Алистер Кроули

Статус
Затворена за нови мислења.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Аман бе немам такви идеи. Оти мислиш дека е се ова провокација, затоа и така одговраш. Ајде пак

Еве бе сакам да ги дознаам работите. Ќе ме иницирате ли веднаш за 10$?

Само кажете ми колку време трае тоа, колку и какви обврски ќе имам кон редот, и дали ако не ми се допадне објаснувањето при иницијацијата можам да прашувам и да се откажам веднаш по тоа?

Понатаму последниот пасос, па што ако ги кажете симболите? Заклетва имате да не ги кажувате ли?
За да бидеш инициран, потребно е да имаш спонзорство или гаранција од двајца членови на редот. Е сега, јас никогаш не би гарантирал за некој што не го интересира суштината на телемата, туку само затворениот систем на кој е организиран Редот.
Се надевм дека одговорот е јасен.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Со тебе завршив... ова е за сите што ги интересира...
Ок можеше и да кажеш на почетокот, дека не поднесуваш вакви дискусии;)

Нема гајле, терај си понатака.

За да бидеш инициран, потребно е да имаш спонзорство или гаранција од двајца членови на редот. Е сега, јас никогаш не би гарантирал за некој што не го интересира суштината на телемата, туку само затворениот систем на кој е организиран Редот.
Се надевм дека одговорот е јасен.
Јасен е, јасен.

И други работи ми се јасни;)

Терајте даље.

Немам интерес да буткам нешто, што другата страна нема волја да го дискутира.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Може и ќе ја прочитате книгата...​
Иако добро е да се прочитаат „Исповедите“ на Кроули - ако толку ве интересира овој лик.​
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
На кого се „Исповедал“ Кроули?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Пријателе, слушај сега вака....темава е Кроули и на неа се зборува не само за биографијата него и за неговите дела. Исто како што и на темата за Ошо зборуваме повеќе за неговото дела него за биографијата.
Тоа што на вас не ви се свиѓаат прашањата , тоа си е ваш проблем. Ако не знаете одговори, не мора ни јавно да кажете, само си ќутете, не мора да одговорите.
Кога ти и ипси на другите теми вадите само дел од еден цитат и го критикувате или се подсмевате на истиот...тогаш ви одговара муабетот, а кога вас ве прашуваат за одредени аргументи од талемата, избегавате одговор под изговор дека не е тоа темата или дојди па види.
Ова е форум и се дискутира аргумент по аргумент. На тебе ти стана најлесен одговорот.....прочитајте ја книгата. На таков начин ја избегаваш дискусијата за да не се најдеш во тесно.
Сакате да ја претставите само светлата страна на медаљата и да ја пропагирате талемата. Епа талемата има и темна страна, и затоа ќе има и прашања што на вас не ви одговараат и не сакате да ги одговорите.
Еве едно конкретно прашање...
Дали Кроули бил педер?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
А дали бил дрогаш?
Оу јеа... експериментирал со опиум, хашиш... водел дневници за искуствата... Париз и триесетите години на XX век... Ех :D
Денес се забранети голем број супстанции или мора со препишување од доктор... јас лично не сакам супстанции, реков и претходно зошто - а и Кроули во своето дело „Мали есеи кон вистината“ зборува за супстанциите дека... не се кој знае што - може и без нив да се добиваат тие слики што тие ги предизвикуваат. Има начини и „начини“ нели... човекот секогаш сака најлесно и најбрзо и затоа и страда...
Има и книга напишано Кроули од овој период кога експериментирал со дроги: Дневникот на уживателот на дроги... На српски мислам дека ја има по нет (кој му се чита, бујрум). :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Дали следбениците на Кроули требе да земаат супстанци во одредени ритуали под изговор дека така ќе дојдат до слободната воља?


*едитирано - Апокалипто , може да се смали употребата на зборот секти.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Дали следбениците на Кроули требе да земаат супстанци во одредени ритуали под изговор дека така ќе дојдат до слободната воља?


*едитирано - Апокалипто , може да се смали употребата на зборот секти.
Следбениците на Кроули не знам што прават и дали се дрогираат за да забегуваат и да се залажуваат да добијат тоа што магичар би требало со јога и магика да го добие... Сигурно некој кроулијанец забегува дека е Кроули и се глупира... кој ги знае :pos:

За иницијанти во О.Т.О. ако некој мисли дека му требЕ супстанции за да постигне нешто - нека повели, јас лично не конзумирам супстанции и сметам дека се непотребни(за магиска работа). А и лично не познавам некој што конзумира дроги - ако кафе и цигари се дроги тогаш, да има луѓе што користат :D

Не треба да се прави се што правел Кроули (не сме ние христијани и да правиме како правел Исус и тоа да ни биде најсвето). Најсвето кај еден телемит е да ја следи својата чиста волја - ако некој мисли дека требЕ да се конзумираат супстанции за магиска работа - повели брате штом тоа ти е волја - кој сум јас да те спречувам. Може да ти кажам јас дека не конзумирам супстанции и пак добро ми оди по патеката, така да... твое е што ќе избереш...

Кроули како и секој друг телемит би му рекол на човек што сака да конзумира супстанции за да „засили“ дејство на ритуалот, да прави како му е волја.

Така ќе има најголема одговорност тој што посегнал по супстанции и нема да може да ме обвини ниту мене, ниту Кроули ниту богови ниту демони - сам ќе си биде крив заради неразбирање на својата волја :)

И најдов еве ваков линк, за митовите околу Кроули :) Повелете...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Дали зборот секта се рачуна за навредлив збор?
Па не го измислив јас тој збор, незнам зошто на сите модератори ви смета тој збор...хепта дури и ме пријавува за казни како навреда.:pos:
За мене нема никаков проблем, ако нивниот ред е религија , ќе ги наречувам религија, ако е политичка партија и тоа не ми смета...
Кажи како да ги нарекувам?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Дали зборот секта се рачуна за навредлив збор?
Па не го измислив јас тој збор, незнам зошто на сите модератори ви смета тој збор...хепта дури и ме пријавува за казни како навреда.:pos:
За мене нема никаков проблем, ако нивниот ред е религија , ќе ги наречувам религија, ако е политичка партија и тоа не ми смета...
Кажи како да ги нарекувам?
Кроули бил иницијант во О.Т.О. , а О.Т.О. е прв од старо-еонските РЕДОВИ кои го прифатија законот на Телема.
Значи О.Т.О. е РЕД, полу-таен, ако сакаш поспецифично...

Значи од сега натаму ќе зборуваш вака: РЕДОТ во кој беше инициран Кроули или вашиот Ред, ако мене ми се обраќаш... јасно е сега?
Секти, таму по христијанство и ислам... не тука ;)
Ете така...

П.С. Знаеме дека на некои не им одговара да велат Ред, тогаш користете го само името: О.Т.О. што се надевам знаете што значи :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom