Ќе се прочистуваат КОСОВАРИТЕ од македонските пописи и списоци

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ima, ima, upotrebi go prvin samiot malku mozokot, pa ela vamu.
Ako pak ne uspees da skontas, ke ti objasni bato fino lepo, ke ti nacrtam ako sakas.


Ama ne e vazno cuvstvoto be druze. Jas mozam i hardcore francuzin da se cuvstvuvam. Ama sto ako, menuva toa nesto? Ne. Roden sum vo Skopje, Republika Makedonija. :toe:

Denesna Republika Makedonija ima jasno definirani granici i samo tie mozat da bidat kriterium. Inace, kako sto kazav, ke treba i Albanija da se povikuva na teritoriite koi se nadvor od nejzinite segasni politicki granici. A toa ne ke da e na arno.

Drugo: uste preeska sakav da ti navedam edna kontadiktornost koja sto ja kazuvas, ama me mrzese, pa ete sega :).

Od edna strana vikas deka jas kako Quark bidejki sum roden vo ovaa drzava logicno e da ovaa drzava bide moja tatkovina a ne Albanija. I jas so toa celosno se soglasuvam.
Ama, od druga strana vikas deka egeecot od Lerin treba ovaa drzava da ja smeta za tatkovina, a ne Grcija.
Logika? Dvojni standaradi, dvojni arsini ? :)

Ти велиш дека Македонија ја чувствуваш како твоја татковина и се идентификуваш со државата...
Во случај да не е така сигурно би побарал Албански пасош...
Егејските Македонци се идентификуваат исто така со Македонија а таа како матична земја е должна да им даде државјанства....
Македонецот е староседелец во Егајска Македонија (денешна Грција) веројатно има Грчко државјанство , мегутоа ако побара Македонско има право да го добие исто како што и ти имаш право на Албанско...ако си заинтересиран се разбира...
А Косовецот ниту по една линија нема правна ниту морална основа да има македонско државјанство...Од таков човек неможе да се очекува државотворност...
Инаку ти го посочив примерот на Германците од Казакстан кои пред да ги добијат државјанствата не двапати (како што вика римз) туку ниеднаш не биле во Германија, незнаат ниту Германски да зборуват , а ги добија документите само затоа што 1/8 од крвта им е Германска...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Sakas da kazes deka sekoj potencijalen albanec bez razlika od kade e ima pravo na makedonsko drzavjansto, i deka makedoncite od Egejska i Pirinska se isti so albancite od Albanija vo odnos na Makedonija ? izvini ako pogresno te razbrav ama ako taka navistina mislis togas togas ne treba da se diskutira so tebe, te mislev popameten ili glumis glup tuka cisto od inaet.
Pogresno si me razbral.
Jas fino lepo vikam sekoj koj sto e roden tuka treba da ima pravo na drzavjanstvo na ovaa drzava, bez razlika na etnitet.

Со оглед на тоа кој е староседелец тука, кој е основач на државата и чие име носи заклучи чива е!:uvo:
Jas sum starosedelec, osnovac e Tito i nosi ime na istoriskata teritorijata na koja se naoga. :toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
I plus cela Zapadna, Skopje full..... i plus dale poveke od 20 iljadi.

Vtoro, nema albanci od Kosova koi sto ostanaa od vojnata tuka. Tie site si se vratija.

Jas celo vreme vi pravam muabet za eden del od albancite koi de fakto imaat poteklo od Kosova, no sepak se tuka vise od 40-50 godini.


Кои се тогаш Албанците кои зборуват на Српски ...???
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
I plus cela Zapadna, Skopje full..... i plus dale poveke od 20 iljadi.

Vtoro, nema albanci od Kosova koi sto ostanaa od vojnata tuka. Tie site si se vratija.

Jas celo vreme vi pravam muabet za eden del od albancite koi de fakto imaat poteklo od Kosova, no sepak se tuka vise od 40-50 godini.


A koj napravi problem za tie od 50 ili 100 godini ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ти велиш дека Македонија ја чувствуваш како твоја татковина и се идентификуваш со државата...
Во случај да не е така сигурно би побарал Албански пасош...
Егејските Македонци се идентификуваат исто така со Македонија а таа како матична земја е должна да им даде државјанства....
Македонецот е староседелец во Егајска Македонија (денешна Грција) веројатно има Грчко државјанство , мегутоа ако побара Македонско има право да го добие исто како што и ти имаш право на Албанско...ако си заинтересиран се разбира...
А Косовецот ниту по една линија нема правна ниту морална основа да има македонско државјанство...Од таков човек неможе да се очекува државотворност...
Инаку ти го посочив примерот на Германците од Казакстан кои пред да ги добијат државјанствата не двапати (како што вика римз) туку ниеднаш не биле во Германија, незнаат ниту Германски да зборуват , а ги добија документите само затоа што 1/8 од крвта им е Германска...
Okolu boldiranoto: zosto? Sto gi razlikuva albanecot od Kosova i makedonecot od Grcija.
I dvajcata se rodeni vo drugi drzavi. I dvajcata imaat nivni sonarodnici vo ovaa drzava. :toe: :)
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Jas sum starosedelec, osnovac e Tito i nosi ime na istoriskata teritorijata na koja se naoga. :toe:
хахаха ти староседелец! Тито прво викаше дека сме срби кои зборат на дијалект! КОЈ ГО УБИ ЧЕНТО?! Името е СВЕТО, и никој нема право да го погани! Постаро е од сите твои предци кога беа уште во племе, а Македонија беше до Индија!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Okolu boldiranoto: zosto? Sto gi razlikuva albanecot od Kosova i makedonecot od Grcija.
I dvajcata se rodeni vo drugi drzavi. I dvajcata imaat nivni sonarodnici vo ovaa drzava. :toe: :)


Македонецот го поврзува 3000 години историја...
На Косовецот ништо...
Македонецот друга држава нема , Косовецот има две...
Егејецот ја сака Македонија , Косвецот би ја распарчал кога би имал можност...
Кварк те молам е...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Okolu boldiranoto: zosto? Sto gi razlikuva albanecot od Kosova i makedonecot od Grcija.
I dvajcata se rodeni vo drugi drzavi. I dvajcata imaat nivni sonarodnici vo ovaa drzava. :toe: :)

Македонија за Косовецот, не е исто што и Македонија за Македонецот од Егејска.

Тоа би требало да биде случај со Албанија, а не со нас. Ние не сме матична држава на Албанците, туку на Македонците.

И нема што возење у круг.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Кои се тогаш Албанците кои зборуват на Српски ...???
Albancite od Makedonija. Kako i makedoncite od Kumanovo. :)
Druze daj be ne me zaebavaj.
Tatko mi e roden vo Makedonija. Negovata familija otsekogas bila na ovie prostori.
Diplomiran rudarski inzinjer e.
Den denes gi mesa rodovite na makedonski, i pravi nekoi drugi positni greski. A, srpski podobro od belgraganecot znae.
Ama sto e toj kriv?
Studiral vo Belgrad na srpski, cel zivot go pominal komunicirajki na srpski, filmovi na srpski gledal, fudbal so srpski komentar slusal i tako dalje.
A ete jas od ponovite generacii sum. Srpski razbiram, ama pri prviot izgovoren zbor ke napravam greska. Sto ne e bas slucaj so makedonskiot. Do okolnostite e, ne do nesto drugo. :toe:

Македонецот го поврзува 3000 години историја...
На Косовецот ништо...
Македонецот друга држава нема , Косовецот има две...
Егејецот ја сака Македонија , Косвецот би ја распарчал кога би имал можност...
Кварк те молам е...
Od kade znaes? :)
Predrasudi?

Македонија за Косовецот, не е исто што и Македонија за Македонецот од Егејска.

Тоа би требало да биде случај со Албанија, а не со нас. Ние не сме матична држава на Албанците, туку на Македонците.

И нема што возење у круг.
Epa spored toa ispaga deka ova ne e moja maticna drzava? Taka?

A Skopje e moj maticen grad. Onaka, da si imas predvid. :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Премногу карикираш...
Ќе ти наведам со примери на кои Македонци мислам....
Моите другари од Германија скоро сите се второ колено, и никогаш во животот не се осетиле Германци , напротив...
Моите внуци, иако се трето колено, Македонија им е врежана во срцето...
Сите тие како единствена матична земја ја чувствуваат Македонија...
Можеби ја немале судбината да живеат и растат во Македонија мегутоа секогаш ја чувствувале...
И кога одат на Одмор во МК , велат: „ќе си одиме дома„...за тие луге ти зборам...
А овој твојот Македонец од Занзибар верувај ми никогаш не би ни побарал МК државјанство...
Твој одговор сакам. Дали според болдираното, им следува државјанство на протераните албанци во Турција. Тие што потекнуваат од Македонија. Да или не.

Јас познавам косовци албанци, не роми кои се доселија тука си војната и тука живеат и ден денес! Незнаеа да пишуваат македонски, а камо да зборат! Се плашам дека и ден денес незнаат! Во исти клас бевме! Те молам не мели трици на празно! Се правиш нешто силен тука а не си во право!
Лол, која небулоза. Косовски албанци кои што дојдоа како избеглици, одеднаш почнале да учат во македонски паралелки. Закон. :)Легендарен си, нема што.


Кои се тогаш Албанците кои зборуват на Српски ...???
Дедо ми како пример. Сакаш да кажеш дека тој е од Косово?? Типот никогаш не учел македонски. Те бугарски, те српски, те живеел под Југославија...На тој јазик учел, тој јазик и го научил. Грешката во тоа што постарите албанци зборуваат српски ќе ја бараш во тебе (македонците). Наместо да бидат третирани како еднакви граѓани на Р. Македонија, на нив им беше спорено правото на образование.
Затоа пак, помладите генерации на албанци зборуваат македонски подобро, доказ кој можеш да го видиш и на самиот форум од албанските членови. Грешки постојат, да. Се фаќате на падежи, времиња. Работи кои што и роден македонец ги греши. Да не почнам да набројувам македонски членови кои не знаат реченица да сврзат.

Значи, сума сумарум. Незнаењето на македонскиот јазик е вина на нашиот образовен систем. Ни под разно не е репер за тоа дали некој е косовар или не.
За да ти биде пологично тоа што ти го тврдам, посочи ми на албанец кој има 20 години (кој никогаш не осетил југословенски комунизам) да користи србизми. Дека нели, според тезата дека дошле косовари после 99та, тие деца сеуште треба да користат србизми нели?

Сите случаи на србизми се кај постарото население кај албанците. Причината е временскиот период под Југославија.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Albancite od Makedonija. Kako i makedoncite od Kumanovo. :)
Druze daj be ne me zaebavaj.
Tatko mi e roden vo Makedonija. Negovata familija otsekogas bila na ovie prostori.
Diplomiran rudarski inzinjer e.
Den denes gi mesa rodovite na makedonski, i pravi nekoi drugi positni greski. A, srpski podobro od belgraganecot znae.
Ama sto e toj kriv?
Studiral vo Belgrad na srpski, cel zivot go pominal komunicirajki na srpski, filmovi na srpski gledal, fudbal so srpski komentar slusal i tako dalje.
A ete jas od ponovite generacii sum. Srpski razbiram, ama pri prviot izgovoren zbor ke napravam greska. Sto ne e bas slucaj so makedonskiot. Do okolnostite e, ne do nesto drugo. :toe:


Od kade znaes? :)
Predrasudi?


Epa spored toa ispaga deka ova ne e moja maticna drzava? Taka?

A Skopje e moj maticen grad. Onaka, da si imas predvid. :)
Хаха ова со српскиот јазик ме насмеа, незнам дали не го разбра тоа што тој сакаше да ти го каже... Не се прај мутав бре, јас ако гледам фубал кај што коментира германец, ќе почнам да шпрехам германски по дома, абе ајде :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Albancite od Makedonija. Kako i makedoncite od Kumanovo. :)
Druze daj be ne me zaebavaj.
Tatko mi e roden vo Makedonija. Negovata familija otsekogas bila na ovie prostori.
Diplomiran rudarski inzinjer e.
Den denes gi mesa rodovite na makedonski, i pravi nekoi drugi positni greski. A, srpski podobro od belgraganecot znae.
Ama sto e toj kriv?
Studiral vo Belgrad na srpski, cel zivot go pominal komunicirajki na srpski, filmovi na srpski gledal, fudbal so srpski komentar slusal i tako dalje.
A ete jas od ponovite generacii sum. Srpski razbiram, ama pri prviot izgovoren zbor ke napravam greska. Sto ne e bas slucaj so makedonskiot. Do okolnostite e, ne do nesto drugo. :toe:


Od kade znaes? :)
Predrasudi?

Што знам чудно ми е твоето објаснување...
Викаш татко ти прави ситни грешки , затоа што Студирал во Белград и тоа е ОК...
Кажи ми од каде му Српскиот на замјоделецот кој не мрднал од селото???
Туку викаш нема Косовци , значи во тој случај се согласуваш да се преиспитуваат државјанствата и избирачките списоци...
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Лол, која небулоза. Косовски албанци кои што дојдоа како избеглици, одеднаш почнале да учат во македонски паралелки. Закон. :)Легендарен си, нема што.
затоа нема никогаш да биде ништо од вас! Ви кажувам како на луѓе вие си оставувате стока! Податокот можеш во секое време да го провериш! И не е единствен! А за паметни можеме да се правиме колку сакаме. Иначе колку за информација, тогаш немаше албански паралелки, нив ги измислија подоцна! Рамковен договор е после бомбардирањето! Затоа те молам ќути не се брукај!
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ајтен се вика, ОУ Кизман Шапкарев, провери! И не јади реков трици!
Ajde prizanaj deka ova ti bese samo tresenje glupost i nisto poveke:vozbud:, i samo kolku tolku da si odgovoris.

ps. jas kolku sto znam "ou Kuzman Sapkarev" e vo dracevo neli, i kolku sto se sekavam tamu nema mnogu albanci, a kamoli od kosovo pa dosle da si ucat vo makedonski jazik.:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom