Алфа Ромео

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 12 февруари 2007.

 1. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  Tука можете да ја погледате историјата на марката.
  Оваа марка е мојата прва автомобилистичка љубов. Една од најспортските марки во историјата со својот спортски ДНК, во сите можни свои возила. Можеби, не толку квалитетно изработени, но со срце. И со неповторлив звук на боксер моторите до 1996. Сега е целосно во сопственост на ФИАТ, но сепак, ја задржува оригиналноста.

  Ова на сликава е АР 2000. Своевремено најбрза и најмоќна кола во својата класа. Кога конкуренцијата имала тробрзински менувачи, ова имало петобрзински...Луксуз и комфор со неповторлива елеганција:
  [​IMG]

  За оваа Алфа се велело дека кородира уште во проспектот :). Но интересен примерок: Alfasud
  [​IMG]

  Еве ја и GTV, која во 1973 има Transaxle, односно менувач поврзан на задната осовина, и резултира со идеален распоред на тежината напред и назад. 14 год. пред BMW да се фали со иста таква технологија во серија 5. Првата серија има интересна контролна табла, каде пред возачот доминира обртомерот, а на средината се брзиномерот и др. „саатови“:
  [​IMG]
  И, за крај, мојата најомилена, последната вистинска Алфа, со погон назад, подвозје како на GTV, Transaxle, моделот 75, со целосно поцинкувана каросерија уште во 1986:
  [​IMG]
   
  На .Sky. и Acohipmk им се допаѓа ова.
 2. Димитар

  Димитар

  Член од:
  19 септември 2005
  Мислења:
  5.610
  Допаѓања:
  176
  Сум имал можност да пробам 155ка!
  И одма се вљубив во колата! Вожњата е супер!!!

  Сакам да пробам некогаш 159 ... е тоа е колиште :)
  [​IMG]
   
 3. vmd

  vmd mafijas

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  153
  Допаѓања:
  1
  ne mi se svigaat kolite alfa romeo
   
 4. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Eh....i ti kako mene , kako sto vikaat Belgragjani : kad mastam , mogu i da zakeram :):)!!!
   
 5. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Alfa Romeo rule! Ама технички многу назадни се, а во дизајнот многу напред. Трошат ко луди! Корозија да не збораме. Не знам сеа како стојат на тоа поле ...

  Порано (70-тите) беа рамо до рамо со BMW во однос на популарност. Сега гледаме дека популарноста ите како опадна.
   
 6. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  Ај сети се JTD кој го измисли?

  75 е прв целосно поцинкуван уште во 1986, токму заради тоа што Алфасуд и Спринт гниеле уште во салоните, и од каросериска страна се држи подобро од конкуренцијата од тоа време.
  А почнувајки од редизајнот на 145/146 и 156, се доближија и по изработката блиску до германската конкуренција...
  И сети се кој од најмал обем вади огромни перформанси, не само сега, туку низ историјата.
  За Transaxle што напишав, ова она....Twin Spark... Сети се и на моделите Спринт од почетокот на 80-тите...Предните тркала како да им се криви долу малце, кон надвор...И тоа е дел од нивните иновации, први го употребиле тоа заради стабилност, а после и сите по нив, но кај нив е најизразено. Тоа е т.н. динамичка главчина на тркалото. Дозволува торзија за да се задржи на подлогата, без лизгање.
  А никогаш не се биле особено популарни надвор од Италија. Секогаш биле некаков вид егзотика, приказна за себe.
  [​IMG]

  И, најголемото промашување на марката, моделот Арна, joint venture со Нисан:
  [​IMG]

  И, Nissan Cherry, близнакот на Arna:
  [​IMG]
   
  На .Sky. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  Ова е амблемот на марката:

  [​IMG]

  АЛФА е кратенка од Annonima Lombarda Fabricca di Automobili

  Во 1915, Никола Ромео ја купува фирмата која била пред банкрот и го додава своето презиме во називот.

  Змијата на светло сина подлога со круна се вика Bisconi и е симбол на познатата миланска фамилија Visconti.

  Црвениот крст на бела позадина е грбот на градот Милано. (Исто како и на фудбалерите на Милан)
   
 8. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Да, да знам дека Алфа имаат многу иновации, но збораме во однос на конкуренцијата (најмногу ги потенцираат за BMW). Искрено повеќе сакам да возам Alfa...поромантична кола е...страст...BMW е Playboy's car...не сум таков...
  После тоа Alfa е првата марка (и единствена) во Италија која го користеше боксер моторот...до 1993 или 1995 ако се сеќавам добро!
   
 9. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  До 1995, туку, бар за мене се неспоредливи. Алфата е со друга филозофија, а БМВ со друга... Башка, ако погледаме историски, кај Алфа најуспешни се колите од компактната класа, а БМВ во повисоките класи, така да и различна целна група луѓе, и за различен џеб...
   
 10. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Убо е да се најде некоја убава Алфа постара така до 1500 евра...
  Имаше една се вртеше низ огласник пред неколку месеци од 1971 година...300 евра да не беше...
   
 11. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  [​IMG]

  Оваа миланска убавица е Аlfa Romeo Giulia GT. Спортски модел на Giulia од 60-тите. Мене ми е еден од најубавите.
  И, една информација во врска овој модел за Бугарите на форумов:
  Во ист таков, 1971 год. загинал фудбалерот на векот на Бугарија, Георги Аспарухов, заедно со Котков. Инаку, Аспарухов е неоспорна фудбалска легенда и во светски рамки, на 40 место на фудбалер на векот според ФИФА.

  За жал, Бугарите слабо доаѓаат тука...Они се по Историјата...
   
 12. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Има ваква во БТ:) Alfa Romeo Giulia GT :) во релативно добра состојба е. Исто црвена...
   
 13. A__

  A__ Супер модератор

  Член од:
  16 март 2005
  Мислења:
  3.299
  Допаѓања:
  318
  Да не ја продава, и колку пари?
   
 14. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.303
  Здравје, да завршам со Фиатот, куќата да си ја доправам, мора да најдам некоја Алфа од 60-тите па таа да биде мојот следен проект. Или, ако тогаш биде возможно, некоја руска Чајка :)
   
 15. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  @Andronik Не е продадена...па го неам ни прашано газдата. Ретко ја гледам...на 5-6 месеци ја ваѓа од гаража...


  @Струмикс Може да се ископа некоја Алфа низ МКД ама тоа што остана од неа :) Како и да е...јас во последно многу сум загреан за старите руси ...вклучително и Чајка...Волга...ЗИМ
   

Сподели преку: