Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има недостаток на добрина, оти она кое е дефицитно/недостатно, повеќе е БАРАНО.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
многу е јасно не знам како го сваќате бог и што ќе вие ако е семоќен а не помага, се зависи од него а ви дал као слободна волја како можност да грешите, склони сме кон грев и плус истовремено слободна волја тоа е контрадикторно.еден бог а толку многу религии, догми и ритуали, денес а да не збориме за минатото.Не го сакате бог пошто не ги практикувате неговите заповеди, ама пошто сме грешни сепак ќе не спасел пошто тој бил правиот бог, а сите вери за себе мислат дека нивниот бог е вистински, нивната догматика и ритуали се прав пат кон спасот.епа хаос.
 
K

kat.<3

Гостин
ako bog postoese ke nema se zlo i stradanja.a ke nemase ni vera vo bogovi.
Злото и страдањата се дело на лошите ангели, не на Бог. За да не постои злото на нас луѓето останува не на Бог. Тој ни го покажал патот кон исчистување на срцето, преку искрена вера.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Dobro najlesno e da go okrivite Bog za se taka?Da bil on nemalo da postoi zlo i stradanje i bla bla bla:blabla:Nema nisto sto e sovrseno, nema loso bez dobro nema dobro bez loso.Se sto se slucuva se slucuva so pricina, na se gledate negativno pa posle Gospod vi e kriv.U se ima nesto dobro i nesto loso, toa odi zaedno i kraj.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бог е совршен и се што Он створи, беше совршено. Арно ама, лукавиот ги насанка нашите прародители, кои само поради еден грев, ја нарушија Вселенската хармонија па нам денес нми се чини дека ништо не е совршено. Но да видиме што самиот Христос ни вели:„...но бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен....„.(Матеј, 5.48)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Не постои зло..постои само недостаток на љубов и добрина..таму каде што има зло,добрината сеуште не стигнала
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Бог е совршен и се што Он створи, беше совршено. Арно ама, лукавиот ги насанка нашите прародители, кои само поради еден грев, ја нарушија Вселенската хармонија па нам денес нми се чини дека ништо не е совршено. Но да видиме што самиот Христос ни вели:„...но бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен....„.(Матеј, 5.48)
Брат уште веруваш во бајки за мали деца?
А бе светот напред оди, не биди ограничен толку! Имај свое јас, не само цитати ми вадиш.Ајт!
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Бог е совршен и се што Он створи, беше совршено. Арно ама, лукавиот ги насанка нашите прародители, кои само поради еден грев, ја нарушија Вселенската хармонија па нам денес нми се чини дека ништо не е совршено. Но да видиме што самиот Христос ни вели:„...но бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен....„.(Матеј, 5.48)

bog e sovrsen-samo vo nasite misli, kako sto ke go zamislime takov ke bide!
lukaviot e isto vo nasite misli, pa se se sveduva na toa deka sami ke se nasankame na nesto, a potoa ke barame krivica vo nekoj drug!
nasite "praroditeli" se nekoi neevolucionirani polumajmuni, koi nemale svest i razum za da znaat sto e dobro, a sto loso za da napravat grev!
a sovrsenstvoto e relativitet!za tebe nesto sovrseno mozebi za mene e totalno sranje, pa istoto vazi i za bog i za se ostanato!
nakratko kazano-se e plod na nasata psiha!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom