Адвокатура

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
А добро, пак основачкиот влог и овде треба да е 5000 евра или за адвокатурата не важи?
Нешто сметам, додавам, одземам, дали би ме закрпиле околу 1500 евра вклучувајќи ги 700-те за лиценца?
Не сум сигурен дали уште е потребен основачкиот влог од 5000 евра, но барем порано (а мислам дека уште е така) во основачкиот влог се засметуваа и компјутерот (обавезно со лиценциран windows :), печатар, биро и сл. Сепак за ова треба да се распрашаш, види сигурно секој сметководител би знаел да ти одговори, а можда и некој на форумов ќе ти помогне.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не сум сигурен дали уште е потребен основачкиот влог од 5000 евра, но барем порано (а мислам дека уште е така) во основачкиот влог се засметуваа и компјутерот (обавезно со лиценциран windows :), печатар, биро и сл. Сепак за ова треба да се распрашаш, види сигурно секој сметководител би знаел да ти одговори, а можда и некој на форумов ќе ти помогне.
Знам, нели треба процена од проценител за имотот кој го внесуваш (на пр. во ДООЕЛ), маса, компјутер, печатар...и ваљда ќе се измисли уште нешто плус. Знам мои двајца колеги во вфевруари отворија канцеларија, вика еден куп заебанции за да ја отвориш.
Пуст ризик да му се сневиди.
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Во оваа наша држава со корумпирано судство, дипломата за адвокат и не ти вреди ако немаш чувство за манипулирање, врски,подкуп и народски речено: трчи-лажи.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Може некој да ја пише комплетната процедура за добивање лиценца и отворање на адвокатска канцеларија? Во смисла на начин на добивање на сите дозволи, ситници при отворањето и водењето на канцеларијата.
Частам пиво :)
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Здраво. Ако може одговори на моиве прашања ве молам членови на форумов.
Неколку месеци поминаа откако магистрирав на Јустинијан Први работам натаму наваму што ќе стигнам за некој денар ама сега сакам да стажирам. Но немам информации околу некои работи па ако може да ми се објаснат некои работи.
1. Прашањето ми е дали откако со овие мои завршени 5 години магистратура можам да стажирам или да бидам приправик кај адвокат во адвокатска канцеларија, или нотар во нотарска канцеларија или кај извршител или некаде во некоја правна фирма да стажирам, и дали за стажирањето од 1 година колку што е потребно за да можам да полагам после правосуден испит, дали за таа една година стажирање освен што ќе ми тече работен стаж дали ќе добивам од адвокат, нотар, извршител или правна фирма и некој минимален симболичен паричен надомест за пат и храна (неколку илјадарки) колку да не е без ич.
2. И дали јас ќе стажирам таа една година и ќе бидам стажирант или ќе се водам како приправник ако може појаснување.
3. Еден мој пријател после 5 години магистратура оди кај адвокат ми кажа дека адвокатот ништо не му плаќа ниту еден денар и плус дури сега трошоците за придонесите за пензиско, здравствено и социјално осигурување не се на товар на адвокат како порано, туку сега тие трошоци ги плаќа државата а адвокатите ништо не плаќале за тие придонеси, и пак адвокатот на пријателот ниту денар не му плаќа месечно.
Дали е така кај сите адвокати или едноставно мојот пријател таква среќа имал да налета на таков адвокат. Дали другите адвокати плаќаат некој денар за патни трошоци и храна кога веќе по ново не плаќаат ништо за придонеси?
Искуства ве молам да ми споделите. Благодарам однапред.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ајде ако може одговор на моите прашања.
За плаќање ваљда се зависи од адвокатот како ќе се договориш со него. Ја знам дека обично за приправници плаќаат по 6000 денари.
Иначе треба адвокатот да те пријави како адвокатски приправник во Адвокатска комора и ќе се водиш како приправник.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво. Ако може одговори на моиве прашања ве молам членови на форумов.
Неколку месеци поминаа откако магистрирав на Јустинијан Први работам натаму наваму што ќе стигнам за некој денар ама сега сакам да стажирам. Но немам информации околу некои работи па ако може да ми се објаснат некои работи.
1. Прашањето ми е дали откако со овие мои завршени 5 години магистратура можам да стажирам или да бидам приправик кај адвокат во адвокатска канцеларија, или нотар во нотарска канцеларија или кај извршител или некаде во некоја правна фирма да стажирам, и дали за стажирањето од 1 година колку што е потребно за да можам да полагам после правосуден испит, дали за таа една година стажирање освен што ќе ми тече работен стаж дали ќе добивам од адвокат, нотар, извршител или правна фирма и некој минимален симболичен паричен надомест за пат и храна (неколку илјадарки) колку да не е без ич.
2. И дали јас ќе стажирам таа една година и ќе бидам стажирант или ќе се водам како приправник ако може појаснување.
3. Еден мој пријател после 5 години магистратура оди кај адвокат ми кажа дека адвокатот ништо не му плаќа ниту еден денар и плус дури сега трошоците за придонесите за пензиско, здравствено и социјално осигурување не се на товар на адвокат како порано, туку сега тие трошоци ги плаќа државата а адвокатите ништо не плаќале за тие придонеси, и пак адвокатот на пријателот ниту денар не му плаќа месечно.
Дали е така кај сите адвокати или едноставно мојот пријател таква среќа имал да налета на таков адвокат. Дали другите адвокати плаќаат некој денар за патни трошоци и храна кога веќе по ново не плаќаат ништо за придонеси?
Искуства ве молам да ми споделите. Благодарам однапред.
1. Само со 5 години завршени, положени и одбранета магистратура може да ти теќе стаж кај адвокат, нотар, извршител како приправник. За паричен надомест тоа зависи од адвоктот, обично даваат до кај 100 евра, само не си пријавен не ти тече работен стаж како редовно вработен, туку си приправник.
2, Приправник зашто ти тече стажот за да полагаш правосуден.
3, Немаш ни пензиско ништо од тоа, затоа што, МОРАШ да извадиш потврда од Агенција за вработување дека си невраотен за да се пријавиш во Комора.
Види си закон за адвокатура имаш се.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Благодарам на одговорите и на двајцата.
Баш ме чуди пријателот мој толку време додека студираше секое лето по 1-2 месеци одеше волонтираше во канцеларија на еден адвокат и сега ми вели дека додека стажира како приправник кај истиот адвокат не зема ниту денар ништо не земал како надомест.
Да јас сум со 5 години завршени и одбранета магистратура.
Ќе пробам да најдам адвокат, нотар или извршител кој би одговарал иако секако има разлика во фактот што јас сум од Куманово а не од Скопје но тоа е.
Ги видов работите и документите кои се потребни за пријавување во комора на адвокатски приправници.
Благодарам уште еднаш.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Благодарам на одговорите и на двајцата.
Баш ме чуди пријателот мој толку време додека студираше секое лето по 1-2 месеци одеше волонтираше во канцеларија на еден адвокат и сега ми вели дека додека стажира како приправник кај истиот адвокат не зема ниту денар ништо не земал како надомест.
Да јас сум со 5 години завршени и одбранета магистратура.
Ќе пробам да најдам адвокат, нотар или извршител кој би одговарал иако секако има разлика во фактот што јас сум од Куманово а не од Скопје но тоа е.
Ги видов работите и документите кои се потребни за пријавување во комора на адвокатски приправници.
Благодарам уште еднаш.
Spam со мејлови или директно оди и прашувај, нема срам за тоа.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво
Бидејки темава е за адвокатурата јас да ви кажам за мојот моментален проблем.
Во оваа уписна сесија поднесов документи за упис во адвокати и изнајмив простор го уредив со опрема ги собрав сите документи кои ми ги побараа од комората и на крај ми викаат на телефон да си ги повлечам документите и да поработам кај адвокат како стручен соработник.
Јас имам 9 години работно искуство кај нотар од кои 4 години сум помошник/заменик нотар. Правосуден испит имам положено во 2013 година. Дали некој слушнал за таков а услов за да ти дадат лиценца.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Здраво
Бидејки темава е за адвокатурата јас да ви кажам за мојот моментален проблем.
Во оваа уписна сесија поднесов документи за упис во адвокати и изнајмив простор го уредив со опрема ги собрав сите документи кои ми ги побараа од комората и на крај ми викаат на телефон да си ги повлечам документите и да поработам кај адвокат како стручен соработник.
Јас имам 9 години работно искуство кај нотар од кои 4 години сум помошник/заменик нотар. Правосуден испит имам положено во 2013 година. Дали некој слушнал за таков а услов за да ти дадат лиценца.
Да треба да поработиш кај адвокат како стручен соработник мислам две години, за потоа сам да си отвориш канцеларија. Ова што си била кај нотар веројатно не ти го рачунаат.
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Здраво
Бидејки темава е за адвокатурата јас да ви кажам за мојот моментален проблем.
Во оваа уписна сесија поднесов документи за упис во адвокати и изнајмив простор го уредив со опрема ги собрав сите документи кои ми ги побараа од комората и на крај ми викаат на телефон да си ги повлечам документите и да поработам кај адвокат како стручен соработник.
Јас имам 9 години работно искуство кај нотар од кои 4 години сум помошник/заменик нотар. Правосуден испит имам положено во 2013 година. Дали некој слушнал за таков а услов за да ти дадат лиценца.
ни искуство ни бутур ти треба..отвори закон за адвокатура и ќе ги прочиташ условите...а какво е тоа одбивање по телефон? си постои постапка исто отвори си закон за адвокатура да си видиш, имаш право на жалба на решението ,ако воопшто те одбиле со решение и потоа на управен спор или си поднесуваш известување до Државен управен испекторат (има се во законот)...неможе така..јас имам колеги што еден ден искуство немаат ни како соработници ни како ништо и добија лиценци...да си ја тераш правдата до крај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom