Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862


Рекла да сме ги турнеле политичарите до ѕид и тоа некои го сфатиле како повик за насилство, па оваа као се извинила пошто англиски не ѝ е мајчин јазик и не се изразила добро.


Абре кој стварно го боли уво ова дете што збори? Кој ја есапи како фактор? "Требало да се извини пошто повикувала на насилство." :lolzz:
Мислиш Путин е ова и зборовите имаат политичка тежина.
Постот под твојот покажува кој го боли уво, оти тој другиот е 70 годишно разгалено детиште кое паѓа во хистерија ако макар и на секунда вниманието не е насочено кон него.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.180
Поени од реакции
25.832
Абре кој стварно го боли уво ова дете што збори? Кој ја есапи како фактор? "Требало да се извини пошто повикувала на насилство." :lolzz:
На десницата и одговара да направи политички фактор од Грета и такви ко нејзе. А либтардите се толку ретардирани, што веднаш ја прифаќаат...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Уау либтардите, сликички од други деца во земји од трет свет = тоа што го зборува не е вистина или според ретардираната логика бидејќи децата од третиот свет имаат лошо детство и немаат глас = Грета не смее да има глас/да биде глас на еко. движење?

Инаку, либтард е позајмен термин од кај дел од ретардираните Американци што си ги ебат братучедите, така малку по затуцани а уште по затуцани сте вие кои го присвоивте и користите во вашиот речник.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.180
Поени од реакции
25.832
Уау либтардите, сликички од други деца во земји од трет свет = тоа што го зборува не е вистина или според ретардираната логика бидејќи децата од третиот свет имаат лошо детство и немаат глас = Грета не смее да има глас/да биде глас на еко. движење?
Апсолутно смее. Сите треба да ја поддржувате Грета.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Член од
24 април 2008
Мислења
10.595
Поени од реакции
11.764
Толку ве тригна некое детенце?
Колку треба да си бот да копираш американски дебили?
Колку треба да си бот за да поддржуваш 16 годишно девојче кое сеуште нема завршено ни средно училиште, а истовремено да не ти смета што Велика Британија и` забрани влез на Лорен Сатерн, која барем има завршено 2 години на факултет и знае што зборува ?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Колку треба да си бот за да поддржуваш 16 годишно девојче кое сеуште нема завршено ни средно училиште, а истовремено да не ти смета што Велика Британија и` забрани влез на Лорен Сатерн, која барем има завршено 2 години на факултет ?
Дека нема завршено средно = нема климатски проблеми поради загадување предизвикано од човечки фактор? Тоа сакаш да кажеш?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.595
Поени од реакции
11.764
Дека нема завршено средно = нема климатски проблеми поради загадување предизвикано од човечки фактор? Тоа сакаш да кажеш?
Не ги негирам последиците од загадувањето на природата предизвикано од човекот, но кои допирни точки ги има 16 годишно девојче со потврдувањето или негирањето на последиците од ваквите постапки на човештвото ?

А што велиш за Лорен Сатерн, дека не игра по музиката на либералната левица = не му се случуваат деградација и декаденција на западниот свет ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.407
Iran's Qassem Soleimani killed in US air raid at Baghdad airport
General Qassem Soleimani, the head of Iran's elite Islamic Revolutionary Guard Corps' (IRGC's) Quds Force, and architect of its regional security apparatus, has been killed following a US air raid at Baghdad's international airport on Friday.

The White House and the Pentagon confirmed the killing of Soleimani in Iraq, saying the attack was carried out at the direction of US President Donald Trump and was aimed at deterring future attacks allegedly being planned by Iran.

A three-day national mourning period has been declared in Iran in honour of Soleimani.
Каков почеток на 2020. Дефенитивно ќе биде возбудлива година.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.433
Поени од реакции
29.964


On Friday, French President Emmanuel Macron delivered a speech at the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Summit in Bangkok even though France is not actually a member.

During that speech, Macron lamented the fact that rapidly deteriorating relations between the U.S. and China are tearing the world apart, and he boldly declared that what we really need is “a single world order”

French President Emmanuel Macron called for world government in a speech Friday, claiming it would avoid conflicts between competing superpowers.
“We need a single world order,” Macron told the audience at the ongoing Asian-Pacific Economic Cooperation (APEC) summit in Bangkok, Thailand.
“Are you on the U.S. side or the China side?” Macron asked rhetorically. “Because now, progressively, a lot of people would like to see that there are two orders in this world.”
“This is a huge mistake — even for both the U.S. and China,” he added after comparing the two superpowers to “big elephants” in the geopolitical “jungle.”
Of course when he says that we need a “single world order” he is not suggesting one in which nations such as China and Russia are equal partners.

What Macron and other western leaders envision is a global system that is governed by western rules and western values.

As he delivered his line about a “single global order”, Macron slowed down and pronounced each of the words with special emphasis.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.396
Поени од реакции
22.952


On Friday, French President Emmanuel Macron delivered a speech at the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Summit in Bangkok even though France is not actually a member.

During that speech, Macron lamented the fact that rapidly deteriorating relations between the U.S. and China are tearing the world apart, and he boldly declared that what we really need is “a single world order”


Of course when he says that we need a “single world order” he is not suggesting one in which nations such as China and Russia are equal partners.

What Macron and other western leaders envision is a global system that is governed by western rules and western values.

As he delivered his line about a “single global order”, Macron slowed down and pronounced each of the words with special emphasis.
Може. Ако цел свет реши да станеме една држава полесно ќе прифатиме дека сите сме бугари.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.433
Поени од реакции
29.964
Финска, најновиот заложник на американскиот MIC. Уште еден меѓу купот други заложници.
Да се надевеме само дека не се и најновите кучки за топовско месо... :unsure:The US government has authorized a flurry of arms sales to European allies in recent weeks, including more than $850 million in advanced missiles and rockets to Finland, which is currently seeking to join the NATO military alliance.

The US Defense Security Cooperation Agency (DSCA) outlined the latest sale to Finland on Monday, noting that the State Department has approved a deal for 40 AIM-9 Sidewinder missiles and related guidance units, as well as 48 AGM-154 Joint Standoff Weapons, for an estimated $323.3 million.


The State Department gave the green light for an even larger arms transfer to Finland earlier this month, approving a $535 million sale for hundreds of Guided Multiple Launch Rocket Systems (GMLRS), which can be fired from two US-made multi-launch rocket platforms: the M270A1 MLRS and the M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS).

The latter weapon has made an appearance on the Ukrainian battlefield, as the Joe Biden administration has provided at least 38 HIMARS launchers to Kiev, one of the heaviest and longest-range weapons shipped to the country since Russia’s invasion kicked off last winter.


As of November 8, Belgium is set to receive $380 million in AIM-120 air-to-air missiles and related gear, which the DSCA said would help to keep Brussels’ F-16 and F-35 fleets in “combat-ready status.”

Lithuania, meanwhile, is looking to procure eight HIMARS launchers and various munitions to the tune of $495 million, a deal that would require US personnel to visit the country twice each year for "program management reviews" and other support services. The State Department authorized that sale on November 9, though all of the above deals still must receive final approval by Congress.

Switzerland also got in on this month’s European spending spree, outdoing its neighbors by nearly twofold with a $700 million purchase for 72 PAC-3 Segment Enhanced missiles for its US-made Patriot batteries. Despite the country’s nominal non-aligned status, the DSCA said the sale would help improve “interoperability with US and NATO forces,” underscoring Switzerland’s close military ties with the North Atlantic bloc.

As the world’s largest arms exporter, such deals are not uncommon for the United States, though the pace of recent sales to European allies could highlight growing anxieties in the wake of Russia’s attack on Ukraine.

The offensive also prompted both Finland and Sweden to apply to join NATO back in May, breaking with years of neutrality. While all but two member states have since ratified their admission, the Nordic countries are set to remain close partners to the alliance regardless of their formal membership status. Both conduct regular joint military drills with NATO allies, while Stockholm became the first non-NATO member authorized to purchase and deploy its own Patriot missile battery last year, indicating its tight relations with Washington.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom