Автобус со израелски туристи е кренат во воздух на аеродромот во Бургас

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
А зошто се исклучува можноста ова да е дело на некој Бугарин, радикален антисемитист?

Еве што пишува по бугарските весници.

Ja vo Bugaria zhivem ama toa *vestnice* za prav pat go vidam.
Bravo, ЧЕНТО dosta se podrudil da go izkopa.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Многу често кога дискутираме со Болгарите они на нас Македонците ни предвидуваат пропаѓање, распаѓање, страдање.
Често пати им посочував дека целиот Балкан ќе биде претворен во бојно поле, дека во Бугарија за многу кус период се изграден џамии финансирани од Сауди Арабија кои пропагираат екстремен ислам.

Одговорот на ова не е ниту полициска ниту воена акција.
Тоа пред се треба да биде политичка и духовна акција на православните Славјани.
Имаме ние вредности кон фамилијата, децата, верата, традициите, мора да ги пронајдеме повторно и да ги вратиме во нашите општества.
Божеее, ела си прибери вересиите. Когато ние тоа го зборувавме, вие се колневте во братство и единство.
Многу ми е интересна теориjaта ти за духовната акциja против светскиот тероризам. Очекувам да ja чуjaм. Славjaнски, ти изпушти информациите,дека терористот не е бугарски државjaнин?
--- надополнето: 24 јули 2012 во 16:49 ---
А зошто се исклучува можноста ова да е дело на некој Бугарин, радикален антисемитист?

Еве што пишува по бугарските весници.

Господи, утре Ченто ке ни цитира вестник "Трета возраст" или "Уикенд" и тоа ке е релевантно. За да информирам читачите во БГ има многу таблоиди (жолти вестници,кои си измислат се и сешто), цитираниот погоре е един от нив :)
--- надополнето: 24 јули 2012 во 16:57 ---
Па, кога ги крадевте компирите од Грција, изгледа дека некој ви се шмугнал во камионот. :icon_lol:
Е,некои шверцуват цигари со катари, други компири.. така е во живота. :icon_lol:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фми, Евреите немаат проблем со комунизмот, си смешал брзини. Не забегувај многу од темава, држи се стриктно.
:) Имат и то голема. Само да си спамтим режимите во Сириja и Иран,кои са многу враждебни ком Израел от кого беха подржани.
------
Интересното от днес е дека министара за надворешни категорично заеви,дека нема да споменува држави или организации(както веке направи Израел) ,докато нема jaсни и категорични докази за атентата.
http://news.ibox.bg/news/id_718389563
Арабисти коментират,дека е почти сигурно,дека специалните служби во моментот пуштат ком медиумите различни новини (наполно изклучвашти се една от друга) со различни цели и коментираха,дека ке треба време за да се изjaсни целиот терористички акт.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мосад на 2 пати ги има предупредено бугарите да бидат внимателни дека нешто се спрема а и биле многу тнка бвезбедноста у бг
Да, Израел предупреди и от страна на бугарските служби е бил спречен атентат,коj е требало да биде преди неколко месеца. Тоа днес го потврди и израелскиот министар за туризам. Вториот им е успеjaл.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/07/23/1871913_bulgarskite_slujbi_sa_predotvratili_teroristichen_akt/
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Фактологијата на терористичките напади против Израел во последниве 40 години силно ја минимизира таквата можност. Инаку, да, можно е и вонземјани, клингонци, братучед му на Брејвик или пак некој надркан антисемитист од Ќустендил да го имаат рокнато автобусот во Бургас. Ниедна можност не треба да се исклучи се' додека не се утврдат фактите и виновникот.
Ако сакаш можеш да ги додадеш и мапетите, штрумфовите или телетабисите, ама тоа нема да ти помогне во исклучувањето на тоа што го наведов.

Ja vo Bugaria zhivem ama toa *vestnice* za prav pat go vidam.
Bravo, ЧЕНТО dosta se podrudil da go izkopa.
Абе јасно е со вас, од цело-дневното висење на македонски форум демек немате поим што ви се случува во Бугарија.

Еве за да не ми се припотресуваш и малку да се поднаучиш дека "весничето" е само една капка во океанот од долгогодишниот бугарски антисемитизам.

Пријатно читање:

П'лна библиографија на всички анти-еврејски печатни изданија публикувани в Б'лгарија от 1878 до 1944 г.
И на тебе да ти плаќаат и ти ќе најдеш ;)
Камо среќа некој да ми плаќаше за раскринкувањето на бугарските лаги овде.
И кога веќе споменуваш "плаќање", колку е сега редовната тарифа за едно целодневно бугарско тролање на македонски форум..?
Или ве плаќаат месечно..?

Господи, утре Ченто ке ни цитира вестник "Трета возраст" или "Уикенд" и тоа ке е релевантно. За да информирам читачите во БГ има многу таблоиди (жолти вестници,кои си измислат се и сешто), цитираниот погоре е един от нив :)
Абе и за Ал-Каеда или било која друга терористичка организација никој не знаеше додека не се случи тоа што се случи. Инаку и тие и сите други слични на нив многу одамна по такви некои "таблоиди" или "жолти весници" си ги кажувале своите идеи и замисли, ама никој не им обрнувал внимание.

За извршениот терористички акт не треба многу медиумска пропаганда или огромен број на замешани луѓе.
Ама па кај сум тргнал јас да се објаснувам со еден дежурен бугарски трол овде...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ако сакаш можеш да ги додадеш и мапетите, штрумфовите или телетабисите, ама тоа нема да ти помогне во исклучувањето на тоа што го наведов.
Имаш право, тоа што го наведе е армиран бетон. Теoријата што ја залепи на постерот е издржана научна студија за меѓународен тероризам а списанието „Торнадо“ е реномиран извор на информации кој се цитира на сите главни катедри за криминилогија. ЦИА и Мосад го сметаат овој бугарски весник за нивна бибилија кога се работи за терористички напади на возила.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако сакаш можеш да ги додадеш и мапетите, штрумфовите или телетабисите, ама тоа нема да ти помогне во исклучувањето на тоа што го наведов.


Абе јасно е со вас, од цело-дневното висење на македонски форум демек немате поим што ви се случува во Бугарија.

Еве за да не ми се припотресуваш и малку да се поднаучиш дека "весничето" е само една капка во океанот од долгогодишниот бугарски антисемитизам.

Пријатно читање:

П'лна библиографија на всички анти-еврејски печатни изданија публикувани в Б'лгарија от 1878 до 1944 г.

Камо среќа некој да ми плаќаше за раскринкувањето на бугарските лаги овде.
И кога веќе споменуваш "плаќање", колку е сега редовната тарифа за едно целодневно бугарско тролање на македонски форум..?
Или ве плаќаат месечно..?


Абе и за Ал-Каеда или било која друга терористичка организација никој не знаеше додека не се случи тоа што се случи. Инаку и тие и сите други слични на нив многу одамна по такви некои "таблоиди" или "жолти весници" си ги кажувале своите идеи и замисли, ама никој не им обрнувал внимание.

За извршениот терористички акт не треба многу медиумска пропаганда или огромен број на замешани луѓе.
Ама па кај сум тргнал јас да се објаснувам со еден дежурен бугарски трол овде...
Ако читаме Ченто, след некоj и друг пост ке ни сервира дека бугарите са кренали во воздуха евреите,заштото били антисемитисти :icon_lol: Ах бе Ченто, до кога со вакви нубелози бе?! До кога со тоа пуста желба?!
Самиот факт, дека ни цитираш жолти вестници зборува доволно за нивото на кое поставуваш "докази". Многу добра компарациja направи мегу Ал-каеда и вестник "Торнадо". Утре види што пишува во "Трета возраст". Ние ти цитираме арабисти школувани во Сириja,Иран,Ирак,Либан кои во различни времинja работили точно да спречуват напади, министри,... ,а ти ни цитираш вестник "Торнадо":facepalm:
Днеска "Торнадо",утре телевизиja "Скат".
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Да, Израел предупреди и от страна на бугарските служби е бил спречен атентат,коj е требало да биде преди неколко месеца. Тоа днес го потврди и израелскиот министар за туризам. Вториот им е успеjaл.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/07/23/1871913_bulgarskite_slujbi_sa_predotvratili_teroristichen_akt/
па мн нормално јас никад не зборам памет работи, најмалку сакам да се бламирам по форуми ...
само сакам да подучам и да информирам ликови ко garmin
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Имаш право, тоа што го наведе е армиран бетон. Тероијата што ја залепи на постерот е издржана научна студија за меѓународен тероризам а списанието е реномиран извор на информации кој се цитира на сите главни катедри за криминилогија. ЦИА и Мосад го сметаат овој бугарски весник за нивна бибилија кога се работи за терористички напади на возила.
Полека бе, не се тревожи.
Донекаде ја разбирам твојата накострешеност кон мене заради една тема на подфорумот за Историја, ама нема потреба вака да се бламираш сега и овде.

Антисемитизмот и терористичките акти кон државјаните на Израел за жал не познаваат граници или строга предодреденост кој и со какви цели ги прави.
Да, популарното мислење е дека 100% е ова акт извршен од некој Арап од блискиот исток, ама тоа "популарно мислење" е вредно колку и ланскиот (жолт) снег.
Колку за пример, со години и до ден денешен сите Албанци кај нас и во околните држави се навидум верни следбеници и послушници на САД и воопшто американската политика по било кое прашање (како што едно време беа нај закоравени Совети, па после Мао-Це-Тунговци, итн.), и тоа е многу пати повторувано и потврдувано од нивни претставници на форумов.
Арно ама...


ФАКТ е дека актот се случи таму кај што се случи.
Тоа дека бугарските служби и институции соработуваат и соработувале со таквите во Израел е несомнено, исто како што нашите македонски го правеле и го прават.
Арно ама како што покажав антисемитизмот во Бугарија си има долги и распространети корени колку и некој да се прави наудрен и да го занемарува тој факт.

И да знаеше барем нешто за начинот на кој се собираат важни податоци и информации во вакви случаи немаше да тресеш такви глупости. НЕМА исклучени можности за истрага во било кој правец.

Плус тоа нешто многу бараш научни студии, ама кога ти се даваат такви (како на темата што ја споменав на Историја) бегаш од дискусијата.
Погоре приложив една долга листа на антисемитски бугарски изданија и публикации, клик и разгледај ја.
Еве дополнително читни тука што пишала оваа Валчева:

http://valtcheva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=26
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Полека бе, не се тревожи.
Донекаде ја разбирам твојата накострешеност кон мене заради една тема на подфорумот за Историја, ама нема потреба вака да се бламираш сега и овде.

Антисемитизмот и терористичките акти кон државјаните на Израел за жал не познаваат граници или строга предодреденост кој и со какви цели ги прави.
Да, популарното мислење е дека 100% е ова акт извршен од некој Арап од блискиот исток, ама тоа "популарно мислење" е вредно колку и ланскиот (жолт) снег.
Колку за пример, со години и до ден денешен сите Албанци кај нас и во околните држави се навидум верни следбеници и послушници на САД и воопшто американската политика по било кое прашање (како што едно време беа нај закоравени Совети, па после Мао-Це-Тунговци, итн.), и тоа е многу пати повторувано и потврдувано од нивни претставници на форумов.
Арно ама...


ФАКТ е дека актот се случи таму кај што се случи.
Тоа дека бугарските служби и институции соработуваат и соработувале со таквите во Израел е несомнено, исто како што нашите македонски го правеле и го прават.
Арно ама како што покажав антисемитизмот во Бугарија си има долги и распространети корени колку и некој да се прави наудрен и да го занемарува тој факт.

И да знаеше барем нешто за начинот на кој се собираат важни податоци и информации во вакви случаи немаше да тресеш такви глупости. НЕМА исклучени можности за истрага во било кој правец.

Плус тоа нешто многу бараш научни студии, ама кога ти се даваат такви (како на темата што ја споменав на Историја) бегаш од дискусијата.
Погоре приложив една долга листа на антисемитски бугарски изданија и публикации, клик и разгледај ја.
Еве дополнително читни тука што пишала оваа Валчева:

http://valtcheva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=26
Браво, мајсторе. Пак ме растури со докази. Сува наука ти е све шо пишуеш. Ај сеа дефокусирај ја темава даље на етногенезата на бугарските антисемити и дрви со уште едно петнасет постери на метар квадратен. И ај тури уше некоја релевантна информација за муабетов, као дека сестра ми била ороспија, а ја сум се облакал сељачки и блузите сум ги бутал у панталони.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ако читаме Ченто, след некоj и друг пост ке ни сервира дека бугарите са кренали во воздуха евреите,заштото били антисемитисти :icon_lol: Ах бе Ченто, до кога со вакви нубелози бе?! До кога со тоа пуста желба?!
Самиот факт, дека ни цитираш жолти вестници зборува доволно за нивото на кое поставуваш "докази". Многу добра компарациja направи мегу Ал-каеда и вестник "Торнадо". Утре види што пишува во "Трета возраст". Ние ти цитираме арабисти школувани во Сириja,Иран,Ирак,Либан кои во различни времинja работили точно да спречуват напади, министри,... ,а ти ни цитираш вестник "Торнадо":facepalm:
Днеска "Торнадо",утре телевизиja "Скат".
Абе ти можеш со тапетарчево да си се фатите под рака и да си лепите плочки и тапети овде до бесвест, арно ама глупоста не може да си ја покриеш.

Зашто само глупаци може да си веруваат дека СИТЕ Арапи или муслимани се антисемити или полни со омраза кон Евреите и Израел и подготвени на терористички акти против нив. Јас никаде не реков дека СИТЕ Бугари се антисемити, ама како што веќе кажав за терористички акти "фактологијата" покажала дека не се потребни огромни маси на луѓе или цели народи, туку неколкумина умоболни абдали.
Значи џабе везеш гоблени овде ко навиен.

Јасно ти покажав и на тебе и на другите овде дека антисемитизам во Бугарија имало и има = ФАКТ.
Штом легално се печатат и излегуваат онакви писанија во вашите весници (колку и да ги омаловажуваш и правиш маргинални), значи дека нештото постои и го има.

Ај сега продолжи со драпање колчишта и занесување дека си некаков "експерт за антитероризам" со тролање глупости до бесвест по стариот проверен бугарски рецепт.
--- надополнето: 25 јули 2012 во 00:17 ---
Браво, мајсторе. Пак ме растури со докази. Сува наука ти е све шо пишуеш. Ај сеа дефокусирај ја темава даље на етногенезата на бугарските антисемити и дрви со уште едно петнасет постери на метар квадратен. И ај тури уше некоја релевантна информација за муабетов, као дека сестра ми била ороспија, а ја сум се облакал сељачки и блузите сум ги бутал у панталони.
Не бе еве, ни јас ни никој друг нема да учествува на темава поставена на ФОРУМ.

Само ќе дојдеме да прочитаме што има да каже за случајов меѓународно признатиот и општо познат тапетар, упс пардон, експертот по антисемитизам и антитероризам, и среќни и весели ќе си продолжиме со животот.

А, ако нешто не можеме да сконтаме од преголемата твоја мудрост, ќе го потпрашаме дежурниов бугарски трол, твојот портпарол.
Договорено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom