Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Мене би ме интересирало судењето за овој случај. Сакам аферата за прислушување да се разјасни, а и двете страни во спорот би можеле да го направат тоа. Тоа што конкретно ме интересира, а денес не беше објаснето (со оправдана причина) е
- што се случува со логовите што таа опрема секојдневно ги креира, дали и тие се уништени (најбитното прашање)
- зошто опремата што не се употребувала уште од 2009та не била уништена веднаш
- зошто (ако се докаже дека се) имало потреба да се фалсификуваат документи и внесуваат во деловодни книги со стари датуми.

Притоа, паралелно со тоа би сакал и нов закон за лустрација, со кој на сите што имале пристап до таква или слична опрема им се одзема правото да работат на истите или слични работни места во иднина.
Колку што имам прочитано, во 2008-ма и во 2011-та е набавена опрема од Израел.

Е сега не знаеме која опрема е уништена, а пошто прислушкувани разговори има и од пред 2011 година, тогаш претпоставувам дека со опремата од 2008-ма се прислушкувало.

Но како и да е, доста сомнителна одлука, да се уништи опрема во време кога се објавуваат прислушкувани разговори, а премиерот еден месец пред тоа одржува прес конференција во која ги обвинува странските служби и најавува судства разрешница.

Еве и ова беше изнесено денес
Еден од системите за прислушување за кои станува збор бил во употреба сѐ до уништувањето.

Веројатно некој се уплашил од затвор и се согласил да сведочи против наредбодавачите.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
in the meantime, naslovnite na vmljovskite mediume izgledaat vaka:
epten se simpaticni koga cekaat instrukcii kako da prezentiraat kordinirano nekoj vest :D
kurir.PNG shitel1.PNG
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Zosto mislam deka i najbliskite ljuge na familijata ke go svrtat grbot? Eden takov denes propea za opremata,ocekuvam za brzo i drugite.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Тоа со сметките од Мк да може да се префрлаат/праќаат пари е направено по барање на пејпал во спротивно ќе беше блокиран.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Драган Павловиќ Латас денеска бил повикан во СЈО да даде исказ за предмет кој е во предистражна постапка, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Нели Катица беше нелегитимна??
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Тоа со сметките од Мк да може да се префрлаат/праќаат пари е направено по барање на пејпал во спротивно ќе беше блокиран.
Ги утепавме од молење да не приклучат и нас па сега ке бил блокиран, демек многу јак фактор сме биле.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Уште една интересна работа која може да ја протолкуваат форумските инспектори. Заев го уценува Груевски есента 2014, на 31 Јануари 2015 МВР поднесува кривична за заев и верушевски за Пуч. Заев во февруари почнува да објавува снимки. Крај на март се уништува опремата за прислушување според Катица. Значи со сите калкулации и пресметки заборавиле да ја уништат опремата а имале повеќе од 6 месеци за тоа. Интересно.
 
G

Goldie

Гостин
Zosto mislam deka i najbliskite ljuge na familijata ke go svrtat grbot? Eden takov denes propea za opremata,ocekuvam za brzo i drugite.
Мијалков тоа најдобро го знае дека “каменот од блиску доаѓа“ битно е еден да пропее, еве сега кога на Горан Груевски и пар ликови ќе им лупнат обвиненија со сериозни докази и можност да одат 20 години во затвор ќе се подразмислат малку повеќе дали вреди да ќутат и да лежат 20 години во затвор или да си кажат се што знаат па да им намалат нешто од казната.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom