Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Баш ме интересира какви аури имаш ти позади ушите бисеро...незнам под кој автоматизам се ставате во ќошот на лоши а нас кои не сме за абортус не правите иронично светци и одма го поврзувате тоа со нешто црковно, или еховистичко таканаречено затунтано. Ве читам меѓу редови без гајле :)
Процесот на вештачко оплодување не ми е познат (не ми бил потребен) па така да и не е в ред да коментирам, ама во најскоро време ќе ти пишам, јбг дијамант е во прашање...
Ме чуди што се` уште се прашуваш.
Имам бисерна аура, разбира се. :)
Интересно е како од целиот пост успеа само околу аурите да прокоментираш. Изгледа се најде погодена, будалче. :)

Никој вас не ве става го категоријата на светци. Вие самите си се ставате, вечните моралисти, со тоа што си земате за право да (не)оправдувате туѓи избори. Се ставате во позиција да сакате да одлучите за другите, ко небаре вас Господ(ичните) треба да ве прашаат за дозвола. Никој вас не ве прашува и не треба да ве прашува што да прави со својот живот. Секој треба да си избере по сопствени убедувања, заедно со сите последици и одговорности. Глејте си ја својата сермија, а за другите оставете го правото на избор (читај го подвлеченото).

Прашањето што го поставив за вештачко оплодување е многу е просто и се надевам дека ненамерно го избегна одговорот. Земаат од жената 5-10-15 јајце клетки, земаат од мажот семен примерок и ги миксаат заедно. Да кажеме дека сите јајце клетки ќе се оплодат, што значи дека започнат е животот. Враќаат назад кај жената само 2-3, а другите ги оставаат да изумрат и покрај тоа што имаат подеднакви шанси за успех. Што правиме со оваа постапка, во контекст на убиството што толку милувате да го мафтате пред нос. Повели. Grand prize -- Golden Jubilee. :)
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Ме чуди што се` уште се прашуваш.
Имам бисерна аура, разбира се. :)
Интересно е како од целиот пост успеа само околу аурите да прокоментираш. Изгледа се најде погодена, будалче. :)

Никој вас не ве става го категоријата на светци. Вие самите си се ставате, вечните моралисти, со тоа што си земате за право да (не)оправдувате туѓи избори. Се ставате во позиција да сакате да одлучите за другите, ко небаре вас Господ(ичните) треба да ве прашаат за дозвола. Никој вас не ве прашува и не треба да ве прашува што да прави со својот живот. Секој треба да си избере по сопствени убедувања, заедно со сите последици и одговорности. Глејте си ја својата сермија, а за другите оставете го правото на избор (читај го подвлеченото).

Прашањето што го поставив за вештачко оплодување е многу е просто и се надевам дека ненамерно го избегна одговорот. Земаат од жената 5-10-15 јајце клетки, земаат од мажот семен примерок и ги миксаат заедно. Да кажеме дека сите јајце клетки ќе се оплодат, што значи дека започнат е животот. Враќаат назад кај жената само 2-3, а другите ги оставаат да изумрат и покрај тоа што имаат подеднакви шанси за успех. Што правиме со оваа постапка, во контекст на убиството што толку милувате да го мафтате пред нос. Повели. Grand prize -- Golden Jubilee. :)
Домашна задача за денес, најди го значењето на зборот форум...
Ај ќе ти олеснам, за да имаш време да се восхитуваш на бисерната аура, значи форум е место кај шо се ДИСКУТИРА на одредена тема.. се кажват различни мислења, понекогаш се сретнуват и спротивни мислења, значи место кај шо се дебатира со аргументи. Пример, ете ти вештачкото оплодување го искористи како аргумент за да ја поткрепиш твојата теза.
Никој не ти наметнува мислење, никој на никој не му одзема никакво право, само се дискутира без да му се нанеси штета на никој.
Не излеговме ние да ги убиваме тие шо се за абортус во било кој случај, не ги ни осудивме, само кажавме дека ние, ете да зборам за себе, лично јас не би постапила така.
Лично јас го гледам абортусот како убиство, наречи ме светец ако сакаш и фала за титулата од срце.
Лично јас не би абортирала, би го родила.
И како шо ти напоменав погоре овде само си го искажваме мислењето на ова тема, оти ако не се лажам, прашањето е дали сме или не сме за абортус. Е не сме, и сега за то дискутираме, ти ми кажваш зошто си за, јас ти кажвам зошто не сум за... Просто, попросто АМИН... ни јас ќе ти го сменам мислењето тебе, ни ти мене, оти ако беше работата за да го сменам размислувањето, значи ако уште се двоумев дали сум за или не, ќе ја читав само темата, за да ги прочитам фактите, аргументите... па да се определам за некој став.
Ама штом сум пишала еднаш дека не сум... значи тој е мојот став, моето размислување, нема да го смениш, претпоставувам ни јас нема теоретска шанса да го сменам твоето, така?
Ни останва само да дискутираме... епа то го прајме, и сега идиш ти и ми велиш КОЈА СИ ТИ ДА МУ ГО СКРАТВАШ ПРАВОТО НА ЛУЃЕТО, абре аман не потпишав петиција...
Значи да се разбериме, да потенцирам уште еднаш, во случај на некој да не му е јасно, јас не оправдувам абортус, ама не ни колам луѓе шо го оправдуват и практивуват... нивно мислење, нивни живот...

И одговор на прашањето со оплодувањето вештачко, значи некој таму се труди да дај живот, да роди чоечко суштество, процесот на вештачко оплодување е тој, некој не е ни свесен, ете јас прв пат читам дека ги фрлале другите клетки.. Значи не оди вештачки да се оплоди за да убие, туку за да дај живот...
Уште отсега знам шо ќе ми вратиш, ама не се секирај имам спремено одговор и за то :)
Ете така :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ме чуди што се` уште се прашуваш.
Имам бисерна аура, разбира се. :)
Интересно е како од целиот пост успеа само околу аурите да прокоментираш. Изгледа се најде погодена, будалче. :)

Никој вас не ве става го категоријата на светци. Вие самите си се ставате, вечните моралисти, со тоа што си земате за право да (не)оправдувате туѓи избори. Се ставате во позиција да сакате да одлучите за другите, ко небаре вас Господ(ичните) треба да ве прашаат за дозвола. Никој вас не ве прашува и не треба да ве прашува што да прави со својот живот. Секој треба да си избере по сопствени убедувања, заедно со сите последици и одговорности. Глејте си ја својата сермија, а за другите оставете го правото на избор (читај го подвлеченото).

Прашањето што го поставив за вештачко оплодување е многу е просто и се надевам дека ненамерно го избегна одговорот. Земаат од жената 5-10-15 јајце клетки, земаат од мажот семен примерок и ги миксаат заедно. Да кажеме дека сите јајце клетки ќе се оплодат, што значи дека започнат е животот. Враќаат назад кај жената само 2-3, а другите ги оставаат да изумрат и покрај тоа што имаат подеднакви шанси за успех. Што правиме со оваа постапка, во контекст на убиството што толку милувате да го мафтате пред нос. Повели. Grand prize -- Golden Jubilee. :)
Јована златна ме претекнала, зато ќе добие уште едно кафе :)))
Погодена дека ги навредуваш сите што имаат спротивно од твоето мислење Господична :) Дискутираме за дали сме против или не, ако сме зошто сме итн да не ја повторувам милата моја :)
Едно ситно прашање за тебе Бисерке.. Дали ти оправдуваш абортус? Да не дојде до збунка, не те прашувам дали би и дозволила на Мара да абортира, туку дали општо како чин го оправдуваш во било кој случај абортусот.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Аууу, кај светци, па уште и свилени.

Јована, нема да те цитирам, бидејќи од се` напишано 90% како наставничка држиш лекција што е форум и што значи дискусија. Остатокот ти е промашен пристап на темата. Не е прашањето дали си ти за или против абортус и искрено баш ми е гајле што ти би направила во таква ситуација, нит те знам, нит ќе те запознаам. Аман, научете се да читате.

Прашањето е дали жената треба да има право на избор да си избере сама за себе, или некои други (моралисти) треба да и` го скратат тоа право. Е тие моралисти да има петиција ќе ја потпишат, од што се себични и ограничени. Дали ти фрлаш камења или не по тие што абортираат, не можеме да знаеме и небитно е за темата. Фали си се на друго место. Јас само ги дефинирав во една рамка сите оние што на претходните 246978 страни аргументираат со: кај ќе им оди душата на таквите, убијци, како можат да спијат навечер, глупачи, никаквици и слични епитети. Само немој како претходно пак да си ја ишкаш мувата од напишаното, бидејќи како што приметуваш напишано е генерално.

Што се однесува за вештачкото и одговорот што го даде имаш двојни стандарди. И баш таквите со двојни аршини, се тие што немаат став, бидејќи го менуваат како им одговара.

Прашањето е едноставно. Ако си фер и искрена ќе одговориш, ако имаш двојни стандарди, ко што имаш, пак ќе го избегнеш одговорот. И покрај тоа што иницијално мотивот кај едните (вештачко-живот) и мотивот кај другите (абортираат-убиство) е различен, самото тоа не го прави различен крајниот резултат, а тоа е изумрена оплодена јајце клетка.

Моето прашање е кратко и јасно. Зошто во првиот случај не се смета, а во вториот се смета за убиство?? И најди некој друг одговор, освен тоа дека иницијалниот мотив се разликувал. Нема разлика во крајниот резултат, и кај едното и кај другото имаме оплодена клетка на која и` е скратено правото да се развие во човек. Кривичното право не прави разлика помеѓу убиствата. Убиство си е убиство. Мотивот игра улога само во одредување на казната. Меѓутоа, акцијата и крајниот резултат е ист и за двете постапки.

Нешто слично околу двојните аршини напишав и погоре, ако успеа во целото твое филзофирање да прочиташ. Тоа околу абортирање на нормален плод и абортирање на плод со аномалии, каде повлеков паралела помеѓу убивање на нормален човек и ментално ретардиран. Мене само ми пречат недоследности и контрадикторност.

Наташа, срцка, и од тебе чекам одговор. Немој да се криеш позади Јована. Повели и ти изјасни се по прашањето, дали е процесот на вештачко убиство??

Во врска со твоето прашање. Не е моја работа да оправдувам или не оправдувам абортус. Не сум јас толку дрска за да си дозволам да кажувам што е право или криво за нечија туѓа постапка. Пред се` бидејќи не можам да се ставам во нивни кондури, не за такво осетливо прашање, а и поради тоа што нивниот избор нема влијание на мојот живот. Затоа велам, оставете го правото на избор, а своето мислење околу туѓите постапки задржете си го за себе.

И пак ќе кажам, генерално е напишано за моралистите, никого лично не навредив, не покажав со прст на вас дека вие сте такви, ама па не сум ни крива што баш вие се најдовте погодени, јбг.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Dali ako vie ostanete bremeni (zenite) neplanirano bi go abortirale deteto?Dali vie maskite (tatkovcite) bi se soglasile na abortus?Sto bi pravele ako imate vakvo iznenaduvanje ?
Ете го прашањето... не гледам нешто нејасно, изгледа денес треба пак да ја повториме лекцијата за форум...
Дали ние ако останиме бремени??... Ние ако останиме бремени - не би го абортирале.

Аууу, кај светци, па уште и свилени.

Јована, нема да те цитирам, бидејќи од се` напишано 90% како наставничка држиш лекција што е форум и што значи дискусија. Остатокот ти е промашен пристап на темата. Не е прашањето дали си ти за или против абортус и искрено баш ми е гајле што ти би направила во таква ситуација, нит те знам, нит ќе те запознаам. Аман, научете се да читате.

Прашањето е дали жената треба да има право на избор да си избере сама за себе, или некои други (моралисти) треба да и` го скратат тоа право. Е тие моралисти да има петиција ќе ја потпишат, од што се себични и ограничени. Дали ти фрлаш камења или не по тие што абортираат, не можеме да знаеме и небитно е за темата. Фали си се на друго место. Јас само ги дефинирав во една рамка сите оние што на претходните 246978 страни аргументираат со: кај ќе им оди душата на таквите, убијци, како можат да спијат навечер, глупачи, никаквици и слични епитети. Само немој како претходно пак да си ја ишкаш мувата од напишаното, бидејќи како што приметуваш напишано е генерално.

Што се однесува за вештачкото и одговорот што го даде имаш двојни стандарди. И баш таквите со двојни аршини, се тие што немаат став, бидејќи го менуваат како им одговара.

Прашањето е едноставно. Ако си фер и искрена ќе одговориш, ако имаш двојни стандарди, ко што имаш, пак ќе го избегнеш одговорот. И покрај тоа што иницијално мотивот кај едните (вештачко-живот) и мотивот кај другите (абортираат-убиство) е различен, самото тоа не го прави различен крајниот резултат, а тоа е изумрена оплодена јајце клетка.

Моето прашање е кратко и јасно. Зошто во првиот случај не се смета, а во вториот се смета за убиство?? И најди некој друг одговор, освен тоа дека иницијалниот мотив се разликувал. Нема разлика во крајниот резултат, и кај едното и кај другото имаме оплодена клетка на која и` е скратено правото да се развие во човек. Кривичното право не прави разлика помеѓу убиствата. Убиство си е убиство. Мотивот игра улога само во одредување на казната. Меѓутоа, акцијата и крајниот резултат е ист и за двете постапки.

Нешто слично околу двојните аршини напишав и погоре, ако успеа во целото твое филзофирање да прочиташ. Тоа околу абортирање на нормален плод и абортирање на плод со аномалии, каде повлеков паралела помеѓу убивање на нормален човек и ментално ретардиран. Мене само ми пречат недоследности и контрадикторност.

Наташа, срцка, и од тебе чекам одговор. Немој да се криеш позади Јована. Повели и ти изјасни се по прашањето, дали е процесот на вештачко убиство??

Во врска со твоето прашање. Не е моја работа да оправдувам или не оправдувам абортус. Не сум јас толку дрска за да си дозволам да кажувам што е право или криво за нечија туѓа постапка. Пред се` бидејќи не можам да се ставам во нивни кондури, не за такво осетливо прашање, а и поради тоа што нивниот избор нема влијание на мојот живот. Затоа велам, оставете го правото на избор, а своето мислење околу туѓите постапки задржете си го за себе.

И пак ќе кажам, генерално е напишано за моралистите, никого лично не навредив, не покажав со прст на вас дека вие сте такви, ама па не сум ни крива што баш вие се најдовте погодени, јбг.
На крај краева и да покажа со прст кон мене, мене многу тешко ми падна, па дури не можев да заспијам.

Ќе се трудам да бидам кратка и јасна, оти очигледно, ко ќе пробваш да објасниш на подолга релација, појќе аргументи има чоек за да те сфати погрешно, иако те сфаќа ко шо треба, изгледа така му одговара... јбг
Во правото има моменти ко ќе се толерира некој прекршок: нужна самоодбрана и крајна нужда.
Е сега ти сфати ме ако сакаш дека во еден момент го оправдувам абортусот, во друг момент не... збораме за абортус, не за вештачко оплодување, иако ти дадов одговр, за да препрашаш пак треба да си.. знајш шо...

И после ние светци сме се праеле бе.. не можам бе, ќе се отрујам... Тука гледам ти на поголемо ниво се залагаш за правата на жената... Мајка Тереза не ти е равна.. ах беее :)
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Знаев дека пак ќе почнеш да гракаш, а притоа ништо да не кажеш. Најлесно е човек при немање на одговор да се прави глупав. Или пак можеби му фали бистрина на умот. Едно од тие две ќе да биде во твојот случај.

Не постои на форумот друга тема за абортус, освен оваа. Затоа првиот пост (прашање) не се зема за основа на дискусијата, туку е само најава за отварање на дебата. Погледни дури и колку страници се набиени од почетокот. И насловот е погрешно напишан, ама тоа е.

Ако си малку повеќе информирана, а не само да џафкаш, барем ќе знаеш околу што и каде точно се кршат копјата на темата абортус. И не само тука, туку генерално, насекаде, во сите дискусии за абортусот. Едните велат убиство, а другите пропагираат право на избор. Затоа, пак ќе ти кажам, ич не ми гајле и никој тебе не те прашува дали оправдуваш абортус или не. Секој со својот избор, ти не си никаков фактор, за да даваш мислење за туѓите избори, ниту пак да судиш околу истите.

Поентата околу дебатата за абортус е дали жената треба да има право на избор.

Во правото има моменти ко ќе се толерира некој прекршок: нужна самоодбрана и крајна нужда. Е сега ти сфати ме ако сакаш дека во еден момент го оправдувам абортусот, во друг момент не... збораме за абортус, не за вештачко оплодување, иако ти дадов одговр, за да препрашаш пак треба да си.. знајш шо...
Абе седи не ме смеј, сме збореле за абортус, а не за вештачко, пошто останавме со прстот во уста. Никој не збори за вештачко, јас влечам паралела помеѓу две работи, кои имаат ист краен ефект, и барам да ми се објасни зошто за двете има различен аршин?? Ама се` ми се чини дека немаш став, баш поради ова што си го напишала погоре. Иста вртимушка си како и останатите моралисти. Заземаш став еднаш вака, другпат онака, да ми простиш, како ќе ти прдне, односно како ти одговара на ситуацијата.

Не ти одговара, па најде глувечка дупка, ама и од таму ќе те истерам. Заради ваков одговор го напишав тоа погоре, ама не знаеш да читаш, туку се залетуваш ко прле пред магаре. Кривичното право не прави разлика на убиството како акт. Убиството е убиство без разлика на начинот на кое е извршено, бидејќи крајниот ефект е ист, некому му е скратено правото да живее. Има разлика помеѓу убиство со умисла и убиство од небрежност. И таа разлика е важна само и само поради одредување на казната, а не за да се направи разлика во актот како таков.
А за самоодбрана, воошто не го ни внесувај во сликата, бидејќи е нешто на кое извршителот делува инстинктивно, донекаде е приморан и на сила натеран. И абортусот и вештачкото се по слободна воља, затоа не ти држи вода кажаното.

Затоа јас прашувам, зошто ако се отстрани оплодена јајце клетка при абортус се смета за убиство, а зошто при вештачко оплодување уништените олодени јајце клетки не се сметаат за убиство?? Мотивот (со умисла или небрежност) не е важен, не игра улога. И во двата случаи крајниот ефект е ист. На оплодена јајце клетка и` е ускратено правото да се развие во човек. Зошто едното е убиство, а другото не е убиство?? Знаеш да одговориш или не знаеш?? Имаш став или немаш?? И кажи си слободно, не се срами, никој нема да ти земе за зло, ама киша око Крагувејца не е став, колку да биде јасно.

И за крај да се изразам во твој стил.
Немој да се отруеш БЕ, не вреди БЕ, за некој што те тапша на форум БЕ.:smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ај јас на кратко да се произнесам, без да читам 32684 страни наназад за темава.
Абортусот е убиство. Фрлањето на оплодените јајце-клетки при вештачко оплодување е исто така убиство. Убиство е и кога ќе скинеш цвеќе, кога на улица ќе згазиш мравка (макар и без да знаеш), убиство е и кога ќе го смачкаш комарецот што те укасал. Убиство е и тоа што некој со наши пари купува оружје и убива цивили низ светот. Епа се' и сешто да се преќутува, а да се рипа за абортус - не иде.
Не можам да разберам како луѓево не прават разлика помеѓу оправдување на абортус и оправдување на право на абортус (јбг lack of logical thinking). Фала богу дека нема нормален човек што е ЗА абортус. Но, правото на абортус мора да постои. Никој не смее да решава за некој друг, т.е. да го спречи да решава сам за себе. Секој е слободен и може што сака да прави, па и да греши. Останатите можат да даваат проценки, да плукаат, да судат, да советуваат и да се водат по двојни, тројни итн. правила, ама никако немаат право на некого да му ја одземат слободата на избор.
Тоа што има глупачи кои абортираат секој месец (т.е. го злоупотребуваат правото), ко да е добро за здравјето, не значи дека треба да се забрани и онаму каде што навистина има потреба. Е на таквите треба да им се посерат на глава и да им покажуваат слики од фетуси, а не на разумните луѓе кои се залагаат за правото на избор (кои се моралисти).
Дури и да се забрани абортус, некоја ако не сака да роди, ако треба ќе се фрли по скали и ќе го изгуби плодот.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Наташа, срцка, и од тебе чекам одговор. Немој да се криеш позади Јована. Повели и ти изјасни се по прашањето, дали е процесот на вештачко убиство??

Во врска со твоето прашање. Не е моја работа да оправдувам или не оправдувам абортус. Не сум јас толку дрска за да си дозволам да кажувам што е право или криво за нечија туѓа постапка. Пред се` бидејќи не можам да се ставам во нивни кондури, не за такво осетливо прашање, а и поради тоа што нивниот избор нема влијание на мојот живот. Затоа велам, оставете го правото на избор, а своето мислење околу туѓите постапки задржете си го за себе.

И пак ќе кажам, генерално е напишано за моралистите, никого лично не навредив, не покажав со прст на вас дека вие сте такви, ама па не сум ни крива што баш вие се најдовте погодени, јбг.
Наташа срцка не се крие позади никој, да се криев немаше да пишувам на ХХХ страниците. Очекуваш одговор а самата моето прашање го одбегна. Не е до дрскоста, секој за се би требало да има свое мислење, но најчесто да се одбегне правиот одговор се вели ЈАС не си дозволувам да кажувам што е право а што не... Те прашав дали абортусот го оправдуваш во било која ситуација, а не дали некој има право тоа да го направи. Дали оправдуваш силување, крадење, убивање...а не дали некој има право тоа да го направи. За второто секој има право, но дали тоа што го има направено е добро...
А за вештачкото оплодување како што прочитав, да и со тоа се убива јбг...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Абортусот е убиство. Фрлањето на оплодените јајце-клетки при вештачко оплодување е исто така убиство. Убиство е и кога ќе скинеш цвеќе, кога на улица ќе згазиш мравка (макар и без да знаеш), убиство е и кога ќе го смачкаш комарецот што те укасал. Убиство е и тоа што некој со наши пари купува оружје и убива цивили низ светот. Епа се' и сешто да се преќутува, а да се рипа за абортус - не иде.
Читаш Јована, е ова е одговор. Јасно и гласно. Јес да не се согласувам со NaughtyByNature околу квалификација за убиство, ама сме на исто рамниште околу правото за избор.

NaughtyByNature, смо ова сакав да го кажам за да ја доловам поентата.
Ако тоа што велиш дека е исто убиство, и ако сакаме да бидеме правични и фер, и доследни на еднаквоста, тогаш и на оние што одат и по 2-3 или 5-7 пати на вештачко, како што велиш, треба да им се посерат на глава и да им прикажат слики од фетуси.

Велиш дека го сметаш за убиство и абортусот и вештачкото. Ако двете ги подредуваш на исто рамниште, зошто тогаш жените што одат на вештачко не се оцрнети, како овие другиве? Ете тука мене ми лежи недоследноста, двојниот аршин, едните се змиишта, другите се маченички. Јас лично навистина не сакам ниту да се осудам да коментирам за едните или другите. Секој си има своја мака и своја планина. Но да се гради генерализација од типот едните убијци, а другите милосрдни, тоа ми боде очи. Затоа, моето решение е кој како сака-така, затоа за никого не велам дека е право или криво. Бидејќи целото ова прашање околу абортусот е паричка со две страни од кои и двете се вистински и погрешни во исто време. На нас останува само да го дозволиме правото на избор за секој што ќе биде во зорт да може да си ја сврти паричката на начин кој е за нив најприкладен.

--- надополнето ---

Наташа срцка не се крие позади никој, да се криев немаше да пишувам на ХХХ страниците. Очекуваш одговор а самата моето прашање го одбегна. Не е до дрскоста, секој за се би требало да има свое мислење, но најчесто да се одбегне правиот одговор се вели ЈАС не си дозволувам да кажувам што е право а што не... Те прашав дали абортусот го оправдуваш во било која ситуација, а не дали некој има право тоа да го направи. Дали оправдуваш силување, крадење, убивање...а не дали некој има право тоа да го направи. За второто секој има право, но дали тоа што го има направено е добро...
Конкретно за абортусот, го оправдувам во ситуации кога за тоа самостојно ќе си одлучи жената, кога изборот што го направила не и` е наметнат, па каков и да бил, од било која побуда. Сега појасно или да земам четкичките за цртање??


А за вештачкото оплодување како што прочитав, да и со тоа се убива јбг...
Тогаш следниот пат, кога ќе имаш прилика да сретнеш некоја што е во постапка на вештачко, прашај ја каде и` оди душата и како може да спие навечер, кога знае дека и` ги уништиле оплодените јајце клетки.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
[/COLOR]

Конкретно за абортусот, го оправдувам во ситуации кога за тоа самостојно ќе си одлучи жената, кога изборот што го направила не и` е наметнат, па каков и да бил, од било која побуда. Сега појасно или да земам четкичките за цртање??




Тогаш следниот пат, кога ќе имаш прилика да сретнеш некоја што е во постапка на вештачко, прашај ја каде и` оди душата и како може да спие навечер, кога знае дека и` ги уништиле оплодените јајце клетки.
Твоето пишување бисеро воопшто не ми се допаѓа, ароганција на тони, избриши се позади уши и престани да ги омаловажуваш другите кои имаат спротивно мислење од твоето. Ако тебе ти објаснуваат со четкички и логични плочки, мене од тоа нема потреба. И да, твојот одговор е двоен и се познава дволичноста. Барем кај мене е НЕ за абортус, додека кај тебе ги вртиме сите чешми и на крај остануваме жедни.
Сте се закачиле за тој избор со мачорот како цигани на цреша, додека фактите зборат нешто друго. Мене не ми е гајле дали утре ти ќе се самоубиеш, јас самоубиството не го оправдувам во никој случај. Твој избор, мое мислење.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Знаев дека пак ќе почнеш да гракаш, а притоа ништо да не кажеш. Најлесно е човек при немање на одговор да се прави глупав. Или пак можеби му фали бистрина на умот. Едно од тие две ќе да биде во твојот случај.

Не постои на форумот друга тема за абортус, освен оваа. Затоа првиот пост (прашање) не се зема за основа на дискусијата, туку е само најава за отварање на дебата. Погледни дури и колку страници се набиени од почетокот. И насловот е погрешно напишан, ама тоа е.

Ако си малку повеќе информирана, а не само да џафкаш, барем ќе знаеш околу што и каде точно се кршат копјата на темата абортус. И не само тука, туку генерално, насекаде, во сите дискусии за абортусот. Едните велат убиство, а другите пропагираат право на избор. Затоа, пак ќе ти кажам, ич не ми гајле и никој тебе не те прашува дали оправдуваш абортус или не. Секој со својот избор, ти не си никаков фактор, за да даваш мислење за туѓите избори, ниту пак да судиш околу истите.

Поентата околу дебатата за абортус е дали жената треба да има право на избор.



Абе седи не ме смеј, сме збореле за абортус, а не за вештачко, пошто останавме со прстот во уста. Никој не збори за вештачко, јас влечам паралела помеѓу две работи, кои имаат ист краен ефект, и барам да ми се објасни зошто за двете има различен аршин?? Ама се` ми се чини дека немаш став, баш поради ова што си го напишала погоре. Иста вртимушка си како и останатите моралисти. Заземаш став еднаш вака, другпат онака, да ми простиш, како ќе ти прдне, односно како ти одговара на ситуацијата.

Не ти одговара, па најде глувечка дупка, ама и од таму ќе те истерам. Заради ваков одговор го напишав тоа погоре, ама не знаеш да читаш, туку се залетуваш ко прле пред магаре. Кривичното право не прави разлика на убиството како акт. Убиството е убиство без разлика на начинот на кое е извршено, бидејќи крајниот ефект е ист, некому му е скратено правото да живее. Има разлика помеѓу убиство со умисла и убиство од небрежност. И таа разлика е важна само и само поради одредување на казната, а не за да се направи разлика во актот како таков.
А за самоодбрана, воошто не го ни внесувај во сликата, бидејќи е нешто на кое извршителот делува инстинктивно, донекаде е приморан и на сила натеран. И абортусот и вештачкото се по слободна воља, затоа не ти држи вода кажаното.

Затоа јас прашувам, зошто ако се отстрани оплодена јајце клетка при абортус се смета за убиство, а зошто при вештачко оплодување уништените олодени јајце клетки не се сметаат за убиство?? Мотивот (со умисла или небрежност) не е важен, не игра улога. И во двата случаи крајниот ефект е ист. На оплодена јајце клетка и` е ускратено правото да се развие во човек. Зошто едното е убиство, а другото не е убиство?? Знаеш да одговориш или не знаеш?? Имаш став или немаш?? И кажи си слободно, не се срами, никој нема да ти земе за зло, ама киша око Крагувејца не е став, колку да биде јасно.

И за крај да се изразам во твој стил.
Немој да се отруеш БЕ, не вреди БЕ, за некој што те тапша на форум БЕ.:smir:
Е да де, да.. а ти ко ќе останиш со прстот в уста, темата не е убо поставена, со текот на времето се сменала, немаше запирка, а прашалникот поставен на погрешно место, баба беше машка, а јас имам тетка во Австралија. И на крајот, демек на висок стил ќе пишиме и на политички начин ќе спотераме некој од некоја си дупка.
Демек животот ми се врти на форумот па ме истапша и сега нема да просперирам оти ми фали бистрина во умот.
Кој грака или џафка во случајот...
Па после ќе отвориме во книгата ќе прочитаме некој дел од законот, ќе го вметниме тука во дебатата, ете оти и за то се напрајло муабет, па да си ги покажиме знаењата... тако зван синдром „јас сум најпаметен“
Исто ко на испит, ко ќе не знајш баш се, ама си читнал нешто, па пишиш се шо треба и не треба за да ја пополниш тетратката и да изгледа се дека знајш...

Веќе ко влечиш паралела, убиството и самоубиството и тешките болести имаат една цел = смрт... Исто е да убијам некој и тој некој да умри од болест? Според тебе смрта си е смрт, без разлика како настанала... Па шо ми пишиш закони ти овде, дека законот ми ти казнувал не знам шо ко е исто??
Ми држи вода муабетот, од причина шо ти почна да кажваш дека за законот убиството си е убиство, а јас ти кажав дека толерира во одредени случаи и ти кажав во кој.
Во случајот, ете ко ти велиш дека и со абортусот и со вештачкото оплодување е истото, дека се прекинва живот, сакаш да кажиш дека вештачкото оплодување и абортусот ги ставаш на исто рамниште? Значи јас да одам и да абортирам оти ми прдна, и да одам да се оплодувам вештачки оти не можам да раѓам е исто????
Не е исто, напрај разлика, абортус одиш свесно убиваш нешто шо е во тебе, а вештачко оплодување одиш да дајш живот.

И во право си, нема да се отрујам, ќе си нанесам тешка телесна повреда.. до таму е работата... или ете во твоја чест да се собериме 1000 души, да забремениме и да абортираме, за да докажиме дека жената има право на избор... па ќе воведиме и pearl day како ден на правото на избор на жената...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Убаво си кажав јас еднаш дека немаш абер од читање, треба во прво одделение да те вратиме. Од толку многу што гракаш (тр-тр-тр-тр-тр) ни сопствените мисли не можеш да си ги чуеш, а не па туѓите. А тоа дека не можеш да ја сфатиш паралелата е друго дванајс..... бистрина.

Читај убаво, бидејќи напишав убиство е убиство, а не дека смртта е смрт. Ама ти фали логичко размислување, за да можеш помеѓу овие два термини да направиш разлика. И кои се тие случаи каде законот толерира убиство, тоа што го кажа за самоодбрана?? Ти реков да не го внесуваш во сликата, бидејќи не е исто. Бидејќи не знаеш, еве да ја повлечам паралелата наместо тебе. Тоа е исто како и спонтан абортус, организмот се бори/убива нешто во него што го "смета" за насилно, исто како што во самоодбрана се бориш/убиваш некој што те напаѓа. А муабетот за спонтан никогаш не бил дел од спротиставените мислења на темава.

Не е исто абортус и вештачко и не се ни трудам да ги ставам на исто рамниште. Ако ми го прочита одговорот погоре што му го напишав на NaughtyByNature, а се кладам дека не го имаш прочитано, ти ни своите не си ги читаш, ќе сфатеше што ми е поентата. А тоа е ако веќе им трубиме на глава дека прават убиство, а и во двете постапки исто се убива (како што се изјаснија), тогаш треба да постои еднаквост во етикетирање. За сите исто, а не едни змиишта, а други маченички. Ама знам дека џабе лафам, ти фаќа устата, ама не и црпката. Осеќам дека следниот пост ќе го прерипам, пошто пак ќе биде.....

.... како викаше Цацко, ќе ти гугука, ќе ти црцоре..... :):)
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
:eek:ftopic:
Не е проблемот во тоа што некои се против абортусот, туку нивната омраза и нетолерантност кон оние шго го подржуваат. А кон оние што направиле и да непрајме муабет да можат на клада ќе ги спалат.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
:eek:ftopic:
Не е проблемот во тоа што некои се против абортусот, туку нивната омраза и нетолерантност кон оние шго го подржуваат. А кон оние што направиле и да непрајме муабет да можат на клада ќе ги спалат.
:eek:ftopic:
Демек тие што оправдуваат се посалам...да почнам ордени да делам?
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
:eek:ftopic:
Демек тие што оправдуваат се посалам...да почнам ордени да делам?
Немoј да делиш ордени, аман-заман, туку земи нацепи трупци и разгори ја кладата. Ама не заборавај да ги повикаш и тие што се определиле за вештачко оплодување, а не само оние, другине "грешници". :):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom