Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
cherrykiss напиша:
da vo pravo si,no sepak treba da se razmisle podobro bidejki vo prasanje e zivot.
Добро едно не ми е јасно во твојот пост,даваш за право дека до одреден период не е убиство,а од друга страна велиш дека се работи за живот:lud: Ке ми објасниш ли за каков живот се прави муабет???
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
оправдано е само ако девојката физички не е спремна, на пр. премлада или со некоја болест која може да му наштети на бебето.

инаку никако, никогаш не би абортирала.
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Samara напиша:
оправдано е само ако девојката физички не е спремна, на пр. премлада или со некоја болест која може да му наштети на бебето.

инаку никако, никогаш не би абортирала.
I Agree!
 
Член од
6 април 2006
Мислења
19
Поени од реакции
0
ako ima vece pregolemi pricini bolest ili takvi eptem strasni raboti zatoa sto bebeto stvarno ne e krivo so se stvorilo i abortus ti e covece ubistvo a bebeto e najnevino naj cisto nesto na planetava. i so e to krivo so nekoj nemal vo glata?
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
ne sum protiv abortusot!na pr.dvajcata se mladi,ne vnimavale dobro i se slucilo nesto sto ne trbalo da se sluci,dvajcata maloletni i togas sto ako se rodi toa dete? Dete ke treba da cuva dete!sto ako samo devojkata e maloletna i nejzinite roditeli se protiv raganjeto na toa dete a deckoto ja napusta i ne saka da slusne veke nisto ni za nea ni za bebeto?ima mnogu pricini koi sami po sebe go op4ravduvaat abortusot,ne vikam deka toa ke bide lesno,moze majkata ke ima cel zivot traumi,mozebi ke ostane sterilna i ke zivee so faktot deka i pokraj toa sto si go ubila deteto veke nema da moze da ima drugo?no sredstvata ja opravduvaat celta
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
RealGirL напиша:
ne sum protiv abortusot!na pr.dvajcata se mladi,ne vnimavale dobro i se slucilo nesto sto ne trbalo da se sluci,dvajcata maloletni i togas sto ako se rodi toa dete? Dete ke treba da cuva dete!sto ako samo devojkata e maloletna i nejzinite roditeli se protiv raganjeto na toa dete a deckoto ja napusta i ne saka da slusne veke nisto ni za nea ni za bebeto?ima mnogu pricini koi sami po sebe go op4ravduvaat abortusot,ne vikam deka toa ke bide lesno,moze majkata ke ima cel zivot traumi,mozebi ke ostane sterilna i ke zivee so faktot deka i pokraj toa sto si go ubila deteto veke nema da moze da ima drugo?no sredstvata ja opravduvaat celta
Ако не се мали да не внимаваат и ако не се пазат тогаш не се мали ни да го одгледуваат тоа дете!

Абортус само од здравствени причини оправдувам а ниеден друг, има мал милион начини на кои може да се заштитат од бременост така да ако не сакаат да гледаат деца нека внимаваат :star:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Devilish Angel напиша:
Ако не се мали да не внимаваат и ако не се пазат тогаш не се мали ни да го одгледуваат тоа дете!

Абортус само од здравствени причини оправдувам а ниеден друг, има мал милион начини на кои може да се заштитат од бременост така да ако не сакаат да гледаат деца нека внимаваат :star:
svesni sme deka denes i na 16 godini deecata imaat seksualni odnosi duri i porano i toa najveke go imaat napraveno toa od ljubopitnost,ne razmisluvajki za posledicite i sakas da mi kazes deka se dovolno vozrasni da imaat dete,da go vospituvaat i od toa dete da napravat covek?:star:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Сигурно пред да стапат во сексуални односи се информирале барем малку за последиците од тоа .. накрај краева за кондоми сигурно слушнале и знаат за што се користат ..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
RealGirL напиша:
svesni sme deka denes i na 16 godini deecata imaat seksualni odnosi duri i porano i toa najveke go imaat napraveno toa od ljubopitnost,ne razmisluvajki za posledicite i sakas da mi kazes deka se dovolno vozrasni da imaat dete,da go vospituvaat i od toa dete da napravat covek?:star:
А зошто имаат сексуални односи ако не се спремни и се мали? Неможат да дочекаат да им созрее паметот? Или мислат дека им се троши времето како невини и неискусни? Или па може нема да се фраерки ако не се е*ат? Ајде глупости ... од такт ме вади тоа што неможе да се сретне невино девојче на тие години ... растат пред време и освен на тоа на ништо друго не мислат очигледно ... затоа, ама ич не оправдувам абортус од збеснување ... што си дробат тоа нека сркаат невоспитаните ... а како што кажаа над мене членките, ако се работи за потешка болест болест или опасност за мајката ако го носи детето (ваљда почесто кај помладите тоа го има) тогаш нормално дека сум за.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
divine напиша:
А зошто имаат сексуални односи ако не се спремни и се мали? Неможат да дочекаат да им созрее паметот? Или мислат дека им се троши времето како невини и неискусни? Или па може нема да се фраерки ако не се е*ат? Ајде глупости ... од такт ме вади тоа што неможе да се сретне невино девојче на тие години ... растат пред време и освен на тоа на ништо друго не мислат очигледно ... затоа, ама ич не оправдувам абортус од збеснување ... што си дробат тоа нека сркаат невоспитаните ... а како што кажаа над мене членките, ако се работи за потешка болест болест или опасност за мајката ако го носи детето (ваљда почесто кај помладите тоа го има) тогаш нормално дека сум за.
eve na pr.imas ti kerka koja ima 15 god.i ti kazuva eden den mamo ja sum trudna?i ti so ke napravis,ali imaj vo predvid deka si samohrana majka i deckoto ja otkacil kerkata a vie ziveete pod kirija i?so togas ke i dozvolis da go rodi na tie godini sto nisto ne pominala vo zivotot,a i luge sme gresime i nekogas praime nepromisleni raboti za koi posle se kaeeme
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
RealGirL напиша:
eve na pr.imas ti kerka koja ima 15 god.i ti kazuva eden den mamo ja sum trudna?i ti so ke napravis,ali imaj vo predvid deka si samohrana majka i deckoto ja otkacil kerkata a vie ziveete pod kirija i?so togas ke i dozvolis da go rodi na tie godini sto nisto ne pominala vo zivotot,a i luge sme gresime i nekogas praime nepromisleni raboti za koi posle se kaeeme
Верувај ми дека нема да имам таква ќерка.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
RealGirL напиша:
eve na pr.imas ti kerka koja ima 15 god.i ti kazuva eden den mamo ja sum trudna?i ti so ke napravis,ali imaj vo predvid deka si samohrana majka i deckoto ja otkacil kerkata a vie ziveete pod kirija i?so togas ke i dozvolis da go rodi na tie godini sto nisto ne pominala vo zivotot,a i luge sme gresime i nekogas praime nepromisleni raboti za koi posle se kaeeme
Домашно воспитување пред се, затоа е битна блискоста со родителите и отворениот разговор за сексуалните односи со децата ...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
najbitna e bliskosta so roditelete se soglasuvam ali ima roditele koi ne razgovaraat so decata na taa tema,zatoa i tie imaat del od vinata ako se dojde do takvo nesto
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Муабетов не беше кој е крив, криви се сите во таков случај, муабетот беше дали оправдуваме или не абортус :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom