Акните - повеќе од тинејџерски проблем

L

Löwe

Гостин
Имам 18 години, акните ги имам од 13, у делот од државата кај што живеам нема дерматолог а на кој не сум бил, прво бев во државна болница, еуцерин цела терапија (гел за чистење и уште 3 4 други + апчиња дражеи се окулу 5000ден ама се надевав ќе поминат + во неделата еднаш на дезинфекција во болница) ги користев лековите 6 7 месеци, резултати никакви, одев по 300 приватни доктори сите некакви помади ми даваат, користев дури и разреден алкохол ама не поминуваат, слушав совет од паталци како мене, не јадев мрсно, избегнував газирано, се намалат после некое време пак, лани често одев на базен лето пливањето ми е хоби, но кога се вракав лицето 3 дена ми е црвено, од истата причина престанав на одмор да одам ако ме фати сонце лицето ми е како у пожар да сум влегол, се откажав и од тоа. Последен пат бев пред 5 месеци во Штипската болница, ми даде повеќе масти, додуша бев предмет на испитување дојдоа студентки со лупи ги гледаа, исто третманот окулу 4000ден сега не од eucerin туку од La Roche, фајде никакво, пред 2 месеци ги фрлив, имав и сируп како додаток во исхрана. И тоа е се овие 5 години се мачам со акниве, па да предложете уште некој лек/доктор, слушав помагало ласерски третман ама ми е страв повеќе би одел на лекови, масти се сум пробал ми даваа зелени чајови па мајка ми правеше мешавина од мед зелен чај.. Ако има некој паталец да ми каже како се спасил
Ќе ги имаш до 20та макс и ќе исчезнат сами не се секирај. Исто така, ако се бричиш редовно, батали тоа. Остај малце брада и бричисе со машинка. Тоа е честа причина за појава на иритации и акни. Не се секирај ќе ги снема, истиот бев.
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Ќе ги имаш до 20та макс и ќе исчезнат сами не се секирај. Исто така, ако се бричиш редовно, батали тоа. Остај малце брада и бричисе со машинка. Тоа е честа причина за појава на иритации и акни. Не се секирај ќе ги снема, истиот бев.
Благодарам, иначе за бричењето точно ми тече крв понекогаш од некоја акна ќе гледам поретко да се бричам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
додуша бев предмет на испитување дојдоа студентки со лупи ги гледаа
Добро е нешто друго што не барале со лупа... :) мала шала, не се навредувај, ама смешно ми беше ова „додуша бев предмет на испитување дојдоа студентки" :D

Стави слика да видиме како е ситуација.
Обиди се да си ставиш во глава, потсетувај се на секои 10 минути дека не смееш да го фаќаш лицето со раце.
Кажи и на мајка ти ако може да се воздржи од перење со омекшивач неколку месеци. Побарај само некој хипоалерген прашок.
Испери ги перницата и постелата со хипоалергенскиот прашок. Исто и долниот веш и облеката.
Пробај со роакутан ама консултирај се до дерматолог за дозата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Имам 18 години, акните ги имам од 13, у делот од државата кај што живеам нема дерматолог а на кој не сум бил, прво бев во државна болница, еуцерин цела терапија (гел за чистење и уште 3 4 други + апчиња дражеи се окулу 5000ден ама се надевав ќе поминат + во неделата еднаш на дезинфекција во болница) ги користев лековите 6 7 месеци, резултати никакви, одев по 300 приватни доктори сите некакви помади ми даваат, користев дури и разреден алкохол ама не поминуваат, слушав совет од паталци како мене, не јадев мрсно, избегнував газирано, се намалат после некое време пак, лани често одев на базен лето пливањето ми е хоби, но кога се вракав лицето 3 дена ми е црвено, од истата причина престанав на одмор да одам ако ме фати сонце лицето ми е како у пожар да сум влегол, се откажав и од тоа. Последен пат бев пред 5 месеци во Штипската болница, ми даде повеќе масти, додуша бев предмет на испитување дојдоа студентки со лупи ги гледаа, исто третманот окулу 4000ден сега не од eucerin туку од La Roche, фајде никакво, пред 2 месеци ги фрлив, имав и сируп како додаток во исхрана. И тоа е се овие 5 години се мачам со акниве, па да предложете уште некој лек/доктор, слушав помагало ласерски третман ама ми е страв повеќе би одел на лекови, масти се сум пробал ми даваа зелени чајови па мајка ми правеше мешавина од мед зелен чај.. Ако има некој паталец да ми каже како се спасил
Не сум паталец за ова, ама како некој што изработува природна козметика со години можам некои корисни насоки да ти дадам:
- Хидролат добиен со парна дестилација на цветови од Hammamelis се има покажано многу делотворен против акни. Доколку најдеш таков, во Белград и Солун има оригинален и не е скап, да си го користиш како тоник навечер.
- Крема за лице со гликолна и млечна киселина и јојоба масло ќе ти помогне многу.
- Направи проверка на хормоните...
- Еднаш во 14 дена хемиски пилинг на лицето со овошни AHA киселини.
- Не верувај на олјевци дојлевци што сешто продаваат и да знаеш дека дерматолозите работат со компаниите Еуцерин, Ла Роше и Биодерма и земаат процент за секој препишан препарат...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нормално дека ќе се намалат откако ќе си направите една диета без мрсно, преженици, газирано, благо, млечни производи.
Тоа се појавија повторно немаш пишано дали имаш продолжено или се имаш откажано од диетата.
Цинк, Ц, А+Д3 секој ден.

Лечите симптоми, ви дерат овие што продаваат секакви масти, a не причината која треба да си ја решите одвнатре.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Не сум паталец за ова, ама како некој што изработува природна козметика со години можам некои корисни насоки да ти дадам:
- Хидролат добиен со парна дестилација на цветови од Hammamelis се има покажано многу делотворен против акни. Доколку најдеш таков, во Белград и Солун има оригинален и не е скап, да си го користиш како тоник навечер.
- Крема за лице со гликолна и млечна киселина и јојоба масло ќе ти помогне многу.
- Направи проверка на хормоните...
- Еднаш во 14 дена хемиски пилинг на лицето со овошни AHA киселини.
- Не верувај на олјевци дојлевци што сешто продаваат и да знаеш дека дерматолозите работат со компаниите Еуцерин, Ла Роше и Биодерма и земаат процент за секој препишан препарат...
Некои ми кажуваат крвта ми е јака треба да давам, крајот на Декември ке одам да давам па ќе видам што како
 
D

dobramuzika

Гостин
затоа што не најдов тема за сува кожа, ќе пишам тука, т.е и акни имав еден период, на грбот и лицето, претежно на грбот, ама исчезнаа, е сега, се појавува по некоја, ама најголем проблем имам со сува кожа, посебно на лицето, осеќам топлина, понекогаш ме чеша, најчесто навечер, не секој ден, ама има периоди кога не можам да спијам, а исто така и се лупи околу носот, очите, некој да имал ваков проблем? инаку, неколку пати одев и на кожен лекар, државен, ми препишуваа апчиња и масти, ќе има некое подобрување и повторно вака.
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
Дали некој знае каде можат да се купат или нарачаат Роакутан? Ми кажаа денес дека нема веќе да ги увезуваат и не можам да ги најдам сега, а почнав веќе да ги пијам, завршувам втор месец.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Дали некој знае каде можат да се купат или нарачаат Роакутан? Ми кажаа денес дека нема веќе да ги увезуваат и не можам да ги најдам сега, а почнав веќе да ги пијам, завршувам втор месец.
Grcka , ama so granicive i situacijava...
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Јас имам чисто лице и кога бев тинејџер имав чисто лице. Секако дека понекогаш ми излагаат бубулици кои траат 3 дена максимум.
Братучед ми ( сега 28 години ) имаше многу нафрлано лице кога беше средно ,онака цело со мозолчиња како на сликите што сте ги ставале претходно. Он одеше и по козметичари и милион креми се мачкаше но ништо не помагаше, а сега има чисто лице скроз. За сите што се средношколци или во рани 20-ти не се секирајте , со тек на годините лицето ќе ви се ичисти скроз.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Aknite ponekogaš ostavaat luzni. Možat da bidat mnogu grdi. Se odstranuvaat hirurški ili so kombinirana terapija. Se upotrebuvaat specijalni konci, dermoabrazija, rediobranovi, hijaluronska kiselina, hemisjski piling i dieti i kontrola na hormoni. Pristapot e individualen za sekoj pacient posebno Se raboti i vo Srbija, ne znam dali ima i kaj nas.
 
Член од
26 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дали некој знае каде можат да се купат или нарачаат Роакутан? Ми кажаа денес дека нема веќе да ги увезуваат и не можам да ги најдам сега, а почнав веќе да ги пијам, завршувам втор месец.
Ве молам за искуство за таблетите Роакутан?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Ве молам за искуство за таблетите Роакутан?
...прочитај ги претходните мислења на потемава!
Ја пиев роакутан пред 2-3 години, мислам дека 20mg дневно, 5-6 месеци. Дури ги пиев, ми се среди доста лицето. Немав некои тешки последици (освен нормалното сушење на кожа, очи и крварење од нос). Неколку месеци после терапијата почнаа да ми се појавуваат едно тука, едно тука, и денес пак мака мачам со нив...
 
Член од
26 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
...прочитај ги претходните мислења на потемава!
Фала за одговорот, мене докторката ми ги препиша ама се изначитав дека имало негативни нус појави
После терапија пак ти се појавуваат во истиот број
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Фала за одговорот, мене докторката ми ги препиша ама се изначитав дека имало негативни нус појави
После терапија пак ти се појавуваат во истиот број
10 godini posle terapijata ne mi se vratija (samo po nekolku nedelno i lugje sto ne me znaele vikaat nisto ne e toa - ama luznite se tuka kako potsetnik za mene)

za nus pojavite si gi ima i toa ubavo ke si istrazizh i krvni sliki i se... moze da se opasni mnogui ama roaccutaon e edinstvenoto nesto sto pomognalo za TEZOK stepen na akni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom