Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Ова индицира дека војната во Украина е увертира во поголем судир, и дека срањата нема да престанат со евентуално завршување на војната.


Poland Aims To Create Largest Land Army In Europe: Reportteaser image
Poland is arming quickly and securing colossal amounts of weapons at a frantic pace...


Poland aims to create the largest land army in Europe, according to a report from French newspaper Le Figaro, with the paper’s analysis pointing out the colossal weapons contracts signed by Warsaw, including tanks, self-propelled guns, and missile launchers.

Poland is arming quickly and securing weapons at a frantic pace. Prior to contracts with South Korea, Warsaw ordered 250 American Abrams tanks to replace the old Soviet-era tanks it sent to Ukraine and other heavy equipment. The deal signed with the South Korean company Hyundai Rotem for the delivery of tanks will amount to four times the number of Leclerc tanks currently used by the French army.

Le Figaro noted that Polish Defense Minister Mariusz Błaszczak promised in July that Poland will have the “strongest land forces in Europe.”

The Polish government also plans to increase its number of servicemen to 300,000 by 2035 from the current 170,000. At the same time, the country aims to increase military expenditures in 2023 to 3 percent of its GDP, surpassing all other EU countries, including France, which is planning to reach 2 percent.

Despite the increase in land forces, Poland still falls behind in the air and naval branches compared to France and Britain. However, Warsaw is modernizing these branches of the military as well by signing agreements to receive F-35 fighters and FA-50s, as well as three British frigates and two espionage ships made by the Swedish Saab company.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.163
Поени од реакции
5.332
Ова индицира дека војната во Украина е увертира во поголем судир, и дека срањата нема да престанат со евентуално завршување на војната.
Не мора да значи ништо, но може да значи се. Кога би се ставил во нивна кожа и колку пати низ историјата го јаделе ради што се на таква местоположба (кхм кхм ова звучи познато) треба да се ненормални да не инвестираат во армија.

Не мора да значи дека нешто големо ќе се случи, само учат од грешки у минато и неќат да се остават неспремни. Што според мене е нормално размислување кое треба да се применува, само ние не го применуваме нас ништо не ни треба :unsure:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Да „инвестираат во армиија“?
Ова е еуфемизам за колосално големото задолжување кое на крај народот ќе го плаќа но само штета може да види од тоа оружје.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Да „инвестираат во армиија“?
Ова е еуфемизам за колосално големото задолжување кое на крај народот ќе го плаќа но само штета може да види од тоа оружје.
Да, само Русија може да види ќар од 30% од буџетот за армијата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Да, само Русија може да види ќар од 30% од буџетот за армијата.
Прво она со Полска е многукратно целиот буџет од државата, дали се потруди да ги прочиташ бројките на Абрамс тенкови, корејски тенкови, самоодна артилерија, авиони, итн итн... Второ, Русија за разлика од Полска е директно загрозена (читај нападната) од САД.

Полска е само уште еден пример за држава со „киданапирана“ политичка елита која одработува за интересите на САД а против интересите на самата држава и нејзиниот народ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Прво она со Полска е многукратно целиот буџет од државата, дали се потруди да ги прочиташ бројките на Абрамс тенкови, корејски тенкови, самоодна артилерија, авиони, итн итн... Второ, Русија за разлика од Полска е директно загрозена од САД.

Полска е само уште еден пример за држава со „киданапирана“ политичка елита која одработува за интересите на САД а против интересите на самата држава и нејзиниот народ.
Викаш народот во Полска ја сака Русија и Путин ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Викаш народот во Полска ја сака Русија и Путин ?
Ај не биди ретардиран, не за друго туку да не ја усеруваме дискусијата... Иди на дневна доза во општата тема за Украина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Немојте, не го цитирајте овде жити се.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Оти море, не ви се прај муабет? :)

Значи да сумираме:

1. Полјаците треба да седат мирно додека Медведев и Кадиров се закануваат.

2. Русија има право да се брани од САД, но Украина и Полска немаат :pos:

3. Милиони народ во Полска и Украина се излажани за интересите на САД
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.967
Поени од реакции
39.542
Оти море, не ви се прај муабет? :)

Значи да сумираме:

1. Полјаците треба да седат мирно додека Медведев и Кадиров се закануваат.

2. Русија има право да се брани од САД, но Украина и Полска немаат :pos:
Зошто Полска би се бранела кога е членка во нато? Напад на полска значи дека Русија влага у војна со Америка. Не гледам некоја причина зошто русите би биле заинтересирани за Полска.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Зошто Полска би се бранела кога е членка во нато? Напад на полска значи дека Русија влага у војна со Америка. Не гледам некоја причина зошто русите би биле заинтересирани за Полска.
Не знам, прашај ги Медведев и Кадиров, тие се закануваа кој е следен :D
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.666
Поени од реакции
8.601
Зошто Полска би се бранела кога е членка во нато? Напад на полска значи дека Русија влага у војна со Америка. Не гледам некоја причина зошто русите би биле заинтересирани за Полска.
Пољаците се заинтересирани за Украина, за беља како и секој пат последниве 100 год. ќе го лапаат курот цел, до грло.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.246
Поени од реакции
18.058
Пољаците се заинтересирани за Украина, за беља како и секој пат последниве 100 год. ќе го лапаат курот цел, до грло.
Оти мислиш така, оти така кажа Путин или ти знаеш нешто повеќе ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom