Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Da kazeme imas 14-15 godini i zatrudnis sto bi napravila? A nemas ni sredno zavrseno? a toj sto go nacnal bebevo bil pijan kako i tebe valjda i sea nejke da brise bebesko gaze uste na 15 godini....
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
mRnO напиша:
Da kazeme imas 14-15 godini i zatrudnis sto bi napravila? A nemas ni sredno zavrseno? a toj sto go nacnal bebevo bil pijan kako i tebe valjda i sea nejke da brise bebesko gaze uste na 15 godini....
14/15 години:nesvest: и пијани:nesvest: немам коментари.
Јас на тие години уште правев колачиња во песок и нажалост неможам тоа да си го замислам.
А има и предност кога ке стане керка и 15 ке може заедно во диско да одат.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Mandrak напиша:
Браво sagaqua!
Многу се согласувам со тебе, според мене сосема си во право, Нема оправдување на денешно време за абортус. При толку средства за контрацепција кои модерната медицина и наука до денес ги развиле, вистинско убиство е да се прибегне кон абортус како кон начин за планирање на семејството.:pop::cuc:
Типичен пример колку вртелешки постојат на денешно време:cuc: .Ова како да си го осетил на своја кожа, па сега абортусот е шпанско село:raz:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
sagaqua напиша:
Типичен пример колку вртелешки постојат на денешно време:cuc: .Ова како да си го осетил на своја кожа, па сега абортусот е шпанско село:raz:
Има, има, зависно од состојбата и условите!
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Изгледа заборавате дека во Македонија во просек на секои 12-13 дена постои обид за силување или силување! По кое убедување треба да се задржи тој плод? Поаѓате од етиката на животот, и ја осудувате човековата желба и можност да прекине еден живот без да размислувате дека во повеќето случаи тој живот е веќе осуден на пропаст. Нормланата етика кажува животот кој го подаруваш де биде воден од љубов, разум и чувства а не од девијантни и криминални постапки. Горе веќе еднаш се произнесов по однос на абортусот и болестите. Технологијата на медицината овозможува нормален прогрес на општеството. Ова нормално не треба да се злоупотребува туку правилно да се насочи и да се употреби и затоа постои закон.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
trilobite напиша:
Aбортус- секојдневен легализиран масакр на милиони живи луѓе


nogo ubavo kazano,za zal vistinito
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Jas sum protiv abortusot- toa e golem grev. Ne sakam da zboruvam na ovaa tema oti stvarno me trognuva, ama pa nesakam ni da zboram deka jas nema nikogas da abortiram oti covek ne znae so mozi da mu se desi.:cry:
 
Член од
28 април 2006
Мислења
154
Поени од реакции
4
luge toa e grev.A koj ne moze da si go kontrolira alatot sam si e kriv
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
reketar напиша:
luge toa e grev.A koj ne moze da si go kontrolira alatot sam si e kriv
потполно се согласувам. Алат ко алат, не престанува да работи додека не се расипе :bip:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Генерално сум против...нормално дека има случаи кога е оправдан.
 

Night Watch

Сонот на еден корен
Член од
9 мај 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
Sandra 432 напиша:
Jas sum protiv abortusot- toa e golem grev. Ne sakam da zboruvam na ovaa tema oti stvarno me trognuva, ama pa nesakam ni da zboram deka jas nema nikogas da abortiram oti covek ne znae so mozi da mu se desi.:cry:
И јас се согласувам со тебе:wub:
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Ne opravduvam abortus osven vo epten isklucitelni slucaevi(siluvanje,incest,opasnost po zdravjeto izivotot na majkata itn),pogotovo vo denesno vreme koga postojat iljada popametni nacini da se spreci nesakana bremenost.Ako nekoja od nevnimanie ili glupost zatrudnela ne znaci deka ima pravo da unistuva zivot.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Како прво, јас не би се довела во таква ситуација, сепак, ова е 21ви век. А ако непожелно забременам, би абортирала доколку сум пред 25 години, а ако сум постара, поодговорна, зрела, би го задржала бебето.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
JeCILaDy напиша:
Како прво, јас не би се довела во таква ситуација, сепак, ова е 21ви век. А ако непожелно забременам, би абортирала доколку сум пред 25 години, а ако сум постара, поодговорна, зрела, би го задржала бебето.
Незнам или подобро кажано несваќам што е разликата после 25та година?Детето е дете и на 15 и после 25 години!
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
191
Поени од реакции
0
Ако е абортусот од некоја оправдана причина како болест или ако се знае дека тоа дете на некој начин нема да биде нормално и здраво би оправдала абортус,ама ако жената абортира со изговор имам веке едно не ми треба друго не оправдувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom