Ќе ти простам, ама ќе ти го извадам тоа низ нос...

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Е никогаш значи не ми бил јасен овој феномен.

Сум сретнала милион вакви примери и пак не ми е јасно.

На пример дечко изневерува девојка, она му простува, ама затоа во текот на целата врска понатаму, му го вади тоа на нос, го потсеќа што како било, дека она била добра и му простила, се однесува лошо со него и демек оправдание и е дека му простила и сега он треба да трпи. И обратната ситуација. Значи ако девојка изневери, дечкото и простува и после он и го вади тоа на нос.:lud:

Или за било каква грешка и да станува збор, после тоа постојано се спомнува, дури доаѓа да му/и ја бапнеш една од нервоза.:tapp:

Која е целта, да простиш некому грешка и после цело време да го замараш и да му поставуваш услови и да го малтретираш?
Ако веќе некој решил да помине преку грешката, нели треба да ја остави во минатото каде што припаѓа?

И тие што остануваат во врска, т.е тие што ја направиле грешката не ми се јасни. Ако ти вади нешто постојано на нос, стави граница, кажи престани.

Не ми е јасно!

Сте се нашле ли во ваква ситуација и споделете искуство ако имате?
Вие лично што мислите за оваа појава?
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Не ми текнува дека сум имала вакво искуство. Во секој случај мислам дека воопшто не чини ова "Ќе ти го простам ама ќе ти го извадам низ нос". Ова не ни претставува простување. Се знае дека кога нешто простуваш тоа значи дека даваш нова шанса, поминуваш преку туѓата грешка, продолжуваш понатаму и нема што тука да се навраќаш на тоа.

Инаку јас лично се водам по она "Forgiven, but not forgotten" или поточно кога простувам, простувам имајќи го во предвид тоа што се случило, со мала доза разерва и сомнеж зошто сепак тој ја изневерил мојата доверба и норамално дека не му верувам толку. Ама ако се покајал, извинил и сум простила нема што таа недоверба да ја форсирам толку нели?

А ми се случило да простам и во некоја следна караница во афект да го употребам она простеното ама ретко. Не го "вадам низ нос", нормално. На секој може да му се случи да спомне нешто од минатото за да се одбрани себе, за да го нападне другиот ама тоа ептен ако многу се изнервира нАли. Ако се претерува не чини, стварно.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Доколку треба личноста во случајов партнерката затоа што темава е во љубов :) и кажувам доколку треба да ми прости нешто после тоа ако планира да ми го вади од нос уопште да не ми го простува тоа...лесно е
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
ваљда тие што не можат да простат,имаат високо развиено его,и едноставно сакаат,али не можат да заборават,и цел живот се јадат самите со тоа,а и дечкото/девојката..зависи колку повреден ќе бидеш во ситуацијата
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Боље да не ми простува ако мисли после да ми го извади на нос.
Сум имала такви пребацување, за некои безврска работи, некои ситни грешки што и не се битни за спомнување, а сепак некој сака да си игра. Епа неможе тоа така со мене, највеќе мразам кога некој се храни со тренирање на живци на другите. Тоа веднаш го прекинувам.
Јас ако простам нешто, исто како да не се случило, нема потреба од натамошно префрлање.:nenene:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Forgiven not forgotten...

Хех епа така е тоа, фактички никогаш не е опростено во целост, само на зборови ама во себе нема сили да прости. И тоа се спомнува најчесто... а ти оној пат ти текнува ова и ова... и ред други слични работи, можеби за да се извади од карање или од некоја грешка која е направена па топката ја префрлува на партнерот кој го направил неверството. Се дешава ова, знам многу примери и мене некогаш не ми е јасно зашто и што ама знам дека тој што префрлува е повреден и неможе да се помири со тоа неверство или што и да е, а го сака партнерот и не сака да го остави мислејќи дека ќе продолжи врската како што била порано. Тоа нема да се случи сигурно, врската или ќе заслабне или ќе се зацврсти прашање на трпение, време и карактери.
Зашто се значи прави тоа? Едноставно не може да се заборави повредата која е рана и можеби тогаш кога требало не било кажано потребното па со тек на времето се кажува. Доаѓа до расправија меѓу партнерите и некој мора да попушти и да се извини за да се спаси нешто што останало.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Е никогаш значи не ми бил јасен овој феномен.

Сум сретнала милион вакви примери и пак не ми е јасно.

На пример дечко изневерува девојка, она му простува,ама затоа во текот на целата врска понатаму му го вади на нос,го потсеќа што како било,дека она била добра и му простила,се однесува лошо со него и демек оправдание и е дека му простила и сега он треба да трпи. И обратната ситуација.Значи ако девојка изневери дечкото и простува и после он и го вади тоа на нос.:lud:

Или било која грешка,после тоа постојано се спомнува,дури доаѓа да му/и ја бапнеш една од нервоза.:tapp:

Која е целта, да простиш на некој некоја грешка и после цело време да го замараш и да му поставуваш услови и да го малтретираш?
Ако веќе некој решил да помине преку грешката нели треба да ја остави во минатото каде што припаѓа?

И тие што остануваат во врска,т.е тие што ја направиле грешката не ми се јасни.Ако ти вади нешто потојано на нос,стави граница, кажи престани.

Не ми е јасно!

Сте се нашле ли во ваква ситуација и споделете искуство ако имате?
Вие лично што мислите за оваа појава?
Ова ми се има случено во најдолгата врска во мојот живот и тоа, одеше во двата правци.
Бевме на некоја пауза со бившиот и јас си правев некои излети и кога се смиривме, постојано во секоја можна кавга го вадеше тоа како аргумент, се додека нормално повторно не се спукавме и кога он ја направи истата работа.
Се смиривме, на една недела пред конечниот крај, само јас не можев да преминам преку тоа и на крајот му кажав дека не можам веќе да бидам со него затоа што додека го бакнувам мислам на тоа како на денот кога требало да правиме три години бил со друга и ... тоа беше тоа.

Едноставно, понекогаш се обидуваме да преминеме преку некои работи но кога сеуште не болат и сите ситници прават да се сеќаваме на нив ... подобро е се да се заврши.:devojce 1:
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
уфф затоа да се прости ВИСТИНСКИ е многу тешко... да се прости не толку уствари ама да се заборави тоа нема да се случи ! подобро не простувај ако не мислиш да заборавиш, јас не сум била во ваква ситуација ама знам едни другари мои што беа, дечкото ја извара и што се случи после? девојчево мислеше дека цел живот сега треба да и се клања ради тоа, го понижува пред сите а он си ќути..СРАМОТА
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
ubavo e koga imas doblest da prostuvas(sekako vo zavisnost od deloto sto e napraveno).ama mislam deka e mnogu tesko nikogas da ne go spomnes toa.e sega ,ako veke si prostila nemoj toa da go vadis niz nos....samo ponekogas spomni...kolku da ne se zaboravi...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Нормално дека ке се извади на нос нештото кое не е до крај разрешено или објаснето.Ако се појави некој проблем и истиот махинално и провизорно се решава,значи колку само да се остане во врска,синдромот да не сме сами,тогаш нормално дека последиците се тие,секоја кавга и секое истурање на гнев се сведува на тоа.

Некои постари милуваат да кажат дека сите работи во врска/брак се простуваат ама многу малку од нив се забораваат.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Ne sum bila vo vakva vrska, ali znam mnogu lugje na koi shto im se ima sluceno ova. Vo vakvi situacii, lugje ostanuvaat vo vrska samo zaradi ljubov, kolku da ne se raskine, ali ne razmisluvaat deka edna vrska bez verba i sloga ne ode. I samo za da ne raskinat, se drzat i stradaat preku ova "prosteno ali 100 pati ke ti vratam" i vrskata preminuva vo navika. Spored mene, ako mislis deka nemozes da prostis skroz ili da ti prostat skroz, begaj od taa vrska i kraj.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
Значи овој случај "ќе ти простам сеа ама ќе видиш" е типичен особено за девојките. Го имам искусено лично кога стварно ми излегло низ нос што подобро било воопшто да не ми простела!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи овој случај "ќе ти простам сеа ама ќе видиш" е типичен особено за девојките. Го имам искусено лично кога стварно ми излегло низ нос што подобро било воопшто да не ми простела!
Не се согласувам овде со тебе.
Знам случаеви каде дечкото и прости на девојката, ама затоа после и го направи животот мизерен. Ја навредуваше,понижуваше...

Значи не е само за девојките...
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Да простиш,а да не заборајш и не е некое простување, туку на некој начин ко да велиш: Ќе се прам дека не се случило,ама кога да имам шанса,ќе ти го тупнам. Не оди така. Ако простуваш, ќе заборајш. е кога веќе не можиш да поминиш преку то...ќе си кажиш отворено,и патот под нозе, зато шо џабе ќе се јадите двајцата, потешко ќе биди.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Е никогаш значи не ми бил јасен овој феномен.

Сум сретнала милион вакви примери и пак не ми е јасно.

На пример дечко изневерува девојка, она му простува,ама затоа во текот на целата врска понатаму му го вади на нос,го потсеќа што како било,дека она била добра и му простила,се однесува лошо со него и демек оправдание и е дека му простила и сега он треба да трпи. И обратната ситуација.Значи ако девојка изневери дечкото и простува и после он и го вади тоа на нос.:lud:

Или било која грешка,после тоа постојано се спомнува,дури доаѓа да му/и ја бапнеш една од нервоза.:tapp:

Која е целта, да простиш на некој некоја грешка и после цело време да го замараш и да му поставуваш услови и да го малтретираш?
Ако веќе некој решил да помине преку грешката нели треба да ја остави во минатото каде што припаѓа?

И тие што остануваат во врска,т.е тие што ја направиле грешката не ми се јасни.Ако ти вади нешто потојано на нос,стави граница, кажи престани.

Не ми е јасно!

Сте се нашле ли во ваква ситуација и споделете искуство ако имате?
Вие лично што мислите за оваа појава?


Pa ja mislam deka ako veke si prostil nema so ponatamu da se navrajkaste an taa tema..ako ima pominato primer godina i koga i da se spreckate nema smisla da potsetuvas za toa '' a ti pred edna godina mi napravi taka i taka' abe prosteno i zabraveno barem u muabet ako ne i od dusata :) inace ja dzabe zboram koga i jas sum takva..ali probuvam da ne bidam :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom