Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Vanlok, 25 мај 2014.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Накратко и без долги, уводи ова е тема за актуелните случувања во светот (гледани од геополитички/геостратешки или од локален аспект). Мислам дека е добро да има ваква општа тема, наспроти локално аспектираните теми за Русија, Украина, САД, итн...

  Се разбира, не ми е намерата едноставно само да се нафрлаат вести, туку и да се истакне поврзувачкиот момент со глобалните геополитички настани. Од тој аспект, евентуална геостратешка анализа не е потребна, но секако е добредојдена.
  Линкови кон изворите на информации се повеќе од пожелни, и би замолил да се ставаат во цитат долги цитати и големи фотографии/илустрации/слики. „Графички„ фотографии или видеа (со содржина неприкладна за деца, или за одредени работни околини) да се ставаат во спојлери (ги има во менито, под „внеси).


  Ќе започнам со дел од еден пост што пред некој ден го постирав во темата за Русија, а всушност мислам дека местото му е тука:

  Русија пред една недела дампираше 20% од нејзните американски обврзници.
  http://www.zerohedge.com/news/2014-...ystery-belgium-buyer-adds-another-whopping-40

  Тие 20% се отприлика 25 милијарди долари. Во текстот понатаму пишува како некој преку Белгија, купил американски обврзници во вредност од 60 милијарди долари. Најверојатно (и повеќе од тоа) самата банкарска мафија од Вол Стрит, за нив барем не е проблем, печатат пари колку ќе затреба.


  Како и да е, што купуваат Русите додека ги продаваат амерканските обврзници по дампинг цена?
  - Злато (ова го правеше и Гадафи, пред да го убијат):
  http://www.goldcore.com/goldcore_bl...s_Of_Gold_Worth_1_17_Billion_Dollars_In_April

  Кина уште од минатиот Декември почна со дампинг на скоро 50 милијарди долари од нејзните американски обврзници:
  http://www.bloomberg.com/news/2014-...sury-holdings-most-since-2011-amid-taper.html

  Нормално, Кинезите купуваат злато.
  Блумберг јавува дека во Јануари над 80% од златото извезено од Швајцарија, отишло за Азија (и се разбира најголемиот дел во Кина).
  http://www.bloomberg.com/news/2014-...of-bullion-exports-to-asia-in-january-1-.html

  Дека нешто се спрема, покажува и фактот дека Кина забрзано прави големи залихи од нафта. Како голем потрошувач на енергенси, Кинезите не сакаат да бидат заложници на некоја идна (или претстоечка?) енергетска криза (сигурно на ја заборавивте Заливската Војна).
  http://business.financialpost.com/2...unts-of-oil-at-a-record-pace/?__lsa=97a9-3ef2


  Продлабочената соработка меѓу велесилите на истокот е се поизразена. Пред некој ден се потпиша историскиот 30годишен договор со кој Русија ќе ја снабдува Кина со енергенси (гас и нафта).
  Но тука е и воената соработка. Русија до 2018та треба да го има завршено S-500 uултрамодерниот систем за противвоздушна одбрана. Овој систем наводно може да погоди цели во свемирот и има домет од 500 километри.
  Има гласини дека и Кина може да добие од оваа опрема.
  http://www.ibtimes.com/russia-fight...tar-wars-s-500-missile-defense-system-1401975

  Потоа, наводно наскоро треба да се потпише договор за продажба на напредните Сукхои СУ-35 на Кина. Ова е многу интерено воочи превирењата со Јапан (зад кои нормално стојат САД), заради сопствеништвото на спорните острови до Тајван... СУ-35 е супериорен авион, и повеќе од одговор на јапонските увезени Ф15.
  http://thediplomat.com/2013/11/how-china-plans-to-use-the-su-35/


  Понатаму, ќе следи мал осврт на актуелните настани во Тајланд. Во меѓувреме, чуствувајте се слободни да споделите вести или да се придружите во дискусијата со коментар на одреден дел од содржината. (y)
   
  На Unkind, Vori, Macedonia>>Europe и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.064
  Допаѓања:
  3.519
  Ќе ја префрлам дискусијата во оваа тема.

  Нема држава на светот која не сака да биде најсилна во свет. Кина ете има предиспозиции бидејќи е голема држава, ете економски се развива и така натаму. Меѓутоа технолошки и научно е инфериорна во однос на западната цивилизација (под западна цивилизација ја сметам и Русија во овој контекст). Незнам дали за тоа причина е јаз во цивилизациската еволуција или е причина бедниот живот на населението, но едноставно тоа така е.

  Како ќе може Кина да се консолидира, па и конфликтот да трае 10 кодини. Ако е за така Кина имаше 4 децении да се консолидира за време на студената војна. Едноставно јасно им е дека тешко во брзо време ќе превземат иницијатива и затоа прават благ наклон кон поблиската страна, притоа имајќи некаков бенефит.

  Но не го спорам ривалството. Кина и Русија имаат причини за ривалство со самото тоа што делат граници и имаат спорни територии, но имаат уште поголема причина за сојузништво во моментов. Уште на почетокот на кризата Кина напомена дека се сеќава на времето од студентската револуција, кога единствено тогашниот Советски Сојуз не ја почитувал изолацијата. Но секако дека не се само принципи во прашање, тоа беше само најава.

  Неможеме да ја гледаме работата од аспект:„Кинезите не се глупи, ќе ја заебат Русија“. Како па Русите да се глупи и се заебуваат. Секогаш има повеќе пристапи за една иста работа. Што ги прави Русите глупи во моментов? Дали мислиш дека таму седат некои пијаници во кафана и ја кројат политиката на Русија? Јас мислам дека на чело со Русија се луѓе под чие водство во најмала рака, моќта и влијанието на Русија ќе порасне не само во однос на Кина, туку и внатре во Кина.
   
 3. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.730
  Апсолутно ништо. Ова руско раководство е едно од најспособните што го имале. Едно од најспособните општо, не само во Русија. Само проблемот е што наследија држава која беше не на колена, туку на апарати. Направија многу во насока на стабилизација, ама има уште огромна работа пред нив. Тоа го признаваат и самите тие, во интервјуа и анализи. Проблемот е што Америте го гледаат тоа и одлучија веќе да не им даваат време.

  Јас немам никаква замерка за тоа како екипата на Путин ја води Русија. И мислам дека ако го гледаме персоналниот капацитет на најтесното раководство, не се ништо поназад од Америте, напротив. Но, проблемот е што немаат силни институции зад нив. Не можат лесно да делегираат. Нема систем што произведува луѓе на кои може да им се делегираат работи и тие да ги завршат без проблеми. Од тука и таа сеприсутност на Путин. И за најмала работа мора тој лично да биде замешан. Тоа е компаративната предност на САД, што (бар според мене) Русија не може да ја компензира со ништо. Не во моментов.

  За останатото генерално се согласувам. Најголемиот проблем на Кина е нерамномерниот регионален развој и имаат уште многу работа на тоа. Притоа, не мислам дека сега дејствуваат водени од принципи, туку опортунистички. Доколку треба да се кладам, би се кладел дека доколку добијат подобар договор веднаш би ја пуштиле Русија низ вода. И нигде не тврдам дека Путин не го знае тоа. Човекот го прави тоа што мора да го прави. Да беше понеспособно руско раководство, веќе ќе беа изгубени и Сирија, и Иран, и цела Украина.
   
  На The xx и Vanlok им се допаѓа ова.
 4. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.064
  Допаѓања:
  3.519
  Кога ќе размислиме малце подлабоко и доколку го увидиме целиот тек на настаните од 90та па навака. Мислам дека дури и под Јелцин скриени од подценувањата кои ги пропагираа довчерашните ривали, Русија убрзано работеше на својот развој. На некој начин Путин му беше десна рака на Јелцин и всушност Јелцин го назначи за негов заменик. Тоа ми говори дека политиката сепак е континуирана, а не само резултат на еден лидер. Сепак boostот на Путин, не може да не е сигнификантен за целосна Руска политика во денешницата.
   
 5. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Претпоставувам констатацијата ти е од интервјуто од Суроков кое беше во 2005. Да тогаш и јас би се сложил со тебе да бевме 2005, но минаа 9 години од тоа интервју.
  Од тогаш па до 2014 самиот Суроков беше доста активен во сите неформални акции организирани во Русија, претежно се однесуваа на младата популација и претпостувавам баш беа започнати со таа цел, внес на свежа крв во политичките кругови во Кремљ.
  Сеуште е рано да ги видиме тие лица во јавност. Имено баш во 2005 е создаден огранокот "Млада гарда" на Единствена Русија, од кој со сигурност ќе видиме нови млади лица во политичките кругови на Русија.Тука е и движењето "Наши" и "Народниот фронт на Русите" сите овие баш се креирани поради таа слабост, потреба од нови лидери во политичките кругови во Кремљ. Има уште движења, но да не напнувам со нив.
  Спомена луѓе на кои им се ќе им се делегираат работи кои без проблеми би ги извршувале. Па ете ако ја пратиш внатрешната политика на Русија тука се Шојгу,Рогозин па и Медведев е прилично нов лик на политичката сцена во Русија. Лавров,Чхурукин се задолжени за надворешната политика на Русија, до сега ги немам видено да имаат погрешен став во споредба со Путин или курсот на руската политика.

  Мое мислење е дека авторитарниот и цврст политички систем на Кремљ се должи од опасноста од поткуп и пенетрирање на странски играчи во руските елитни политички кругови. Нешто што Русија не смее да си го дозволи пак после Јелцин и елитата која се создаде тогаш а беше користена од страна на Америка за "демократизација" на Русија.

  Отидов офтопик, но морав да реплицирам.
   
 6. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.730
  Не само интервјуто, туку и книгата, па и оставката. Се тоа се планирани политички земјотреси со кои се укажува на нешто.

  За тоа дека Русија направи многу во тој правец се согласувам. Ама тоа што денес го спремаат се млади луѓе, кои ќе бидат актуелни за 15-20 години. Затоа САД ги засилуваат активностите. Не сакаат да им дадат 15-20 години. Луѓето кои денес ја водат Русија, се образовани во 80-тите и 90-тите, кога рускиот систем има промашено цели генерации. Сите имиња кои ги спомена се дел од најтесното раководство.

  Јас зборувам за нешто друго. Систем кој ќе креира кадар способен да ја врши работата и лојален од секретари на ограноци во општини до претседател на држава. Денес САД тоа го имаат, а Русија го нема. Не по вина на оваа власт, ама го нема. Доколку успее да го креира, Русија ќе стане стварно моќна држава. Следниве 15тина години се клучни за нив.
   
 7. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Книга? Дај просветли ме која книга.
  Мислиш на романот од Суроков "Околонија"?
  Оставка? Јас како што знам тој е сеуште во Кремљ, само неговата позиција не е јасна. Некои весници пишуваа дека работи околу Украина .
  СМИ: В.Сурков вернетсја в Кремль курировать Украину

  Е ова ми е интересно мене, го активираат баш пред Маидан во Украина.
  Ако ја пратиш политиката на Русија, тогаш си запознаен со Дугин исто така идеолог на Кремљ, кој доста беше критичен кон Сурков.

  Баш тој систем ти го споменав е тој кој ги креира тие лица, секретари и ограноци и така натаму. Тој сектор се креира неформално.Смената на елитите не се случува за 1 година. На свежата крв му треба време и работа со која се стекнува искуство и довеба, посебно ова последново е важно за земја како Русија.
  Поради тоа се поставени постулатите на движењата и форумите кои се форсираат во Русија изминатиов период.

  Да ти споменав лица од потесното раководство, бидејќи ако споменам некој кој не е толку експониран во јавноста нема да знаеш кој е тој, така е бидејќи најголемиот број на вести околу руската елита се од западниве земји како Германија,Британија и Сад.
  Еве Песков, Нарашкин не се познати кај нас.
  Да не ги споменувам Дворкович,Гарашка, Абизов,Коновалов,Новак,Соколов,Медински,Нарашкин или еве најмладиот меѓу нив Никифоров.
  Сите се причично млади 30-40 години имаат, сите се едуцирале во тој период 80-ти и 90-ти. Сите се министри во владата на Русија.


  Незнам зошто баш ми ја избегна мојата констатација зошто е таков системот и која е опасноста од таков либерален модел на креирање елити во Русија.

  Не дека се правам сезнајко, живеев во Русија 5 години и прилично сум запознен со внатрешната политика на Русија, од формални органи па до неформлани организации кои делуваат во неа, тоа и ми беше дел од работата. Одлично го владеам рускиот и ја знам пропагандата која ја тераат Западните земји, од весници па до книги во кои се искривува сликата за Русија. Поради тоа неможам целосно да се согласам со твојот став, 15/20 години се многу песимистичка и потценувачка проценка од твоја страна кон образовните институции на Русија. А на сите ни е јасно дека не се ништо полоши од западните институции, посебно баш тие хуманистички,економски,политички и правни образовни институции не се во никој поглед инфериорни од Американските или било кои други.
   
  Последно уредено: 28 мај 2014
  На Human и $korpion им се допаѓа ова.
 8. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.554
  Допаѓања:
  9.730
  Ќе реплицирам до тука, затоа што до тука нема да бидам офтопик, а и ќе успеам да ја уловам суштината на ставот. За опасноста од корумпирање се согласувам, ама тоа е уште една системска слабост, иако е најлесна за решавање.

  Да, за романот на Сурков мислам. Притоа, кога десната рака на Путин пишува роман во кој руското општество го опишува како труло и корумпирано, руските олигарски како неспособни идиоти, а руските интелектуалци како индоктринирани глупаци, тоа не може да се избегне со констатацијата дека се работи за книжевно дело. Бидејќи книжевното дело нема никаква реална уметничка вредност, тоа го знае и самиот Сурков, но сепак книгата доби театарска претстава и тоа театарска претстава која неофицијално стана задолжителна за секој од повисокиот круг на руското општество. Тоа не е случајно.

  Сега за Дугин и оставката. Тоа е клучно во муабетов. Секако дека Сурков е сеуште најблизок соработник на Путин. И го има секаде каде што има потреба. Ама, пред година дена си поднесе оставка од позицијата вицепремиер. И после таа оставка луѓето како Дугин мислеа дека победиле и кажаа што им лежело на душа до тогаш. Тоа е клучно за тезата што ја прокламирам.

  Дугин го обвини Сурков дека бил циничен, дека не дозволувал интелектуалците како него да добијат средба во четири очи со Путин, дека лесно ги отфрлал нивните идеи и дека брутално им го загушил „генијалното“ движење. Триумфално го поздрави неговото заминување и го опиша како заминување на злото, кое цели 13 години ја кочело Русија. Интересно е што Путин веднаш го врати Сурков во кабинетот, а Дугин сеуште не доби функција, ниту неговите ретардирани идеи се остваруваат.

  Поентата ми е дека баш луѓето како Дугин се проблем за руското општество. Дугин е идеолог на Кремљ, колку Ристо Никовски што е идеолог на Илинденска бр. 2. Само факт е дека и двајцата се популарни. Среќната околност по Русија е што има раководство што гледа каков романтичен идиот е Дугин и тој нема никакво значајно влијание во носењето на одлуките. Ама суштинскиот проблем е што е популарен. Тоа значи дека системот не си ја вршел работата при филтрирање. На таа суштинска мана мислев. Не може во модерна западна цивилизација, каква што руската претендира да биде, ликови како Дугин да се земаат за сериозно.
   
  На SparroW му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Се сложувам за Дугин. Нешто налик на Жириновски и Бжежински е според мене.

  Но не и таа опасност на која неколку пати се има навратено и самиот Сурков.
  Е сега системот што сеуште содржи корумпирани личности тоа е проблем кој треба да се искорени.


  Ах ете го Врабецот, на секое лонче лајк да стави.
   
  Последно уредено: 28 мај 2014
  На Inglourious Basterd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Хммм... интересно. Иако не ми е баш јасно зошто внатрерускиве анализи не ги продуживте во темата за Русија. Ќе беше во ред, ако се осврневте и на геополитичкиот аспект на тоа што го зборувате.


  Во секој случај идеме малку назад на темата. Kaко што најавив, еве нешто накратко за актуелните случувања во Тајланд, кој инаку е една од ретките земји во регионот која никогаш не била колонизирана од светските империи. Но тоа е само интересен факт и Тајланд во овој пост го употребувам повеќе како убав пример за покажување на вмешаноста на банкарските институции како Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) во локалните политики ширум светот.

  Пред скоро време во Тајланд се случи воен удар.
  Ова е 12ти воен удар досега и земјата сега ја води армијата, забрането е емитирање на сите вести, содржини, или било што друго што не е армиски материјал. Накратко, еве кои се главните играчи на тајландската сцена.

  Thaksin Shinawatra е политичар (и многу повеќе од тоа, според муабетите) целосно подржан од западот. Такасин дошол на власт 2001ва со подршка во главно од најсиромашните жители од руралните средини, на кои им ги отпишал долговите и ги финансирал со поволни микрокредити. Нешто што во главно го финансирал преку голем заем од ММФ (звучи познато?).
  Во вториот мандат, во 2006та е симнат од власт со воен удар.

  Инаку ММФ го задолжува Тајван уште во 1997ма, што започнува настани кои се одразуваат и на поширокиот регион. Но како и да е, со популарни мерки тајланѓаните успеваат забрзано да го вратат долгот и го одбиваат вториот заем од ММФ (практично ги истерале од земјата).
  По воениот удар уставниот суд ја расформирал партија на Таксин а нему му е забрането бавење со политика пет години. Потоа на друго судење Таксин е осуден на две години затвор заради криминал и конфликти на интерес за време на владеењето. Од тогаш е во егзил, но сеуште една од главните фигури во Тајланд.


  Yingluck Shinawatra е најмладата сестра на Таксин, која во 2011тата е избрана за првиот женски премиер на Тајланд преку нова партија (зад која стои брат и Таксин и неговите луѓе). Јинглак се служи со исти популистички методи, како на пример откуп на локален ориз по цени многу поскапи од тие во регионот. Следат и нови задолжувања со ММФ и Светската Банка.
  Но пред скоро време, уставниот суд на Тајланд ја осудува Јинглак и девет министри од нејзиниот кабинет за непотизам и злоупотреба на власта.
  http://thediplomat.com/2014/05/thailands-prime-minister-removed-but-no-one-happy-with-the-result/


  По ова настануваат големи немири и судири помеѓу националистите и активистите на Таксин, по што следува интервенцијата на армијата и воениот удар.
  Треба да се спомне дека ситуацијата во Тајланд е многу сложена. Прво земјата е (парламентарна) монархија, и кралот е релативно влијателен но и многу стар и наводно пред умирање. Второ во земјата (како и секаде) има влијателни олигарси кои интересно, се против задолжувањата со ММФ и Светската Банка, затоа што досегашниот модел ги служи добро со генерации и не сакаат други газди да го собираат шлагот од тортата.

  Има многу работи за пишување но резимето е дека во државата има две средни класи на граѓани, едната е проројалистичка средна класа од Банкок а другата е релативно средна класа од руралните места, која своето економско издигнување му го должи на Таксим и неговите популистички реформи. Така од една страна се средната класа од Банкок и армијата, кои не сакаат задолжувања со ММФ, а на другата страна се Тасин и неговите приврзаници... Затоа Таксин е фаворит на западот.

  Паралели можат да се повлечат со многу други држави, еве на пример Украина. Украина има големи долгови, и еве со актуелните настани пред скоро се задолжи со нов голем заем од ММФ. Не сме подобри ни ние тука, сите поранешни бивши републики од СФРЈ се помалку или повеќе задолжени во ММФ.

  Практично задолжувањето во ММФ е реалност на повеќето држави во светот. Таму каде се прават обиди да се промени ова, таму се случуваат војни или воени удари и слични работи.
   
  На TITTANIK, VardarVoSrceto и stipsburg им се допаѓа ова.
 11. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.401
  Допаѓања:
  543
  A koga se obrazuvani lugjeto shto ja vodat USA ?, sigurno ne ovoj vek, duri bi rekol deka lugjeto shto ja vodat politikata na USA se dinosaurusi so mentalitet od vremeto na studenata vojna. I zoshto mislish deka Rusija ne mozhe da kreira kadar shto ke ja vrshi rabotata, koga vo posledno vreme gledame edna ekspanzija na Rusija na voeno pole, megjunarodni investicii ( slusham deka ruski biznisi kupuvaat rafinerii vo Zapadna Evropa) , izvoz na tehnologija i eve na svetskata geopolitichka scena, ja kontroliraat Chehnija. ja smirija Gruzija, si go vratija Krim i izdejstvuvaa nova drzhava, Novorusija.
  USA kreiran kadar e Keri, is that the best they can do, ili psihopatot Kejn.. Hillary Clinton, Obama ????? Politikata na USA ja vodat bankari, korporacii i armiskiot establishment, shto znachi zadolzhuvaj, osvojuvaj pazar po sekoja cena i vodenje postojani vojni so nedorasnati protivnici za da se nametnat interesite na bankarite i korporaciite.
  Vakov establishment ima samo edna slabost a toa e konkurencija potkrepena so silna i visoko sofisticirana armija...toa e nivna vechna nokjna mora.

  Ne treba da chekame 15 godini, Rusija stana mokjna drzhava ne samo voeno nego i finansiski na megjunarodnata scena,finansiraat i pravat zdelki bez nikakva politichka prinuda, vistinska pazarna ekonomija.
   
  На Pane-G, $korpion и Mario Gómez им се допаѓа ова.
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Како што напишав и во темата за Русија вчера се случи уште еден историски момент: Белорусија, Русија и Казакстан, официјално се договорија за формирање на Евроазискиот Економски Сојуз.

  Секако се наметнува размислувањето дека ова е помалку избрзан чекор (како и договорот со Кина за 30годишен договор за продажба на гас и други енергенси). Русија е под силен напад на САД (и нејзините сателити ЕУ), и Путин е приморан да реагира. Ова е симболичен почеток на Евроазискиот Економски Сојуз, и членство во многу скоро време се очекува да земат и Ерменија и Киргизстан (веднаш после затварањето на американската воена база).
  Мислам дека во иднина ќе има многу што да се чита и анализира за случувањата со Евроазискиот Економски Сојуз.

  Деталите ги има тука:
  http://en.itar-tass.com/economy/733853
  http://rt.com/business/162200-russia-bealrus-kazakhstan-union/
  http://www.washingtonpost.com/world...4a2c15-cb01-4c25-9bd6-7d5ac9e466fd_story.html

  А нормално, нема да изостанат и вакви натписи:
  :)
  http://www.voanews.com/content/russia-belarus-kazakhstan-agree-to-create-economic-union/1924941.html
  http://www.nytimes.com/2014/05/30/w...ith-presidents-of-kazakhstan-and-belarus.html
   
  На $korpion му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  9.871
  Допаѓања:
  6.808
  Рековте текстови линкови и слично ама сепак јас една слика ќе споделам од The Economist
  [​IMG]
   
  На Mario Gómez му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Интересно е тоа што се случува во Ирак. Дали Ал Каеда зајакнува?



  Mapping Al Qaeda's Grand Ambitions In Iraq And Syria

  Well, first, courtesy of the NYT, here is a map of all the territories that ISIS has already managed to gain control over.

  [​IMG]

  And next?

  This map, from the Institute for the Study of War explains clearly what ISIS' ambitions in the middle east are: creating a grand nation-state that basically controls virtually all of Syria and most of Iraq

  [​IMG]


  Клучни случувања овие денови

  -The Islamic State of Iraq and al-Sham (ISIS) has captured Western Mosul and areasof Eastern Mosul, including key military facilities, as of noon June 10, 2014 EDT.

  -ISIS is currently seizing military equipment, ammunition, and millions of dollars ofcash in areas as it advances. Much of this materiel is US-provided.
  -ISIS is maneuvering forces on an offensive from Mosul oriented south on theMosul-Baghdad highway. The ISIS northern campaign extends to Kirkuk and Salahad-Din, the provinces bordering Ninewa in which Mosul is located.
  -ISIS is a military organization conducting an insurgency against the government ofIraq. It is no longer merely a terrorist organization. It is a conventional militaryforce that holds terrain and claims to govern some of it.
  -The Mosul campaign was well planned and required years to set conditions. ISIShad threatened Mosul with systemic attacks since 2012. ISIS has conducted acampaign to assassinate and remove local authorities from Mosul since October2013. The operations allowed it to cut off media from the city, limit the IraqiSecurity Forces’ activities there, and gain freedom of movement within it.
  -This slideshow illustrates how ISIS laid the groundwork for the seizure of Mosul, itsareas of control on the morning of June 10, 2014 EDT, its assessments of its ownattacks, and its aspirations to govern a state in Iraq and Syria.


  Al Qaeda Militants Capture US Black Hawk Helicopters In Iraq

  But the worst news by far for the US is that as a result of the takeover of Mosul by ISIS forces, an unknown number, and at least one, US ultramodern Blackhawk and Kiowa helicopters parked at the Mosul airport, are now in, you guessed it, Al Qaeda hands.
  [​IMG]
  [​IMG]



  Очигледно со нечив амин се случуваат работиве во Ирак деновиве.
  Имено активностите на овие Исламски сили на Ирак и Алшхам(ИСИА) беа речиси изумрени од периодот 2008/2012, после Октомври 2013 се залисуваат во регионот на Јужен Мосул
  .[​IMG]
  2006-2008

  [​IMG]
  Октомври/2013


  Уште една опасност за Сирија.


  Ах да.
  Thai army delegation visits China amid Western reproach of coup
   
  Последно уредено: 11 јуни 2014
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Секако дека се што се случува на Блискиот Исток е не само одобрено, туку пред се испланирано, од некој.

  А за Тајланд, нормално е да се свртат кон Кина кога така одлучно се спротиставија на банкарската мафија од Вол Стрит (и нејзините алатки ММФ и Светската Банка). Многу е паметно со соседот да имаш добри односи, посебно кога си многу помал и послаб. Примерот со Украина убаво покажува што се случува кога светска сила те искористува како фронт за војна со друга светска сила (која ти е сосед).

  Инаку Тајланд, како што напишав претходно, е една ретките земји во поширокиот регион која никогаш не била колонизирана од големите светски сили. Убаво е да се види дека сеуште има независни држави каде Новиот Светски Поредок нема инсталирано своја марионетска власт.
  На жалост, очекувам обид за граѓанска војна таму, од платениците на банкарската мафија. Да се надеваме дека Тајландската Армија ќе биде на висината на задачата. :)
  --- Споено дупло мислење, 12 јуни 2014 ---
  И само да не заборавам, интересен и важен дел од Ројтерс написот од погоре:
   

Сподели преку: