Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
"Bate"....ili si kjorav ili si glup, ili pak treniras nesto takvo.... drugo nema.
100 pati kazavme site deka treba da se iscistaat spisocite.
Crtanje?
A dali se dojdeni 200 iljadi, dali se izmisleni, dali postojat 300 iljadi albanci vo Makedonija ili pak 700 iljadi, ke vidime.....

p.s. zapamti ja slikata koja si ja postiral, ke bides vo takva sostojba.

џабе ми кенкаш мене..ТАКА КЕ БИДЕ..врати се на други дискусии со мене и ке видиш како се движат работите.

Значи не се прашуваш ти, ни Али ни Џафери ни Никола ... ТОЧКА... по фази си оди тоа...се врти како воденицата.

порифати го советот од странците, го прифативте рамковниот, сега ке го прифатите и рицинусот.:toe:
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Heheheh..... pocna sega od koga vide deka esapat na cini za na pazar da fakjas krivini a? :):)

Kako be taka, nekoj koj sto e roden tuka da nema pravo drzavjanstvo, a nekoj koj sto se rodil u pickematerine, samo zosto se izjasnal deka e makedonec da dobie drzavjanstvo?

Quark, Dardan-ia, Toni_te, види се дека сте политически многу наивни (!?). Овоj закон (идеjа за закон) не ке има за цел да поправи сите неправдини во светот, да живеат сите луге и раси во хармониjа, ала-бала. Ваков закон е просту political expediency, е политически необходим за зацврстуваньето на полит. стабилност на државата. Огромниот приток на луге од Косово (дали били албаноjазични, или србоjазични или циганоjазични - нема веза) е проблем за полит. стабилност и за функционирането на обштеството. Ова е наполно легална и наполно адекватна мерка. Како знаем добре, за много по-малку, за идна заплаха врз икономическите им интереси (врз 5% од економиjата им например), некои други држави правjат воjни во далечни страни кои убиват х100,000 луге... РМ е наполно оправдана да им каже "Чао!" на косоварите уште утре, и при това косоварите мора да им заблагодарат на македонските домакини дето са ги трпели толку многу години...

РМ доцни, мора да решава по-обштите, по-глобални проблеми, со кои са соочени сите источно-европ. страни - како пост-комунистическа транзициja, установjаване на капиталистическа икономика, на функционирашт суд, правова држава, т.е. како да се направи по-просперирашта држава и да како да станат граганите по-богати. Друг глобален проблем - експанзиjата на неедуцираното ромско (и друго) население, коj е исто проблем и за Чехиjа, Словакиjа, Романиjа, Унгариjа, Бугариjа и т.н.

Вместу това огромна енергиjа се хаби со божемниот косовски проблем, да се акомодирали политическите, економически и други претензии на национал-албанските косовари. РМ нема ниту икономически нито никаков потенциал да решава оваjа задача. Проблемот со трсенето на lebensraum за експлозивното косоварско и др. население не е македонски! Исто како проблемот со демографската експлозиjа во, например, Пакистан (80 милиона деца во момента; обшто население по-касно во 21 век - 350+ милиона луге!) - ова исто не е мак. проблем. Косовскиот проблем мора да се решава од Косово/Србиjа. РМ не jа мешаjте.


Makedonija samo na makedoncite a?
Nemaaaaaaaa....... apissssssssssss........go nemaaaaaaaaaa veke toa...:toe: :):helou::helou::helou:

има, има. Правото не е на твоjа страна овде.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Напишано од Quark
Jas sum starosedelec, osnovac e Tito i nosi ime na istoriskata teritorijata na koja se naoga. :toe:
1.Биди си староседелец немам проблем.
2.Основач е македонскиот народ кој крваво си се избори за своја држава во Втората светска војна.Како се случило МК да се припои кон Југославија тоа историјата ќе си каже.
3.Носи име според Македонците кои живеат на овие простори со илјадници години.

И како не ви се смачи.Овие дискусии немаат крај.:toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ајм а песинџеер,
ен ај рајд ен ај рајд...ауеј оф д топик.

Некст.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
нешту друго забравих, со което многу се спекулира и ви труjат мозоците чрез пропаганда. - Во РМ нема албанско национално малцинство. Ке имаше вакво национално малцинство само, и единствено, ако имаше воjна мег'у РМ и РА и, например, РМ победеше и прибереше некоjа former Albanian territory, Корча например. Тогава, само тогава ке мораше РМ да им овозможи малцинствени национални права на овие албанци, по-раншни албански грагани (former Albanian citizens) во и околу Корча. Пример - Тирол и австриjците там, кои са припоени кон Италиjа, но Италиjа е натоварена со определени обврзки vis-a-vis тиролците, или бугарите во Царибродско, Босилеградско.

Пошто е немало ваква воjна, то може да се говори само за етнически малцинства. И сега вие, Quark, hotmail, дарданец и др. - вие сте, ако сте староседелци, вие сте македонски државjани, макед. граг'ани, од ... од некаков (каковто сакате и каковто сами кажете) произход. Државата даже не треба да се интересува каков происход вие мислите дека имате. Пошто ова е многу субективно, а државата работи со сметки, со числа - пари, даноци, куки и т.н. Ако искате да прак'ате децата си на некакви училишта, различни од "стандартните", од државно-спонсирираните македонски училишта (дето повекето предмети (мора) да са само на македонски), ке мора да си платате од джоба. Или факултативно, по персонален избор да учите по 2-3 часа сека седмица патагонски или каковто там jазик сакате. (А многу хора, многу алб. родители сигурно биха сакали децата им да учат не албански, ами турски например, или некоj друг по-глобален jазик. Нивен choice...)


Heheheh..... pocna sega od koga vide deka esapat na cini za na pazar da fakjas krivini a? :):)

Kako be taka, nekoj koj sto e roden tuka da nema pravo drzavjanstvo, a nekoj koj sto se rodil u pickematerine, samo zosto se izjasnal deka e makedonec da dobie drzavjanstvo?

да, ако законот каже така. Справка: фолксдојчевците од the former USSR кои след 200 (300?) години ги взе Германиjа и им даде на сите граганство. А на многу од нив даже пра-пра-прадедовците им не беха германци, ами од холандски територии (кога царот Петар Велики ги канел да додат во Русиjа). И не чекаха они по 2-3 години за DE пасош и т.н. глупости бjурократични, административни тортури.

Вие маj селективно заборавате каква е европеjската практика и историjа по овие вопроси, и пробате вместо това да разигравате, да си правите гаргара со умот на македонците и со РМ како држава. Поне така ги виждам jас работите... И не ми е jасно зашто макед. интелигенциjа молчи, зашто остава народот да го труjат со туг'а, не-европеjска пропаганда...


Makedonija samo na makedoncite a?
Nemaaaaaaaa....... apissssssssssss........go nemaaaaaaaaaa veke toa...:toe: :):helou::helou::helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Албанците во Битола, живеат накај западна страна на градот, претежно по улици Охридска, Босанска или Маџир Маало, Цар Самоил, Кленовац итн., да не набројувам, многу се, и не продаваат плински боци, туку некои газдуваат и дупат млади пичиња по 18 годинки, а некој робуваат, каква што е реалноста во нашава држава.

Има и такви, се слагам, скоро дава на телевизија еден таков. То пичето што го ебаваше имаше 16 години и му беше ќерка. Во црна хроника го дадоја.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Не се неколку стотици, туку се некаде околу 10-12% со се селата, тоа секако по територијална определба.

Дека имало повеќе, и нивниот број изнесувал до 1961 година 30 000, го знае секој СТАР Битолчанец, а не некој новодојденец од Мариово, Могила, Рапеш итн.

Некој спомна дека во Битола дошле од Косово, и дека во Битола албанците не знаат да зборуваат Македонски. Нека дојди и да испробаме овдешните Албанци со Македонците од Охрид, Кичево, Струга, Дебар, па и Прилеп, да видиме кој зборува и кој знае подобро Македонски.

Иако Битолчанецот, ќе натропа глупости како што и му е пракса па ќе му простиме, затоа што е дојденец, исто како мене, по потекло сум од Крушевско, и не сум достоен да кажам дека сум Битолчанец прав.

Албанците во Битола, живеат накај западна страна на градот, претежно по улици Охридска, Босанска или Маџир Маало, Цар Самоил, Кленовац итн., да не набројувам, многу се, и не продаваат плински боци, туку некои газдуваат и дупат млади пичиња по 18 годинки, а некој робуваат, каква што е реалноста во нашава држава.
Абе Пикасо, со твојата мегаломанија ме смееш. Албанците во цела општина Битола се 4,36% (попис 2002 г), a и самиот знаеш дека во тој процент има повеќе торбеши и други муслимански групи кои се декларирале како албанци, отколку прави албанци.

Албанците, само 1% се газди, а остатокот р`мбаат за други, исто како и Македонците.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
кој е староседелц нема што да се припотресува со законов...НО СЕПАК ГЛЕДАМЕ ДЕКА ТЕШКИ КОМПЛЕКСИ ПАГААТ..ИЗГЛЕДА НЕМА СТАРОСЕДЕЛЦИ



:vozbud:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Koi se tie 200.000 albanci od Kosova?
Koga se dojdeni?


Jebemti administracija.... site do eden da gi snema.

Многу добро знаеме дека 220.000 косовари се дојдени во периодот 1963-1991 г. . Тие се емигранти во Македонија, а државјани на Србија/ Косово. Друга е работата што на матен начин СДСМ им дадоа државјанства, но сосема лесно тие државјанства може да се изгубат (она што го направија Литванија, Летонија и Естонија).

Словенците, Литванците, Летонците, Естонците на таквите емигранти им ги одзедоа државјанствата, па дури и дозволите за траен престој не им даваат, иако некои од емигрантите живееле кај нив и по 50 години. Штом тоа е европска признаена пракса, зошто и Македонија да не ја примени?

Емигрант е емигрант и не може да добие државјанство.

Друга е работата колку косовари останаа 1999 г., иако лично мислам дека нивниот број е сосем мал и занемарлив.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Од каде во македонија има 20% албанци? Абе не си играјте бајрам со мозокот!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Од каде во македонија има 20% албанци? Абе не си играјте бајрам со мозокот!!!
Па многу роми се пишаа како албанци. Затоа и достигнаа толкав процент.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Има и такви, се слагам, скоро дава на телевизија еден таков. То пичето што го ебаваше имаше 16 години и му беше ќерка. Во црна хроника го дадоја.
И не беше албанец, беше Македонец!

Не знам дали беше Битолчанец, ама ја претераа мајката.

Абе Пикасо, со твојата мегаломанија ме смееш. Албанците во цела општина Битола се 4,36% (попис 2002 г), a и самиот знаеш дека во тој процент има повеќе торбеши и други муслимански групи кои се декларирале како албанци, отколку прави албанци.

Албанците, само 1% се газди, а остатокот р`мбаат за други, исто како и Македонците.
Моментално, со новата територијална распределба, албанците со се селата секако околу, се накаде околу 10 до 12%.

Оној суратот Битолски, што абер нема од животот, не знае дека има и многу Роми, кој се кажуваат и изјануваат како Македонци, па дури и по пописи тоа јавно го искажуваат.
Во битола ги викаме Мас'рманги. Еден од нив е газдата на 15-86 Такси Цагер, кој е ром, православен или што ти ја знам, и тој е убеден дека е Македонец, исто како Тања Савич, што е Србска Ромкиња.

Ромите ги мрзат Албанците, не знам зошто. Ромите гласаа за Иванов, не за Буџаку и за Селмани. Факт, што Битолчанецот, го дели од реалноста.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
И не беше албанец, беше Македонец!

Не знам дали беше Битолчанец, ама ја претераа мајката.
.
Hazbi Ismani, 37-godishen zhitel na Rashche, najmalku shest meseca nanazad ja siluval 17-godishnata kjerka. Nejzinata majka bila nemokjna da i pomogne. Sakal i izminatiot vikend da go izvrshi monstruoznoto delo, no devojkata izbegala. Kako trcha izbezumena po selskite ulici ja zabelezhale policiski "Alfi". Sluchajot zaedno so majka i go prijavile, a monstrumot Ismani bil uapsen.
Vo policijata majkata i kjerkata ja raskazhale golgotata koja ja prezhivuvale. Dvete bile so golemi modrici po liceto i teloto. Hazbi Ismani gi teral sekogash po siluvanjeto i tepanjeto oblekata da ja perat za da ne ostanat tragi. Sepak, zlostavuvanata devojka sokrila del od alishtata, koi treba da gi potvrdat grozomornite sluchuvanja vo kukjata.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ве молам Албанци не постирајте и не барајте по весниците настрани Македонци, оти ќе нема место да се праи муабет по темиве.

Овој битолчанецов, ем нема ум, ем ја додава топката на противнички играч да прими гол. Сака да си даде индиректен автогол.

Благодарам, што ќе налутиш некој албанец, и ќе постира десетици вакви случаеви, каде татковци Македонци дупат нивни ќерки Македонки.
Ова не е смешно, не е заебанција, затоа и не се заебавам јас, иако кај македонците бројката на вакви случаеви е ексремно посилна, се надевам дека не е генетски вбризгано тоа, но мислам дека ова е жално, кој и да го прави ова!

А Битолчанецот, оставетего, ретко е во контакт со реалноста... Само коа ќе дојде на форум...

Не е тоа само во овој случај, Албанците се познати по Inbreeding.
Види ги кои ропак фаци се, како можеле да се добијат освен со инцестуално делување.
Има и саглам Албанци, ко Пикасо, кој ни е лепотан, но повеќето се ко оние по телевизија.
Благодарам!

Не сум лепотан, ама мислам дека иам самодоверба и сум добар момак, као уз муабет ова.

Грдите момци ги има насекаде. Некој ги приметуе некој не ги приметуе, тука е разликата.

Руралните фаци, се знае какви фаци се, било Македонец, било албанец, башка бек ту д топик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom