Анализа на крв - толкување резултати

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Имам леукоцити 2.5 а нормално е од 3.5-10 , а имам и температура од 38,5 Ц .. пијам само витамин ц и парацетамол..како да ги зголемам леукоцитите?
зошто направи крвна слика ?
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
83
Поени од реакции
2
Како што кажав имав температура и затоа напавив крвна слика ..излезе дека ми се ниски леукоцитите докторот ми рече само витамини повеке да внесувам ..денеска пак направив крвна слика сега леукоцитите се 2.7 ...
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Како што кажав имав температура и затоа напавив крвна слика ..излезе дека ми се ниски леукоцитите докторот ми рече само витамини повеке да внесувам ..денеска пак направив крвна слика сега леукоцитите се 2.7 ...
многу ниско
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Како што кажав имав температура и затоа напавив крвна слика ..излезе дека ми се ниски леукоцитите докторот ми рече само витамини повеке да внесувам ..денеска пак направив крвна слика сега леукоцитите се 2.7 ...
Доста покасно одговарам, се надевам веќе се средила работата, но некогаш вирусна инфекција знае да го намали бројот на леукоцитите. Најдобро е да се направи уште една крвна слика следнава недела и ако се повторно намалени леукоцитите, да се направи и крвна слика со размаска, да се провери и под микроскоп, не само на машина.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Pisete nesto povece za ispituvanjeto na PSA vo krvta.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
^ Што поконкретно те интересира ?

Тумор маркер за испитување на рак на простата.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Tocno za tumor marker ....posledni rezultat e 4,85. (vozrast 56 god.)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Нормална вредност е до 4.0 ng/ml во крвта.

За стручно мислење обрати се на онколог.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Се заборавам да прашам, ги добив резултативе уште во петокот, анализирав туморски маркери еве ги вредностиве:
AFP 0,05 IU/mL
b-hCG 0,2 U/L
Проблемот е што нема на резултативе од страна референтни вредности па незнам дали ми се у нормала овие податоци, не сакам да ја прашувам мајка ми, пошто она не ни знае за ова, така да помагајте. :) У понеделник идам на лекар да ги види резултативе, ама ипак да прашам пошто место не ме држи.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Се заборавам да прашам, ги добив резултативе уште во петокот, анализирав туморски маркери еве ги вредностиве:
AFP 0,05 IU/mL
b-hCG 0,2 U/L
Проблемот е што нема на резултативе од страна референтни вредности па незнам дали ми се у нормала овие податоци, не сакам да ја прашувам мајка ми, пошто она не ни знае за ова, така да помагајте. :) У понеделник идам на лекар да ги види резултативе, ама ипак да прашам пошто место не ме држи.
Ок дечки бев денеска на лекар, не мора да одговарате, се е во ред со резултативе.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Прашање ?
Може да се направи крвна слика + (биохемија нешто било ...не знам точен израз) во локалната амбуланта ? и дали може резултатите да се добијат уште истиот ден ???

пс:Колку ќе ме чини !
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Прашање ?
Може да се направи крвна слика + (биохемија нешто било ...не знам точен израз) во локалната амбуланта ? и дали може резултатите да се добијат уште истиот ден ???

пс:Колку ќе ме чини !
Зависи за што бараш. Обична крвна слика може во секоја амбуланта со лабараторија да се направи,и чини 50 денари а резултатите стасуваат за 10-15 минути. За биохемиски испитувања ти треба причина, да имаш некои специфични симптоми за да може докторот да одреди кое испитување да се изврши.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Прашање ?
Може да се направи крвна слика + (биохемија нешто било ...не знам точен израз) во локалната амбуланта ? и дали може резултатите да се добијат уште истиот ден ???

пс:Колку ќе ме чини !
Moже доколку има лабораторија.

Примарен пакет (крвна слика, седиментација, урина, АСТ, АЛТ, холестерол, гликемија, триглицериди, уреа, креатинин, вкупен билирубин) чини околу 250 ден ( + - 50 ден ).

Сето тоа со уредно пополнет лабораториски упат и плаво картонче.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ахам ! Фала

Ваљда во оваа кај Треска ќе може ...има лаб. таму колку што ми текнува !
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Фала богу до сега не сум имал некое пореметување се било во ред па дај боже така и да си остане и понатака, пошто сум чул дека има доста заебанции со ова ако нешто не е во ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom