Албанците се бореле ПРОТИВ Александар и Македонците

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
АЛБАНЦИTE СЕ БОРЕЛЕ ПРОТИВ АЛЕКСАНДАР И МАКЕДОНЦИТЕ
На 14 февруари, 1881 година во најпознатиот американски весник The New York Times, на страна 3 се објавува една рецензија на книга за историјата на Грција објавена во Америка истата 1881 година од авторот Т.Т.Тимајенис. Насловот на книгата издадена во два тома е: "HISTORY OF GREECE, From the Earliest Times to the Present" New York, D.Appleton & Co. 1881.
Рецензијата на критичарот на весникот The New York Times започнува со следнава реченица:



Превод:
"Елада живее повторно. Оганот на нејзината античка слава, што за малку ќе беше изгаснат во крвта на Светата чета од Теба кај Херонеја, треперејќи нерамномерно и слабо низ 2000 години под МАКЕДОНСКО, Римско и Муслиманско ропство(владеење)…"
Од уводот се гледа дека рецензентот одлично ја познава историјата на Елада т.е. Грција.
Значи имало Муслимани уште во времето на Александар Македонски?
Фактички имало Муслимани пред Христос?
Или јас сум грешка?
 
B

Black Guard

Гостин
Ти си грешка-Албанците Исламот го примат од Турците.
Се мисли на локалното население претпоставувам пагани.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Значи имало Муслимани уште во времето на Александар Македонски?
Фактички имало Муслимани пред Христос?
Или јас сум грешка?
Ти читаш што пишува или сакаш да учествуваш на темава со убедливо најглупавото прашање?
 

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Ти читаш што пишува или сакаш да учествуваш на темава со убедливо најглупавото прашање?
Во времето на Александар Македонски мислам дека немаше религија, тогаш веруваа во паганските богови.

Чудно ми е тоа што овој новинаров ги има спонато муслиманите уште во ерата на Александар Македонски.

Погледни горе на Скенираниот лист од Новината пишува "Moslem" тоа значи Муслимани.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Во времето на Александар Македонски мислам дека немаше религија, тогаш веруваа во паганските богови.

Чудно ми е тоа што овој новинаров ги има спонато муслиманите уште во ерата на Александар Македонски.

Погледни горе на Скенираниот лист од Новината пишува "Moslem" тоа значи Муслимани.
Не си го разбрал англискиот, се мисли на хронологија на освојувачите на Грција, Македонците, Римјаните и Муслиманите (Турците).
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
не се мисли на ерата на алексо туку на последното ропство под кое биле гејциве т.е. турското т.е. отоманското..
поентата е во тоа што се споменува и Македонското ропство со што дефинитивно постојат и луѓе што ете, ја познавале и ја познаваат разликата помеѓу гејците и Македонците..
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Факт е дека Македонците постојно војувале со Илирите и со Дарданците. Кога се родил Александар Македонски Филип Втори извојувал значајна победа против Илирите(кои Албанците ги својатаат)
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Факт е дека Македонците постојно војувале со Илирите и со Дарданците. Кога се родил Александар Македонски Филип Втори извојувал значајна победа против Илирите(кои Албанците ги својатаат)
Факт е дека и Епирќаните биле крвни непријатели со илирските племиња(особено со Дарданците и Таулантите),а сепак Албанците Александар го својатаат само затоа што мајка му била Епирќанка,кој да им фати крај...
 
B

Black Guard

Гостин
Albancite se borea protiv turcite zaedno so Makedoncite za vreme na ilindenskoto vostanie.

Ne go zaboravajte makedonskiot heroj Pitu Guli.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Albancite se borea protiv turcite zaedno so Makedoncite za vreme na ilindenskoto vostanie.

Ne go zaboravajte makedonskiot heroj Pitu Guli.
Албанците биле повикани да се борат на страната на Македонците (исто како и Турците, впрочем). Но, колку од нив се бореле на страната на Македонците, а колку учествувале во башибозукот и другите пљачкашки орди, кажуваат податоците...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
И плус, како што и си пишал - Македонски херој! :)
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
pjeter guri, gledajte kako sto treba iminjata da gi napisete, ja gubaat smislata vaka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom