Амбасадорот Василевски изгонет од Белград

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
„Персона нон грата“ - македонскиот амбасадор во Белград


10.10.2008 13:18 Василевски во најкраток рок треба да ја напушти Србија
Амбасадорот на Република Македонија во Белград Александар Василевски е прогласен за „персона нон грата“ и во најкраток рок треба да ја напушти Србија, потврди македонското МНР.
Oдлуката на српската Влада да му го ускрати гостопримството на македонскиот амбасадор по одлуката на Македонија да го признае Косово, на Василевски му била соопштена денеска во МНР на Србија.
Претходно српскиот амбасадор во Скопје Зоран Поповиќ на заменик-шефот на македонската дипломатија Зоран Петров му достави протестна нота во која се бара Македонија да ја преиспита одлуката за признавање на независноста на Косово. Признавањето е против Резулуцијата 1244 на ОН и меѓународното право, а Косово е неотуѓив дел од Србија, стои во протестната нота.
Засега нема најави и сознанија дека српскиот амбасадор Поповиќ ќе биде повлечен од Македонија, ниту оти Белград ќе ја преиспита одлуката за употреба на уставното име на Република Македонија во билатералната комуникација, како ни за евентуално други санкции
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Најубаво канта, нема што да се дискутира.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се поставува прашањето што ли те натерало да се регистрираш само за да го постираш ова :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
спремајте се за војна :pos2:


еее вмро говедо едно низаедно признаваш вештачки творевини и со тоа и даваш шанса да направат гоелма албанија.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
kakov specijalen teretman imame nie i crna gora..na site priznavanja samo 2 ambasadori nasiot i na cg se proterani.....i posle ke mi kaze nekoj srbija mrbija ova ona......isfrustrirani politicari na koi za sopstvenite neuspesi za kosovo sega nekoj drug im e kriv.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
kakov specijalen teretman imame nie i crna gora..na site priznavanja samo 2 ambasadori nasiot i na cg se proterani.....i posle ke mi kaze nekoj srbija mrbija ova ona......isfrustrirani politicari na koi za sopstvenite neuspesi za kosovo sega nekoj drug im e kriv.
А што да не сакаш да го тинтраат...??? Море клоцата у ГЗ...!!! и ЧИБЕ...!!! Така треба да му речат...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Има инфомација дека Кипар ги укина визите за Србија како одговор на признавањето на Косово од страна на Македонија. Не знам колку е точно (и изводливо), но јужните цигани ќе играат да извлечат што поголема корист од ситуацијава.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Има инфомација дека Кипар ги укина визите за Србија како одговор на признавањето на Косово од страна на Македонија. Не знам колку е точно (и изводливо), но јужните цигани ќе играат да извлечат што поголема корист од ситуацијава.
A priznavanjeto od Grcija? :)
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
kakov specijalen teretman imame nie i crna gora..na site priznavanja samo 2 ambasadori nasiot i na cg se proterani.....i posle ke mi kaze nekoj srbija mrbija ova ona......isfrustrirani politicari na koi za sopstvenite neuspesi za kosovo sega nekoj drug im e kriv.
Па нормално дека ке имаме, кога ние им дадовме еден добар "третман" после изгласувањето во Њујорк за правна постапка во врска со Косово.

Според мене, оправдано.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.295
Поени од реакции
45.855
иххх ама ни го накршиле со ова:tapp:....на нив уствари само Грчката амбасада и остана вака-така :):)
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Има инфомација дека Кипар ги укина визите за Србија како одговор на признавањето на Косово од страна на Македонија. Не знам колку е точно (и изводливо), но јужните цигани ќе играат да извлечат што поголема корист од ситуацијава.

СУПЕР !!! Идеме у Кипар на море...!!! Цврц Милојко... :vozbud::vozbud::vozbud:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Welcome to the Club
Od prijateli si napravivme neprijateli so cel da se zasakame so tie sto do vcera vojna vodevme ....Glupi li sme ili casovi zemame.
Od zemja so koja sme vo mnogu nesta slicni(religija,narod) i nikad ne bila protiv nas i ne priznava pod ustavno ime si napravivme neprijateli koj ke ni go osporat i imeto (e ako de imame g`s za e...TIT ).Dobime novi prijateli ama teroristi poveketo(nema veze rekoa deka nema da pukaati plus Taci se nasmea denes e sreken isto i jas).E sega przinavame nova vestacka drzava na balkanot,a barame da ne priznaat pod ustavno ime i da nema novi drzavi ili granici na balkanot(Eb...TIIT u zdrav mozok ili mozda ne?).E ova mi lici bas na emisijata vo svetot na bajkite CUK CUK STOJACE.....Ozblino preku (TOA TAKVOTO ) mi e .Od denes ne postujem vesti i vesnici.Ke zeam kineski azbuki ce ucam i polse toa ke baram azil u kina .
Prijatno popladne
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
СУПЕР !!! Идеме у Кипар на море...!!! Цврц Милојко... :vozbud::vozbud::vozbud:
:pos: :pos: :pos:

Специјален аранжман за срби на Кипар...
Цена, само едно Косово
(признавањето е на наша сметка!)

Ебате глупото ебате!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom