Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Член од
15 септември 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
neinformiranost ili? inat,kolkiu da se napise nesto...

:nenene:
Е зошто де....тоа сите се прашуваат..многу побожни автори во своите дела пишуваат дека Бог намерно допушта зло односно ги искушува луѓето...мислам дека воа го пишуваат како некој начин на оправдание затоа што не можат да го објаснат неговото постоење
ako BOG ni se pokaze na ns lugeto site ke veruvame deka postoi
ne e toa celta na naseto postoenje
ovoj zivot(nasiot) e test za nas kade ke odime(raj,pekol) imame dovolno znaci od bog samo treba da se obideme da gi vidime,
covekot si sudi sam na sebe.
ima luge koi pomagaat,sakaat,tie se luge na rajot
tie se luge koi bog gi saka
no tuka se i onie koi stvaraat nemir,vojni,ubistva,
covekot ima svest sam da odlucuva kakov ke bide
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
И шо треба да значи дека ако постоиме ние, водата, земјата, огнот и се друго и дека господ постои ?

Дај ми докази дека господ ги создал горенаведените работи.

Водата можеш да ја видиш, и имаш доказ дека постои.
Огнот можеш да го видиш, и имаш доказ дека постои.
Земјата можеш да ја видиш, и имаш доказ дека постои.

А господ неможам да го видам, и немам доказ дека постои. Едноставно е.
i ljubovta nemozes da ja vidis pa znaes deka postoi,
ako bog se pokaze na lugeto site ke veruvaat
treba samo da gi sledime znacite do spasenieto
:salut:
 
K

kat.<3

Гостин
i ljubovta nemozes da ja vidis pa znaes deka postoi,
ako bog se pokaze na lugeto site ke veruvaat
treba samo da gi sledime znacite do spasenieto
:salut:
Праведни зборови. Љубовта и милоста се во срцето, толку силно во него, и доаѓаат од верата во Бог, онаа вера која е чиста. Љубовта никогаш не може да е вистинска без вера во Бога.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
komu mu treba bog toj si go sozdava, sekogas covekot go sozdaval bog, nikogas obratno.poglednete ja istorijata na religiite i ke vi stane jasno deka religiite se del od kulturata na narodite, znaci tie samite si sozdale pretstava za bog a ako ima bog toj e daaleku od ona sto lugeto mu go pripisuvaat.
 
K

kat.<3

Гостин
komu mu treba bog toj si go sozdava, sekogas covekot go sozdaval bog, nikogas obratno.poglednete ja istorijata na religiite i ke vi stane jasno deka religiite se del od kulturata na narodite, znaci tie samite si sozdale pretstava za bog a ako ima bog toj e daaleku od ona sto lugeto mu go pripisuvaat.
Бог е поблизу од било што друго на светот, со вистинска вера.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa mojot bog nema vrska so vasite bogovi.Toj ne bara nisto od mene, posto nemu nisto ne mu treba, samo mi veli Gluposta e najgolem grev, ako ispadnes glup, nikoj ne ti e kriv!!!!
 
K

kat.<3

Гостин
pa mojot bog nema vrska so vasite bogovi.Toj ne bara nisto od mene, posto nemu nisto ne mu treba, samo mi veli Gluposta e najgolem grev, ako ispadnes glup, nikoj ne ti e kriv!!!!
Ни нашиот Бог не бара многу, знаеш. Ја сака само нашата вера во него кога сакаме да ја имаме во нас и да ја чуваме чиста и недопрена. Тогаш знаеш дека имаш љубов и милост во тебе, и целиот мир што ти треба, и не е потребно ништо повеќе.
 
Член од
9 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Боже прости им, не знаат што зборуваат.

За се она што човекот не може да најде одговор, се врти кон бога, само да се утеши, не да го најде одговорот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da nemase stradanja, bolesti, zlo i smrt, da bese se sovrseno, da se ziveese vecno bez stradanja, ke nemase ni potreba od bog i od religii.fakat.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Злото не постои , само се тиа места каде што бог не бил до сега !!!
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
Да се слагам. Не постои зло, тоа е само недостаток на добрина,како што не постои темнина,постои само недостаток на светлина. Имаше една реклама таква
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
a zosto bog dozvolil da ima nedostatok na dobrina ? za da cenime sto e dobrina? a vo rajot kaj ke nema zlo, kako ke go cenime dobroto koga zlo nema da ima veke, ni smrt?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom