Алистер Кроули

Статус
Затворена за нови мислења.

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Хепта, абе не ми прави смешки.:pos:
Прво и прво не те прашав тебе ништо и нема зашто да осеќаш потреба да одговориш. Знаеш добро дека твоето мислење уопште не ме интересира.
Ти можеш и како крал да се осеќаш, што не значи дека јас ќе ти се обраќам со: Ваше Височество.
Ова се нарекува шерифување на тема и требе да ти дадат некоја негативна, а не мене да ме пријавуваш за употреба на зборот секта и да манипулираш со модераторите и киселиот за да ме банираат.
Вешт манипулатор си и не ти замерувам на тебе. Замерувам на киселиот и на модераторот на религија што ди дозволуваат да шерифуваш по темите и да банираат по твоја желба.

Одговори на ова за што те прозивам...заеби шерифување....

Кроули како и секој друг телемит би му рекол на човек што сака да конзумира супстанции за да „засили“ дејство на ритуалот, да прави како му е волја.

Така ќе има најголема одговорност тој што посегнал по супстанции и нема да може да ме обвини ниту мене, ниту Кроули ниту богови ниту демони - сам ќе си биде крив заради неразбирање на својата волја :)
е...
Еве до тебе едно конкретно прашање...

Дали освен земање на супстанции за „засилување“ на вољата, во вашите ритуали се прават оргии?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Дали освен земање на супстанции за „засилување“ на вољата, во вашите ритуали се прават оргии?
Значи реков: за „засилување“ не земаме супстанции.. ти одговорив на ова нели :)
И Бил Хајдрик има пишувано за дрогите колку се навистина „потребни“...

Ако ти е убаво да мислиш дека ние сите сме уживатели на разни супстанции и не сакаш да читаш што ти пишувам - нека биде така.

За оргии праша вчера некој во темата телема, одлогирај се и оди види што е одговорено од моја страна.
Да не пишувам по сто пати за секој едно исто... ;)

Па потоа дојди и прашај нешто друго... ;)

П.С. Штом ти правам смешки - ти само смеј се... смеата е заборавена практика во старо-еонските систеи :D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Значи реков: за „засилување“ не земаме супстанции.. ти одговорив на ова нели :)
И Бил Хајдрик има пишувано за дрогите колку се навистина „потребни“...

Ако ти е убаво да мислиш дека ние сите сме уживатели на разни супстанции и не сакаш да читаш што ти пишувам - нека биде така.

За оргии праша вчера некој во темата телема, одлогирај се и оди види што е одговорено од моја страна.
Да не пишувам по сто пати за секој едно исто... ;)

Па потоа дојди и прашај нешто друго... ;)

П.С. Штом ти правам смешки - ти само смеј се... смеата е заборавена практика во старо-еонските систеи :D
Не гледам никаков одговор.
Немам толку време да одам на твоето сито (а и да имам не ме интересира) или да ти ги гледам одговорите кои си ги дал. Ако сакаш одговори ако не, и не мораш, можеш да го користиш и правото на молчење...:pos:

Како сте со хиерархијата во сектата, и ти до кој степан дојде ако истата постои?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Па ако не сакаш да гледаш и читаш одговори - што прашуваш? :свиркам:
Јас одговарајќи тебе, одговарам и на идни членови кои ќе ги интересира истово што ти го прашуваш - правиш услуга и мене а и ним... полесно да најдат одговори ;)
И рековме О.Т.О. е Ред ;)
Кај сум јас е тајна... нема потреба да знаеш :)

Хиерархијата ја имаш на www.oto-mk.net , слободно ја посети и прочитај. А и тука на форумов ја имам ставано порано...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Па ако не сакаш да гледаш и читаш одговори - што прашуваш? :свиркам:
Јас одговарајќи тебе, одговарам и на идни членови кои ќе ги интересира истово што ти го прашуваш - правиш услуга и мене а и ним... полесно да најдат одговори ;)
И рековме О.Т.О. е Ред ;)
Кај сум јас е тајна... нема потреба да знаеш :)

Хиерархијата ја имаш на www.oto-mk.net , слободно ја посети и прочитај. А и тука на форумов ја имам ставано порано...
И ти ја имаш Библијата за да ја прочиташ и да ги најдеш одговорите. Зошто прашувате и вадете пасуси и ти и ипси ако ја имате Библијата?

Него пријателе, така ти е најлесно, на незгодни прашања се дава одговор да оди секој да прочита. Те разбирам јас тебе и тоа убаво. Со книга не се дискутира , таму си ги кажувате само работите кои на вас ви одговарат, а демек за прашања надвор од истата требе да бидеш член за да ти ги кажеме тајните.:facepalm:

Еве уште едно незгодно прашање...
Не одговори ти до кај си стигнат...капетан прве класе или мајор си?
И тоа ли го има напишано во книгата, секој член до дека е стигнат?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Прашањата не се незгодни - тамам се, освен ова последното... кое може да се нарече и дека е глупо прашање...
Степените се Минервал, Човек и Брат, Магичар, Мајстор Магичар, P.I., итн итн...

И мене ми се во ред светите книги (си кријат по некоја вистина), не ми се во ред така-наречените верници :) Има луѓе кои СЕ вистински верници и со нив сме во ВИСТИНСКА војна, братска, но тоа е ок. Ама така-наречени христијани, зошто ли живеат неспознаени? И тука не можам ништо...
Извини така, што тоа те боли... Ќе боли поеќе како што ќе инува времето :)

И темата е Кроули нели... прашувај си за него, бидејќи секако ништо по се изгледа за него :D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Прашањата не се незгодни - тамам се, освен ова последното... кое може да се нарече и дека е глупо прашање...
Степените се Минервал, Човек и Брат, Магичар, Мајстор Магичар, P.I., итн итн...

И мене ми се во ред светите книги (си кријат по некоја вистина), не ми се во ред така-наречените верници :) Има луѓе кои СЕ вистински верници и со нив сме во ВИСТИНСКА војна, братска, но тоа е ок. Ама така-наречени христијани, зошто ли живеат неспознаени? И тука не можам ништо...
Извини така, што тоа те боли... Ќе боли поеќе како што ќе инува времето :)

И темата е Кроули нели... прашувај си за него, бидејќи секако ништо по се изгледа за него :D
Остави секој читач сам да донесе заклучок кое прашање е глупаво а кое не, твоето мислење за незгодни прашања го знаеме.....не осудувај, пишува во Библијата.
Конкретно за последното прашање беше иронично, затоа што твоите одговори се сведуваат на тоа..оди прочитај во книгата. Ме изненадува твојата интелигенција и способност за разбирање на прашањата...:P

Па токму и тоа прашувам, за кроули и неговото дело.

Дали имаш повисок ранг во хиерархијата ако доведеш повеќе членови во сектата?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Ранг бе :D Цел ранг си :)
Во Библијата рисјанската пишува свашта...
Следи си ги евреите и не се заморувај јас што зборувам за Библијата... Што ти е гајле јас што зборувам?
А и зависи која библија ми ја споменуваш и ти... сигурно ако не си православен си секташ, според рисјаните...

O.T.O. E РЕД. Напредувањето зависи од самиот иницијант... бројноста не е битна.
Книгата на Законот вели: „Нека бидат моите служители малубројни и тајни; тие ќе владеат со мнозинствотоn и знајните.“
Доволно кажува нели...
Значи погрешно мислење имаш за напедувањето и пристап на членови :)

Во „Магика без Солзи“ Кроули објаснува во едно писмо како се пристапува во Редот (таму зборува за A.'.A.'. мислам, но методот е ист).
Сакаш да ти напишам тука како иде? Е нема :)
Не те воопшто сакам, да беше друг, ќе најдев начин да објаснам ама ти си ми антипатичен, аурата не ми се допаѓа кај тебе... мириса...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ранг бе :D Цел ранг си :)
Во Библијата рисјанската пишува свашта...
Следи си ги евреите и не се заморувај јас што зборувам за Библијата... Што ти е гајле јас што зборувам?
А и зависи која библија ми ја споменуваш и ти... сигурно ако не си православен си секташ, според рисјаните...

O.T.O. E РЕД. Напредувањето зависи од самиот иницијант... бројноста не е битна.
Книгата на Законот вели: „Нека бидат моите служители малубројни и тајни; тие ќе владеат со мнозинствотоn и знајните.“
Доволно кажува нели...
Значи погрешно мислење имаш за напедувањето и пристап на членови :)

Во „Магика без Солзи“ Кроули објаснува во едно писмо како се пристапува во Редот (таму зборува за A.'.A.'. мислам, но методот е ист).
Сакаш да ти напишам тука како иде? Е нема :)
Не те воопшто сакам, да беше друг, ќе најдев начин да објаснам ама ти си ми антипатичен, аурата не ми се допаѓа кај тебе... мириса...
Пак твојот одговор се сведува на ...оди и прочитај, во нашата света книга ги има сите одговори. :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Пак твојот одговор се сведува на ...оди и прочитај, во нашата света книга ги има сите одговори. :pos:
Научи бре која е „мојата света книга“, што тролаш бесцелно? Ништо да не се знаело... Ништо да не се научило... аман бре :)
„Магика без Солзи“ е собрани писма од Кроули до негови браќа и сестри со кои се допишувал. И реков не ти одговарам тебе бидејќи не те сакам, од многу причини - едно од тоа е што ти мириса и мислата и делата. Кој знае ти што си мислиш кога читаш мои одговори:pos:Сонценце си ти...

Не те пратив да ја читаш Книгата на Законот - ЈАС ТИ ДАДОВ ЦИТАТ ОД КНИГАТА НА ЗАКОНОТ ЗОШТО ВО О.Т.О. НЕ СЕ ЗАМОРУВАМЕ СО БРОЈКИ КАКО ХРИСТИЈАНИТЕ И МУСЛИМАНИТЕ! НИЕ СМЕ РЕД! :love: Не те пратив да одиш да читаш! ;)
Си добиваш така фини одговори на прашањата... а тебе нека те боли јас што зборам за Библијата (оди види сега што напишав на темите за рисјанство, оди) :)

И така, Кроулиевите дела и живот, наскоро и на македонски. Само не знам кога точно... се може да биде :)
Се надевам ќе немате тогаш многу прашња (барем не основни кои се наоѓаат по книгите што се издадени).
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Славните во Холивуд полудеа по нова секта Извор: ЗаЗабава | Објавено: 22.04.2013 - 20:34
Не ретко, славните лица се и своевидни "заштитни лица" на голем број на секти во светот, а според најновиот тренд во Холивуд, селебрити светот изгледа заборави на сциентологијата и сега сите се придружија кон нова секта, со сексуални ритуали. Ќерката на Боб Гелдоф, Пичес Гедолф е следбеничка на сектата "Ordo Templi Orientis", па на својата рака таа го истетовира култот на оваа верска група и ги повика сите свои обожаватели да и се придружат. Таа одлучи да ја сподели својата верска определба и со своите 148,000 пријатели на Твитер, пренесува "Daily Mail". Бремената Пичес Гелдоф (24) на обожавателите им ја покажа својата тетоважа посветена на сатанистичката секта. Мајката на синот Астал е следбеничка на сектата "Ordo Templi Orientis", позната под акронимот "O.T.O". Поглавар на оваа секта е Алистер Краули. Кога една од обожавателките ја праша како може да дознае нешто повеќе за неговото учење, Пичес, поранешна следбеничка на сциентологијата и еврејската кабала ја посоветува да ги чита нејзините книги, опишувајќи ги како "навистина интересни". Краули, роден во 1875 година, се претставуваше како "Големиот ѕвер 666", се до неговата смрт во 1947 година. Неговото учење вклучува садомазохистички сексуални ритуали со мажи и жени, односно користење на тешки дроги. Пичес е последна во групата на славни личности кои што се придружија кон оваа секта.

Гитаристот на "Led Zeppelin", Џими Пејџ, учествуваше во култните ритуали, а Кроули толку многу го воодушеви, па тој дури и го купи неговиот некогашен дом во Шкотска. Џеј Зи е човекот кој на оваа секта и донесе и непроценлив публицитет Со оваа секта се поврзува и раперот Џеј Зи, еден од највлијателните мажи во светот, па тој во неколку наврати користеше фотографии и цитати од учењето на оваа секта. Раперот воедно и даде непроценлив публицитет на сектата, носејќи блуза на која пишуваше: "Прави се што сакаш", додека мотото на сектата гласи: "Прави се што сакаш и тоа ќе биде целиот закон". Колекцијата облека потпишана со потписот на Џеј Зи содржи фотографии на кои што е претставено "окото кое што гледа се" во триаголник, околу Хорус, древниот египетски симбол кој често се споменува во култните текстови, како и главата на Бапхомет, демонот со тело на човек и козја глава со рогови. Теоретичарите на завери тврдат дека тоа е доказ дека раперот е член на тајно масонско движење.

http://zazabava.com/slavnite-vo-holivud-poludea-po-nova-sekta
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Ете и од мене facepalm :facepalm:
Double facepalm :)
Колку сме познати бре... Led Zeppelin, Bruce Dickinson, Behemoth, Therion, цртани филмови еден куп...
Оф мори мајко :)
Чичко АЛ, кој се веќе не пишува за тебе... хаооосче ;)

П.С. Зазабава да се замориле малку со своите „новинари“ па да побараат поеќе инфо - ако не друго - барем каде што пишува О.Т.О. да стават линк до http://www.oto-mk.net или пак Хептаграм XI ! Професионалното новинарството во РМ е округло па во ќош... за никаде :(
Обичен превод од странски весник!!! Штета...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ете и од мене facepalm :facepalm:
Double facepalm :)
Колку сме познати бре... Led Zeppelin, Bruce Dickinson, Behemoth, Therion, цртани филмови еден куп...
Оф мори мајко :)
Чичко АЛ, кој се веќе не пишува за тебе... хаооосче ;)

П.С. Зазабава да се замориле малку со своите „новинари“ па да побараат поеќе инфо - ако не друго - барем каде што пишува О.Т.О. да стават линк до http://www.oto-mk.net или пак Хептаграм XI ! Професионалното новинарството во РМ е округло па во ќош... за никаде :(
Обичен превод од странски весник!!! Штета...
Грешка сум или овие го нарекуваат вашиот ред -СЕКТА?

Оди сега кажи му на модераторот на религија што сте....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom