството. Тоа е драстична метаморфоза, од ларва у пеперутка или некој би рекол кај него процесот е обратен, од пеперутка у ларва.
Јеби га...Bullshit talking, money walking.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Интересно, колку може да се споиви идеите на анархизам и Gongo, или Quango :unsure:
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...идеите се генијална забава за мозокот...се додека се таму :);)
...најопасните анархисти се дел од владеачките структури и успешно ни ја продаваат илузијата за демократија,права и закони
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
Граѓанските протести против расизмот во Америка се гонг предвесник за една нова 'калакурница' за која допрва ќе сведочиме. Македонија е сеуште во ран стадиум на вриеж со неправедниов здраствен третман, стапката на невработеност која расте од ден у ден и распадот на економијата. Според тоа како се одвиваат работите, апропо аналитичките толкувања е многу можно и овде наскоро да се случи едно fucked up поларизирачко фијаско. (Мада тешко да израснеме муда за тоа ама сепак).

Сега уште не сме официјално влезени во рецесија според диктатот од ЕУ. И муабетот е..само трпение, цветот никнува од Адот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom