Автомобили во размер

Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Главно ги купувам преку интернет, а другото кога одам некаде во странство, најчесто Бугарија и Грција, каде има и специјализирани продавници за вакви модели.
Во Бугарија ги има www.hobbyland-bg.com, кои имат продавници во Пловдив и Софија (каде што го купив и Citroen-от што пред малку го претставив).
Во Солун има www.hobbyland.gr и уште една продавница мислам се викаше 'Modelplanet'.
Од странските сајтови најчесто купувам од:
www.modellauto18.de
www.carmodel.com
www.modelissimo.de
www.alpimodel.com
Има и други.
Кај нас изборот е мизерен, ако собираш одредена категорија на модели, како ние. Од 43-ки освен Burago, Mondomotors и уште некои залутани, нема ништо друго, а неверувам дека некогаш и ќе има со оглед на тоа, што земја и што пазар сме.
Кажи ми како ги купуваш преку интернет ? Со дебитна ли ?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Совети околу склопувањето и фарбањето... Тотален noob сум :D
Зедов авион пред неколку дена, дел бои купив, лепак, четчиња...
Уште време слободно ми фали :)
Ко ќе сум послободен сакам да почнам да склопувам, ама вака на прв поглед страшно заебано изгледа, бидејќи е ниво 5 и има преку 130-150 делови.
Како и да е, ова веќе е надвор од темава, па можиш во пп да ми одговориш.
Ај па и ти, се плашиш од 150 делови, камионите се по 250-400 дела. Трите камиона ми се 5 -ти левел за склопување. Немај гајле, оди по шемата од моделот и се ќе биде во ред, се е објаснето таму, само немој да брзаш, имај трпение. Спомна четчиња и бои, какви бои и четки купи и од кој бренд ?? И немој големите површини со четка, не испаѓа убаво. Најубаво со air brush или со бои во спреј. Со четка само детали и помали делчиња. Ова ти зборам за да личи колку - толку реално на крај. :)
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 01:37 ---
Каталози од модели американ масл карс ,да видам што имаат ?
Maisto
Bburago
Norev
Welly
Autoart
Kyosho
Minichamps
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Ај па и ти, се плашиш од 150 делови, камионите се по 250-400 дела. Трите камиона ми се 5 -ти левел за склопување. Немај гајле, оди по шемата од моделот и се ќе биде во ред, се е објаснето таму, само немој да брзаш, имај трпение. Спомна четчиња и бои, какви бои и четки купи и од кој бренд ?? И немој големите површини со четка, не испаѓа убаво. Најубаво со air brush или со бои во спреј. Со четка само детали и помали делчиња. Ова ти зборам за да личи колку - толку реално на крај. :)

Вакви бои купив, а четчињата мислам исто се од Revell.
И ваков лепак:

Зедов две четчиња, 0 и 2. Треба пак да одам до трговскиов, ми фали метал-сива уште да купам боја, па уште некои работи ако треба ќе прикупам.
Тоа за камионите ме чуди како толку многу делови :eek: Сепак мислам со авионов позаебано би било составувањето... поситни делови, покомплексно е за боење итн.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678

Вакви бои купив, а четчињата мислам исто се од Revell.
И ваков лепак:

Зедов две четчиња, 0 и 2. Треба пак да одам до трговскиов, ми фали метал-сива уште да купам боја, па уште некои работи ако треба ќе прикупам.
Тоа за камионите ме чуди како толку многу делови :eek: Сепак мислам со авионов позаебано би било составувањето... поситни делови, покомплексно е за боење итн.
Е па спореди ги големината/размерот на авионите со камионите. Камионите се многу подетални, неспоредливо, затоа и многу повеќе делови. Во кој трговски купуваш бои и материјали ?? За тука ми збориш или си во странство ?? :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Е па спореди ги големината/размерот на авионите со камионите. Камионите се многу подетални, неспоредливо, затоа и многу повеќе делови. Во кој трговски купуваш бои и материјали ?? За тука ми збориш или си во странство ?? :)
За Германија зборувам, од Müller ги купив работиве, кај нас сигурен сум оти тешко или ич не се најдуваат. Пумпицата иначе ја заприметив ко ги купував останатите работи, ама мислам оти околу 30 или 35 евра само таа беше и не ми се даваа толку пари само за неа... многу пари летнаа со празнициве :D
Иначе, овие се четките:

само што не го купив комплетов, туку на парче само неколку одбрав, не верувам дека сите ќе ми требаат.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
За Германија зборувам, од Müller ги купив работиве, кај нас сигурен сум оти тешко или ич не се најдуваат. Пумпицата иначе ја заприметив ко ги купував останатите работи, ама мислам оти околу 30 или 35 евра само таа беше и не ми се даваа толку пари само за неа... многу пари летнаа со празнициве :D
Иначе, овие се четките:

само што не го купив комплетов, туку на парче само неколку одбрав, не верувам дека сите ќе ми требаат.
Да де, затоа ме зачуди, кај нас нема нигде. Јас од Англија нарачувам. Четки од Italeri користам и сум задоволен. Бои од Revell. Би ти ги препорачал боите од Tamiya, многу подобри се од тие на Revell, малку поскапи ама се исплати. Исто така и поширока палета имаат. Уствари се што нуди Tamiya e број еден. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да де, затоа ме зачуди, кај нас нема нигде. Јас од Англија нарачувам. Четки од Italeri користам и сум задоволен. Бои од Revell. Би ти ги препорачал боите од Tamiya, многу подобри се од тие на Revell, малку поскапи ама се исплати. Исто така и поширока палета имаат. Уствари се што нуди Tamiya e број еден. :)
Тоа понатаму ќе размислувам, да видам ко за старт со овие бои, четки како би одело, да влезам во шема... до сега немам искуство со склопувањево.
Засега останува ова првин да го склопам, а со оглед на времево шо го имам на располагање, можи и пролетта да ја дочека :( (што и најверојатно ќе биди). Па си викам ќе постирам некое сликче. (Иначе барав тема како оваа, но за авиони, во подфорумот за авијација... ама никаде не најдов. Дали имам пропуштено јас, или нема воопшто форумиџии што се занимаваат со ова, незнам.)
Сега проверив на амазон за пумпицата, сосе компресор чини 80тина-90 евра... премногу! Ќе си мачкам со четче, не ми смета... :D
Предност ми е тука што ми се моделите и материјалите далеку поевтини отколку да се порачуваат во Македонија. Преку Amazon Prime овој ми стаса за неполни 24 часа со бесплатна Premium достава.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Сега проверив на амазон за пумпицата, сосе компресор чини 80тина-90 евра... премногу! Ќе си мачкам со четче, не ми смета... :D
Само не заборавај да си купиш разредувач за боја, зошто бојата во кантичката е густа и треба да се разредува, отприлика густина на млеко. :D Ако не ја разредиш, кога ќе исуши, ќе изгледа како кора на моделот и ќе ти се гледаат потезите од четката како ситни браздички. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Само не заборавај да си купиш разредувач за боја, зошто бојата во кантичката е густа и треба да се разредува, отприлика густина на млеко. :D Ако не ја разредиш, кога ќе исуши, ќе изгледа како кора на моделот и ќе ти се гледаат потезите од четката како ситни браздички. :)
Ете, видиш... тоа ќе го изумев. :facepalm: Во кој сооднос ги разредуваш боине?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ете, видиш... тоа ќе го изумев. :facepalm: Во кој сооднос ги разредуваш боине?
За отприлика да мериш сооднос боја - разредувач, ти треба црпалка за боја.

Јас користам ваква на Tamiya - Paint Stirrer :


Eве ја мојата, сега ја сликав :


Користам уљан разредувач и го преточувам во шишенце од капки за очи, отприлика 3 капки разредувач на 2 капки со црпалката боја. Сепак треба да пробаш и да видиш како највеќе ти одговара. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
@zocc
Се сетив да те прашам уште нешто. Со овие кантички боја (како што се гледа од сликата се доста малецки, 14ml), дали се доволни за еден модел комплетно да се обои? Незнам колку во просек траат.
--- надополнето: 14 јануари 2014 во 14:10 ---
@zocc
Се сетив да те прашам уште нешто. Со овие кантички боја (како што се гледа од сликата се доста малецки, 14ml), дали се доволни за еден модел комплетно да се обои? Незнам колку во просек траат.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
@zocc
Се сетив да те прашам уште нешто. Со овие кантички боја (како што се гледа од сликата се доста малецки, 14ml), дали се доволни за еден модел комплетно да се обои? Незнам колку во просек траат.
Зависи од размерот/големината на макетата, исто зависи дали прскаш со ербраш или боиш со четка. Со четка многу побрзо се троши. Генерално стига за еден и повеќе модели. И плус бојата се разредува, па испаѓа повеќе од декларираното. Ако збориш за авионот, тогаш сигурно ќе ти стигне една кантичка, дури и ќе ти остане. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom