Акциите на движењето Самоопределување во Косово

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
чек малце, ако во собрание, мнозинство на избрани пратеници на декмократски избори нешто одлучат, како се вика кога после тоа, малцинството со насилие сака таа одлука да ја поништи или измени??
Демократија сигурно не е.
Опозицијата наоѓа оправдување во тоа што Уставниот суд на Косово договорот за Заедницата на српските општини го прогласи за против уставен, а Владата не се откажува од него.
Како и договорот за демаркација со Црна Гора, за кој опозицијата и жителите од тој регион велат дека Косово губи 9000 хектари земја, а Владата не се откажува.
Исто така за време на кампањата ветуваа 200.000 работни места, ни 1.000 немаат отворено.
Коалициониот партнер на Тачи ветуваше за време на кампањата дека нема да коалицира со Тачи, а потоа баш тоа го направи.

Опозицијата инсистира да се оди на избори, пошто веруваат дека сегашната Влада ја нема подршката на граѓаните за да донесат одлуки во нивно име.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Опозицијата наоѓа оправдување во тоа што Уставниот суд на Косово договорот за Заедницата на српските општини го прогласи за против уставен, а Владата не се откажува од него.
Како и договорот за демаркација со Црна Гора, за кој опозицијата и жителите од тој регион велат дека Косово губи 9000 хектари земја, а Владата не се откажува.
Исто така за време на кампањата ветуваа 200.000 работни места, ни 1.000 немаат отворено.
Коалициониот партнер на Тачи ветуваше за време на кампањата дека нема да коалицира со Тачи, а потоа баш тоа го направи.

Опозицијата инсистира да се оди на избори, пошто веруваат дека сегашната Влада ја нема подршката на граѓаните за да донесат одлуки во нивно име.
Па то и велам, мислење и желба на малцинството со сила сакаат да му го наметнат на мнозинството
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Па то и велам, мислење и желба на малцинството со сила сакаат да му го наметнат на мнозинството
Верувам, повеќе од тебе ги имам следено што прават на Косово, и кампањата, и после изборите кога се објавија резултатите, сите партии беа против партијата на Тачи, целата кампања ја правеа зборувајќи против Тачи, и на крај втората најголема партија се одвои од опозицијата, и премина кај Тачи, со што се направи Влада.

И токму таа партија која ја превари опозицијата сега има најголем пад кај граѓаните, Тачи пак си ги има своите гласачи на своја страна, ама овие што му дадоа крилја на Тачи ќе бидат казнети на избори.

Се случија многу моменти на Косово, мислам дека избори се потребни, ако овие од власта се убедени дека ја имаат подршката, треба да прифатат.[DOUBLEPOST=1456526576][/DOUBLEPOST]
Моментално на Косово што се случува
Ова беше помина, моментално си слават симпатизерите на Тачи, мирно е засега.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
А овие што фрлаат молотови се Самоопределување?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
А овие што фрлаат молотови се Самоопределување?
Здружената опозиција, ама сепак Самоопределување се главни за вакви работи, веќе 10 години вака дејствуваат.
Особено лесно им е сега откако си ја добија општината Приштина, си го зголемија членството, имаат околу себе образовани луѓе, креативни, знаат да спремат протест, а пошто повеќето се млади, пропагираат и по социјалните мрежи, константни се во политиките и тоа им носи резултат.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Здружената опозиција, ама сепак Самоопределување се главни за вакви работи, веќе 10 години вака дејствуваат.
Особено лесно им е сега откако си ја добија општината Приштина, си го зголемија членството, имаат околу себе образовани луѓе, креативни, знаат да спремат протест, а пошто повеќето се млади, пропагираат и по социјалните мрежи, константни се во политиките и тоа им носи резултат.
Да не има Канвас замешано прсти во нивната структура и нивните активности?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Ова се случи пред 3 месеци, упадот на специјалците во седиштето на Самоопределување, со какво наоружање влегле, и тоа вперени кон луѓе. (беа приедени 87 активисти на Самоопределување)На 26 март закажан е нов протест на опозицијата, денес се одржува состанок за мобилизација.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Луѓето кои насилно делуваат треба да очекуваат одговор од надлежните органи. Не е тоа недемократија или тортура. Всушност, тие се тие кои тормозат и загрозуваат.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Фрлен солзавец на плоштадот во Приштина каде се даваше заклетвата на претседателот Хашим Тачи, на церемонијата учествуваа голем број на гости, меѓу кои и политичари од Македонија.
За настанот се приведоа 12 лица. (движењето Самоопределување ја презеде одговорноста)

https://www.facebook.com/vetevendosje/videos/10153333323162000/[DOUBLEPOST=1460144199][/DOUBLEPOST]Албин Курти, основач и доскорешен лидер на Самоопределување, од 1997-ма навака човекот навикнат да биде приведен, лежеше затвор во Србија, а и на Косово често беше притворен.

приведен и осуден во 1997-ма како студентски лидер, со карактеристичната косаОвие слики се од различни приведувања на Косово


[DOUBLEPOST=1460157258][/DOUBLEPOST]Блиц посета на зградата на Електро дистрибутниот систем : 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Ова кучево Аљбинчо уште од време на Југославија скокаше,незнам само како не го решија тогаш.Но се случува еден процес они сами себе да се истребуваат.
Колку само команданти им отидоа јабана после војните,од нивни.
Или пак во соработка со наши.
Во Куманово имаше делумно правилна стратегија,јас да бев ќе ги пратев само од браќава против учките.:)
Во тој случај како и да заврши,крајниот резултат е добитен.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Албин Курти премиер на Косово.

Албин Курти откако победи на изборите, односно движењето кое го води доби најмногу гласови, во понеделник 3 февруари беше избран премиер на Косово, откако склучи коалиција со втората партија на изборите, досега опозиционата ДСК.

Долги опозициони години, но ниеднаш не потклекна на ниедна Влада, не прифати да биде дел од ниедна Влада, туку само како победник да состави Влада.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.311
Поени од реакции
3.532
Албин Курти премиер на Косово.

Албин Курти откако победи на изборите, односно движењето кое го води доби најмногу гласови, во понеделник 3 февруари беше избран премиер на Косово, откако склучи коалиција со втората партија на изборите, досега опозиционата ДСК.

Долги опозициони години, но ниеднаш не потклекна на ниедна Влада, не прифати да биде дел од ниедна Влада, туку само како победник да состави Влада.
не потклекнуваше тој и за знамето, не го признаваше, само албанското го признаваше, за на крајот како сите политички профитери да го признае косовското знаме, и тој ке биде ко сите на балканот, како ќе му свират така ќе игра.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.139
Поени од реакции
51.826

Kajgana Shop

На врв Bottom