Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aбе... обично оние кои се прават многу паметни - наебуваат. Да Бич, знам дека сега таква ти е возраста, се водиш од учебници, памлетки и летоци за контрацепција, а сеуште не си ни зачекорила вистински во светот на сексот, затоа - олабави доживљај малку. Шит хепенс, јеби га.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Жената која е трудна го има секое право да одлучи што со својот фетус, пошто тоа уште не е дете, туку недефинирано ткиво. Барем во првите десетина недели, кога абортусот е и медицински дозволив.

Има низа случаи кај што абортусот е попожелен од раѓањето на детето - почнувајќи од финансиски (најнеоправдани, според мене) преку здравствени, па до случаи кај што мајката е силувана или 16-годишна? На крајот, замисли се себеси трудна сега! Ти се крши цел еден свет за понатаму, не?

После, не се само силувањата и други несакани типови на бременост оправдание за абортус. Што ако со генетско испитување (кое уште не се прави) се утврди дека детето би растело ненормално?

Не оправдувам абортус „од бес”. Ама може да постои добра причина за детето да не се роди.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Би го споредил со "енд таск" командата на компјутерот... никогаш не ја користиме за џабе.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
абе кралицата мајка ко шо вика:

ако има поголемо силување од тоа да тераш некоја на сила да роди.. минимум два живота со тоа усеруваш..
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Офчар напиша:
абе кралицата мајка ко шо вика:

ако има поголемо силување од тоа да тераш некоја на сила да роди.. минимум два живота со тоа усеруваш..
Се е тоа во ред, дури некој не го разбере како „Ете абортусот е легален, ќе праам шо сакам, после ќе абортирам ако треба“.

Со други муабети, треба да се гледа како излез во случај на опасност, а не како секојдневна работа.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Спукс, абортусот е легален. До 18 години со родители, после тоа, сама со паричките накам клиника.
Апсолутно најлошо нешто што може да му се случи на било кој млад (па и постар) женски човек, со сите двоумења во главата и онакви сликички ко шо пратила ДаБиче, пошо мајчинизмот веќе функционира со тоа хормоните... Недобро. Грдо. И се сложувам дека, после сите мерки на заштита, абортусот е последен избор - ама е нејзин избор.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Aceva напиша:
Спукс, абортусот е легален. До 18 години со родители, после тоа, сама со паричките накам клиника.
Апсолутно најлошо нешто што може да му се случи на било кој млад (па и постар) женски човек, со сите двоумења во главата и онакви сликички ко шо пратила ДаБиче, пошо мајчинизмот веќе функционира со тоа хормоните... Недобро. Грдо. И се сложувам дека, после сите мерки на заштита, абортусот е последен избор - ама е нејзин избор.
Ја не знам што уопште не ебавате 2 посто наш машките у комуникација... И нешто секс мекс водење љубов, курчеви карики...
Абе сите мужи у комори, ко у матрикс!!! И енергија бесплатна и невидена за вас... Е чат пат ќе ни вадите сперматозоиди од тестиси за оплодување... И ќе правите каталози со нас, за да си бирате.. За секс да не се секирате... Вибратори, дилдоа, па и меѓу себе кои сакате...

Само една молба... Ни на крај памет да не ви текнало ни у секунда да ме будите... пошто ќе посакам во нешто што потекнува делумно и од мене и јас да учествувам... Ненормален! За заеднички избор би бил... Абе ја да сум како жените на форумов фатва ќе фрлам врз Dolphin!!!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Изи док, кај рипаш? :wink:
Збориме за грешка, шо би рекла ДаБич - изненадување. Нешто што не верувам дека тебе (односно на твојата партнерка), воопшто би можело да ти се случи. Колку што те знам и те читам, комуницираш со девојки кои ти ги избираш, според твоите високи критериуми, безбедно водиш љубов, не силуваш по улици... Искрено, не би очекувала од тебе со насмевка да прифатиш изненадување, да ги кренеш рамениците и да си кажеш - е тоа е , се случи, наше си е, ренту све друго, јас ќе татковствувам сега. Или грешам? Во тој случај, длабоко се извинувам.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
abortus pffffff u nikoj sluchaj ne go opravduvam ama treba da se donese zaednichka odluka ednostavno ako majkata nesaka da go rodi deteto nemoze ama nemoza nikoj nisho da napravi. ali u nikoj sluchaj ne go opravduvam kako sho kaza Tha_bitch bebeto e neshto sveto neshto shto ke ja donese cela radost na svetot i nekoj saka da ja ubie taa radost nesfakam ozbilno ...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
У реду е Дајдо. И ти ќе пораснеш.
А, ако свеќе се чувствуваш способен да се справуваш со светото нешто - ене го мајчин дом. Впрочем единствен татко е тој кој се грижи и го воспитува детето. Никој друг.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Pro choice, with all its definitions and limitations, which my darlings does not mean pro-abortion, ili baby killing shto sakaat da kazat mladive dejcinja ko Tha-Bitch - sekoja cest na iskazanata moralnost, no zivotot nosi mnogu po nemoralni odluki koi sleduvaat tamu negde posle otvaranjeto na gnezdoto nareceno vaginalen otvor ili rasparuvanje na necif stomak -- na nekoi zeni i mazi, podaleku od pizda ne treba nishto da i se dava da i stigne a ne deca na svet da donesuvaat.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
У реду е Дајдо. И ти ќе пораснеш. А, ако свеќе се чувствуваш способен да се справуваш со светото нешто - ене го мајчин дом. Впрочем единствен татко е тој кој се грижи и го воспитува детето. Никој друг.
Aceva: i jas sum protiv abortus! Ima li sansa da porasam nekogas?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Misirkov напиша:
Aceva: i jas sum protiv abortus! Ima li sansa da porasam nekogas?
Што очекуваш да ти кажам?
Имаш став - аргументиран и издржан. Дискутираш како возрасен, зрел, човек. Тоа е најбитно. Да се има став. Браос.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Aceva напиша:
Ако нештото (а нештото е нешто до третиот месец на бременоста и не се обидувај со патетичниве слики да не' порасплачеш) се случува во моето тело, одлуката е моја.
Jas ne se obiduvam da ve rasplacam so pateticni sliki.Inache tocno e deka odlukata e tvoja, ali zasto togas site devojki koi ne sakaat da zatrudnat a imaat normalen seksualen zivot, ne zimaat piluli i koristat kondomi?
Ili otkako kje im tekne deka nesto se deshava so niv i nivniot stomak, odat direktno na abortus? I
ako veke devojkata ima abortus,sansite da rodi dete vo idnina se namaluvaat, znaci toa e uste eden - za abortusot.
Jas bev pottiknata za temava od edno devojce od drugiot klas (2ra godina) sto ostana trudna ovoj mesec so tip 38 godisen vo brak sto e i ima 2 deca.Koga prasavme sto bilo so zastitata pred seksot i dali voopsto cula za kondom ona rece "da sum cula, ali ne kupuvav".Znaci svesna bila deka moze da ostane trudna.I sega sto sleduva?Abortus ?Samo zatoa sto na nea i bilo kejf i poubavo bez kondom, se izlozuva na "kasapenje" na 16 godini i so toa avtomatski ja namaluva sansata eden den da stane majka.
Koga imala seks i vrska so tolku star covek, mislam deka treba da si go rodi deteto, zatoa sto bila svesna sto pravi i koi se posledicite.Edna od tie posledici e bremenost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom