Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ја сфатив дека лимонче ми помага премногу. Посериозни проблеми не сум имала.. иако дури бев во пубертет ми се појавуваа акни во таа Т зоната, ама никогаш толку долго не се задржуваа за да ги сметам за проблем. Туку мене ми беше муабетов за лимонот. Уште тогаш неколку пати имав пробано..и сега веќе редовно практикувам си го премачкувам лицето со лимонов сок а таму каде што ќе подизлезе нешто таму пак ставам и тркало лимон.. да постои пола саат. И помага. Лицето никогаш не ми е ни мрсно, ни суво, а овие ко демек акни се засушуваат и побрзо ги снемува.
Ама сфатив дека има врска и исхраната. Јас не јадам претерано мрсна храна.. не оти нешто пазам, туку ете така не ми прај ќеф.. и гледам дека секогаш кога ќе се „почестам“ одма промени на кожата чуствувам, односно одма некои мали брда ми излегуваат околу устата, носето. Значи и на тоа треба да се пази. И без нервози ви се молам!!! :)
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
257
Ме интересира, дали некој има користено триакнеал крем и дали сеуште се продаваат во МКД. Во најблиска аптека видов продаваатТриакнеал Емулзија и бидејќи не сум многу добро запознаен со козметика ме интересира дали би имало некоја разлика во ефикасноста бидејќи е емулзија или може да очекувам исти резултати како што имав со кремата.

Благодарам.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Roaccutane Ke vi iscisti se,lice,grb,bilo sto.
Cista koza 100%.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Прво, вака тема не се отвора.
Второ, Роакутанот е ЛЕК, и не можи да го зема секој без претходна консултација со лекар.
Трето, со него идат и многу сајд-ефекти. Кога веќе отвораш тема, напиши се за лекот кој си го предложил.

На форумот има еден куп тинејџери кои имаат проблем со акните, не би сакал да посегнат по роакутанот на своја рака.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Прво, вака тема не се отвора.
Второ, Роакутанот е ЛЕК, и не можи да го зема секој без претходна консултација со лекар.
Трето, со него идат и многу сајд-ефекти. Кога веќе отвораш тема, напиши се за лекот кој си го предложил.

На форумот има еден куп тинејџери кои имаат проблем со акните, не би сакал да посегнат по роакутанот на своја рака.
i jas sum tinejdzer pa ne mi se pisuva bas mnogu,samo mi pomogna epten,ama bese tesko i da ima side effect.
Normalno so lekar prvo.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
Имам пубертетски акни и тоа баш ми се застапени посебно во предел на челото, препорачајте нешто да ги мачкам, иначе имам 15 години. Фала
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Имам пубертетски акни и тоа баш ми се застапени посебно во предел на челото, препорачајте нешто да ги мачкам, иначе имам 15 години. Фала
Долго време читам слични постови, бидејќи и јас пред 2/3 години се борев со истите проблеми сакам да напишам еден пост во кој ќе ви објаснам како го средив лицето и проблемот со акните. Има неколку работи што треба да се знаат и да се практикуваат.

1. Не постојат креми или мачканици што можат да го средат лицето. Кожата е одраз на многу работи, така да не барајте магична крема-лосион...
2. Одете на третмани за отстранување акни / брунчињата треба да бидат истиснати и извадени од кожата, во спротивно и онака ќе копаат поголеми и подлабоки крипти. Битно е тоа да е направено професионално за да не се повреди кожата.
3. ИСХРАНА. Најбитниот дел за да го средите лицето е исхраната. Пробајте барем 7 дена да ги избегнувате следните продукти и гарантирам дека ќе видите резултати на смирено лице и кожа / -> Избегнувајте шеќери, ( било која храна што содржи многу шеќер, тука се подразбира чоколада, благо, газирани сокови, прженици итн..) мрсна храна (месо со многу мрснотии, мајонези, сосови со јајце итн... ), млеко (најчесто создава нови акни).
4. Практикувајте хигиена. Спијте на чиста перница, имајте посебна крпа за лице. Кога се туширате не користете жешка вода, посебно не на лицето бидејќи ја оштетува кожата, ги отвора порите, ја суши итн...
5. Практикувајте кожата секогаш да биде на нормално ниво. Не премногу масна, и не премногу сува.
6. Стрес, не спиење и нервози. Ова се три причини кои и те како можат да го зголемат проблемот и да ви ја влошат ситуацијата. Keep Calm што и да е, ќе помине. :)

Толку би имал да ви кажам јас од мене, јас го решив проблемот за околу 2/3 месеци. Како доктор што би можел да ви помогне би ја препорачал Др Гордана Самоникова, јас сите овие работи ги научив од неа. Доколку сте во можност да ја посетите прегледот кошта околу 1200 денари, а мислам и третманот толку. Знам дека е скапо, посебно за младите кои што не сте вработени итн, ама навистина вредеше секој денар што го давав таму. Ако немате средства за третманите, почнете да го практикувате тоа што го напишав погоре и ќе видите резултати. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Долго време читам слични постови, бидејќи и јас пред 2/3 години се борев со истите проблеми сакам да напишам еден пост во кој ќе ви објаснам како го средив лицето и проблемот со акните. Има неколку работи што треба да се знаат и да се практикуваат.

1. Не постојат креми или мачканици што можат да го средат лицето. Кожата е одраз на многу работи, така да не барајте магична крема-лосион...
2. Одете на третмани за отстранување акни / брунчињата треба да бидат истиснати и извадени од кожата, во спротивно и онака ќе копаат поголеми и подлабоки крипти. Битно е тоа да е направено професионално за да не се повреди кожата.
3. ИСХРАНА. Најбитниот дел за да го средите лицето е исхраната. Пробајте барем 7 дена да ги избегнувате следните продукти и гарантирам дека ќе видите резултати на смирено лице и кожа / -> Избегнувајте шеќери, ( било која храна што содржи многу шеќер, тука се подразбира чоколада, благо, газирани сокови, прженици итн..) мрсна храна (месо со многу мрснотии, мајонези, сосови со јајце итн... ), млеко (најчесто создава нови акни).
4. Практикувајте хигиена. Спијте на чиста перница, имајте посебна крпа за лице. Кога се туширате не користете жешка вода, посебно не на лицето бидејќи ја оштетува кожата, ги отвора порите, ја суши итн...
5. Практикувајте кожата секогаш да биде на нормално ниво. Не премногу масна, и не премногу сува.
6. Стрес, не спиење и нервози. Ова се три причини кои и те како можат да го зголемат проблемот и да ви ја влошат ситуацијата. Keep Calm што и да е, ќе помине. :)

Толку би имал да ви кажам јас од мене, јас го решив проблемот за околу 2/3 месеци. Како доктор што би можел да ви помогне би ја препорачал Др Гордана Самоникова, јас сите овие работи ги научив од неа. Доколку сте во можност да ја посетите прегледот кошта околу 1200 денари, а мислам и третманот толку. Знам дека е скапо, посебно за младите кои што не сте вработени итн, ама навистина вредеше секој денар што го давав таму. Ако немате средства за третманите, почнете да го практикувате тоа што го напишав погоре и ќе видите резултати. :)
...додека не се стабилизираат андрогените хормони ти ништо не си решил, само привремено си ја намалил појавата на акни, прашање на време кога пак ќе ти се појават, зарем повторно ќе платиш 1200 денари на докторка за да ти каже да не јадеш ништо од шеќери и масти кои не се причинители на појава на акни, туку тие само ги потенцираат малку повеќе нивната појава... така да, јас би рекла дека поштетно е да не внесуваш хранливи материи што на телото му се неопходни за да биде здраво, отколку со таа строга диета да ја намалиш појавата на акни , но никако дека си го решил проблемот, оти акните пак ќе кажам не се појавуваат од исхраната, туку од андро хормоните...кој го зголемуваат себумот ...ама тоа е друга приказна!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
oтколку со таа строга диета да ја намалиш појавата на акни
Строга диета е да избегнуваш да јадеш штетни работи?
Најс.
Како ли ќе преживее некој без чоколада, благо, газирани сокови, прженици, месо со многу мрснотии, мајонези, сосови со јајце, млеко...
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
...додека не се стабилизираат андрогените хормони ти ништо не си решил, само привремено си ја намалил појавата на акни, прашање на време кога пак ќе ти се појават, зарем повторно ќе платиш 1200 денари на докторка за да ти каже да не јадеш ништо од шеќери и масти кои не се причинители на појава на акни, туку тие само ги потенцираат малку повеќе нивната појава... така да, јас би рекла дека поштетно е да не внесуваш хранливи материи што на телото му се неопходни за да биде здраво, отколку со таа строга диета да ја намалиш појавата на акни , но никако дека си го решил проблемот, оти акните пак ќе кажам не се појавуваат од исхраната, туку од андро хормоните...кој го зголемуваат себумот ...ама тоа е друга приказна!
Делумно си во право, кога почнувам да претерувам со благо-мрсно ги добивам пак. Сепак јас се чуствувам многу подобро и по таман ми е кога ги избегнувам тие јадења. Можеш ли да ми кажеш нешто повеќе за андрогените хормони и дали може да се направи нешто повеќе околу тоа без апчиња? :) Инаку лицето ми е чисто, ретко кога јадам нешто мрсно или благо неколку дена по ред ќе ми се направат 2/3 нови брунчиња што најчесто знаат да се повлечат и без да ги чепнам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
i jas sum tinejdzer pa ne mi se pisuva bas mnogu,samo mi pomogna epten,ama bese tesko i da ima side effect.
Normalno so lekar prvo.
Нема side effects, еве прочитај назад некоја страница на форумов, се е ок, еве и овие така викаат :icon_lol:

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/questions_andamp_answers_does_accutane_cause_depression

Ама тоа е, луѓето во МК обожаваат да се тешат, и брзи решенија по секоја цена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398


... фирмата Hoffmann-La Roche Inc. решила во 2019 год веќе да не го произведува лекот „Roaccutane“



или „ Аccutane“ 2009 год како ефикасен лек за третман на тешки дерматолошки проблеми со „тешки“ акни, но И СО ИСКЛУЧИТЕЛНО СЕРИОЗНИ НЕСАКАНИ ДЕЈСТВА како на ментално здравје како тешки психози, депресија, нагон за самоубиство и дефекти (тератогеност) при бременост кај жените, иако Roche со добрата децениска соработка со ФДА и Американската академија за дерматологија" успевала да се справи и да си ги брани своите комерцијални интереси на овој лек од многуте судски тужби од пациенти кои имале животно загрозувачки проблеми!



...така да едно време било строго забрането примена на лекот со што престана и самиот Hoffmann-La Roche да го произведува, ама на пазарот се појавиле други произвдители кои си го „патентирале“ својот производ под друго име, а сепак со содржина на изотретиноини и во овие простори, луѓето „се снаоѓале “ на различен начин да го најдат и да го применат под друго име Claravis, Absorica, Amnesteem, Sotret, Myorisan, Zenatane !



...замислите поради акните да го примените лекот, акните да се ублажат или исчезнат, а вие го губите видот, често неповратно да не речам појава на слепило? оти, изотретиноин и други ретиноиди се добро познати дека влијаат на очите на различен начин со различни проблеми до неповратно слепило! и ? што сме направиле?



...дали е во ред едно да лечиме, а дваесет работи да расипеме и дополнително си го загрозуваме своето здравје со ризик по сопствен живот?....јас мислам дека не вреди! сите сакаме да сме убави и знаеме дека е тешко со акни, посебно тие што ги имаат, ама не по ризик на сопствен живот, оти секогаш треба да се прашаме -
Што ако ми се случи нешто од тие многуте несани дејства, дали вреди?



...дали вреди самоубиство, а чисто лице без акни, поради многуте несаканите дејства на лекот„Roaccutane“ ?

- НЕ! не вреди! :neetaka:
 
Последно уредено:

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Accutane e najdobroto nesto sto nekat postoelo!

Nesakanite dejstva se podnoslivi i nisto posebno ako ste pametni :)

"Samoubistvenite" nagoni se dokazani deka ne se povrazni od lekot i toa sto prekinuvaat sigurno e samo zaradi glupite amerikanci sto se ubivaat od depresija ( NE OD LEKOT).

POGOLEMA lazga i glup post od toj nad mene ne sum videl, sigurno userot e povrzan so nekoj doktor za dermatologija sto pravi pari od ocajni lugje (zardi accutane ne moze pari da pravi) :D

KOJ IMA TESHKI AKNI ODMA NA ROACCUTANE - THANK ME LATER !!! <3
P.S. treba da me vidite u zivo i da ne mi veruvate koga ke vi kazam deka sum imal lice ko deteto gore na levata slika ( i uste malce polosho duri !)
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Имам 18 години, акните ги имам од 13, у делот од државата кај што живеам нема дерматолог а на кој не сум бил, прво бев во државна болница, еуцерин цела терапија (гел за чистење и уште 3 4 други + апчиња дражеи се окулу 5000ден ама се надевав ќе поминат + во неделата еднаш на дезинфекција во болница) ги користев лековите 6 7 месеци, резултати никакви, одев по 300 приватни доктори сите некакви помади ми даваат, користев дури и разреден алкохол ама не поминуваат, слушав совет од паталци како мене, не јадев мрсно, избегнував газирано, се намалат после некое време пак, лани често одев на базен лето пливањето ми е хоби, но кога се вракав лицето 3 дена ми е црвено, од истата причина престанав на одмор да одам ако ме фати сонце лицето ми е како у пожар да сум влегол, се откажав и од тоа. Последен пат бев пред 5 месеци во Штипската болница, ми даде повеќе масти, додуша бев предмет на испитување дојдоа студентки со лупи ги гледаа, исто третманот окулу 4000ден сега не од eucerin туку од La Roche, фајде никакво, пред 2 месеци ги фрлив, имав и сируп како додаток во исхрана. И тоа е се овие 5 години се мачам со акниве, па да предложете уште некој лек/доктор, слушав помагало ласерски третман ама ми е страв повеќе би одел на лекови, масти се сум пробал ми даваа зелени чајови па мајка ми правеше мешавина од мед зелен чај.. Ако има некој паталец да ми каже како се спасил
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom