Акциите на движењето Самоопределување во Косово

Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Во 2009та оштетија 28 автомобили на странските мисии


Абе и јас можам да соберам група момци од теретана и да одам да ги искршам возилата на OSCE, ама затоа после тоа цела Европа ќе ни се качи на глава и ќе не направи најголеми варвари и примитивци од нас, и ќе завршиме на робија. Друго сте вие Албанците, вие сте заштитена група на Америка, така да ова на видеава поминало без реакција или со блага реакција на некои странци, односно колку да се фрли магла во очи.
Зашто не поставиш видеа за протестите и палењата на македонските државни знамиња организирани од нив и за нападите на македонската амбасада во Приштина со фрлање експлозивни направи во нејзиниот двор, и ред други протести и инциденти против македонската држава и народ организирани од ова здружените. Истото е и за здружението ALEANCA KUQ E ZI од Албанија и нивните националистички испади и инциденти против Македонците во Албанија, а од Америка и ЕУ немаше ни збор за осуда према ова.
Овие најчесто се поврзуваат како наследници на Bali Kombetar. Инаку Vetеvendosje (Самоопределување) од Косово и Aleanca Kuq e Zi (Црвено Црна Алијанса) се збратимени организации, само што интересното е што Aleanca Kuq e Zi е националистичка организација додека Самоопределување самите се сметаат за левичари кои се спротивставуваат и се борат против странското влијание во Косово. Само некако левичари и националисти, кои се тотално спротивставени филозофии, да бидат збратимени не ми иде во логика.

Инаку оваа организација (Самоопределување), по методите и дејствувањето се покажа дека е националистички и шовинистички ориентирана према неАлбанците отколку дека се левичари. Само незнам дали они го изгубиле компасот и незнаат што е левица или глумат левичари за да не ги оквалификуваат како националисти.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.127
Поени од реакции
51.782
Абе и јас можам да соберам група момци од теретана и да одам да ги искршам возилата на OSCE, ама затоа после тоа цела Европа ќе ни се качи на глава и ќе не направи најголеми варвари и примитивци од нас, и ќе завршиме на робија. Друго сте вие Албанците, вие сте заштитена група на Америка, така да ова на видеава поминало без реакција или со блага реакција на некои странци, односно колку да се фрли магла во очи.
Зашто не поставиш видеа за протестите и палењата на македонските државни знамиња организирани од нив и за нападите на македонската амбасада во Приштина со фрлање експлозивни направи во нејзиниот двор, и ред други протести и инциденти против македонската држава и народ организирани од ова здружените. Истото е и за здружението ALEANCA KUQ E ZI од Албанија и нивните националистички испади и инциденти против Македонците во Албанија, а од Америка и ЕУ немаше ни збор за осуда према ова.
Овие најчесто се поврзуваат како наследници на Bali Kombetar. Инаку Vetеvendosje (Самоопределување) од Косово и Aleanca Kuq e Zi (Црвено Црна Алијанса) се збратимени организации, само што интересното е што Aleanca Kuq e Zi е националистичка организација додека Самоопределување самите се сметаат за левичари кои се спротивставуваат и се борат против странското влијание во Косово. Само некако левичари и националисти, кои се тотално спротивставени филозофии, да бидат збратимени не ми иде во логика.

Инаку оваа организација (Самоопределување), по методите и дејствувањето се покажа дека е националистички и шовинистички ориентирана према неАлбанците отколку дека се левичари. Само незнам дали они го изгубиле компасот и незнаат што е левица или глумат левичари за да не ги оквалификуваат како националисти.
Бре, бре, бре, се изназборе за џабе.
Сфати го ова:
Него го боли курот за политичката ориентација на било кој од овие, as long се они protiv kaurot. Толку е просто.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
за политичката ориентација на било кој од овие, as long се они protiv kaurot.
Знам другар, го имам кажувано во други теми. Една од тие е за случувањата во Куманово, Puno ми држеше лекција за соживот.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.257
Поени од реакции
903
:чда:
СРПСКИ НОВИНИ, Белград, понеделник, 24ти јануари, 1877:

".. Састављен је нов вилајет из западног дела бугарске под именом Косово."


[DOUBLEPOST=1445444481][/DOUBLEPOST]:чда:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Во сабота се одржа еден од поголемите протестни собири на Косово, организиран од опозициските партии.

На крај имаше судири со полицијата кои веќе вообичаено траат цели часови низ голем дел од Приштина.
Имаше десетина повредени и приведени.
Се фрлаа молотов коктели, при што имаше обид за палење на Владината зграда.
Опозициските партии бараат поништување на договорот со Србија во врска со заедницата на српките општини, како и демаркацијата со Црна Гора.
Но граѓаните се чини највише учествуваат на протестите заради секојдневните проблеми.

Не престануваат ни акциите на младите од движењето Самоопределување, досега многу функсионери беа жртви на таканаречено јајцување :)

Од протестите на 09.01.2016

Претседателот на комисијата за демаркација јајцуван

Министер за правда

Беше нападнат и министерот за земјоделство
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Полициска контрола во Косово во близина на границата со Србија
Видеото е снимено пред неколку дена на север од Митровица на косовска територија. 19.1.2016

 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Таа униформа не е полициска, туку личи на УЧК ознака, некои рекоа дека овие се членови на АНА.
Но видеото не привлече многу реакции.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Таа униформа не е полициска, туку личи на УЧК ознака, некои рекоа дека овие се членови на АНА.
Но видеото не привлече многу реакции.
Тоа со полициска униформа е сарказам од страна на сајтот МОТИКА. Кога УЧК излегува вака, јас како графичар имам приметено дека секогаш ознаките (текстот и линиите на формата на штитот на амблемот, без орелот) им се извезени во жолта боја со цел да бидат воочени одалеку.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Моментално се протестира во Приштина

Во овој момент се одвива голем протест во Приштина, на 8 годишнината од прогласување на независнота.
Опозицијата ги повика граѓаните да протестираат против моменталната Влада, која потпиша договор за формирање на Заедница на српски општини како и демаркација со Црна Гора, се протестира и заради неостварените ветувања.

Многумина најавуваат инциденти, па затоа специјалната полиција е распоредена низ градот.

Живо

[DOUBLEPOST=1455731281][/DOUBLEPOST]Заврши протестот без ниеден инцидент, според полицијата учествувале 15.000 , а според опозицијата 100.000.
Следниот протест е закажан после 10 дена, до кога е даден ултиматум на Владата да распишат избори.
Од Владата одма возвратија дека избори ќе има во 2018, никако пред тоа.
Хашим Тачи сака да стане претседател, се бира во собрание, а опозицијата вика дека ќе го спречат неговиот избор.

https://www.facebook.com/vetevendosje/videos/10153209714222000/[DOUBLEPOST=1455731574][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Косовската опозиција постави шатори пред Владата, и велат дека ќе бидат таму се до падот на сегашната власт.
За во петок е најавено бирање на новиот претседател на Косово во собрание, истиот ден е најавен и нов голем собир на опозицијата.

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Косовската опозиција постави шатори пред Владата, и велат дека ќе бидат таму се до падот на сегашната власт.
За во петок е најавено бирање на новиот претседател на Косово во собрание, истиот ден е најавен и нов голем собир на опозицијата.

Дарданиа, што се деси и за што протестират ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дарданиа, што се деси и за што протестират ?
рушат демократски избрана власт сакат насилно да наметнат воља на малцинството над мнозинството.
ништо ново
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.256
Поени од реакции
3.061
Дарданиа, што се деси и за што протестират ?
Против демаркацијата со Црна Гора и креирањето на заедницата и за ред други неважни работи како корупцијата, застојот на признавањата ....
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Хашим Тачи избран за претседател на Косово

Пред малку во косовското собрание со 71 гласа за, Хашим Тачи беше избран за претседател на Косово, му требаа 3 круга на гласање, откако кандидатот не добиваше 80 гласа (2/3), а во третиот круг може да биде избран со просто мнозинство.

Опозицијата од внатре со фрлање солзавец неколку пати ја прекинаа седницата, но на крај беа истерани од обезбедувањето.

Околу собранието цел ден имаше симпатизери на опозицијата, а на крај имаше и судири со полицијата, фрлање тврди предмети и молотов коктели, но полицијата успеа да ги разбие по улиците на Приштина.

Исто така полицијата го уништи кампот на опозицијата, каде што најдоа молотов коктели.

Мислам дека за утре се најавени нови протести.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
чек малце, ако во собрание, мнозинство на избрани пратеници на декмократски избори нешто одлучат, како се вика кога после тоа, малцинството со насилие сака таа одлука да ја поништи или измени??
Демократија сигурно не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom