Џентелментство ...

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Цуци за да има џентлмени треба да има и дами.Ти се сметаш за дама?Јас лично не и не ми смета ако некој не ми отвара врата, можам и сама тоа да го направам.Не придавам некое значење којзнае колкаво на тоа, убаво е понекогаш,да, ама да не биде за се и да не биде претерано да не речам сеа бизарно.И не е непочитување тоа, нели си сакаме рамноправност...па сеа и тоа е дел.
еј и ја далеку сум од дама, ама постојат дами спрема кои треба да се однесуваат машките џентлменски, ама шо има лошо у тоа некој да ти помогне додека носиш нешто да те пушти преку ред итн, а не машкиве ќе те истепаат не преку ред да те пуштат или ќе те гледаат ти како се мачиш...ајде бе шо немат понашање немаат, никој не може да ме убеди у спротивното...
бтв ти арна ли си, шо има ново?:pos2::pos2::pos2:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
еј и ја далеку сум од дама, ама постојат дами спрема кои треба да се однесуваат машките џентлменски, ама шо има лошо у тоа некој да ти помогне додека носиш нешто да те пушти преку ред итн, а не машкиве ќе те истепаат не преку ред да те пуштат или ќе те гледаат ти како се мачиш...ајде бе шо немат понашање немаат, никој не може да ме убеди у спротивното...
бтв ти арна ли си, шо има ново?:pos2::pos2::pos2:
А ако носам ја нешо, ќе ме пуштиш преку ред?
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
како што рекоа погоре..треба да има дами за да има џентлмени...


ја се сметам за јак џентлмен.. поштовам жена у секој поглед...
у секој случај... а коа се работи за женска ми...нема тука муабети праење...
 
O

Out Boy

Гостин
Ја се’ си мислам оти џентлменството е некаков рецидитив од каменото доба, кога мажите и давале предност на жената при влез во пештерата... да не случајно влегла мечка во меѓувреме, и ако влегла... кхм... Кај некои се изгубило чувството за тоа, кај други опстанало.

Така што денес, едни го имаат, други го немаат.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Џентелмен се додека е во границите на почитување на жената како рамноправна и способна единка во општеството. Ситници како отворање врата, препуштање преку ред, палење цигара итн. се особености на модерниот џентелментаризам (постои ваква кованица?!) кои се во таа граница која ја спомнав погоре. Вадење на палтото и фрлање врз кал за да не се цапне госпожата и слично е веќе изумрено...
 
I

InF3cTeD

Гостин
Џентелмен се додека е во границите на почитување на жената како рамноправна и способна единка во општеството. Ситници како отворање врата, препуштање преку ред, палење цигара итн. се особености на модерниот џентелментаризам (постои ваква кованица?!) кои се во таа граница која ја спомнав погоре. Вадење на палтото и фрлање врз кал за да не се цапне госпожата и слично е веќе изумрено...
а ја па овоа не би го нарекол џентлменство...мене некако овие работи ши си ги набројал ми одат накај "покажување џентлменство" со друга намера спрема девојката...а и секој може тоа да го направи....и шо сите џентлмени сме....браос
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
180
Кај нас и да сакаш да бидеш џентлмен немоеш,бидејќи нема на кој да покажуваш висока култура.Идеш во кафич и отвараш врата она влага и на прва маса глеа другарка од осмо одделение (што ја шкртала на групна слика) и праи мабет пола саат како она се разлепшала у тек на деценииве а џентлменот стои позади ко кретен и ја чека,бидејќи е џентлмен треба и столот да и го тргне.Па така седнуваат а она зима цигара ја лиже,а џентлменов и ја пали и она од прв дим му дува у фаца.Почнуваат муабет и џентлменов ја прати у секој збор шо она го кажала и пробува да врати некако но не успева бидејќи она го прекинува со'чекај ја да ти кажам'.Ја испраќа дома и искача од кола да и отвори врата а она му вика 'фала пеер ај стај се на мсн после'
Неќам да се праам џентлмен на змајови(мамицата в'пичка)
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Кај нас и да сакаш да бидеш џентлмен немоеш,бидејќи нема на кој да покажуваш висока култура.Идеш во кафич и отвараш врата она влага и на прва маса глеа другарка од осмо одделение (што ја шкртала на групна слика) и праи мабет пола саат како она се разлепшала у тек на деценииве а џентлменот стои позади ко кретен и ја чека,бидејќи е џентлмен треба и столот да и го тргне.Па така седнуваат а она зима цигара ја лиже,а џентлменов и ја пали и она од прв дим му дува у фаца.Почнуваат муабет и џентлменов ја прати у секој збор шо она го кажала и пробува да врати некако но не успева бидејќи она го прекинува со'чекај ја да ти кажам'.Ја испраќа дома и искача од кола да и отвори врата а она му вика 'фала пеер ај стај се на мсн после'
Неќам да се праам џентлмен на змајови(мамицата в'пичка)


Батка тоа шо ти го опиша сега не се вика Џентлмен туку Аб’дал!:toe:
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Aбе...машки :) Се ќе направиме за да одведеме некоја у кревет! :)
Е да имаш право тука,само до девојката е многу..колку она паѓа на такви ситни работи,кај некоја ќе ви успее ама кај некоја ќе се помачиш бате..:wink:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Почитувам џентлмени, културата што ја имаат и која ја покажуваат.
Но една работа ми пречи.Често поимот џентлмен, се споредува со поимот лигуш што е тотално погрешно.Како повеќе мажи, да ги интересира што ќе кажат другите мажи за нив ако и отворат врата на некоја девојка или и` помогнат да го облече палтото.Дека е лигуш?Дека е папучар?Тие што зборат така можат само да се ситат на својот простутилук и нивниот "силен" карактер.
Ако се сметаш за џентлмен, ќе бидеш за неа џентлмен, но не само во некој маалски кафич, туку и во очите на поголемата јавност, и таму каде што има повеќе движење на луѓе.
Верувам дека жените се уште ги почитуваат сите гестови на еден џентлмен, и дека истите тие скоро ги освојуваат.Но, не се согласувам дека жените по изгубениот партнер, сфаќаат дека всушност биле послужувани со тие гестови, затоа што сепак нели, жени сме, забележуваме и најмали ситници:smir:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Темава не ми е некако поставена во добар подфорум. Не е џентлмен или кавалер оној кој е фин со неговата девојка/жена, или оној кој е фин со рандом девојка/жена, со надеж дека таа ќе биде негова (на кратко или долго, секој со своите желби де:)).
Кавалер е некој по начинот на однесување со сите жени, генерално. Без разлика дали се работи за 70 годишен дедо што ја придржува вратата за да влезе девојка или за 18 годишен дечко кој отстапува место во автобус.
Не е поврзано со пари туку со манири кои се учат од деца. И не, не е поврзано ни со дама... Оној кој е љубезен и воспитан ќе биде таков и со чистачката и со газдарицата... Дури, поприродно ќе е она кое ќе го покаже кон првата..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.707
Поени од реакции
29.342
Повеќето машки се прават џентлмени на почетокот за да остават добар впечаток и да искористат нешто друго. Кога подобро ќе се запознаеме со време ќе сватиме дека тоа било само маска.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Повеќето машки се прават џентлмени на почетокот за да остават добар впечаток и да искористат нешто друго. Кога подобро ќе се запознаеме со време ќе сватиме дека тоа било само маска.
Can u blame 'em? o.0"
А замисли ни на почетокот да не се преправаат :) They'll never get sum <3

зависи од твојот шмек:back:
Хахахаха <3
Види, ако ти намигнам, ќе ме пуштиш да поминам? XD
:pipi:
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Темава не ми е некако поставена во добар подфорум. Не е џентлмен или кавалер оној кој е фин со неговата девојка/жена, или оној кој е фин со рандом девојка/жена, со надеж дека таа ќе биде негова (на кратко или долго, секој со своите желби де:)).
Кавалер е некој по начинот на однесување со сите жени, генерално. Без разлика дали се работи за 70 годишен дедо што ја придржува вратата за да влезе девојка или за 18 годишен дечко кој отстапува место во автобус.
Не е поврзано со пари туку со манири кои се учат од деца. И не, не е поврзано ни со дама... Оној кој е љубезен и воспитан ќе биде таков и со чистачката и со газдарицата... Дури, поприродно ќе е она кое ќе го покаже кон првата..
Анастазија, фала !
Се обидов на мојот пост да ја наметнам дебатата во врска со дефинирањето на поимот џентлмен.
Кога ја почнав темата го внесов како поим поврзан само во врска со партнерката ...
има некој што може да каже што е ЏЕНТЛМЕН ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom