Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Аман бре луѓе, ова меѓуетничково го менува она предизборното, омраза-циклуси.
Makedonija samo na makedoncite a?
Ова го копирав од Quark, па ова ниту во Грција го нема. Ова ниту за Делчев, ниту за Манифестот на Крушево, ниту за АСНОМ не било цел. А на сето ова се повикуваат македонците, нели.
Дали некој може да размисли како би се вратиле тие албанци доселеници? Егзодус... овде се створени фамилии, закуќени куќи, населби, цели села. Дали треба да се збришат, да не постојат. Да се одземе државјанство да, но како и за другите, ако прави проблеми вакви, такви, против држава, криминал, големи Албании, тероризам, големи Бугарии, тие да... нели според закон.

Тој што мисли во овој правец, дали размислил какви операции се ова, какви идеи..Дали некој од друг град, дојден во Скопје би бил рамнодушен ако би се донел закон сите да се вратат назад во своите населби и да го истераат од градски ѕид, Капиштец, назад во Чашка? Дали кочанчанец, штипјанец, ај па и од Подржикоњ би се вратил од Скопје назад?
не е да ги бранам албанците, доволно се способни и тука и во реалност да се одбранат, само си го кажувам својот став кој може и предавнички да ви делува.

Малку утопистички делува темава, а и баш меѓуетнички тензично. Можда така и треба да делува, не знам.

Кога нешто би требало да биде, би го сопрел доселувањето во Скопје и тоа одамна, доселувањето од било која заедница.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Аман бре луѓе, ова меѓуетничково го менува она предизборното, омраза-циклуси.
Ова го копирав од Quark, па ова ниту во Грција го нема. Ова ниту за Делчев, ниту за Манифестот на Крушево, ниту за АСНОМ не било цел. А на сето ова се повикуваат македонците, нели.
Дали некој може да размисли како би се вратиле тие албанци доселеници? Егзодус... овде се створени фамилии, закуќени куќи, населби, цели села. Дали треба да се збришат, да не постојат. Да се одземе државјанство да, но како и за другите, ако прави проблеми вакви, такви, против држава, криминал, големи Албании, тероризам, големи Бугарии, тие да... нели според закон.

Тој што мисли во овој правец, дали размислил какви операции се ова, какви идеи..Дали некој од друг град, дојден во Скопје би бил рамнодушен ако би се донел закон сите да се вратат назад во своите населби и да го истераат од градски ѕид, Капиштец, назад во Чашка? Дали кочанчанец, штипјанец, ај па и од Подржикоњ би се вратил од Скопје назад?
не е да ги бранам албанците, доволно се способни и тука и во реалност да се одбранат, само си го кажувам својот став кој може и предавнички да ви делува.

Малку утопистички делува темава, а и баш меѓуетнички тензично. Можда така и треба да делува, не знам.

Кога нешто би требало да биде, би го сопрел доселувањето во Скопје и тоа одамна, доселувањето од било која заедница.
Извини брат ама Град и Држава ама воопшто не е исто. Секој оној кој заслужил да биде Македонски државјанин е добредојден, а оние кои се овде под некои неразјаснети околности, без разлика дали се од косово или хаваи....НАЗАД!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
не плачете не цвикајте наши ценети малцинства...

не станува збор за егзодус....егзодусот сами ке си го направите...ЗА ПРЕЧИСТУВАЊЕ НА ФИКТИВНИ 200 000 ГЛАСАЧИ кој не постојат во границите на оваа земја..и околу 5-60 000 Тугинци печалбари...

не цвикајте...аман...Огледало ви начна еден збор ама од цвикање не го чувте
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Секој оној кој заслужил да биде Македонски државјанин е добредојден
Ова е точно, ова е поентата.
Но другата тема, етничка бомба во Македонија некако ја поврзувам со оваа. Се споменуваат истовремено.

Но примерот за град, село ми беше не за да направам равенка со држава-знам дека ептен е различно, само да дадам споредба дека многу полесното иселување од град назад во село на стотици илјади доселени во Скопје е невозможно, не па ова во друга држава. Можеби некому смета што има толку албанци, па и ја живеам во тој крај каде до пред извесно време ми беа школски другари македонци, сега се непознати лица од којзнае каде дојдени, дел од нив со калаши-сувенир од конфликтот. Не ми е сеедно, но пак ќе кажам, ова ми делува неизводливо од повеќе аспекти.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ова е точно, ова е поентата.
Но другата тема, етничка бомба во Македонија некако ја поврзувам со оваа. Се споменуваат истовремено.

Но примерот за град, село ми беше не за да направам равенка со држава-знам дека ептен е различно, само да дадам споредба дека многу полесното иселување од град назад во село на стотици илјади доселени во Скопје е невозможно, не па ова во друга држава. Можеби некому смета што има толку албанци, па и ја живеам во тој крај каде до пред извесно време ми беа школски другари македонци, сега се непознати лица од којзнае каде дојдени, дел од нив со калаши-сувенир од конфликтот. Не ми е сеедно, но пак ќе кажам, ова ми делува неизводливо од повеќе аспекти.
Другар ова е многу повеќе изводливо во државни граници одколку во примерот град-село кој го спомна ти! Во секоја една држава треба да има една цврста политика за одбрана на овие осетливи точки, неможе секој еден кој ќе ја згазне оваа земја или кој ќе посака да биде државјанин на Македонија да го добие толку лесно. Во секоја една земја за да имаш државјанство треба да живееш одреден рок во таа земја без поголеми паузи, како на пр. 5, 8 или 10 години, да зборуваш и пишуваш на јазикот во таа земја, да ги знаеш најважните работи од законот и историјата на истата!!! ДА ГИ ПОЧИТУВАШ ЗАКОНИТЕ НА ИСТАТА, А НЕ ДА ГИ КРШИШ СЕКОЈДНЕВНО, сепак се бориш за државјанство, а Македонија не е отпадок.
„Ако сакам да бидам Македонец, не е проблем , тие даваат државјанства на секого!“
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634



РИЦИНУС..само рицинус за прочиставање :pos2:


него..како досега се толерираа вакви само во македонија возможни работи.

Косовар кој со пушка ја нападна оваа земја пролевајки крв македонска - да му се даде државјанство и истиот тој по негов терк да гласа и мести пописи и избира прецедател...

и со кое право кофорумџииве цвикаат за некакви права на туги државјани кој ја рушеа оваа земја рака под рака заедно со нив?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
него..како досега се толерираа вакви само во македонија возможни работи.
Ова требало да биде дел од секојдневните активности на соодветните институции, постојано надгледување на антидржавни дејности споредбено со дадени права во државава. Односно, постојана и целосна контрола на секое лице (не само од Косово) на кое му се дава наше македонско државјанство, а работи против интересите на општеството и државата. Ова помпезно се најавува како да сакаат намерно да привлечат внимание, како проект за водовод. Тивка вода, брег рони.
Па и да направат нешто со ова во што се сомневам, за попис како ќе средат да не се попишуваат мувлосани лични карти и пасоши? Гледаш 10 пасоши, а луѓе нема. Со војска и полициски час како во Турција?

Штом вакви теми има по медиумите и јавноста, обавезно некое "економско чудо" ќе се деси. Скоро секоја тат-манија е проследена со ваков тип муабети.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.294
Поени од реакции
5.367
не плачете не цвикајте наши ценети малцинства...

не станува збор за егзодус....егзодусот сами ке си го направите...ЗА ПРЕЧИСТУВАЊЕ НА ФИКТИВНИ 200 000 ГЛАСАЧИ кој не постојат во границите на оваа земја..и околу 5-60 000 Тугинци печалбари...

не цвикајте...аман...Огледало ви начна еден збор ама од цвикање не го чувте
Ahaha , sto 200.000 ?
Nema sto da se iscisti od albancite , ako se ostranat 200.000 registrirani albanski glasaci , togas kaj albancite sekogas ke ima 100% izleznost , duri nema da se najdeme vo listite ;)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ahaha , sto 200.000 ?
Nema sto da se iscisti od albancite , ako se ostranat 200.000 registrirani albanski glasaci , togas kaj albancite sekogas ke ima 100% izleznost , duri nema da se najdeme vo listite ;)

Зашто мислиш дека ова некого загрижува ?

И не ми е јасно зашто со сила убавина правите ... кога и самите знаете дека увозот од Стенковец и остали кампови кај што сиротите косоварчиња бегаа од лошите срби не беше вратен целосно на Косово него доста гоооооолем број си остана тука .....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ова требало да биде дел од секојдневните активности на соодветните институции, постојано надгледување на антидржавни дејности споредбено со дадени права во државава. Односно, постојана и целосна контрола на секое лице (не само од Косово) на кое му се дава наше македонско државјанство, а работи против интересите на општеството и државата. Ова помпезно се најавува како да сакаат намерно да привлечат внимание, како проект за водовод. Тивка вода, брег рони.
Па и да направат нешто со ова во што се сомневам, за попис како ќе средат да не се попишуваат мувлосани лични карти и пасоши? Гледаш 10 пасоши, а луѓе нема. Со војска и полициски час како во Турција?

Штом вакви теми има по медиумите и јавноста, обавезно некое "економско чудо" ќе се деси. Скоро секоја тат-манија е проследена со ваков тип муабети.
Da si mi ziv i zdrav. :):)
 
F

FilipMacedon

Гостин
Едно не ми е јасно,доколку бројот ке се намали на Албанците,дали ке се намали и процентот на вработувањето на Албанците на државно ниво?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Зашто мислиш дека ова некого загрижува ?

И не ми е јасно зашто со сила убавина правите ... кога и самите знаете дека увозот од Стенковец и остали кампови кај што сиротите косоварчиња бегаа од лошите срби не беше вратен целосно на Косово него доста гоооооолем број си остана тука .....
Od kaj kur znaes ti be?
Kolku godini imas?
Si bil vo Stenkovec?
Si bil na Blace?
Si kontaktiral so albanec od Kosova?
Si dosol nakaj Cair da vidis kolku albanci od Kosova ima?
Od kaj kur znaes? Od Sitel, Vecer, Latas, kelesite od VMRO?
OD KAJ KUR ZNAES?

Едно не ми е јасно,доколку бројот ке се намали на Албанците,дали ке се намали и процентот на вработувањето на Албанците на државно ниво?
Nema da se namali.
Site makedonci ke se izbrkjaat od rabota i ke se vrabotat samo albanci.
Nema da ima Makedonija, cela ke ja zememe.
Ajt u picku mater.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Od kaj kur znaes ti be?
Kolku godini imas?
Si bil vo Stenkovec?
Si bil na Blace?
Si kontaktiral so albanec od Kosova?
Si dosol nakaj Cair da vidis kolku albanci od Kosova ima?
Od kaj kur znaes? Od Sitel, Vecer, Latas, kelesite od VMRO?
OD KAJ KUR ZNAES?


Nema da se namali.
Site makedonci ke se izbrkjaat od rabota i ke se vrabotat samo albanci.
Nema da ima Makedonija, cela ke ja zememe.
Ajt u picku mater.
Аморе оп'нак селски,културно прашују,намали туј планинску ароганцију ****censorship
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Od kaj kur znaes ti be?
Kolku godini imas?
Si bil vo Stenkovec?
Si bil na Blace?
Si kontaktiral so albanec od Kosova?
Si dosol nakaj Cair da vidis kolku albanci od Kosova ima?
Od kaj kur znaes? Od Sitel, Vecer, Latas, kelesite od VMRO?
OD KAJ KUR ZNAES?


Nema da se namali.
Site makedonci ke se izbrkjaat od rabota i ke se vrabotat samo albanci.
Nema da ima Makedonija, cela ke ja zememe.
Ajt u picku mater.

Да , добро ... сигурно од 17 до 25% сте отишле зашто сите сте алфа мужјаци и мн. се рокате ...

пс: Сум бил во Чаир ... Кај што можам да кажам дека е полошо и од Косово ...
Не се палам на Латас и остали издркотини као него ...
И пак ке ти кажам ... не сум политички определен ..... И немам членска ...

Студент сум ? Доволно е ? Или ке се лажеме пак со финтите "ЈА 30год. иам едно детуле ке ми кажува што како"

А!?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Да , добро ... сигурно од 17 до 25% сте отишле зашто сите сте алфа мужјаци и мн. се рокате ...

пс: Сум бил во Чаир ... Кај што можам да кажам дека е полошо и од Косово ...
Не се палам на Латас и остали издркотини као него ...
И пак ке ти кажам ... не сум политички определен ..... И немам членска ...

Студент сум ? Доволно е ? Или ке се лажеме пак со финтите "ЈА 30год. иам едно детуле ке ми кажува што како"

А!?
I?
Od kade znaes deka ne se vrateni tie od 99 godina? Od kade, toa prasav?
Zosto neli, onaka ubedeno tvrdese?
Ete student si, na fakultet toa go ucite ili?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom