Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Види сега, доколку МАНУ излезе со платформа за национална стратегија на Македонците, која би требало да резултира со федерализација на Албанија, тогаш и Албанецот во Тирана би се запрашал 2 пати пред да одлучи.
Така и јас, не можеме да избегаме од националистичките сценарија и затоа ставам услов.

А во однос кон безвредните македонци, без разлика да се егејци бидејќи јас не ги делам, право гледано имаат право на државјанство, а дали го оправдуваат е друг муабет.
Епа истото е и со албанците :) Сам си одговори. Само сакав да знам правно дали е така, дека не сум правник.

Инаку, за Албанецот од Тирана, и Македонецот од Егеј, според мене, кога јас би се запрашал, око не би требало да ни трепне. Од такви националистички сценарија, и националистички стратегии, матичните држави останаа неразвиени.
Македонецот во Мелбурн, и албанецот во Дортмунд, сами си одлучиле да си идат таму. Нивен избор. Да го почитуваме тој избор, и да ги оставиме сами да си се грижат за нивниот живот. Да почнеме да се грижиме за нашите животи. Тука. Во границите на Р. Македонија.

Ама, глупо е, и неприфатливо за мене, да се грижи државата за некои македонци кои што нит знам како се чувствуваат и изјаснуваат, нит доаѓаат да плаќаат данок тука демек правно им следувало, а на моите роднини, да не им следува тоа правно. Така да...се надевам се разбравме.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Списковите плачат за прочистување, како е можно 80% од населението да е полнолетно....тоа е светски рекорд или е факт за изумирање на населението т.е. нема никаква принова или пак е нешто на што не сакам ни да помислам односно дека е полн со виртуелни гласачи за нечии потреби.

Од 1990 со нешто преку 1 300 000 гласачи стигнато е 2009 на преку 1 800 000 гласачи???????
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Списковите плачат за прочистување, како е можно 80% од населението да е полнолетно....тоа е светски рекорд или е факт за изумирање на населението т.е. нема никаква принова или пак е нешто на што не сакам ни да помислам односно дека е полн со виртуелни гласачи за нечии потреби.

Од 1990 со нешто преку 1 300 000 гласачи стигнато е 2009 на преку 1 800 000 гласачи???????
Друже јас не би помислил дека е во опаѓање наталитетот! А ако има виртуелни гласачи би ми било драго, пошто ќе се види вистината.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Списковите плачат за прочистување, како е можно 80% од населението да е полнолетно....тоа е светски рекорд или е факт за изумирање на населението т.е. нема никаква принова или пак е нешто на што не сакам ни да помислам односно дека е полн со виртуелни гласачи за нечии потреби.

Од 1990 со нешто преку 1 300 000 гласачи стигнато е 2009 на преку 1 800 000 гласачи???????
Воне, прво треба да си расчистиме самите некои дилеми..прашав и претходно.

Колку државјанства имаме издадено?
Колку од тие државјанства се со постојан престој во Р. Македонија?

Неоспорлив факт е дека голем број на луѓе живеат во странство а се државјани на Р. Македонија кои што не си го користат нивното право.

Кога се направи попис во Р. Македонија, никој не ги евидентираше луѓето по различни држави каде што живеат, и ако ги евидентирале, кој знае на каков начин го правеле тоа. Претпоставувам кој имал легален престој во Франција, бил евидентиран, а кој не...не.
Мислам дека бројката од 1.800.000 полнолетни лица не е напумпана. Само треба убаво да се дефинираат тие бројки, луѓе со државјанство, луѓе со постојан престој, луѓе кои се во туѓина. И евентуално бришење од список на некои што починале, а не се избришани, а тоа се минорни бројки.
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Воне, прво треба да си расчистиме самите некои дилеми..прашав и претходно.

Колку државјанства имаме издадено?
Колку од тие државјанства се со постојан престој во Р. Македонија?

Неоспорлив факт е дека голем број на луѓе живеат во странство а се државјани на Р. Македонија кои што не си го користат нивното право.

Кога се направи попис во Р. Македонија, никој не ги евидентираше луѓето по различни држави каде што живеат, и ако ги евидентирале, кој знае на каков начин го правеле тоа. Претпоставувам кој имал легален престој во Франција, бил евидентиран, а кој не...не.
Мислам дека бројката од 1.800.000 полнолетни лица не е напумпана. Само треба убаво да се дефинираат тие бројки, луѓе со државјанство, луѓе со постојан престој, луѓе кои се во туѓина. И евентуално бришење од список на некои што починале, а не се избришани, а тоа се минорни бројки.
:tapp: Супер си! Како не ни текнало до сега на нас ваква работа стварно хахаха. Абе немој да браниш некои ставови кои се проѕирни и повеќе од јасни! Зар ќе го спречиш бришењето на измислените 25 посто албанци во Македонија со јадење трици на форум? Оди спиј и не го тапшај више!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
:tapp: Супер си! Како не ни текнало до сега на нас ваква работа стварно хахаха. Абе немој да браниш некои ставови кои се проѕирни и повеќе од јасни! Зар ќе го спречиш бришењето на измислените 25 посто албанци во Македонија со јадење трици на форум? Оди спиј и не го тапшај више!
Досаден си.
 

Mr.Green

Marshal
Член од
8 април 2009
Мислења
20
Поени од реакции
3
Воне, прво треба да си расчистиме самите некои дилеми..прашав и претходно.

Колку државјанства имаме издадено?
Колку од тие државјанства се со постојан престој во Р. Македонија?

Неоспорлив факт е дека голем број на луѓе живеат во странство а се државјани на Р. Македонија кои што не си го користат нивното право.

Кога се направи попис во Р. Македонија, никој не ги евидентираше луѓето по различни држави каде што живеат, и ако ги евидентирале, кој знае на каков начин го правеле тоа. Претпоставувам кој имал легален престој во Франција, бил евидентиран, а кој не...не.
Мислам дека бројката од 1.800.000 полнолетни лица не е напумпана. Само треба убаво да се дефинираат тие бројки, луѓе со државјанство, луѓе со постојан престој, луѓе кои се во туѓина. И евентуално бришење од список на некои што починале, а не се избришани, а тоа се минорни бројки.

Едно е сигурно беа мн повеке од 2 милиони полнолетни граѓани на Република Македонија така да немој да кажуваш факти за кои немаш доволно информации!!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Едно е сигурно беа мн повеке од 2 милиони полнолетни граѓани на Република Македонија така да немој да кажуваш факти за кои немаш доволно информации!!
Кој кажува факти бе? Само поставува прашања. Правиш разлика??
Ко второ, јас реков миљон осумсто, ти викаш два миљона. Оукеј! Немам ништо против тоа. Ти дури даваш поголема бројка. Ти уште повеќе ја загатнуваш мистеријата.
 

Mr.Green

Marshal
Член од
8 април 2009
Мислења
20
Поени од реакции
3
Кој кажува факти бе? Само поставува прашања. Правиш разлика??
Ко второ, јас реков миљон осумсто, ти викаш два миљона. Оукеј! Немам ништо против тоа. Ти дури даваш поголема бројка. Ти уште повеќе ја загатнуваш мистеријата.
Не е мистерија вистина е!!! И доколку ти не правиш разлика само те поправам!!!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не е мистерија вистина е!!! И доколку ти не правиш разлика само те поправам!!!

Доколку си во право, и има повеќе од 2 миљони полнолетни лица, каде се 200.000 кои недостасуваат, кој им го ускратил правото на глас на нив и зашто?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас се изгубив во муабетов :))


Списоците треба да се прочистат и да се има реалната бројка, тоа е поентата. :toe:

Лека ноќ...свирааачии ...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Јас се изгубив во муабетов :))


Списоците треба да се прочистат и да се има реалната бројка, тоа е поентата. :toe:

Лека ноќ...свирааачии ...
На фер, и пред се правен начин. За да некој после не ни шибне тужба па да го кркаме дебело :pipi:
 

Mr.Green

Marshal
Член од
8 април 2009
Мислења
20
Поени од реакции
3
Доколку си во право, и има повеќе од 2 миљони полнолетни лица, каде се 200.000 кои недостасуваат, кој им го ускратил правото на глас на нив и зашто?
Тоа да ги прашаш тие што ја имаат таа работа не мене не сум компетентен да кажувам кој и зашто поради тоа што таа информација ја немам само знам дека бројката е поголема од таа што ја наведе ти!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Тоа да ги прашаш тие што ја имаат таа работа не мене не сум компетентен да кажувам кој и зашто поради тоа што таа информација ја немам само знам дека бројката е поголема од таа што ја наведе ти!

Епа чим имаш информации колкава е бројката на гласачкото тело во Р. Македонија, тогаш логично е да помислам дека знаеш и каде се 200.000 кои што недостасуваат.

Дека сепак...ти сам ми рече мене да не зборувам со факти. Затоа и претпоставував дека си човек кој зборува со факти. Би сакал да ги видам :)
 

Mr.Green

Marshal
Член од
8 април 2009
Мислења
20
Поени од реакции
3
Епа чим имаш информации колкава е бројката на гласачкото тело во Р. Македонија, тогаш логично е да помислам дека знаеш и каде се 200.000 кои што недостасуваат.

Дека сепак...ти сам ми рече мене да не зборувам со факти. Затоа и претпоставував дека си човек кој зборува со факти. Би сакал да ги видам :)
Факти пишани немам зашто доколку секој ги има тие информации кај е крајот на земјава. Само ти кажувам дека се мн повеке одколку што е твојата првична бројка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom