Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не бе, за да имам од што да живеам...но, тоа е веќе друга приказна.
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Кога имам (а немам) клиничка смрт, душата ми оди на Марс...

Кога пациентот има клиничка смрт, тоа е несекојдневно искуство при кое душата привремено го напупшта телото и таа т.н. клиничка смрт ни е еден научен/медицински доказ за нејзината деливост од телото а водено и за нејзината бесмртност.
Душата/духот не е енергија, оти кога би била, би преоѓала од едед вид енергија во друг. Духот е невидлив, нематеријален дел од секое живо битие, даден од Светиот Дух.

микица знам бе што е клиничка смрт бе. Не сум до толку, секој втор знае. Не си ја открил Лемурија!!:nenene: ...Секој си има свое мислење али душата у срцето нц!а а
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што да ти кажам...и ти си во право.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
микица знам бе што е клиничка смрт бе. Не сум до толку, секој втор знае. Не си ја открил Лемурија!!:nenene: ...Секој си има свое мислење али душата у срцето нц!а а
Miki1 ја открива Атлантида со неговите анатомско душевни постови.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Душата е апстрактно нешто кое постои во сечиј ум, а настанало од наметнувањето на размислувањето на некои филозофи или од размислувањето за душата која после смртта оди во подобар свет.
Едно ме интересира: која е функцијата на душата во овој свет? (ако веќе тргаме од размислувањето дека после смртта оди во подобар свет.)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Душата е апстрактно нешто кое постои во сечиј ум, а настанало од наметнувањето на размислувањето на некои филозофи или од размислувањето за душата која после смртта оди во подобар свет.
Едно ме интересира: која е функцијата на душата во овој свет? (ако веќе тргаме од размислувањето дека после смртта оди во подобар свет.)
Душата на материјалното тело му дава ЖИВОТ, го движи и го регулира телото во неговите внатрешни функции. Душата/духот, размислува, резонира, разбира, учи. Душата/духот му е дадена на нашиот пра-татко Адам, така што е „дувната„ во ноздрите од материјалното тело па така „..човекот стана
жива душа...„ (Битите). Почетно, духот, душата и телото претставувале една компактна творба, без строга поделба помеѓу нив. Падот Адамов од Бога, воедно значи и поделба на човекот на дух, душа и тело. Телото умир аи се распаѓа со смррта (која е казна за гревот) а духот/душата оди кај Оној кој ја создал. По општтото воскресение со второто Христово доаѓање, душата се враќа во воскреснатото тело за да и се суди и на душата и на телото истовремено.
Душата не е апстракција, таа е конкретна колку што е конкретно и телото.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Душата на материјалното тело му дава ЖИВОТ, го движи и го регулира телото во неговите внатрешни функции. Душата/духот, размислува, резонира, разбира, учи. Душата/духот му е дадена на нашиот пра-татко Адам, така што е „дувната„ во ноздрите од материјалното тело па така „..човекот стана
жива душа...„ (Битите). Почетно, духот, душата и телото претставувале една компактна творба, без строга поделба помеѓу нив. Падот Адамов од Бога, воедно значи и поделба на човекот на дух, душа и тело. Телото умир аи се распаѓа со смррта (која е казна за гревот) а духот/душата оди кај Оној кој ја создал. По општтото воскресение со второто Христово доаѓање, душата се враќа во воскреснатото тело за да и се суди и на душата и на телото истовремено.
Душата не е апстракција, таа е конкретна колку што е конкретно и телото.
Кај мене ова го прави мозокот..и сега?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...и сега? Па веќе одговорив: душата престојува доминантно во срцето и делумно во мозокот. Душата е троорганска: разум, чувства и слободна волја. Разумот е ТОЈ кој учи кој е дел од човековиот мозок. Што е тука нејасно?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
...и сега? Па веќе одговорив: душата престојува доминантно во срцето и делумно во мозокот. Душата е троорганска: разум, чувства и слободна волја. Разумот е ТОЈ кој учи кој е дел од човековиот мозок. Што е тука нејасно?
Не дека не те разбирам што сакаш да кажеш, во ред е.Само што некако се најдов во небрано.Јас учам,размислувам резонирав, сваќам со мозокот/разумот и сега испаѓа или дека мојата душа нема функција или дека немам душа.:vozbud:
сакам да ти кажам дека не верувам во постоењето на душата, нејзината функција а најмалку во тоа дека после смртта на моето тело ќе оди во подобар свет каде што ќе чека на ред да отиде во ново тело каде што ќе спознава понатаму.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Верниците немаат таков проблем. А ни здраворазумните неверници немаат таков проблем: нивниот разум и осет им вели дека има „нешто„..
А тоа „нешто„ е опишано и разјаснето од поодамна. Светот не постои од мојот роденден.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Верниците немаат таков проблем. А ни здраворазумните неверници немаат таков проблем: нивниот разум и осет им вели дека има „нешто„..
А тоа „нешто„ е опишано и разјаснето од поодамна. Светот не постои од мојот роденден.
Ај тоа дека сум неверник океј во право си не викам не ама дека не сум здраворазумна?
1.нема никакви причини за лични навреди (како што памтам јас тебе не те навредив)
2.Со фактот дека имам свое мислење не се сметам за нездраворазумна
3.Од каде заклучи дека сум нездраворазумна?!
4.Никој не вика дека јас не мислам дека има нешто во мене, но тоа незначи дека тоа е душата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Под здраворазумни, подразбирам поеднинци на кои умот не им е оптеретен со „научни„ предрасуди за ова или за она. т.е. под здраворазумни подразбирам поединци кои не се инаетат на вистините кои ни се од Бога откриени и на тој начин остават можност за поинакви вистини од вообичаените.
Никаде не споменав „нездраворазумни„ па незнам зашто ота го земаш толку лично. Никаде не напишав дека ти лично си нездраворазумна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom