Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Против абортус сум!
Не е во ред да се уништи еден нов живот на самиот негов почеток.
Доколку јас се најдам во ситуација: ’абортус да/не?’ тогаш не би дозволил абортус. Едноставно нека биде родено детето и потоа нека биде дадено на некој кој би сакал да го чува и порасне: брак/фамилија или прифатилиште. Ако не сакам во тој момент да имам дете, тогаш е најдобро да пазам да не се случи изненадување, па да бидам во ситуација ’аборутс: да или не?’
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Оправдувам, доколку е некоја компликација или неможност за „гледање деца” во тој период кога се прави абортусот. Под услов, девојката/жената да знае во што точно се впушта и кои се последици може да се има од таа процедура.


Дефинитивно не оправдувам абортус како начин на контрацепција. А има, о дааа има „на тони” такви жени кои абортирале по 5-10-15 пати. Тоа е нездраво (психички).
 
Член од
24 јуни 2005
Мислења
33
Поени од реакции
0
Не го сметам абортусот за убиство.Некогаш за жал мора и да се изврши.Зависи од причините.Ако се работи за малолетна особа, ако се работи за девојка која нема егзистенција, после има х други прицини како здраствени итн.
 
Член од
5 ноември 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
maja напиша:
Не го сметам абортусот за убиство.Некогаш за жал мора и да се изврши.Зависи од причините.Ако се работи за малолетна особа, ако се работи за девојка која нема егзистенција, после има х други прицини како здраствени итн.
секој одлучува сам за себе,немозе бре дете да роди дете,и двајвцата/тројцата да се осуден на пропаст цел зивот
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Абортус оправдивам само во три ситуацииЧ
1. Ако плодот го загрозува животот на мајката (има ситуации на заболени мајки од леукемија или некој вид на карцином и слично)
2. Ако на ехо преглед се испостави дека плодот има сериозни психо-физички нарушувања и не се развива нормално ( подобро да се прекине бременоста отколку да се роди дете кое ќе страда цел живот)
3. Ако бременоста е резултат на силување . (тоа дете никогасх нема да биде сакано)

Во скоро сите други случаи сум против абортусот.
 

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
10
само ЗА

ЗА абортус сум ако:
1. Несакана бременост (пукнал кондом)
2. Ако двајцата партнери не се согласуваат во ИМАЊЕ дете.
И ред други причини (болести, неправиле психо-физички развиј, СКРАЈА ДА Е )
3. Ако девојката не сака дете
4. и многу битно АКО ТИПОТ НЕ САКА ДЕТЕ!!!!!!
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ako deteto e na dvajca rodnini.
Znaci se vpustaat vo vrska, ili seks za edna vecer i posle nekoe vreme doznavaat deka se rodnini.
Tuka abortus obavezno.:icon_roll
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дали некој знае дали и во кои држави со закон се предвидува задолжителен абортус доколку се утврди дека детето би се родило со ментално пореметување?
Прашувам бидејќи имам слична непотврдена информација.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
FortunE напиша:
Дали некој знае дали и во кои држави со закон се предвидува задолжителен абортус доколку се утврди дека детето би се родило со ментално пореметување?
Прашувам бидејќи имам слична непотврдена информација.
Во Британија пробаа да протнат такво нешто во дополнението на новиот закон ама неуспешно. Сепак задолжително е да се направи пре-натална дијагноза за неколку болести. Ако се утврди државата ќе ја советува мајката за абортус и доколку се согласи ќе го плати абортусот.
Во САД во повеќето држави помина законот за обавезно тестирање на децата за можност за појава на фенилкетонурија во првите две недели по раѓањето. Ова е генетска болест и може да се тестира и пре-натално али конзервативните мислења во САД победија па ја тестираат само по раѓање. Ионака не се лечи може само ефектите да и се намалат а тие верувај ми се страшни.
Иначе сеуште не сум слушнал за закон за задолжителен абортус. Во Финска колку знам скоро се дискутираше за такво нешто.
 
Член од
22 ноември 2005
Мислења
5
Поени од реакции
0
Chandler напиша:
ЗА абортус сум ако:
1. Несакана бременост (пукнал кондом)
2. Ако двајцата партнери не се согласуваат во ИМАЊЕ дете.
И ред други причини (болести, неправиле психо-физички развиј, СКРАЈА ДА Е )
3. Ако девојката не сака дете
4. и многу битно АКО ТИПОТ НЕ САКА ДЕТЕ!!!!!!

hahaha da se slagam.. osobeno za 4.

cyberlady напиша:
Pa makar rodila i 2 deca.
:) :)
a bi rodila 5-6 deca a ?
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
Za abortus sum samo ako dvajcata roditeli se premladi za da snosat takva odgovornost,ako e plod na rodnini i ako e dete na siluvana devojka!vo nikoj drug slucaj ne opravduvam abortus.deteto e sveto nesto i grev e da go abortiras,so drugi zborovi ubies uste pred da se rodi!!!!!:pishtoldz
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Marija^^ напиша:
Za abortus sum samo ako dvajcata roditeli se premladi za da snosat takva odgovornost,ako e plod na rodnini i ako e dete na siluvana devojka!vo nikoj drug slucaj ne opravduvam abortus.deteto e sveto nesto i grev e da go abortiras,so drugi zborovi ubies uste pred da se rodi!!!!!:pishtoldz
vo potpolnost se soglasuvam !!! protiv sum za tie shto se vo brak,a abortiraat...e sega ako e od svalerot...bog da cuva....:icon_eek:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Pa sega...Treba da se misli pred se.Ako veke bidnalo,moras da ja poneses odgovornosta kako roditel.Ako e deteto od ljubov,dali moze covek na nekoj nacin da bide negov krvnik?Ne e rodeno,ne go poznavas ama e tvoe.za 9 mes. ke izleze,i zaradi nekoj tvoj keif da mu go skratis pravoto na zivot.Ne opravduvam abortus.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom