Амбасадорот Василевски изгонет од Белград

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Nije Srbija sila, ali je jedno 10 puta vojno i ekonomski jaca od Makedonije.
Cak je i Republika Srpska ekonomski jaca od Makedonije.

http://www.rzs.rs.ba/Latinica.htm

U Republici Srpskoj je prosjecna plata 779 km ili 400 eura. A koliko u Makedoniji?
Јача јача жими куров... сеа како тргнале ра ботите ке си навлечете непријатели од ЕУ поради вашето моронско понашање и фино лепи ке си бидете сами со курот у рака
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Da kazem, da su Srbi ogorceni ponasanjem Makedonaca i da se nadam da ce Srbija povuci saglasnost o priznavanju imena Makedonija.
Дали некогаш си помислил дека и Македонците биле огорчени од непризнавањето на Македонската православна црква од страна на Србија, инцидентите со недозволувањето пристап во Прохор Пчински и тн..?

Јас ја разбирам огорченоста, ама и ние не сме баш среќни поради вашите постапки во минатото. Не дека се ситам на туѓата несреќа. Имај во предвид дека признавањето мораше да се случи... Исто како што под притисок на САД Косово беше признато од Словенија, Хрватска, Црна Гора - така и од Македонија. Не дека сите Македонци се согласуваат со ова, но едноставно мораше да се случи.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Mi to znamo, i sta sad? Sta nas briga sta vi mislite? Mi nismo vise Yugoslavia da bi srbi povukli konce. Sada mi radimo to sta mi mislimo da je bolje za nas. Kad bi vi to razumjeli, ondak bice ti jasnije. Do tada, vidimo se u Beogradu, via Prishtina.
E vidis, i Srbi trebaju poceti to raditi, jer nama su vise u interesu dobri odnosi sa Grckom nego sa Makedonijom i zato Srbija treba povuci saglasnost o imenu Makedonija.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Дали некогаш си помислил дека и Македонците биле огорчени од непризнавањето на Македонската православна црква од страна на Србија, инцидентите со недозволувањето пристап во Прохор Пчински и тн..?

Јас ја разбирам огорченоста, ама и ние не сме баш среќни поради вашите постапки во минатото. Не дека се ситам на туѓата несреќа. Имај во предвид дека признавањето мораше да се случи... Исто како што под притисок на САД Косово беше признато од Словенија, Хрватска, Црна Гора - така и од Македонија. Не дека сите Македонци се согласуваат со ова, но едноставно мораше да се случи.
Srbi iz Republike Srpske su imali do sada simpatije prema Makedoncima, a od sada, svi vas mrze.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Srbi iz Republike Srpske su imali do sada simpatije prema Makedoncima, a od sada, svi vas mrze.
Не боли стојкото дали не мрзат. Објасни ми го тоа погоре (МПЦ, Јован Вранишковски, Прохор Пчински, ословување со ФИРОМ и тн...), не ескивирај прашања.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Kristina Nađ, predstavnica za štampu evropskog komesara Olija Rena, izjavila je za Betu da da Evropska komisija nema nikakvu nadležnost kad je reč o priznavanju država i da, prema tome, ne može davati nikakav komentar o odlukama Crne Gore i Makedonije o priznavanju Kosova. To je bio odgovor Kristine Nađ na molbu dopisnika Bete iz Brisela Dragana Blagojevića da oceni može li priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova ubrzati pridruživanje Podgorice i Skoplja EU.

Jedan visoki diplomatski zvaničnik u Savetu ministara EU, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je agenciji Beta da su "lišene osnova i bez ikakvog smisla" sve tvrdnje da bi Evropska komisija i zemlje člance EU, zato što je vlada u Podgorici priznala nezavisnost Kosova, mogle ubrzati približavanje Crne Gore EU, čak i ako crnogoske vlasti nisu bitnije ispunile neke za to važne preduslove.

"Dobro je poznato da ni sama Evropska unija nema zajedničko stanovište o priznavanju nezavisnosti Kosova. I kako onda može da uspostavi vezu između odluke o tome da se Crnoj Gori odobri status kandidata za članstvo u EU i priznavanja Kosova od strane Podgorice?", rekao je taj funkcioner EU.

On je naveo da "zemlje regiona treba da donose odluke o tome isto kao i same zemlje članice EU".

"Portugal je u sredu priznao u Prištini proglašenu nezavisnost, ali i dalje ima pet zemalja Unije koje ne priznaju nezavisno Kosovo. Prema tome, svako u EU donosi sopstvene odluke, pa otud i zemlje regiona treba da o tome samostalno odlučuju, na temelju raznih svojih računica", podvukao je visoki diplomata u Savetu ministara EU.

Taj funkcioner EU je zaključio da niko u Evropskoj uniji o tome ne "pregovara", niti "trguje" na bilo koji način.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
E vidis, i Srbi trebaju poceti to raditi, jer nama su vise u interesu dobri odnosi sa Grckom nego sa Makedonijom i zato Srbija treba povuci saglasnost o imenu Makedonija.
Нека го повлеча бе, и Македонија во секој момент тогаш ќе може да ја нарече Србија како Четнарија, а патем и која корист ако Србија не признава под уставно име, само уште јужните цигани ви останаа, дружите се со нив далеку ќе ја догурате!
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Не боли стојкото дали не мрзат. Објасни ми го тоа погоре (МПЦ, Јован Вранишковски, Прохор Пчински, ословување со ФИРОМ и тн...), не ескивирај прашања.
Ne znam ko je Jovan Vraniskovski. Do sada sam mislio da treba priznati MPC, Srbija je priznala Makedoniju a ne BJRM, a sto se tice Prohora Pcinskog, nisam dovoljno upoznat sa tim stvarima.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Македонците не се криви за тоа што и се случи на Србија, туку српската арогантност и шовинизам ја доведе каде што е.


Секогаш со потценување гледавте кон Македонија и Македонците и уште душмани изигрувавте.


А Грците ви се пријатели само за ЕДНА ЦЕЛ, заедно да се помагате околу разнебитувањето на Македонија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Ne znam ko je Jovan Vraniskovski. Do sada sam mislio da treba priznati MPC, Srbija je priznala Makedoniju a ne BJRM, a sto se tice Prohora Pcinskog, nisam dovoljno upoznat sa tim stvarima.
Ве молам, објаснете му на човекот и простете му за неинформираноста :smir:
Јас на напуштам дискусијата. Се е јасно тука. Држете ги разговорите на ниво.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ne znam ko je Jovan Vraniskovski. Do sada sam mislio da treba priznati MPC, Srbija je priznala Makedoniju a ne BJRM, a sto se tice Prohora Pcinskog, nisam dovoljno upoznat sa tim stvarima.
А reci, jel mos' da ga obzines al da ga ne ubalavis?


Виша политика друже.
А ако се плеткаме со историја, се ќе оди у курац.

Сакај ме, ќе те сакам, и се ќе е во ред.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
E vidis, i Srbi trebaju poceti to raditi, jer nama su vise u interesu dobri odnosi sa Grckom nego sa Makedonijom i zato Srbija treba povuci saglasnost o imenu Makedonija.
Slobodno to radite. Mislis da meni to briga? Nas problem je sa Grckom, ne sa Srbijom. Kad mi resimo problem sa Grckom, ondak Srbija moze me povuciti za kurac, jer nije neki faktor. Nikad ne mrzim ljudi, ali vasa je politika to vama uradila. Niste vi najjaci. Razumite to. Sta je bilo, bilo je. Zivi dok si mlad, i zivi bolje nego tvoji otac. Ako zadrzite istu politiku izgubicete i Vojvodinu, majke mi.


Ne znam ko je Jovan Vraniskovski. Do sada sam mislio da treba priznati MPC, Srbija je priznala Makedoniju a ne BJRM, a sto se tice Prohora Pcinskog, nisam dovoljno upoznat sa tim stvarima.
A sta je, kad ti nesto ne prija, ondak nisto ne znas i nisi upoznat jel? Jebiga sine, to je to. Mi smo dovoljno upoznati, zato i boli nas sta vi mislite o nasoj politici, i dal smo trebali il ne priznati Kosovo. Priznali smo. Kraj. Povucite i ambasadore, a i moj kurac, rezultat bice isti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom