Џентелментство ...

Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Кога ја почнав темата го внесов како поим поврзан само во врска со партнерката ...
има некој што може да каже што е ЏЕНТЛМЕН ?
Ако е ограничено само за однос, постапка со партнер тогаш треба да се има подлабок џеб. Ене и во дефинициите по интернет што е џентлмен и појаснувањата од каде е дојден зборот џентлмен истото е.
Без пари внимание (освен отворање врата и слични цаки) нема, нема ресторан, нема букети, нема поклони...значи веќе збориме за одредена поситуирана класа во општеството. Се друго (добро утро драга, помак на столче...) е добро воспитување кое е дел од оние бон тон правила што ги викаат покултурно... но не и џентлменство. Впрочем има по сајтовите од каде е и што е како ова
http://www.babylon.com/definition/џентлмен/Macedonian
http://www.knowledgerush.com/kr/encyclopedia/Gentleman/
http://home.earthlink.net/~bmgei/educate/docs/aperson/wisdom/gentleman.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Gentleman
The Reform Act 1832 did its work; the "middle classes" came into their own; and the word "gentleman" came in common use to signify not a distinction of blood, but a distinction of position, education and manners.
By this usage, the test is no longer good birth, or the right to bear arms, but the capacity to mingle on equal terms in good society.
In its best use, moreover, "gentleman" involves a certain superior standard of conduct, due, to quote the 8th edition once more, to "that self-respect and intellectual refinement which manifest themselves in unrestrained yet delicate manners". The word "gentle", originally implying a certain social status, had very early come to be associated with the standard of manners expected from that status. Thus by a sort of punning process the "gentleman" becomes a "gentle-man".
In another sense, being a gentleman means treating others, especially women, in a respectful manner, and not taking advantage or pushing others into doing things they choose not to do. The exception, of course, is to push one into something they need to do for their own good, as in a visit to the hospital, or pursuing a dream one has suppressed.
In some cases its meaning becomes twisted through misguided efforts to avoid offending anyone; a news report of a riot may refer to a "gentleman" trying to smash a window with a dustbin in order to loot a store. Similar use (notably between quotation marks or in an appropriate tone) may also be deliberate irony.
Another modern usage of gentleman- is as a prefix to another term to imply that a man has sufficient wealth and free time to pursue an area of interest without depending on it for his livelihood.
Инаку ако не се однесува на ваков вид внимание (пари, цвеќе, поклони...), тогаш секоја добро воспитана особа која внимава на чувството и потребата на партнерот е џентлмен или по нашки добро воспитан човек (тоа џентлмен ми е многу страно, немакедонски).
 
M

MIL

Гостин
Сум џентлмен ги почитувам девојките :smir: и се разликувам од другите дечки со кој се дружам и девојките ме пофалуваат :baeh:
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Јас многу ценам џентлменство,иако за жал во денешно време не можеме да се пофалиме со баш голема бројка на џентлмени.Во секој случај,нормално дека на секоја девојка ќе и годи внимание од страна на машкиот пол и не мислам дека ако се претера со деталите,девојката се претвора во спонзоруша,напротив.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Па, лично не сакам некој посебен третман, но мислам дека треба да се има увид на предностите на девојките во некои случаи. Џентлменска поза ми е кога машкото и ја отвора вратата на девојката, влегува по неа, а потоа ја фаќа за рака или за половина. Исто така, одење низ гужва : тој оди напред, а таа го држи под рака, за рака (ваљда нема да ја остави девојката да се турка со останатите). И секако придржување на јакна и whatever... Отворање врата на автомобил, седнување во кафич или ресторан (најпрвин девојката секако и гестот со помрднување на столот), качување по скали (најпрвин таа, а мислам дека ова им годи на машките во однос на видикот што го имаат пред себе:)) ... итд.
Изгледа отмено и треба да се запазува од страна на спротивниот пол. Кај мене е се она горенаведеното...дефинитивно задоволено :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Прераснато ми е во убава навика, предност да давам на женско кога влегува или кога поминува некаде. :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Па, лично не сакам некој посебен третман, но мислам дека треба да се има увид на предностите на девојките во некои случаи. Џентлменска поза ми е кога машкото и ја отвора вратата на девојката, влегува по неа, а потоа ја фаќа за рака или за половина. Исто така, одење низ гужва : тој оди напред, а таа го држи под рака, за рака (ваљда нема да ја остави девојката да се турка со останатите). И секако придржување на јакна и whatever... Отворање врата на автомобил, седнување во кафич или ресторан (најпрвин девојката секако и гестот со помрднување на столот), качување по скали (најпрвин таа, а мислам дека ова им годи на машките во однос на видикот што го имаат пред себе:)) ... итд.
Изгледа отмено и треба да се запазува од страна на спротивниот пол. Кај мене е се она горенаведеното...дефинитивно задоволено :)

Правилото е машкото да влага прво, а дамата да излегува прва.
 

Mali )

Колку е саат?
Член од
26 ноември 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Има и денес бе како нема?Незнам колку ви значи тоа џентлменство,али тојето.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
џентламен?!хмммм мислам некако нема или ај да речам немам сретнато..
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
133
Поени од реакции
8
Џентлмен од глава до пети и кога сум сам со неа и кога сме заедно со други. Таа го заслужува најдоброто од мене.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
При бидејќи сум израснат од мајка ми и тетка ми и те како си пазам на однесување со девојка. Значи моите другарки се секогаш на тронот првенствено. А и девојките нормално со тоа што не секоја знае да го цени тоа.Затоа сега испод 22,23 години не ни помислувам.
Имам добиено коментар од типот , премногу фино се понашаша биди маж на што на девојката и беше одговорено соодветно-ПОРАСНИ И СОЗРЕЈ ПА ЈАВИ МИ СЕ:)
Џентлмени има, ама ретко, многу ретко која од девојките знае да го цени тоа. Сите некако ми паѓаат на онакви bad ass motherfucker, што нема никаков однос кон девојка, ама ако се дур има овци ќе има и волна.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Џентлменството е начин на однесување што секој маж треба да го практикува кон една девојка. Сметам дека тоа е многу важно, бидејки на тој начин и покажувате на девојката дека ја сакате, почитувате и едноставно и докажувате дека не можете без неа. Секогаш сум бил и ќе бидам џентлмен.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Ako ne e gentleman, ako ne znae kako da ugodi,da napravi da se osekam kako zensko-djabe e se.Sakam koga ke mi otvori vrataili ke mi gi zeme kesite od race vo market....no na negov nacin,,bez da izgleda ko da mora ili ko da mi se pokoruva. Obozavam vnimatelni maski.Prosto me voodusevuvaati pravat da se boram za niv.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ќе бидам џентлмен кога ќе има девојки што заслужуваат некој да се однесува како џентлмен кон нив.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
za da se zasluzi treba da dopustis prvo da dopre do tebe :) ako ti od prv den i se ponasas kako namkjor....ne ocekuvaj.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ќе бидам џентлмен кога ќе има девојки што заслужуваат некој да се однесува како џентлмен кон нив.
mnogu ubavo kazano brat,bas taka KOGA KE ZASLUZI NEKOJA,...a ne ke mi zborat celo vreme ne sakale djentlmeni,ne sakale kavaljeri ,sakale ova sakale ona,a celo vreme im se kazuva deka ne e toa taka kako sto zborat(a oni celo vreme negiraat),i zamisli na kraj sepak ispagjash vo pravo...i uste i kriv ke bides,a si go pravel bash toa sto oni nonstop zborele deka go sakaat,fakticki sepak si bil djentlmen...a be najprosto samo ne se zamaraj so devojka,ako zasluzi ke dobie ako ne zasluzi ke izgubi a ona neka se udira kolku saka vo gradi...ne e samo da saka nekoja nesto,treba i da go zasluzi:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom