Анализа на крв - толкување резултати

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Олимпија, 21 декември 2009.

 1. Фити

  Фити

  Член од:
  22 ноември 2009
  Мислења:
  644
  Допаѓања:
  156
  Абе секогаш со резултатите стасува и препорака ако нешто не е во ред, во годинешниве немаше ништо. Додуша матичната ми е до врата така да не ми е на одмет да се распрашам. Сепак фала на предупредувањето.

  Немам време за дарување крв а болницата ми е на 20 метри од зграда..... инаку горе долу секогаш ми е толку хемоглобинот демек типично за спортисти само што јас не сум спортист:toe:
   
 2. Мармеладова

  Мармеладова Tale of the inexpressible

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  1.741
  Допаѓања:
  182
  Јас неам ништо против анализите на крв.
  нити во прашувањето што е Er, Ly, MO, CBC.... тоа е све во ред.
  Туку на толкувањето, не на кратенките, туку на комбинаториката од резултатите.
  и можноста за интерферирање на лековите и исхраната со механизмот на тестот.
  (ето пример еден обичен аспирин и Вит.Ц земени пред тест ќе дадат грешен резултат на вишок на холестерол...)

  сакав да кажам само темава е доволно сериозна за да не се иде подалеку од тоа што е оваа кратенка и споредбата резултат-референтна вредност.
  :smir:
   
 3. Гладиус

  Гладиус loading...

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  5.432
  Допаѓања:
  1.387
  Е де, и онака нели со крвната се оди на лекар како што и сама кажуваш - па таму пациентот ќе си дознае детали. Не е дека овде се одредува дијагноза по крвна слика. Само се напоменуваат МОЖНИТЕ причинители на одредени промени.
  Муабетов завршува тука. Темата е доволно јасна. Секој следен коментар ќе биде избришан.
   
 4. branko sk

  branko sk

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  22
  Правев крвна слика и некои резултати малку ме уплашија,еве кои

  глукоза 6,0
  холестерол 6,3
  триглицериди 3,4
  алт 62
  гама-гт 61

  Колку е "страшно"?

  Ако нешто значи во последниве 3-4 месеци сум поправен околу 20 кила,од кога престанав да пушам.

  Однапред фала!
   
  На Forrest Gump му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.986
  Допаѓања:
  574

  Прв степен на алармантност !

  Што побрзо кај матичниот лекар и започнување на построга диета.
   
 6. branko sk

  branko sk

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  22
  Бев кај матичниот лекар ми кажа дека не е ништо посебно страшно,само треба диета да држам.Сега ти ме подзамисли.:(
  Толку ли е страшно?
   
  На Forrest Gump му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.986
  Допаѓања:
  574
  Не ми беше целта да те исплашам , туку малку посериозно да ја сватиш работава и нормално да почнеш диета :)

  Сите овие параметри(посебно тригл. ГГТ и АЛТ) ти се за скоро еднаш повисоки од горната референтна (нормална) граница

  Не си го пишал само резултатот од АСТ.
   
 8. branko sk

  branko sk

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  22
  АСТ ми е 30,гледам дека е во границата на нормалата.Инаку матичниот лекар ме пушти да ја снимам јетрата,се сомнева дека ми е малку оштетена,ама ми вика дека не е нешто посебно страшно.

  ФАЛА МНОГУ на одговорите и советот!
   
  На Forrest Gump му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.986
  Допаѓања:
  574
  Токму заради повисоките вредности на ГГТ и АЛТ кои се ензими во црниот дроб.
   
 10. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.614
  Допаѓања:
  8.405
  Имав слични резултати на твоите лани периодот јануари-фебруари, плус прошиена јетра за не знам колку mm, бешика и калцифети на простата...нек си е*е векот се осеќав ко 60 годишник. Арно ама со строгоча (буквално на секое поле), смалив 12 кила и сега сум по ок, колку толку. Така да, за твое добро, чувај си го организмот ;)
   
 11. опасна по живот

  опасна по живот

  Член од:
  22 мај 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  фала за објаснувањето баш ќе гледам да си проверам крв заш и онака немам проверено од ко бевме на систематски од нашколо ;) и ќе го проверам ова :)
   
 12. devojce91

  devojce91

  Член од:
  26 мај 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
   
 13. Префриганиот!

  Префриганиот! (Простор за Реклама)

  Член од:
  16 декември 2007
  Мислења:
  1.203
  Допаѓања:
  72
  да се прави редовни контроли на крвта е многу есенцијално за здрав живот, скоро сите одговори лежат во крвта :)
   
 14. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  1.986
  Допаѓања:
  574
  Ќе се обидам да ти помогнам колку што знам.
  Прво за тромбоцитите. Значи стварно се многу ниски, но можно е да има некоја грешка при земањето (создавање на коагулум и сл.), затоа направи повторно крвна слика.
  TIBC-Железо врзувачки капацитет-зголемен при феро дифицитарна анемија.
  Ig G- зголемени при некоја инфекција (бактериска и вирусна) - Кај нас во лабораторија најчесто Ig g го испитуваме за квантитативно одредување на Helycobacter piylori (бактерија во желудникот)

  Ти препорачувам уште една комплетна крвна слика и испитај си серумско железо.
   
 15. D-r Walle

  D-r Walle www.zazdravje.com.mk

  Член од:
  26 декември 2010
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  17
  З
  Значи вака... намалениот број на тромбоцити пред се најчесто може да биде резултат на вирусна инфекција, но и на автоимуна реакција (спленомегалија самостојна или со хиперсленизам или нормална големина на слезината со хиперспленизам - зголемена функција на слезината, со зголемено разградување токму на овие крвни елементи).
  Покачениот имуноглобулин Г укажува на одамнешна инфекција (но тоа е генерален IgG и неможе да се утврди од него која била инфекцијата, што е добар прогностички знак, затоа што може тромбоцитопенијата да е резултат на поранешен инфект). Намалениот број на Tr значи дека имате зголемен ризик од крварење (недоволна хемостаза - неправилен процес на хемостаза).
  Но, да не шпекулираме... - доиспитајте ги сите испитувања па доконсултирајте се со хематологот за начинот на третман на состојбата.
  Потребно е задолжително повторување на резултатите!

  Поздрав!
  --- надополнето: Jun 17, 2011 8:36 PM ---
  Дали бевте гладен кога ги направивте испитувањата, барем 10 часа?

  Потребни се 12 часа глад за да се добие точната слика.

  Глукоза е нормално од 4,44-6,67mmol/L (добар резултат!) - иако постојат разни школи со разни вредности околу нормалното ниво, но генерално од 3,5 до 7 се смета за нормално!

  Холестерол - покачен (но зависи кој, треба да одредите дали е HDL или LDL - холестеролот, и каков е нивниот сооднос (HDL>LDL е добар резултат)!

  Триглицериди покачени!

  - Задолжителна диета (без свинско месо, без животински масти, без прекумерна јаглехидратна исхрана, и без алкохол!)

  Црнодробни ензими (ALT, GGT малку покачени - внимавајте на исхраната, уште еднаш ќе речам без маснотии и без алкохол), повеќе вода, и природни сокови, чаеви... кафиња до 2 на ден!

  Поздрав!
   

Сподели преку: