Автомобили во размер

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Здраво колекционери!
Искрено и пријатно сум изненаден што и кај некој има вакво Хоби (y).
Не сум колекционер но покрај синчето веке собравме 30-тина Burago колички и секое излегување си купуваме по една. Сите се во размер 1/43 и 1/32. Е сега едно прашање до поискусните?! Количките на RASTAR и MAISTO се поскапи од Burago! Зошто? Како? од кога тоа? Во што е финтата?
Поздрав до сите.
Здраво, за Rastar не знам, собирам само 1/18 модели. Maisto барем порано важеше како бренд со повисок квалитет од Bburago (активна суспензија (1/18 размер), повеќе детали, пореални модели), со тоа и повисока цената. Денеска иако е една иста фирма (Maisto го купи Bburago) квалитетот им е доста намален. Лошо се фарбани, пластика со слаб квалитет итн. Така да продаваат со повисока цена од Bburago на "стара слава", ништо повеќе. :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
Rastar 1/43 pravat perfetni avtomobili, navistina vo soodvetna golemina sprema vistinskata, imam desetina modeli i gi pravat so sekoj detalj, obicno najluksuznite modeli, i se praznik za oci, nema konkurencija bburago, bar za 1/43. imam staveno modeli pogore vo temava, kazete mi samo kade gi ima od kade gi zemate, se poretko gi naogam vo gradov!
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.451
Поени од реакции
2.001

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Овој човек има колекција од над 30 000 автомобили.
Били Карам поседува 30 000 модели на автомобили и 400 тродимензионални дограми кои се приказ на трките во кои сопственикот учествувал или пак бил на трибините.

Алал да му е на трпението и колекцијата
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 22:52 ---
Rastar 1/43 pravat perfetni avtomobili, navistina vo soodvetna golemina sprema vistinskata, imam desetina modeli i gi pravat so sekoj detalj, obicno najluksuznite modeli, i se praznik za oci, nema konkurencija bburago, bar za 1/43. imam staveno modeli pogore vo temava, kazete mi samo kade gi ima od kade gi zemate, se poretko gi naogam vo gradov!
Бесплатна реклама.
Растар можеш да најдеш во Сити мол-Теа кололорс.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 23:03 ---
Здраво колекционери!
Искрено и пријатно сум изненаден што и кај некој има вакво Хоби (y).
Не сум колекционер но покрај синчето веке собравме 30-тина Burago колички и секое излегување си купуваме по една. Сите се во размер 1/43 и 1/32. Е сега едно прашање до поискусните?! Количките на RASTAR и MAISTO се поскапи од Burago! Зошто? Како? од кога тоа? Во што е финтата?
Поздрав до сите.
Кога беа поквалитетни и од миничамп а маисто не постоеше ги купував.
Одвреме навреме ги купувам за делови и тоа ако моделот колку толку е по веродостоен со вистинскиот модел односно бравите да не се излиени заедно со вратите,страничните и на ретровизор трепкачите да не се боени што многу ретко се наоѓа...................

А најважно од се не ги купувам бидејќи квалитетот многу го намалија а енормно ги зголемија цените а не вредат ни 1/3
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Па не се работи толку за трпение, иако и тоа треба за да средиш еден таков музеј на колички, но сепак повеќе се работи за финансии, со кои очигледно овој човек нема проблеми. Неговата прва колекција била уништена во граѓанската војна во Либан за да потоа почне се од почеток.

Инаку можеби некои знаат, а некои не, но и кај нас имаме една убава поставка на колички. Се работи за бистро Bugatti во Skopje City Mall, најгоре на грбот од книжара Икона.













 
Член од
4 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
RASTAR колички видов во TINEX во Влае и се поскапи од Burago.
A Bistro Bugatti не сум го посетил но ке одам во прва прилика. Фала на Инфо.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
13.346
Ситроен (жаби), Фиќа, Буби, Спачеци кај може да најдам?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ситроен (жаби), Фиќа, Буби, Спачеци кај може да најдам?
Фиќовци, Буби и Спачеци побарај во продавниците на Крш (Рамстор, Сити мол, Зебра, ГТЦ). За Цитроен жабите, многу тешко кај нас, само во странство. Евентуално ако ти одговара, има Citroen DS (1955) од Bburago, во 1/32 размер, што според мене е многу мал. И тој би требало да го најдеш во Крш.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
13.346
Фиќовци, Буби и Спачеци побарај во продавниците на Крш (Рамстор, Сити мол, Зебра, ГТЦ). За Цитроен жабите, многу тешко кај нас, само во странство. Евентуално ако ти одговара, има Citroen DS (1955) од Bburago, во 1/32 размер, што според мене е многу мал. И тој би требало да го најдеш во Крш.
Мал, не-мал врши работа. Собирам матерјал за децава коа ќе ги имам да им кажувам шо коли се возеа по скопските улици низ 80тите. Тој период у глобала. Можда и на Рено ќе видам. Фала за инфото, глеам на Мац му напраиле заебанција со цени па ќе играм опрезно со нив.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мал, не-мал врши работа. Собирам матерјал за децава коа ќе ги имам да им кажувам шо коли се возеа по скопските улици низ 80тите. Тој период у глобала. Можда и на Рено ќе видам. Фала за инфото, глеам на Мац му напраиле заебанција со цени па ќе играм опрезно со нив.
Ок, ако е така, купи го. Единствена заебанција е што ќе те шетаат по продавнициве (Крш), изборот е различен во секоја. :)

Ова е тоа :


 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Па не се работи толку за трпение, иако и тоа треба за да средиш еден таков музеј на колички, но сепак повеќе се работи за финансии, со кои очигледно овој човек нема проблеми. Неговата прва колекција била уништена во граѓанската војна во Либан за да потоа почне се од почеток.

Инаку можеби некои знаат, а некои не, но и кај нас имаме една убава поставка на колички. Се работи за бистро Bugatti во Skopje City Mall, најгоре на грбот од книжара Икона.













Колку ли пати сум бил во Сити мол и да не го видам ова?
Срам да ми е?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Немој, нема да сакаш да си одиш. :) Импресивна колекција.
Море најблиску за Свети Трифун демек за Свети Валентин ја носам сопругата на вечера па кога ќе се укотвам и не излегувам додека не ме избркаат.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.451
Поени од реакции
2.001
Па не се работи толку за трпение, иако и тоа треба за да средиш еден таков музеј на колички, но сепак повеќе се работи за финансии, со кои очигледно овој човек нема проблеми. Неговата прва колекција била уништена во граѓанската војна во Либан за да потоа почне се од почеток.

Инаку можеби некои знаат, а некои не, но и кај нас имаме една убава поставка на колички. Се работи за бистро Bugatti во Skopje City Mall, најгоре на грбот од книжара Икона.
:cuc: Браво и за информацијава и за колекцијата, отидов уште следниот ден откога те прочитав и многу се изненадив. Одлична колекција.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Се шетавме денес со децата и ја разгледав колекцијата.
Внатре во бистрото не разгледав убаво тоа го оставив за кога ќе отидам со сопругата,ама во холот има солидна колекција од околу 350 - 360 односно вкупно 430 - 450 модели од сите производители.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom