Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Ajde vaka da napravime edna predpostavka obicna, najobicna.

Zosto da ne se proverat terenski site 310 000 so gi bara SDSM? Toa tie +3 do 4 dena od tie 115 000 na Dpmne sho saka, odgovorimi na ova, samo nemoj da se vadish na vremeto zosto i sam znaesh deka +3/4dena ne e nikakva prechka. I plus Gruevski sam rece deka moze i cela Makedonija da se proveruva so e problemov sea?

Neka se proverat site tie sho gi bara SDSM, edna rabota pomalku, poblisku denot do izborite. Cista rabota za site.
Ama rabotata i ne e taka sjajna kaj Dpmne i Dui, zatoa bega, zatoa nesaka. Zatoa zaokruzi na 115k terenski. E bagro ovaj pat ista greshka nema da se sluchi. Zhalam.
како ќе провериш теренски луѓе штои не се во РМ ? службен пат во странство ќе си прават од ДИК ?... Па има луѓе на привремена работа во странство, има на подолг службен пат, на одмор, има по болници... битни се документите, проверка на Државјани на РМ во Матична служба. Денес онаа со фаца како булдог лаеше дека поради тешки услови луѓе се откажувале од МКД државјанство... глупости, се откажуваат бидејќи Германија не ти дава државјанство ако не се откажеш од нашето... а многумина повторно тајно земаа пак мкд државјанство, пред се да може да купуваат недвижнини тука, порано не можеа со странски пасош како сега да купуваат станови.
Зајакот е во Матична управа, МВР е само сервис, се издаваа лични карти и во сабота по итна постапка за луѓе да гласаат во недела...но тоа може да биде потребно и за граѓанин кој не мрднал од тука, ако не можел порано да си ја замени личната карта ќе ја менува последните денови...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
како ќе провериш теренски луѓе штои не се во РМ ? службен пат во странство ќе си прават од ДИК ?... Па има луѓе на привремена работа во странство, има на подолг службен пат, на одмор, има по болници... битни се документите, проверка на Државјани на РМ во Матична служба. Денес онаа со фаца како булдог лаеше дека поради тешки услови луѓе се откажувале од МКД државјанство... глупости, се откажуваат бидејќи Германија не ти дава државјанство ако не се откажеш од нашето... а многумина повторно тајно земаа пак мкд државјанство, пред се да може да купуваат недвижнини тука, порано не можеа со странски пасош како сега да купуваат станови.
Зајакот е во Матична управа, МВР е само сервис, се издаваа лични карти и во сабота по итна постапка за луѓе да гласаат во недела...но тоа може да биде потребно и за граѓанин кој не мрднал од тука, ако не можел порано да си ја замени личната карта ќе ја менува последните денови...

Celosno se soglasuvam deka e taka. Plus da dodadam ako ne se znaelo deka ličnite karti od "vrećite na Mile" bea baš so takvi vadeni vo posleden moment i za na vreme da se glasa mora "direkno" da se isporačaat.

Vo sekoj slučaj za brzo vreme(normalno ako se sprovede terenskata proverka), ednata " vistina" će mora da se proglasi za lažna i lažgoto da se kazni na 5.6. Ili taa na Zajko ili taa na Grujo. Nekoj mora da odi vo politički endek
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Celosno se soglasuvam deka e taka. Plus da dodadam ako ne se znaelo deka ličnite karti od "vrećite na Mile" bea baš so takvi vadeni vo posleden moment i za na vreme da se glasa mora "direkno" da se isporačaat.

Vo sekoj slučaj za brzo vreme(normalno ako se sprovede terenskata proverka), ednata " vistina" će mora da se proglasi za lažna i lažgoto da se kazni na 5.6. Ili taa na Zajko ili taa na Grujo. Nekoj mora da odi vo politički endek
работата е на гласачко место, партиите си имаат луѓе што ги знаат жителите, па како ги открија овие од пустец, по фаците не им беа познати...
но не значи ако е нов, непознат дека е фантомец, си имаат таму луѓе партиите, нека проверуваат сликите на личните карти, тоа е најбитно, а може и онлајн да проверат по ембг...
А сега ако сакаме да измислуваме нови критериуми кој има право на глас, да одел на доктор, да одел во кафана, обложувалница , во чајџинлица, да не смеела девојка да живее кај дечкото а да се води кај родителите- да не треба киралџиски договор да праат ? итн, тогаш треба комплетно нов УСТАВ, избори таму некаде 2018-та... а ни треба и УДБА, да врши теренски проверки дали се одјавува граѓанинот ако напушти живеалиштето подолго од 8 дена ... па зајко е прв фантомец, спие на Бихачка а се води во Струмица..
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Секој на кој ќе му дојдат дома “контролориве“ греота е ако не ги позаебава малце.
-Кај е Петко?
-На Марс, ама ќе се врати.

И да го избришат, ќе може да се врати во список после 17 Април. Само баш би ме интересирало по кој основ би го избришале, кој ќе стави потпис на решението за бришење и како побогу со теренска проверка се утврдува државјанство.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
За едно е Грујо сигурно во право-``посетените`` ќе бидат изразито лути на досадните прашања, и ќе имаат спротивен ефект кај народот. Сигурен сум дека еден дел од ``посетените`` кои се двоумеле за кого да гласаат, на ваков начин сигурно нема да го одберат ``праќачот на посетители``.

За пример пред околу 20-тина години во мојот град, координатор на Вмро за најстамбениот дел од градот беше еден не баш многу виден човек(познат по алкохол и коцкање). Кога есдесовците ќе поминеа после него во стамбениот комплекс, многу од луѓето им велеа-нема потреба да агитирате за вас,пред вас помина оној од Врмо(со брадата) и со своето присуство не убеди да гласаме за вас:lut:.

истото и сега ќе се случи, само во обратен правец(нормално ако не се најдат фантоми, што по мое мислење нема шанси)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
За едно е Грујо сигурно во право-``посетените`` ќе бидат изразито лути на досадните прашања, и ќе имаат спротивен ефект кај народот. Сигурен сум дека еден дел од ``посетените`` кои се двоумеле за кого да гласаат, на ваков начин сигурно нема да го одберат ``праќачот на посетители``.

истото и сега ќе се случи, само во обратен правец(нормално ако не се најдат фантоми, што по мое мислење нема шанси)
Мислиш дека стварно тие што ја прават теренската проверка ќе пронајдат по 115 луѓе што живеат во еден стан?[DOUBLEPOST=1458517496][/DOUBLEPOST]Туку, ја слушна некој вечерва „шегата“ на Грујо на Отчетот? Му вика на Ставрески „Ова луѓе се или фантоми?“. А Ставре му одговара нешто као „ова е народот македонски“, и пак Грујо: „Според Заев, ова се фантоми“. И овие во публикава кобајаги им е смешно, се кезат. Демек Пастирот е духовит момак и ги заебал комуњарите.

Добро, изгледа Грујо не разбира што е фантом. Не се тоа пред тебе Грујо фантоми, тоа е твојата сендвич-администрација, фантомите се фантоми пошто ги нема на друго место, освен во твојот избирачки список.

А инаку прашање до тие што одите по вакви отчети, кога лидерот ќе каже ваква „смешка“, наредено ви е од штаб да се смеете или стварно имате толку лоша смисла за хумор??
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Па смешно беше, да ти кажам право.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Секој на кој ќе му дојдат дома “контролориве“ греота е ако не ги позаебава малце.
-Кај е Петко?
-На Марс, ама ќе се врати.

И да го избришат, ќе може да се врати во список после 17 Април. Само баш би ме интересирало по кој основ би го избришале, кој ќе стави потпис на решението за бришење и како побогу со теренска проверка се утврдува државјанство.
Го слушнав вчера „вицот“ на Груевски, ја слушнав изјавата на ТВ дека немало, нема и ќе нема фантоми, па единствено ми пролета една мисла, цитат од Кили- Немој да ме јебеш....
Кај мене дома најдов 3 непознати лица на список, ги пријавив уредно преку линкот на ДИК, и како што велиш, не верувам дека некој и ќе ги трне од тука. Замисли, ако кај мене, кој нема врска ни со ДПМНЕ но со СДСМ, ми сместиле 3 фантоми, колку ли ги има кај партиски членови кои имаат задача да ги чуваат и да не ги пријавувват. И замисли овие 3 фантоми кај мене да се запишани уште на некои адреси, и да гласаат на повеќе гласачки места. А, еднаш дури дојде и полиција бараше едно од лицата , јас тогаш се легитимирав и ги убедував дека нема таков човек на оваа адреса. Ама кога го видов списокот, не еден, 3 такви сум имал.
Јас затоа изгледа не го разбрав „вицот“на Груевски, ама оние гревчиња вчера изгледа се најдоа во вицот и му аплаудираа. Или до толку се испрани во мозокот, или добиле инструкции во штаб, ако не се убедливи во смеењето на „хуморот“ од лидерот, ќе летаат откази и казни.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Го слушнав вчера „вицот“ на Груевски, ја слушнав изјавата на ТВ дека немало, нема и ќе нема фантоми, па единствено ми пролета една мисла, цитат од Кили- Немој да ме јебеш....
Кај мене дома најдов 3 непознати лица на список, ги пријавив уредно преку линкот на ДИК, и како што велиш, не верувам дека некој и ќе ги трне од тука. Замисли, ако кај мене, кој нема врска ни со ДПМНЕ но со СДСМ, ми сместиле 3 фантоми, колку ли ги има кај партиски членови кои имаат задача да ги чуваат и да не ги пријавувват. И замисли овие 3 фантоми кај мене да се запишани уште на некои адреси, и да гласаат на повеќе гласачки места. А, еднаш дури дојде и полиција бараше едно од лицата , јас тогаш се легитимирав и ги убедував дека нема таков човек на оваа адреса. Ама кога го видов списокот, не еден, 3 такви сум имал.
Јас затоа изгледа не го разбрав „вицот“на Груевски, ама оние гревчиња вчера изгледа се најдоа во вицот и му аплаудираа. Или до толку се испрани во мозокот, или добиле инструкции во штаб, ако не се убедливи во смеењето на „хуморот“ од лидерот, ќе летаат откази и казни.
Јас кај мене имам 70. И кога ќе дојдат, за сите ќе кажам дека се на екскурзија, во подрум, нешто имаат работа или моментално не се дома. Баш ме интересира кој јунак ќе ги брише и со кое образложение.
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Јас кај мене имам 70. И кога ќе дојдат, за сите ќе кажам дека се на екскурзија, во подрум, нешто имаат работа или моментално не се дома. Баш ме интересира кој јунак ќе ги брише и со кое образложение.
Дали ти се залагаш да има изборен криминал? Свесно знаеш дека имаш 70 гласачи во твоето живеалиште и го поддржуваш тоа?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
како ќе провериш теренски луѓе штои не се во РМ ? службен пат во странство ќе си прават од ДИК ?... Па има луѓе на привремена работа во странство, има на подолг службен пат, на одмор, има по болници... .
Celosno se soglasuvam deka e taka.
А сега ако сакаме да измислуваме нови критериуми кој има право на глас, да одел на доктор, да одел во кафана, обложувалница , во чајџинлица, да не смеела девојка да живее кај дечкото а да се води кај родителите- да не треба киралџиски договор да праат ?
Јас кај мене имам 70. И кога ќе дојдат, за сите ќе кажам дека се на екскурзија, во подрум, нешто имаат работа или моментално не се дома.
Абе вие озбилно мислете или смешкиве си ги кажувате по автобус додека патувате по контра-митинзи.
Дека ако се сака не може да се направи ТОЧНА контрола ?

Абе ВолМарт има 2,2 милиони вработени , растурени по цел свет. Повеќе од гласачите на РМ, сосе тие од Пустец и тие на Пепиќ. Мислите дека ХР одделот на ВМ не знае во секој момент кој вработен бил на одмор, службен пат,....абе на пауза знаат кога и кај биле !

Не ја потценувајте интелигенцијата во овој народ. Не се сите оперирани од размислување.....
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Некој што живеел во куќа три генерации на исто место и да има непознати луѓе на негова адреса е повеќе од чудно ама јас знам дека такви луѓе нема. Од друга страна секој познава луѓе кои имаат ЛК на една адреса а живеат на друга. Тоа е поверојатно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Некој што живеел во куќа три генерации на исто место и да има непознати луѓе на негова адреса е повеќе од чудно ама јас знам дека такви луѓе нема. Од друга страна секој познава луѓе кои имаат ЛК на една адреса а живеат на друга. Тоа е поверојатно.
има и забуни со куќните броеви...а да не кажувам за називи на улици ...
Но едно боде очи, списковите не се од вчера, 10 години е речиси истиот список, па 2006 сдсм имал избирачки список од 1,74 милиони гласачи...КРАЈ на приказната
Затоа Зајко пак го тупи со медиумите..ако навистина е тешка ситуација на народот, што се битни медиумите ??
Исто како еден гомнар што тв рди дека тешка е ситуацијата се е поскапено, да искочиш во град било 1000мкд... а полни кафулињата...голема сиромаштија а се изнаградија толку станови...кажува една роднина што оди во Чешка, ЕУ, голема мизерија...млади високостручни луѓе со мали плати, пола плата за кирија, какви станови како тука...
Е сега има тука една група млади луѓе без струка а што не сакаат ниту да работат туку изигруваат платени демонстранти и опозиционери....Па од нив избегаа во ЕУ 600000 млади кој имаат струка, многумина и напуштаат работа..а Зајко не сака тие да гласаат, знае дека против него се...

Дискусијата во Комисијата
запнала на прашањето за нешто повеќе од, како што рече Гугучевска, 124.000 гласачи што биле неактивни во сите бази по први јули 2015 година, но се појавуваат во МВР и во уште една база на податоци.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
...... избегаа во ЕУ 600000 млади ....а Зајко не сака тие да гласаат, знае дека против него се...
Само мене ме збунува ова ?
Ај вака.....за 10 години избегале 600,000 млади од државата ( од што било арно ?! )....ама истите тие ПАК сакаат да гласааат за истите што се на власт последните 10 години ?!
Хумористични сте вака сабајлечки....ако, на арно нека е...
Некој што живеел во куќа три генерации на исто место и да има непознати луѓе на негова адреса е повеќе од чудно ама јас знам дека такви луѓе нема.
Не ни можеш да знаеш.
Додека не ти кажат во штаП.....
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Само мене ме збунува ова ?
Ај вака.....за 10 години избегале 600,000 млади од државата ( од што било арно ?! )....ама истите тие ПАК сакаат да гласааат за истите што се на власт последните 10 години ?!
Хумористични сте вака сабајлечки....ако, на арно нека е...

Не ни можеш да знаеш.
Додека не ти кажат во штаП.....
Ако дискутираш дискутирај. Тоа што ти го градиш своето мислење врз основа на информации добиени од медиуми контролирани од еден центар на бихачка не те прави поразличен од било кој редовен посетител на штаП.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom