Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ne verglam be druze bez veze....
Da, jasno e propisano koj smee a koj ne da dobie drzavjanstvo i spored toa sega ima tolku i tolku drzavjani vo R.M. Jas sakam taka do ostane, bez nepotrebni i dodatni egzibicii.
Ama nekoj sega saka da postavi novi pravila na igra.
Ok, ajde i so toa se soglasuvam, ama daj do kraj fer da odigrame.


Ne bre, i Skopje i Bitola ide so mene? Sakas or nejkes? :)


Ostaj be sea.....
Na povidok e muski dogovor pomegu Albancite i TMRO... da cujes da ne verujes.... hihihihi :):):):) :vozbud::vozbud:


Pa po taa logika i albancite od Kosova se albanci, ne gledam kaj e problemot.
Jas sum albanec, i ovaa drzava kolku sto e tvoja kako makedonec tolku e i moja kako albanec. :):)


Pak po taa logika ja mozam da zaklucam deka ogromen procent od makedoncive ne se starosedelci.... vo Bitola mesat rodovi, na istok mavaat na bulgarski, vo Kumanovo na srpski...:toe:

Za boldiranovo: sega jas da bi bil bezobrazen mozam da kazam deka najdobroto sto moze da ni se sluci e cistenjeto na Makedonija od egejcite... parazite se, mrzlive luge, beneficirani bile sekogas i bla bla bla....:toe:


Druze, daj be ne zaebavaj, pa pogledni samo na forumot kolku toa makedonci ne znaat osnovni pravila i nacela na makedonskiot standarden jazik...

Kaj e fanaticot, odamna go nemam videno... nemase edna ebana recenica vo koja nemase minimum po pet pravopisni greski.... a ironijata bese sto toj se smetase za hardcore makedonec:toe:
Eпа не е баш логично бе друже. Македонец, роден во Њу Јорк, добива америчко државјанство, детето негово се раѓа американец. Што кур и по кое право му следува на него македонско државјанство? Не ме сфаќај погрешно, не ми пречи што е македонец, и албанец кога би бил.
Роден си е таму, си има америчко државјанство, и Америка му е на него татковина. Само поради тоа што дедо му некогаш на времето му кажувал бед тајм приказни за комитите, него не го прави тоа македонец.

Ама ок, јасно ми е. Се вика Благоја, православен е. Македонец е. По секоја цена.

Вака одговорот е во зборот ТАТКОВИНА...
Тебе Македонија ти е татковина затоа што твоите поколенија се од Македонија и тоа те врзува за оваа држава , ти немаш ништо со Албанија и Косово...
Што се однесува до тој од Њујорк за него исто така Македонија е татковина токму поради фактот дека предците му се од МАкедонија (без разлика Егејска , Пиринска или Вардарска)...

За разлика од тебе и мене , Албанецот од Косово или од било кај ,неможе да каже за оваа држава дека му е ТАТКОВИНА...

Што се однесува до Државјанства вреувај ми дека сите држави во светот дават државјанства ако се востанови дека имат потекло од истата...
Ти го наведов примерот со Казакстанците (Германците)...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Вака одговорот е во зборот ТАТКОВИНА...
Тебе Македонија ти е татковина затоа што твоите поколенија се од Македонија и тоа те врзува за оваа држава , ти немаш ништо со Албанија и Косово...
Што се однесува до тој од Њујорк за него исто така Македонија е татковина токму поради фактот дека предците му се од МАкедонија (без разлика Егејска , Пиринска или Вардарска)...

За разлика од тебе и мене , Албанецот од Косово или од било кај ,неможе да каже за оваа држава дека му е ТАТКОВИНА...

Што се однесува до Државјанства вреувај ми дека сите држави во светот дават државјанства ако се востанови дека имат потекло од истата...
Ти го наведов примерот со Казакстанците (Германците)...

Сакаш да кажеш дека некој роден во Занзибар, трето колено, му следува македонско државјанство иако само 2 пати бил во Ресен и тоа не по негова желба дур имал 6 години?????
Дај бе, не зборуваш со самоубицата, не ме заебавај. :))

Да се надополнам. Според твоето тврдење, на било кој албанец, чии што предци потекнуваат од Македонија, исто така им следува македонско државјанство. Се сложуваш??
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
Eпа не е баш логично бе друже. Македонец, роден во Њу Јорк, добива америчко државјанство, детето негово се раѓа американец. Што кур и по кое право му следува на него македонско државјанство? Не ме сфаќај погрешно, не ми пречи што е македонец, и албанец кога би бил.
Роден си е таму, си има америчко државјанство, и Америка му е на него татковина. Само поради тоа што дедо му некогаш на времето му кажувал бед тајм приказни за комитите, него не го прави тоа македонец.

Ама ок, јасно ми е. Се вика Благоја, православен е. Македонец е. По секоја цена.
Зошто многу Албанци во Македонија не се декларираат како Македонци со Албанско потекло туку само како Албанци мислам дека тука проблемот лежи.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
хех
вие стварно верувате дека тоа ќе се случи ?

аха ....да а јас сум безгрешно зачната:tv:

ах бре колачиња за мали деца и бензин во оганота наречен национализам

кој сака со мене да се обложи дека на крај пак нема да им ги одземат држвајнствата дека имало овакви онакви причини?
дека само ќе ги одземат на тие што живеат у странство или на многу малце

Зошто добивам осет дека некој сака нова 2001?
Evo jas sum spremen da se kladam, ama prvo da rascistime nekoj raboti,
temava e za procistuvanje na popisi i spisoci a spisokot ne tocen vo nikakov slucaj i od toj spisok ke letaat mnogu i ne samo albanci tuku i makedonci, ne znam za tebe ama jas sum bil dva pati vo izbiracki odbor i i znam deka ovie spisoci ne se iscisteni od koj znae koga ima luge koj sto ne ziveat 20 godini tuka a mozebi ima i nekoj umren, golem del imaat primeno drugo evropsko drzavjanstvo vo zemji kade sto nema izbor na dvojni drzavjanstva i sl i sum siguren deka najmalce 10 % nema da bidat na sledniot spisok.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Што се однесува до тој од Њујорк за него исто така Македонија е татковина токму поради фактот дека предците му се од МАкедонија (без разлика Егејска , Пиринска или Вардарска)...
Зошто многу Албанци во Македонија не се декларираат како Македонци со Албанско потекло туку само како Албанци мислам дека тука проблемот лежи.

Еве ти читај зашто се декларираат за албанци, а не како македонци со албанско потекло. Дека македонец е тој што е православен, се вика Трајко, и е етнички македонец. Се друго, е само државјанин на оваа држава. Ваша политика е тоа. Вие така ги третирате "малцинствата"
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
ke zeam eden primer od moja blizina....se so cel kako bi mozel takov slucaj da se resi vo izbiracki spisok.

iam rodnini vo francija, nivnite deca sega veke vozrasni lugje se tamo rodeni duri i odrodeni kako makedonci da recam. prezimeto im zameneto na francuski da mava duri i ljubica bosevska e tamo zavedena kako margarite bossere )))0

e sega edniot sin nivni si dojde bitola i si izvade drzavjanstvo .

kako ke glasa bratucedov koga mesto za ziveenje mu e francija...na koja adresa tuka ke se vodi koga spomen nema od adresata na koja zivee na vremeto negoviot tatko,??? kako ke se najde ovoj vo spisokot?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
ke zeam eden primer od moja blizina....se so cel kako bi mozel takov slucaj da se resi vo izbiracki spisok.

iam rodnini vo francija, nivnite deca sega veke vozrasni lugje se tamo rodeni duri i odrodeni kako makedonci da recam. prezimeto im zameneto na francuski da mava duri i ljubica bosevska e tamo zavedena kako margarite bossere )))0

e sega edniot sin nivni si dojde bitola i si izvade drzavjanstvo .

kako ke glasa bratucedov koga mesto za ziveenje mu e francija...na koja adresa tuka ke se vodi koga spomen nema od adresata na koja zivee na vremeto negoviot tatko,??? kako ke se najde ovoj vo spisokot?

Eпа, он е маќедонец бре, на него по афтоматизам му следува државјанство. Само не-македонците ќе се бришат. Шо се секираш :)

Инаку да, во право си. И јас се сложувам да таквите немаат право на гласање. Не ме интересира етничка определба воопшто. Ич не ми чуе. Не сакам некој кој се откажал од родниот крај, барајќи си подобра иднина за СЕБЕ да има право да одлучува за МЕНЕ.

Право на глас би требало да има тој кој што е во Р. Македонија 75% од годишниот календар. Со исклучок на студенти.

Е по таков некој терк на работите, би имале реална слика на гласачи. Фер што би се рекло.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
Еве ти читај зашто се декларираат за албанци, а не како македонци со албанско потекло. Дека македонец е тој што е православен, се вика Трајко, и е етнички македонец. Се друго, е само државјанин на оваа држава. Ваша политика е тоа. Вие така ги третирате "малцинствата"
Па испаднете попаметни попуштете на таа глупава политика и да нема деленје на Македонци и Албанци за да си живееме сложно мирно за наше добро :smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па испаднете попаметни попуштете на таа глупава политика и да нема деленје на Македонци и Албанци за да си живееме сложно мирно за наше добро :smir:
Чекај, ти водиш глупава политика, и јас да попуштам?? Бреј...
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
Чекај, ти водиш глупава политика, и јас да попуштам?? Бреј...
Јас лично не водам никаква политика тоа не ми го ставај на капа,јас ве сметам за попаметни од тие што ја водат таа политика па поради тоа реков попуштете
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Сакаш да кажеш дека некој роден во Занзибар, трето колено, му следува македонско државјанство иако само 2 пати бил во Ресен и тоа не по негова желба дур имал 6 години?????
Дај бе, не зборуваш со самоубицата, не ме заебавај. :))

Да се надополнам. Според твоето тврдење, на било кој албанец, чии што предци потекнуваат од Македонија, исто така им следува македонско државјанство. Се сложуваш??

Премногу карикираш...
Ќе ти наведам со примери на кои Македонци мислам....
Моите другари од Германија скоро сите се второ колено, и никогаш во животот не се осетиле Германци , напротив...
Моите внуци, иако се трето колено, Македонија им е врежана во срцето...
Сите тие како единствена матична земја ја чувствуваат Македонија...
Можеби ја немале судбината да живеат и растат во Македонија мегутоа секогаш ја чувствувале...И кога одат на Одмор во МК , велат: „ќе си одиме дома„...за тие луге ти зборам...
А овој твојот Македонец од Занзибар верувај ми никогаш не би ни побарал МК државјанство...
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Еве ти читај зашто се декларираат за албанци, а не како македонци со албанско потекло. Дека македонец е тој што е православен, се вика Трајко, и е етнички македонец. Се друго, е само државјанин на оваа држава. Ваша политика е тоа. Вие така ги третирате "малцинствата"
Па нормално дека се малцинства, случајно да не сте побројни? :uvo:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Што се однесува до тој од Њујорк за него исто така Македонија е татковина токму поради фактот дека предците му се од МАкедонија (без разлика Егејска , Пиринска или Вардарска)...
Eeeee cekaj tuka, Stop.
Kako moze da nema vrska dali e od egejska, pirinska ili vardarska?
Ili pa aj sea i nekoi od Indija da baraat drzavjanstvo oti do tamu bila na vremeto Makedonija na Ace. Ima logika?

Toa ti e isto ko da sega nekoj vo Albanija da pocne da vodi politika spored kartite od Osmanlisko, kade ziveele i kade nekade seuste ziveat albanci. Taka skoro pola Makedonija ke odi so niv. :toe::toe:

Postojat jasno definirani politicki granici i samo tie treba da bidat kritrium, nisto drugo.
I egejcite imaat takovina, Grcija. :toe:
Kako sto moja tatkovina e Makedonija a ne Albanija, taka i nivna tatkovina e Grcija a ne Makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom