Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
jas na nekoj nacin go opravduvam abortusot ... ali na nekoj i ne .... ako taa ne pazi so koj se e*e i toj dali ima staveno prezervativ ... ali veke koga e mutava i ne pazi i opravduvam abortus
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ако е мутава да не пази нека биде мутава и да го гледа тоа дете!
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
pa ako e mutava nema da go izgleda ... ke pati deteto!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Insane напиша:
pa ako e mutava nema da go izgleda ... ke pati deteto!
Ја попрво би ја абортирала неа отколку детето:pishtoldz Нема мутава ако веке легнала и раширила нозе.Секој нека се носи со своите грешки шо не би рекла никогаш дека дете е грешка:star:
Значи ке се е**ме и ке абортираме никој не не знае ,лелееее каков камшик им треба:nerv:

Нема оправдување!
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Ne go opravduvam abortusot,ako nekoj se odluci na seks togas treba da gi trpi i posledicite od taa odluka
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
јас сум за ама зависи од што
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ако некој на некоја ја " заебат " и после тоа кога ке дознае дека е трудна ја остави според мене треба да абортира а не да остане самохрана мајка зошто за неа покасно да си најде партнер ке и биде многу тешко а не само партнер треба да му се посвети на детето а тоа сама некако потешко
Ретки се тие што ќе го прифатат детето од друг
Па според мене абортус е до некаде ок работа зависи од ситуација
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Многу ми се излитени некако муабетите на оваа тема во стил „после е**ње нема каење”. Јасно, абортусот воопшто не е прифатлив ако гледаме од религиски и донекаде морален аспект, но ете, се случува нескана бремест, што ако некој немал пари да си купи доволно квалитетен кондом па кондомот се скине? И сега ако тој некој нема пари за квалитетен кондом, значи е во лоша материјална состојба, што значи дека во ниеден случај не ќе е во состојба да одгледува дете. Кога сето тоа не би било врзано со „Х” други противречности и јас би застанал против абортусот, но вака морам да кажам дека ја прифаќам неминовноста на абортусот како епилог не само на невнимание или лоша контрацепција туку како начин да се избегне едео суштество кое ќе дојде на светов да страда, а со него и неговата околина.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ако бил доволмо маж за да ја "заебе" тогаш нека биде доволно маж и да си се сноси си последиците и да си го одгледа тоа дете :kez: .. најлесно е да се абортира ама до кај ке се стигне со тоа упс згрешка е ајт на абортус?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Devilish Angel напиша:
Ако бил доволмо маж за да ја "заебе" тогаш нека биде доволно маж и да си се сноси си последиците и да си го одгледа тоа дете :kez: .. најлесно е да се абортира ама до кај ке се стигне со тоа упс згрешка е ајт на абортус?
-До исправање на грешката:kez:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Да бе муабетов испадна ке си тераме ќејфот па на крај пу пу не се важи а? Не е ова пиши бриши ..
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Devilish Angel напиша:
Да бе муабетов испадна ке си тераме ќејфот па на крај пу пу не се важи а? Не е ова пиши бриши ..
Далеку од пиши-бриши. Само изложив што мислам за абортусот, мислам дека јасно е и сфатливо напишаното. И да, го гледам и како начин за исправка на грешката. Мислиш дека никому неможе да се случи несакана бременост?100% си сигурна оти и тебе неможе да ти се случи?
Воопшто не ти го посакувам тоа, ама мислам дека ако недај боже би била во таква состојба, тогаш би размислувала и за други решениј освен породување и имање дете доколку нема адекватни услови за негов раст и развој. Ова го зборувам од аспект на родител на 3 деца, знаејќи многу добро колкава е одговорноста на родителите кон децата и што се треба да им се обезбеди за да можат еден ден да застанат на свои нозе.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Mandrak напиша:
Далеку од пиши-бриши. Само изложив што мислам за абортусот, мислам дека јасно е и сфатливо напишаното. И да, го гледам и како начин за исправка на грешката. Мислиш дека никому неможе да се случи несакана бременост?100% си сигурна оти и тебе неможе да ти се случи?
Воопшто не ти го посакувам тоа, ама мислам дека ако недај боже би била во таква состојба, тогаш би размислувала и за други решениј освен породување и имање дете доколку нема адекватни услови за негов раст и развој. Ова го зборувам од аспект на родител на 3 деца, знаејќи многу добро колкава е одговорноста на родителите кон децата и што се треба да им се обезбеди за да можат еден ден да застанат на свои нозе.
Епа баш од таа причина треба да си најголемиот противник за абортусот,ај ти стај се во ситуација дека твоите деца од икс причина се абортирани и непостојат.А?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Vo nekoi slucaevi e opravdan, bolje da abortiras ako ne mozes da mu obezbedis vistinski zivot....moe mislenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom