Алфа Ромео

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
tnx. Sakav mislenje bidejki najdov Alfa 166 i 159, za relativno eftina suma pari, a se mosne zacuvani so po 130000km, dizel motori, 2000 i 2001 god (BONBONI) :D...pa sakav da znam ako nekoj ima iskustvo so ovie alfi da go spodeli so mene! btw fala mnogu! p.s poveke sakam da slusnam za 166 2.4 jtd
kako sto e navedeno prethodno za site alfi takvi se i 166 dokolku prviot model na 166 e izlezen vo prodazba 1998, a 159 mnogu podocna 2004g.
i zatoa sega si nasol so privlecno niski ceni.
A.R 166 24.JTD 136 hp, 176hp. moken motor, zadovolstvo za voznja, golemi emocii,
ali i dovolno golem potrosuvac na gorivo, nisto poveke partikolarno vnatresnosta na Alfa R. "zavisi od mobelot "mnogu dobro rafinirana i ostava vpecatok na exklusiven potencialitet.PS modelot (24 JTD Distinctive)....................
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Алфа со нафтена печка, за мене, не е Алфа...
Иако, кога се појавија оние со ознака JTD се стварно класа...
После нив, сите производители се префрлија на Common rail.
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Алфа со нафтена печка, за мене, не е Алфа...
Иако, кога се појавија оние со ознака JTD се стварно класа...
После нив, сите производители се префрлија на Common rail.
ok a da zaboravifme deka ti si eden od kolekcionerite na alfa i imotnikot (ALFA ROMEO SZ/ RZ Coupé 32V6 biTURBO amerika) eden od 100te modeli sto postojat vo celiot svet....................
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
eve so ke gledame na patistata vo Evropa za pomalku od 1god.
Alfa Romeo Julieta!!! no prvite modeli izleguvaat so JTD agregati.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ми се допаѓа враќањето на старите називи...ако ги вратат...
И 159 требаше да биде Џулија, ама 159 стана...
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Tука можете да ја погледате историјата на марката.
Оваа марка е мојата прва автомобилистичка љубов. Една од најспортските марки во историјата со својот спортски ДНК, во сите можни свои возила. Можеби, не толку квалитетно изработени, но со срце. И со неповторлив звук на боксер моторите до 1996. Сега е целосно во сопственост на ФИАТ, но сепак, ја задржува оригиналноста.

Ова на сликава е АР 2000. Своевремено најбрза и најмоќна кола во својата класа. Кога конкуренцијата имала тробрзински менувачи, ова имало петобрзински...Луксуз и комфор со неповторлива елеганција:


За оваа Алфа се велело дека кородира уште во проспектот :). Но интересен примерок: Alfasud


Еве ја и GTV, која во 1973 има Transaxle, односно менувач поврзан на задната осовина, и резултира со идеален распоред на тежината напред и назад. 14 год. пред BMW да се фали со иста таква технологија во серија 5. Првата серија има интересна контролна табла, каде пред возачот доминира обртомерот, а на средината се брзиномерот и др. „саатови“:

И, за крај, мојата најомилена, последната вистинска Алфа, со погон назад, подвозје како на GTV, Transaxle, моделот 75, со целосно поцинкувана каросерија уште во 1986:
во скопје се вртат две алфи гтв.Едната е зелена а другата е златна боја.Зелената не се вози подолго време,а другава ја гледам понекогаш изгледа типот ја вози само од мерак ништо повеке.Најспортски облик на алфа до сега направена.За мене лично алфа155.Еве и една фотка.позз
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
во скопје се вртат две алфи гтв.Едната е зелена а другата е златна боја.Зелената не се вози подолго време,а другава ја гледам понекогаш изгледа типот ја вози само од мерак ништо повеке.Најспортски облик на алфа до сега направена.За мене лично алфа155.Еве и една фотка.позз
po otcenkite i komentarite na naj golemite svetski auto kriticari Alfa 155 e eden od naj promasenite i naj ne prodadenite modeli na Alfa dokolku totalno baziran na sasija i motoriziranje na Alfa.R, 75.:toe:.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Во понеделникот бев Скопје, и погодете што видов...



Исто вакво на Македонски табли, паркирано во близина на соборна :vozbud:
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Во понеделникот бев Скопје, и погодете што видов...



Исто вакво на Македонски табли, паркирано во близина на соборна :vozbud:
Alfa Romeo Spider Duetto 1600cc. 66 god.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
po otcenkite i komentarite na naj golemite svetski auto kriticari Alfa 155 e eden od naj promasenite i naj ne prodadenite modeli na Alfa dokolku totalno baziran na sasija i motoriziranje na Alfa.R, 75.:toe:.
ја памтите ли поранешната серија на ДТМ класата?мерцедес180,пежо 405,нисан примера и алфа155 со в6 3.2 моторо од 166.Е со таа алфа никола ларини(корегирајт ме ако грешам)што е сега во втцц четири сезони беше шапион.Еве и една слика од неа
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Никола Ларини беше шампион, хехехе....точно...постарите памтат.
Како студент, над креветот имав постер од ДТМ Алфата на Ларини во акција...
Ама, како „нормално“ возило...беше промашување...не се продаваше, не беше ценета...а според мене, дизајнерски, беше чекор назад споредено со 75.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Никола Ларини беше шампион, хехехе....точно...постарите памтат.
Како студент, над креветот имав постер од ДТМ Алфата на Ларини во акција...
Ама, како „нормално“ возило...беше промашување...не се продаваше, не беше ценета...а според мене, дизајнерски, беше чекор назад споредено со 75.

Сега во Кавадарци гледам се вртка Алфа 155, и тоа со СК 155 -- таблички. :) Инаку 75ка не се сеќавам дека сум видел.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
alfa33

мене лично сеуште ме фасцинира обликот на 155 бидејки го има оној облик на спортски автомобил кој е база за добар тјунинг со агресивен изглед.Инаку во поглед на механиката не сум чул некој да се пожали,бидејки 155 и се реткост во мкд зошто кога излегоа беа доста солени во поглед на цената.Исто така да не ја заборавиме и 33 авто кое остави печат во историјата н алфа ромео[/quote]
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
мене лично сеуште ме фасцинира обликот на 155 бидејки го има оној облик на спортски автомобил кој е база за добар тјунинг со агресивен изглед.Инаку во поглед на механиката не сум чул некој да се пожали,бидејки 155 и се реткост во мкд зошто кога излегоа беа доста солени во поглед на цената.Исто така да не ја заборавиме и 33 авто кое остави печат во историјата н алфа ромео
[/QUOTE]
eve ti edna 155 modificirana Tuning........



a i edna 75ka od poslednite modeli 92g.


ali toa ti e toa 155 kata nemase nikakov pazar....
A za DTM i Nicola Larinni ne razgovaravme (poz od EX Alfist)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
зошто да не ти се свигаат колите Alfa Romeo.тие се закон коли нема со.брзи,големи,луксузни и др.ама да не збориме за тркацките Alfi тие се бомаааа!!!!!:vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom