Алергии

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Што е алергија? Тоа е нетипична реакција на некоја особа која ја има од некој вид материја, која нормално е безопасна на другите луѓе.Таа супстанца која смета на организмот се вика алерген.

До алергија доаѓа кога нешто ќе се поремети во функцијата на имунолошкиот систем. Нашите бели крвни зрнца не бранат од непознати супстанци (антитела) така што создаваат извесни протеиниво крвта, познати како анти тела или имоноглобулин. Антителата можат да се спојат со страните супстанции да би го неутрализирале нивното штетно делување. Кај алергичните особи, имунолошкиот систем создава антитела против “нештетни супстанци“ како што се прав, полен, вид на храна итн.

Алергијата се пренесува во семејството, за жал од колено на колено.


Имате ли вие алергии? На што сте алергични? Како ја “лечите“ алергирајата? Каков е животот со алергии?

Јас сум алергична на прашина. Кога ќе ми се направат едни грозни црвени малечки мозолчиња на рацете ми доаѓа да си ги отсечам. Многу грозно изгледаат. Бљак! Не дека имам некоја си “тешка“ и “незгодна“ алергија ама животот со алергии и не е баш лесен. Замислете да сте алергични на храна, допир од животни, на сонце итн.:ija::(
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Јас сум алергична на оние белите што летаат од тополите.Смрт ми е од нив!Почнувам да кивам,очите ме утепуваат од чешање и носот ми тече како чешма!
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Epa mislam deka ne sum alergicen na niso (ili barem use ne sum odkril na so sum alergicen)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Алергична сум на еурокрем :( ама пак си јадам :je:
 

LadyPatron

Temptation
Член од
23 март 2005
Мислења
268
Поени од реакции
3
Многу лесно се станува алергичен на нешто...До алергија може да дојде и по пат на диета,т.е ако извесен период не сте конзумирале некој хранлив продукт...За да се открие една алергија,факторот за нејзиното појавување,треба да помине време,т.е таа е најтешка за откривање.
Јас сум алергична на јојоба,помина долг период пред да откријат на што се должат отоците на моите најнежни делови од телото,за на крај престанам да употребувам секаков вид на лосион,шампон,крем што содржи јојоба.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Алергична сум на сонце.И да се убијам исто ми се фаќа..:( Додека сите се сончаат, се бањаат,јас седам под дебела сенка и летам гулаби,као уживам на шанк,јас сум најфраерка,а јас си знам како ми е секое лето,грррр...:(
Проблемот е во тоа што алергијата не се појавува само на плажа.Таа се појавува уште на првото пролетно сонце и удира право на лице.Па тоа црвенило,пликови,чешање,креми,облоги,масти...бббррррррр...ужас!
Жал ми е за менееее...:(:(
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Порано како помал бев алергичен на многу работи ама сеа ми дојде малку дерманот, бев алергичен на домашна прашина (бев нон-стоп болен од бронхит), млеко, паштети, салами, мајонез, какао, чоколадо, јајца, јагоди :). И сега ми се случува така еднаш годишно сезонски да ме фати алергија од некоја храна ама не толку често како порано.
 

BraT

Весели Ѓевреци
Член од
5 февруари 2006
Мислења
457
Поени од реакции
11
Ја сум на магла алергичен. Коа има магла, па коа фанам да кашлам...
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Јас сум алергична на прашина. И кога влегувам во просторија каде има прашина како библиотеки или стари килими, неможам да дишам...:(
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Alergicna sum na polen,(koja ironija ili marfiev zakon neli koga najveke ja sakam proletta) i vo prolet sum smrcava celo vreme,mi solzat ocite i mi se crveni i izgledam kako Buli-Topka i kivam konstantno,a antihistamin apcinja da zemam nejkam,bidejki teraat na spienje mnogu.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Грозна работа тие алергиите. Сум преживеала анафилактички шок пред многу години:ija: . Од тогаш до денес ме следат алергии на лекарства, антибиотици неколку и аналгетици исто така. За мене е ужасна и обична главоболка :ija: :ija: :ija:
 

BobRock

Middle-Earth Dude
Член од
2 ноември 2005
Мислења
126
Поени од реакции
0
sagaqua напиша:
Грозна работа тие алергиите.
потполно се согласувам.

јас имав бронхитис на алергична база. Како мал ме тестираа на што сум алергичен, е тоа беше доста интересно. На една рака ти ставаат 8 вакцини така да се на се 16 и ги следат реакциите. Е од тие 16 можни јас сум само на 8 алергичен.
Полен, прашина, чур од тутун, пердуви, влакна од животни и што уште не. Доста заебана работа.
Да не чуе ѓаволот ама во последните години немам проблеми.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
_ZlObNiCa напиша:
Alergicna sum na polen,(koja ironija ili marfiev zakon neli koga najveke ja sakam proletta) i vo prolet sum smrcava celo vreme,mi solzat ocite i mi se crveni i izgledam kako Buli-Topka i kivam konstantno,a antihistamin apcinja da zemam nejkam,bidejki teraat na spienje mnogu.
ХАххахаа, ова поише личи на садо-мазо отколку на Марфи. „Ја ја сакм пролетта , ама тогаш кивам, шмркам и солзам„
Најинтересна алергија која сум чул е на светена водичка, кумот мој коа го крстеле се исипал целиот, му нашле дека е од тоа ... а и три шестки му се омилен број, може да е до тоа?
 
С

Сатори

Гостин
Алргична на све и свашта

Од како знам за себе , сум алергична на нешто , и секоја година , само ми се зголемуваат алергиите : на кучиња , на прашина , на пчели и на оси , хистамини итн.
Барем ми е драго што не сум алергична на храна :xmas1:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
sagaqua напиша:
Грозна работа тие алергиите.
Така је. Кај ја отворив темава кај си .. :nerv::zid:
Ме чешаат дланките и полека почнува да ми се прави црвенило до утре ќе сум .. му е*ам!:icon_frow:cry:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom