Алергии

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387

Ублажете ја сезонската алергија

Цвеќињата кај многумина од нас предизвикуваат солзи, но не секогаш на романтичен начин. Освен зголемената концентрација на полен и прашина, сезонската алергија може да ја зголемат и некои други фактори за кои најчесто не сме свесни...


Солзи во очите, затнат носи, бесконечно кивање... Ова се некои од симптомите кои излудуваат голем дел од популацијата за време на сезонската алергија на полен и прашина. Луѓето кои се алергични на полен, прашински грини и прашина можат да ги ублажат овие симптоми доколку избегнат некои од навиките кои ги засилуваат алергиските реакции.

Стрес
Луѓето кои патат од сезонска алергија доживуваат засилени симптоми доколу се изложени на стресни ситуации. Причина за тоа е зголеменото лачење на антитела и протеини одговорни за алергиските реакции. Ако сте често изложени на стрес, последиците од алергијата може да ги ублажите единствено со доволна количина на сон. Недостатокот на сон го зголемува стресот, а со тоа и алергиската реакција.

Алкохол
Одредени состојки во алкохолните пијалоци поттикнуваат хемиски реакции во организмот кои може да влијаат и на појава на алергиски реакции како затнување на носот, солзење на очите, кивање и тн. Строго ви препорачуваме да се обидете што почесто да избегнувате алкохол за време на врвот на алергиската сезона.

На која температура перете алишта?
Перењето на алишта на температура од 60˚C уништува голем дел од бактериите, додека перењето на пониски температури уништува само мал дел од нив - околу 6%. Луѓето кои се алергични на прашина, полен и слични алергенси, треба да користат постелнина, крпи и друг тип на ткаенина која доаѓа во контакт со дишните патишта само доколку претходно е испрана на висока температура.

Домашни растенија
Вашата преубава орхидеја може да ве расплаче доколку сте алергични на полен. Освен орхидеите, меѓу најчестите предизвикувачи на алергија во домот спаѓаат и бршлените, палмата, фикусот и јуката.



Затворени базени
Хлорот кој се наоѓа во базените делува надразнувачки на очите и дишните патишта, особено во затворените базени каде што има надостаток на кислород. Испитувањата покажуваат дека тинејџерите кои поминуваат повеќе од 100 часа во затворени базени богати со хлор во водата, имаат до 7 пати поголем ризик за добивање на грозница од полен, од оние тинејџери кои користат нехлорирани базени.

Цигари
Штетноста на цигарите врз целиот организам веќе одамна ни е добро позната, но тие се особено незгодни кај луѓето кои се алергични на полен и прашина затоа ја зголемуваат осетливоста на дишните патишта. Едно испитување во Јапонија покажа дека дури 80% од испитаниците кои доаѓаат од семејство во кое има барем еден член пушач, покажуваат симптоми на некој вид на алергија.

Утринско туширање
Ако имате навика да се туширате насабајле наместо навечер, можеби треба да ја промените оваа навика. Честичките од полен и прашина кои лебдат во воздухот и во текот на целиот ден се лепат на вашата облека, коса и кожа - најдобро е да ги отстраните пред воопшто да дојдат во контакт со сите простории во вашиот дом.


М.Л | Кајгана



 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
:bilokojzbor:Имам алергија од владетели и газди!:pos2::pos2:
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
На полен и на прашина сум алергичен и навистина нервира!
Некогаш кога ќе ме фати ццело време кивам, ми тече носот, очите солзење као да плачам, црвени и ќе се качам у автобус и ете ти џанкер.
Ќе ми донесат нешто од Турција за брцање у нос, па веројатно ќе ми ублажи нешто.:/
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Сите вие кои сте алергични -( на било што) - бидете си мирни - зошто наводно докажале дека несаканите реакции од алергените го стимулираат имунолошкиот систем , и самото тоа им помага на лицата да се заштитат од потенцијално смртоносни заболувања.




 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Алергична сум на риба, но многу чудно не сум алергична на сите знам дека на туна и на лосос не сум алергична. најверојатно овие два вида не содржат состојка што другите риби ја имаат која ми ја предизвикува алергијата.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
158
Поени од реакции
9
Јас сум алергичен на полен.Многу досадна ствар.На пролет кога ке почна да цветаат тополите,врбите итн мама сум е*ал.Очите ми отекуваат едвај гледај.
Ама најдов лек и за тоа.Едно апче Летизен или Цетризен навечер и до другата вечер немате гајле.
Позз.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Не треба само да се шминка работата с алергиите. Апчињата сам ги маскираат симптомите, а проблемот во организмт пак останува.

Алергиите главно се предизвикани од конзервираната храна и месото, особено од адитивите и конзервансите кои се содржани во нив.

Свежата храна, овошје, зеленчук и јатки, овозможуваат исхрана без проблем, а истовремено ќе ве ослободат од алергиите. Затоа проучете повеќе како да се ослободите од алергиите со помош на свежата храна.

Поздрав, и очекувајте 100% ослободување од алергиите.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Алергична сум на риба, но многу чудно не сум алергична на сите знам дека на туна и на лосос не сум алергична. најверојатно овие два вида не содржат состојка што другите риби ја имаат која ми ја предизвикува алергијата.
Хаха исто и јас сум алергичен на риба но и јас кога јадам туна не се исфрлам, за лосос незнам не сум пробал.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Хаха исто и јас сум алергичен на риба но и јас кога јадам туна не се исфрлам, за лосос незнам не сум пробал.
Ај пробај лосос и пиши, ама лоратадин до тебе да имаш немој некоја беља да си направиш.

--- надополнето ---

http://www.allergyclinic.co.nz/guides/51.html

eve citni za ribite
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Vitamin B5 i omega-3 masni kiselini ke gi namalat simptomite
klik
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Јас сум алигеричен... Али неам појма на што, на 5 разни доктори отидов сите разно прикаски ми кажаа и ниедна не изгледа точна...

На нозете ми се појавуваат (многу често, да не речам цело време ги имам, само со различен интензитет) едни мали точки... Кога е смирено, не се познаваат многу на око, повеќе само ако допреш и ќе приметиш дека ми е многу рапава кожата таму и имам некои како точки/топчиња... Али кога ќе се интензивира, пече, неможам да се возрджам од чешање и одма се раскрваруваат и стануваат црвени точки/пликови... Као што кажав, бев на разни доктори, сите као, а ова може е од кучиња/мачиња ако имаш дома (али ова нема врска), друг ми рече од волна било, трет незнам што, и сите разни креми и лосиони ми препишаа ама никој ништо не помогна... Така да моментално коа ќе почне така да ме пече и чеша на овие места, ставам само обична помада и смирува прилично, ама пак на тие места кожата многу ми се вцрвенува и си стојат точките... И исто после туширање обавезно пак ми се вцрвенуваат и печат, али не верувам на водата или шампонот или што и да е да сум алергичен, незнам до што е али многу ме нервира, пошто коа ќе почнат да печат целите нозе ми се црвени и се познаваат точките и чеша ненормално, многу одвратно изглеа... :(
 
Член од
13 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ја сум алергичен од сонце. Кога одиме на одмор првите 3-4 дена не ми е ништо. После тоа на градите ми се појавуваат црвенки и ме чешаат ненормално, и ако постојам уште малце под сонце и + солена вода, мислам ке ги откорнам. Јбг
I jas isto, letizen pomaga , provereno. Prevencija neznam, kazuvajti Vie.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
I jas isto, letizen pomaga , provereno. Prevencija neznam, kazuvajti Vie.
Има сега едно ново средство за сончање, од Eucerin со висок фактор и против алергија на сонце. Пробај го, прилично e ефикасно.
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
bibo jas imam slucaj kako tvojot 90 posto ist posle banjanje jadez na nozete pred spienje i takvi stvari mi kazaa deka imam alergija na domasna prasina so nizok intenzitet dermatofogoides ne e mn strasno odrzuvaj cista okolina kade sto spies i prestojuvas podlog vreme inace letizen napraj edna terapija ke ti pomogne .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom