Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.734
треба и после дипломирање на секои 2 години тестирање и одржување на формата на дипломираните........и 200 евра на уплатница обавезно - главен услов
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Замисли оние маратонци трчале 50 км. и на 25-от км. од организација им велат ај вратете се од почеток, ние не видовме како трчавте...
Не давај идеи, имаше тука дечки трчаа на Скопски маратон :icon_mrgr:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Не давај идеи, имаше тука дечки трчаа на Скопски маратон :icon_mrgr:
Ако веќе им текнала генијална идеја за вакви ‘проверки‘, нека почнат со возачките дозволи :sneaky:
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
@The_Red1 тоа електронска евиденција не функционира само не залажуваа у прв семестар да се куцаме и после глеаме у елек.досие 5 присуства а ти имаш толку отсуства.
У мое време имав другари кои немаа право да полагаат пошто не оделе на предавање. И они викаа дека не работи тој систем па после го молеле надлежниот да ги внесе во список. Како ке ти се потрефи изгледа беше.
20 поени од присуство + вежби. 20 од семинарска. 15 од есеј. Ете ти 6ка. Два колоквиуми положени со по 18 бода, вкупно 91 = Честито колега, положивте зо 10ка без да одите на испит.
Не е ни кај мене сегде така, зависи од професорите. Затоа ко што реков, секој со свое искуство може за себе да збори.
Рики, сериозно, што сакаш да кажеш?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Рики, сериозно, што сакаш да кажеш?
Да, гледам лошо сум се изразил. Па некои професори максимално го користат ЕКТС-то на начинот на кој што го кажав, а студентите полесно проаѓаат таму според мене. А под тоа дека не е "сегде така", сакав да кажам дека не секој професор оценува на тој начин на мојот смер :)

Не дека имам нешто против начинов на оценување, јас пак на ист начин ќе учам и кај едните и кај другите и ќе го совладам матерјалот колку што можам.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.977
Јас првпат слушам за факултет каде што може да добиеш 10ка без завршен испит. Тоа е практично невозможно, бидејќи завршниот испит носи (или барем треба) најмногу поени.

На УГД е речиси невозможно да го положиш предметот без завршен, а на УКИМ верувам дека и потешко е.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.926
Поени од реакции
11.534
У мое време имав другари кои немаа право да полагаат пошто не оделе на предавање. И они викаа дека не работи тој систем па после го молеле надлежниот да ги внесе во список. Како ке ти се потрефи изгледа беше.
Абе сеа има луѓе кои се појавиле 2 пати, си идат нормално на колоквиум и после на испит (ако го положат колоквиумот).

Мхм, туку-така се добивале оценки на правен. Затоа се префрлуваат на други факултети (углавном приватни) или заглавуваат со испитите уште после прва година (посебно кај нас што мора да имаш услов од претходен семестар за да можеш да полагаш во следниот).

Џабе анкетава али ај колку да пополниме.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Епа како е тогаш изводливо тие од општествените факултети да спремат 18+ предмети?Под ова лесно кога го кажуваш ме асоцираш на човек кој без проблем би го завршил факултетот со 10.00.Да беше лесно немаше да се исчистам 50% од студентите уште во први семестри.Значи јас не викам дека општествените се потешки од природниве али ме нервира некој што државниве општествени факултети ги става на исто рамниште на ФОН.
Мене пак ме асоцира на личност која има заглавено на некој од природните науки, па фрустрциите од својата неспособност ја изразува преку плуќање врз општествените науки. Демек на општесвените науки сите се ретардирани :facepalm:. Програмер тешко се станува ама судија е секој втор :cuc:.
п.с. Какви личности знам што завршија на природни науки тоа е нешто неверојатно.. Уште не научија дека ако си упорен и имаш желба во Македонија можеш да го завршиш било кој факс.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Чекајте малце другари, некој да стигнал до 4 година т.е за да стигне до 4та му требале 5-6 хаха, и после на крај на падне на овој испитов, па ке се фрлам од панорамското тркало коа ке го направат у Вардар директива..

Ке правел неписмениов меанизми, да му е*ам крвта да му е*ам.
Вода у очи нема, незнае да каже еден збор чисто на македонски, ке ги го реформира-оправа образованието он...

До кое дереџе стигнавме..

Треба да се воведе прво за у министерство или у влада поточно испит за говорење македонски јазик, лингури едни.

Не било бизнис, дај ни ги ти парите, после 2 години парите и времето залудно потрошени.

Боље ке идам у либија таму или како и да беше у некоја пустина ке копам нафта рачно за 2 години , него факултет тука да учам...ке иам поише кјар

Ебате државата

Јас во првата прилика и да ме нема тоа сум сигурен за вас незнам што чекате
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
2
Мене пак ме асоцира на личност која има заглавено на некој од природните науки, па фрустрциите од својата неспособност ја изразува преку плуќање врз општествените науки. Демек на општесвените науки сите се ретардирани :facepalm:. Програмер тешко се станува ама судија е секој втор :cuc:.
п.с. Какви личности знам што завршија на природни науки тоа е нешто неверојатно.. Уште не научија дека ако си упорен и имаш желба во Македонија можеш да го завршиш било кој факс.
Најголемите пропалитети завршија на правен и еконсмки.А за квалитетот на судиите во Македонија е повеќе и од очигледно.Додека на правен и економски секој професор има определена тарифа за 6-ка во индекс безвредно е да се дебатира
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Министерот што го објави ова рече:ќе го воведуваме екстерно и на факултетите.Не очекувајте луѓе со купени дипломи да ги разберат студентите.
Кај нас пример на стоматолошки во трета година имаме предмет Интерна медицина во која има 1000 страни за учење.А кај се другите предмети од другите две години?
На факултет во понеделникот немавме материјал да направиме отпечатоци кој чини 250 денари 1 килограм,а потврда од факултетот дека си редовен студент на истиот е 200 денари.Настрана тоа што од ЕКТС функционираат само кредитите.

Државава се базира на казни,казни и само казни во секое поле,ама па и не очекувам веќе ништо од народ кој по вторпат го избра Ѓорге Иванов за претседател.
Мене највеќе ми е криво што ова ќе помине без никаков отпор од студентите.Да се работеше за проблем Заев вс некој парк во Капиштец,веќе ќе имаше 100 групи за организација на протести на фејсбук со постови како животот да им зависи од тоа.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
16 страни текст во два дена.

Прпа а?

Студентите во Македонија се најзатуцаниот, најреакционерен, најопортунистички социјален слој во ова бедно оправдање за држава. Полоши се од пензионерите. Заслужуваат да бидат казнети многу посурово од ова, заради заспаноста и затупеноста...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Епа другарче и ја сум на правен, ама не ќе да е ти како што викаш зошто еве 50% од студентите што беа моја генерација више не се на правен.
Дојди и положи МЈП ако не ти треба учење.
А тоа дека само на економски и на правен се препишувало покажува колку „реално“ гледаш на работите.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.460
Поени од реакции
5.501
Ова најдобро ќе се решеше со ригорозен приемен испит, да студираат само тие студенти кои сакаат да студираат на тоа поле и уште тогаш ќе знаеа студентите дали се или не се за студирање. Баш ме интересира кој ќе ги прегледува испитите и како ќе полагаме, по програмирање да го одбериш точниот код од 3 понудени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom