Анархија

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.256
Поени од реакции
5.228
Као што пишаа анархија е утопија и неможе да функционира ради тоа. Да бевме сите роботи без емоции тогаш да али не сме.
Исто без хиерархија човекот не може да функционира и првите племиња имале поглвар, шеф затоа што when shit hits the fan мора да има некој што ќе пресече.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
повеќе сум како учителка на деца со пречки во развојот
Ќути што не те читаат какво мислење имаш за истите кога утре би станале тинејџери. Немој сраму, не ме јади :D

Jas sum siguren dekauste utre da se desi raspad na sistemot da nema policija ili vojska,sleduva haosot i ludiloto.So mislis deka nekoj kriminalni umovi nema odma da ja iskoristat situacijata za siluvnja grabezi,ubistva ili pedofilija.Dobro e sto imas ideali ama mislam deka go precenuvas covestvoto.Anarhijata e dobra kako ideja i bi bilo super da se zivee na toj nacin,ama sega za sega e utopija.
Дали сериозно сметаш дека во анархистичко општество, полесно ќе му биде на некој криминалец да биде тоа што е и да прави тоа што намерава да прави? Прво, со среќа да силуваш девојка анархистка. Ако она не ти го отсече, тогаш дечко и/браќата по идеологија има да се забавуваат со тебе. Истото останува и за грабежи. Некој створил нешто со свој труд а друг паразит онака му текнало да го собере за себе (пример). Да не зборам за педофилите што би им се случило доколку пробаат било што во такво општество.

Не друже, не го преценувам човештвото. Го потсеќам истото на неговиот потенцијал. А општествените модели, агендите на владетелите, и промовираните и форсирани вредносни системи го имаат натерано тоа човештво да заборави што е, и какво може да биде, доколку се оди во правата насока на прогрес. Вистински прогрес. Не на хартија. А самата идеологија не промовира ниту е, некаква утопија. Но разбирам зошто така изгледа и звучи. Затоа што денешниот систем така добро го има покорено човекот, да и малку подобар систем на функционирање од денешниот звучи како идеална ситуација или некаква Утопија. Совршенство не постои. Анархијата само се има насочено во тој смер и да гради во тој правец, не дека е совршена. Подобра алтернатива од ова денес, али не совршена.[DOUBLEPOST=1420292402][/DOUBLEPOST]
Као што пишаа анархија е утопија и неможе да функционира ради тоа. Да бевме сите роботи без емоции тогаш да али не сме.
Исто без хиерархија човекот не може да функционира и првите племиња имале поглвар, шеф затоа што when shit hits the fan мора да има некој што ќе пресече.
1) Не е утопија. Кој те лажел?
2) Не бара суспензија/потиснување на емоции. Кој те лажел?
3) Од каде тоа дека без хиерархија нема да има ред? Кој те лажел?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Ќути што не те читаат какво мислење имаш за истите кога утре би станале тинејџери. Немој сраму, не ме јади :D



Дали сериозно сметаш дека во анархистичко општество, полесно ќе му биде на некој криминалец да биде тоа што е и да прави тоа што намерава да прави? Прво, со среќа да силуваш девојка анархистка. Ако она не ти го отсече, тогаш дечко и/браќата по идеологија има да се забавуваат со тебе. Истото останува и за грабежи. Некој створил нешто со свој труд а друг паразит онака му текнало да го собере за себе (пример). Да не зборам за педофилите што би им се случило доколку пробаат било што во такво општество.

Не друже, не го преценувам човештвото. Го потсеќам истото на неговиот потенцијал. А општествените модели, агендите на владетелите, и промовираните и форсирани вредносни системи го имаат натерано тоа човештво да заборави што е, и какво може да биде, доколку се оди во правата насока на прогрес. Вистински прогрес. Не на хартија. А самата идеологија не промовира ниту е, некаква утопија. Но разбирам зошто така изгледа и звучи. Затоа што денешниот систем така добро го има покорено човекот, да и малку подобар систем на функционирање од денешниот звучи како идеална ситуација или некаква Утопија. Совршенство не постои. Анархијата само се има насочено во тој смер и да гради во тој правец, не дека е совршена. Подобра алтернатива од ова денес, али не совршена.
Претпоставувам дека мисли за блиска иднина. И во право е човекот. Пример, мислиш дека некој би се откажал од тронот и би прифатил да работи заедно со сите за доброто на сите? Не. Да речеме дека таквите ќе се исчистат за време на револуција, па ни а неа не сме спремни. Едноставно на многумина им е тешко да превземат одговорност над себеси, а токму тоа се бара во анархистичкото општество.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.256
Поени од реакции
5.228
Ќути што не те читаат какво мислење имаш за истите кога утре би станале тинејџери. Немој сраму, не ме јади :D



Дали сериозно сметаш дека во анархистичко општество, полесно ќе му биде на некој криминалец да биде тоа што е и да прави тоа што намерава да прави? Прво, со среќа да силуваш девојка анархистка. Ако она не ти го отсече, тогаш дечко и/браќата по идеологија има да се забавуваат со тебе. Истото останува и за грабежи. Некој створил нешто со свој труд а друг паразит онака му текнало да го собере за себе (пример). Да не зборам за педофилите што би им се случило доколку пробаат било што во такво општество.

Не друже, не го преценувам човештвото. Го потсеќам истото на неговиот потенцијал. А општествените модели, агендите на владетелите, и промовираните и форсирани вредносни системи го имаат натерано тоа човештво да заборави што е, и какво може да биде, доколку се оди во правата насока на прогрес. Вистински прогрес. Не на хартија. А самата идеологија не промовира ниту е, некаква утопија. Но разбирам зошто така изгледа и звучи. Затоа што денешниот систем така добро го има покорено човекот, да и малку подобар систем на функционирање од денешниот звучи како идеална ситуација или некаква Утопија. Совршенство не постои. Анархијата само се има насочено во тој смер и да гради во тој правец, не дека е совршена. Подобра алтернатива од ова денес, али не совршена.[DOUBLEPOST=1420292402][/DOUBLEPOST]

1) Не е утопија. Кој те лажел?
2) Не бара суспензија/потиснување на емоции. Кој те лажел?
3) Од каде тоа дека без хиерархија нема да има ред? Кој те лажел?


1. Знаеш што значи утопија?
2. Без потиснување емоции светот би бил хаос. Секој потиснува емоции во денешново општество ради правни, социолошки и културни норми. Во општество во кое нема да има правни последици ќе биде општ хаос. Што си пишал погоре некоја што била силувана у анархија ќе му го отсекла :pos:, не туку не само што ќе биде силувана ќе биде убиена и закопана кузнае каде. И не нема да биде еден човек туку ќе биде од група. Кој ќе им забрани да се удружат у група такви мањаци ти? Оштеството? Како ќе им забрани? Врти го сучи го пак ќе ти треба нешто ко полиција. Кој ќе ја контролира таа полиција? Ти? Кољо месарот? Павле пекарот? Значи пак ќе треба да има група која ќе ја контролира полицијата. Значи пак некоја општествена хиерархија.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Претпоставувам дека мисли за блиска иднина. И во право е човекот. Пример, мислиш дека некој би се откажал од тронот и би прифатил да работи заедно со сите за доброто на сите? Не. Да речеме дека таквите ќе се исчистат за време на револуција, па ни а неа не сме спремни. Едноставно на многумина им е тешко да превземат одговорност над себеси, а токму тоа се бара во анархистичкото општество.
Во блиска иднина не. Скоро невозможно е, освен ако не се случи некаква револуција која би дала праг анархијата да процути како модел негде. Подалеку, веројатно. Не гледам како поинаку би се прогресирало во условите кои се денес наметнати. Ако не сака да го даде тронот, ќе му биде одземен, и истиот ќе биде стопен. Нити да му текне на некој пак да проба истото, нити како симбол воопшто да постои, да тлее како ретровирус кој ќе чека погоден момент да се активира пак (а симболот сам по себе носи и значење, значењето е дел од мисловен конструкт, истиот е елемент на поедина филизофија. Ако сакаме тоа да исчезне, ќе треба и симболиката да отиде со нив). Само размисли каде се ја гледаме круната како симбол денес.

Ова со одговорноста се согласувам. Него друго нешто. Зборев со одредени учесници на ова Occupy движењево што е. Самото движење ме заинтригира бидејќи нели, идејата е како се обесправени во однос на тој 1% елита која ги ставиле во таква ситуација во каква се најдоа/се наоѓаат, и мислев дека таму ќа наидам на горе-доле истомисленици, или еве слично-мисленици да ги наречам :D, али не, нејќат ни да чујат. Им редиш што се имате заедничко, он ти вика, ама је нејќам аболиција на влада, војска, полиција. Sorry what? Па баш полицијава ви дробеше ребра на протестиве, баш владава ги амнестираше тие кои ве ставија во економска криза и ради кои загубивте и куќи, и работни места, и се остало. Војската не мрдна со мал прст да помогне, а ако се радикализирате уште повеќе, и неа ќе ви ја викнат ... И на крај ми вика ај губи се, не сакам комунистички идеи (а му зборам за анархизам :D). Не е само одговорност, туку и човекова глупост. Едно е да си неинформиран. Да сакаш да останеш неинформиран те прави глуп. А со глупи луѓе кај ќе градиме сестро јас и ти анархистичко општество? Ај може се погодија такви тие со кои што зборев, нормално не можам да зборам за целото глобално движење, ама самото искуство онака ме уназади со оптимизмот во таа ситуација, дека може нешто да се случи.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Во блиска индина не. Скоро невозможно е, освен ако не се случи некаква револуција која би дала праг анархијата да процути како модел негде. Подалеку, веројатно. Не гледам како поинаку би се прогресирало во условите кои се денес наметнати. Ако не сака да го даде тронот, ќе му биде одземен, и истиот ќе биде стопен. Нити да му текне на некој пак да проба истото, нити како симбол воопшто да постои, да тлее како ретровирус кој ќе сека погоден момент да се активира пак (а симболот сам по себе носи и значење, значењето е дел од мисловен конструкт, истиот е елемент на филизофија. Ако сакаме тоа да исчезне, ќе треба и симболиката да отиде со нив). Само размисли каде се ја гледаме круната како симбол денес.

Ова со одговорноста се согласувам. Него друго нешто. Зборев со одредени учесници на ова Occupy движењево што е. Самото движење ме заинтригира бидејќи нели, идејата е како се обесправени во однос на тој 1% елита која ги ставиле во таква ситуација во каква се најдоа/се наоѓаат, и мислев дека таму ќа наидам на горе-доле истомисленици, или еве слично-мисленици да ги наречам :D, али не, нејќат ни да чујат. Им редиш што се имате заедничко, он ти вика, ама је нејќам аболиција на влада, војска, полиција. Sorry what? Па баш полицијава ви дробеше ребра на протестиве, баш владава ги амнестираше тие кои ве ставија во економска криза и ради кои загубивте и куќи, и работни места, и се остало. Војската не мрдна со мал прст да помогне, а ако се радикализирате уште повеќе, и неа ќе ви ја викнат ... И на крај ми вика ај губи се, не сакам комунистички идеи (а му зборам за анархизам :D). Не е само одговорност, туку и човекова глупост. Едно е да си неинформиран. Да сакаш да останеш неинформиран те прави глуп. А со глупи луѓе кај ќе градиме сестро јас и ти анархистичко општество? Ај може се погодија такви тие со кои што зборев, нормално не можам да зборам за целото глобално движење, ама самото искуство онака ме уназади со оптимизмот во таа ситуација, дека може нешто да се случи.
Тоа движење се знаеше дека не е анархо, или слично, требало со дада ти прво да се консултираш. :) Јас уште од старт бев скептична, а скептицизмот доби смисла откако настапија на сцена блек блок, нормално, во одбрана на оние што протестираа, а подоцна беа зафркнати од истите. Не ме земај точно за збор, одамна беше, имам заборавено и не можам да кажам за што конктретно стануваше збор. (Реплика за време на мултитаскинг)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мајка ти ме лажела.
Леле колку јак comeback. Колкав си, 13?

1. Знаеш што значи утопија?
Јас знам, ти не знаеш.

2. Без потиснување емоции светот би бил хаос. Секој потиснува емоции во денешново општество ради правни, социјални и културни норми.
Ти спомна роботи. Тоа е тотално оперирање од емоции. А без нив веќе не си човек. И да, те лажеле дека баш потиснување на емоции е потребно денес :D

Во општество во кое нема да има правни последици ќе биде општ хаос. Што си пишал погоре некоја што била силувана у анархија ќе му го отсекла :pos:, не туку не само што ќе биде силувана ќе биде убиена и закопана кузнае каде.
Да не се заинтригира случајно? Имам познанички, ако сакаш да пробаш да силуваш. Јас и неколку други анархисти ради ремет и сеир ќе гледаме од страна. Само ќе потпишеш едно мало договорче на хартија онака и на видео изјава, сепак сме во капитализам, има како што сам рече, правни норми :). За после ако останеш евнух да не испадне типката крива знаеш :D.

Во анархизам сите се учени од мали нозе да се грижат за себе и самоодбрана. Повеќето посветени анархисти познаваат и повеќе од еден вид боречка вештина и знаат да ракуваат со повеќе од еден вид оружје. Така да анархистка може побетер да те здроби од рандом машко денес што не е анархист.

И не нема да биде еден човек туку ќе биде од група. Кој ќе им забрани да се удружат у група такви мањаци ти? Оштеството? Како ќе им забрани? Врти го сучи го пак ќе ти треба нешто ко полиција. Кој ќе ја контролира таа полиција? Ти? Кољо месарот? Павле пекарот? Значи пак ќе треба да има група која ќе ја контролира полицијата. Значи пак некоја општествена хиерархија.
Во ред, ете, ќе биде силувана. Од група.

Групата после ќе биде ловена, и ќе бидат дерени на плоштад јавно. Кој ќе ми/ни забрани? Денес кривецот иде во затвор каде се уште дише воздух, јаде храна, пие вода, спие на топло. Таму, прво лов на луѓето, па мачење, па погубување доколку сами не подлегнат порано. Не верувам дека почесто би се дрзнувале на силување луѓето доколку знаат што следи.

Инаку, еве нека се и група од 10 души. Си видел квалитетна катана што прави на човечко месо? Само тоа и треба.

Полиција не е потребна. Цивилите се и полиција и суд, и војска.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Никој не зборува за „утре“, затоа што сме свесни дека нема шанси да има успех. Луѓето предолго биле под влијание да други системи за да можат да фунционираат во едно овакво општество. Сепак, од некаде мора да се почне, нели? Ти зборуваш дека анархистичкото општество е утопија, јас ќе речам дека знаењето(кај повеќето) на вистинското значење на поимот е сеуште утопија, со оглед на фактот дека постојано се труе и намерно се креира погрешна слика за анархијата. Рано е, има време!
Општествените системи произлегуваат од луѓето, а не луѓето од системите. Човекот е тој кој ги обмислил, прилагодил и создал системите според своите потреби и тие се негов производ, не vice versa. Нема ништо ненормално и неприродно во стремежот да се организира редот и хармонијата, зашто тоа е природен закон. Не можеш да очекуваш ред и поредок без никакви правила и норми очекувајќи некаков квантен еволутивен скок на човековата свест и револуција на човековата природа. Во тој поглед, човекот засекогаш ќе остане ист, нема да се случи никакво наводно проширување и егзалтација на свеста преку кои тој ќе се ослободи од потребата за организација и уредување на општествените односи. Да живееше човекот во анархија, од неговото создавање се до денес, степенот на развиток на човековата цивилизација ќе беше еднаков на нула.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Анархијата е ред без власт. Никој не рече дека буквално без ред и правила дека се функциноира. Од таму муабетот дека сте во заблуда.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.256
Поени од реакции
5.228
Леле колку јак comeback. Колкав си, 13?



Јас знам, ти не знаеш.



Ти спомна роботи. Тоа е тотално оперирање од емоции. А без нив веќе не си човек. И да, те лажеле дека баш потиснување на емоции е потребно денес :D



Да не се заинтригира случајно? Имам познанички, ако сакаш да пробаш да силуваш. Јас и неколку други анархисти ради ремет и сеир ќе гледаме од страна. Само ќе потпишеш едно мало договорче на хартија онака и на видео изјава, сепак сме во капитализам, има како што сам рече, правни норми :). За после ако останеш евнух да не испадне типката крива знаеш :D.

Во анархизам сите се учени од мали нозе да се грижат за себе и самоодбрана. Повеќето посветени анархисти познаваат и повеќе од еден вид боречка вештина и знаат да ракуваат со повеќе од еден вид оружје. Така да анархистка може побетер да те здроби од рандом машко денес што не е анархист.



Во ред, ете, ќе биде силувана. Од група.

Групата после ќе биде ловена, и ќе бидат дерени на плоштад јавно. Кој ќе ми/ни забрани? Денес кривецот иде во затвор каде се уште дише воздух, јаде храна, пие вода, спие на топло. Таму, прво лов на луѓето, па мачење, па погубување доколку сами не подлегнат порано. Не верувам дека почесто би се дрзнувале на силување луѓето доколку знаат што следи.

Инаку, еве нека се и група од 10 души. Си видел квалитетна катана што прави на човечко месо? Само тоа и треба.

Полиција не е потребна. Цивилите се и полиција и суд, и војска.
Да не си ти тој што сакаш да бидеш силуван? Можда фантазија некоја си имаш. Ти ако си сјебан у мозок не значи дека и јас сум.

Ќе биле учени од мали нозе на самоодбрана :pos: тоа е тоа јебига Драгон Бол никој не ти треба да те одбрани секој сам може, Рамбо гомна да јаде.

А групата од кој ќе биде ловена? Од кој? Цел град ќе се збере да ја брка? Не, пак ти треба одредена група што тоа ќе го прави. Полиција. Врти го сучи го тоа ти е.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да не си ти тој што сакаш да бидеш силуван? Можда фантазија некоја си имаш. Ти ако си сјебан у мозок не значи дека и јас сум.

Ќе биле учени од мали нозе на самоодбрана :pos: тоа е тоа јебига Драгон Бол никој не ти треба да те одбрани секој сам може, Рамбо гомна да јаде.

А групата од кој ќе биде ловена? Од кој? Цел град ќе се збере да ја брка? Не, пак ти треба одредена група што тоа ќе го прави. Полиција. Врти го сучи го тоа ти е.
Цел град/држава/регион (колкаво и да е општеството). Затоа што утре ќе сакаш некој да реагира кога девојка ти/сестра ти/мајка ти им се случи истото. Јас не зборев за себе воопшто. Не знам од каде почна да прашуваш што сакам јас. Ако толку те интересира, има приватни пораки, не мора да ги замараме читателите со перверзии.

Да, ќе бидат учени. За некој мангуп ко тебе да научи да не потценува ни женско, не па друго машко ;). Не во радикален стил на Спартанците, но доволен за да се снаоѓаат во одредени ситуации. Да го имаа истото знаење и останативе жени во светов, немаше да има толку силувачи како што ги има. Ти смеј се колку сакаш, ама еден вид решение е за проблемот. Нема да ти биде смешно кога таква ќе ти ја пукне вилицата. Тогаш сите останати ќе се смеат освен тебе. И да сакаш нема да можеш да се смееш :).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Анархијата е ред без власт. Никој не рече дека буквално без ред и правила дека се функциноира. Од таму муабетот дека сте во заблуда.
со анархија општеството не може да напредува, ред без власт неможе да има
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
со анархија општеството не може да напредува, ред без власт неможе да има
На кој начин нема да напредува?

Може ред без власт, ако се елеминира психопатизмот, егоизмот, алчноста и себичноста.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
На кој начин нема да напредува?

Може ред без власт, ако се елеминира психопатизмот, егоизмот, алчноста и себичноста.
тоа се вродени карактеристики кај човекот кои едноставно неможеш да ги елиминираш, ако ја и ти мислиме така пример трајче не мисли така, он е алчен и себичен, сака се за него. И ако еден е таков и другите ќе бидат, си викаш штом он може да украде зошто не и јас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom