Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Мисли си дека е чиста глупост.Срамота е да се наведуваат цените воопшто.
Не мислам, знам. Ако јас како индивидуа сакам да платам за испит ќе најдам начин да платам без разлика кој е професор и на кој факултет.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Затоа и првично реков, секој со своето искуство. Затоа и не може некој да го гледа ова како загрозување на сите студенти, коа не сме сите загрозени. Не учиме на ист начин, не знаеш другиот како студира, можеш за себе и само за себе да одлучиш дали ти ги загрозува интересите или не. Нема мене што да ми кажува некој дали да протестирам или не, или пак јас да му кажувам на него. И демек предавник си ако не протестираш бе, булшит...
Не мора да те засега проблемот за да кажеш дека е глупост. И мене не ми ги загрозува интересите, дури и во полза ми оди ама не е тоа тоа. Објективно да гледаме.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не мора да те засега проблемот за да кажеш дека е глупост. И мене не ми ги загрозува интересите, дури и во полза ми оди ама не е тоа тоа. Објективно да гледаме.
Јасно бе, нормално, секој со свое мислење без разлика дали го засега или не. Зборам за протестиве, сега ми кажува некој дека и ја требало да протестирам, иако не ми смета. Зошто? Нелогично скроз...
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.145
што се навреди бе другар толку? нереков дека финки е полесен од електро. Реков дека финки и електро ги имаат спуштено критериумите премногу за 1 година, но финки предничи, што воглавно е поради помладите професори и поголемиот број студенти.
Деца неодат на лабараториски цел семестар и после одат во 1 ден ги прават сите. Лабараториската задача ја решава 1 дете и ја предава на сите останатите да препишат. А уствари лабараториски = практична настава. Спремав деца за структ и објект. програмирање, дискретна и калкулус. И верувај незнаеш со какви шупаци се расправав. Знам многу примери да ти дадам од лично искуство со деца што врска немале па положиле и од финки и од електро. И не постои нешто како пролазна рата 15% ни на финки ни на било кој факултет во европа. Тоа сигурно го мислиш за колку луѓе положиле на колоквиуми. 60 % од запишаните мора да го положат предметот, ова професори го имаат кажувано, оти во спотивно нив ќе ги казнеле.

Нејсе, муабетов ми е: Многу студенти и малку професори=неквалитетна настава. Секаде во странство еден професор има најмногу 30 студенти (дури и помалку). Решение за ова не е предложениов закон, туку намалување на квотите и приемен испит. Или вработување на екстра професори што никогаш нема да се случи.
Но во моментов имаш за одбирање меѓу две зла: да си продолжи како што е и следната година финки да запиши 2000 студенти без дополнителни професори и да врија со студенти од економско средно или законов кој вели на секои 2 години тестирања, кој фала богу сега запишаните нема да ги фати.
Па никој не вика дека некој факултет е перфектен или нешто. Мене искрено ме револтира кога некој ми го омаловажува трудот кој јас сум го вложил на тој факултет. Кога ќе рече дека предметите туку така се положувале. Јас не сум чул дека можеш да правиш повеќе лабараторски во еден ден ? Тоа е во тој еден термин што го даваат на крај за дополнување ? А и што корист ако некој ја препишал лаб ? Тој нема да знае, тој ќе падне на колоквиум ? Тој што сака да научи ќе научи, тој што сака да се "снајде" ќе најде илјада начини. Рата на положување 60%? Оди на Веројатност види дали 100 души во година го положуваат. Немаше бројот на студенти да ни биде помал за 3-4 пати во трета година ако ратата на пложување беше толку висока. Тоа 15% си важи за одредени предмети, не за факултетот во целина. И секако секаде има исклучоци.
Јас знам човек што запишал алгоритми а не знае да напише еден најобичен бабл сорт. Има луѓе што положиле математика на среќа, учеле едно нешто им се паднало положиле итн, итн... Ама бројот на такви луѓе е мал. Многу е глупаво врз основа на такви поединци да се генерализира за целиот факултет. Зошто и на ЕМ АЈ ТИ сигурно има некој кој ги копира лаб-вежбите и препишува на испити.
За вториот дел од твојот пост целосно се сложувам. Баш зборував и со некои од професорите на темата и тие се жалат дека имаат премногу студенти, дека нема доволно кадар, простории итн...
Ама решението за тоа не е некој си ваков тест, едноставно намали ги квотите и стави приемен испит. Да полагаат сите во исти услови, а не матура на која некаде ги пуштиле да препишуваат а некаде не....
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Не си во право. За првото, не секој може да просперира на тој начин. Јас може сум тарабука за биологија, хемија, физика, математика, али затоа сум најдобриот по историја во школото. И сега јас ако завршувам со двојки по овие предмети, мене на многу неблагодарен начин ќе ми биде одземено правото да студирам нешто кое доколку убаво го изучам во текот на моите академски студии, може да станам еден од најдобрите во државата. И тоа право да ми биде скратено бидејќи ја не сум знаел биологија и хемија у средно? Сосема нелогично.

Приемни испити за на факултет се блесава работа. Она што си бил ти во средно, не значи дека ќе бидеш и на факултет. Минатото останува зад тебе, ти сега почнуваш сериозни студии. Знаењето кое си го стекнал таму е убаво да го имаш како предзнаење, меѓутоа на мојот факултет повторно од ново учиш многу од работите, само на многу подетален начин. Јас на пример во средно по историја имав професорка без никаков авторитет. Кај нејзе на предавање правевме кули од карти, игравме табла, фрлавме авиончиња и ништо не учевме. Моето знаење си го стекнав од учебниците, кои како што напиша @Коњаникот Сабја си се пишувани од луѓе кои гледаат денар да лапнат. Јас за првата година која ја изучив на факултетот, ако ми дадеш учебник од прва година средно можам сам да ти издвојам колку неверојатни грешки има во него, грешки за кои ако ги направиш на испит кај мене се бутка студентот одма. И јас морав да учам од некој таков учебник ако сакам да имам знаење за да положам матура и да се запишам. Ама не е доволно. Мора професор да ти даде предзнаење, а тоа кај нас го нема. И сега некои имаат иста љубов кон тоа што сака да го изучи, ама на едниот у средно му се погодил строг, авторитативен професор кој на одличен педагошки начин го пренесува знаењето на учениците, а на другиот му се погодил ко на мене. Двајцата имаат огромен потенцијал, ама вториот не се запишува заради тоа што не положил приемен испит, по вина од претходни професори.

Затоа тврдам дека примените испити се глупи. Глупост, лудост, најнепотребно нешто во државава. Ако не си имал предзнаење, не значи дека ти си нешто послаб од некој друг, бидејќи може кога ќе станеш академски граѓанин ти сериозно да му се посветиш на тоа и да бидеш подобар од било кој друг, а не да ти излезе знак "СТОП" пошто во училиштето има вработено неспособен човек. Решението барај го во други области, симптомите на лошото образование потекнуваат од други работи во државава.
Прво не ја разбираш поентата на законот, сакаат со законот да ги исчистат сите слаби студенти.
Тоа ке биде залудно потрошено време и пари за потенцијалниот студент кој да речеме нема да го положи испитот, кој ке биде мега гига тера пета бајти обемен, за полагаш испит за 20 предмета одеднаш, јас мака мачам за 5 у семестар да положам а не 20 од еднаш, која е таа логика, и да си Анштајн тоа нема да можеш да го напраиш, пошто материјалот е супер обемен, барем кај мене на Финки.

Второ тезата ти е многу глупа, и поставувањето на истата.

Ако си знаел историја повеќе ке идеш на некој факс кој има студии за историја и сл.

Ако како што рече незнаеш природно математичките предмети, технички факултет не е за тебе, просто како алва.

Неможе ти да незнаеш ништо математика за интеграли,лимеси курци палци а да се запишеш на електро да речеме.

Пример ке дадам за кај мене на ФИНКИ, девојче се запишала на информатички факс, на колоквиум незнае да откапува фајл кај што се наоѓа задачата...

жити све?

Едноставно ке си одбереш и идеш на тој факултет кај што највеќе имаш знаења,предзнаења и да сакаш многу нормално..

мада нвм.

Муабтетот ми беше за законот, пошто се прави да се исчистат слабите студенти, а тоа ќе биде залудно потрошено време и пари.

Бујрум на приемен испит, ако положиш ке си учиш на раат.
Ако не, нема место за тебе на тој факс.
Нема да изгубиш ништо.

А не вакви закони да се спроведуваат па да се бутаат/бркаат студенти на пола студирање, уште полошо да стигне некој до 4 и да падне на испитот, тоа ке биде катастрофа.

Стресови еден куп, на што попрво да мислиш.

И јас несум за приемен и тоа е замарање, али е боље опција од глупиов закон да се испобркаат студентите во секој случај.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Прво не ја разбираш поентата на законот, сакаат со законот да ги исчистат сите слаби студенти.
Тоа ке биде залудно потрошено време и пари за потенцијалниот студент кој да речеме нема да го положи испитот, кој ке биде мега гига тера пета бајти обемен, за полагаш испит за 20 предмета одеднаш, јас мака мачам за 5 у семестар да положам а не 20 од еднаш, која е таа логика, и да си Анштајн тоа нема да можеш да го напраиш, пошто материјалот е супер обемен, барем кај мене на Финки.

Второ тезата ти е многу глупа, и поставувањето на истата.

Ако си знаел историја повеќе ке идеш на некој факс кој има студии за историја и сл.

Ако како што рече незнаеш природно математичките предмети, технички факултет не е за тебе, просто како алва.

Неможе ти да незнаеш ништо математика за интеграли,лимеси курци палци а да се запишеш на електро да речеме.

Пример ке дадам за кај мене на ФИНКИ, девојче се запишала на информатички факс, на колоквиум незнае да откапува фајл кај што се наоѓа задачата...

жити све?

Едноставно ке си одбереш и идеш на тој факултет кај што највеќе имаш знаења,предзнаења и да сакаш многу нормално..

мада нвм.

Муабтетот ми беше за законот, пошто се прави да се исчистат слабите студенти, а тоа ќе биде залудно потрошено време и пари.

Бујрум на приемен испит, ако положиш ке си учиш на раат.
Ако не, нема место за тебе на тој факс.
Нема да изгубиш ништо.

А не вакви закони да се спроведуваат па да се бутаат/бркаат студенти на пола студирање, уште полошо да стигне некој до 4 и да падне на испитот, тоа ке биде катастрофа.

Стресови еден куп, на што попрво да мислиш.

И јас несум за приемен и тоа е замарање, али е боље опција од глупиов закон да се испобркаат студентите во секој случај.
Па ти уствари ништо не си сфатил од тоа што го зборев. Прво за запишувањето. Што ако ја сум имал двојки по сите предмети, а само историја сум имал петка? Не заслужувам да студирам историја? Нелогично.

Другото не знам што да ти кажам освен да се повторам. Јас сум сигурен дека да полагав приемен ќе го паднев. А сега сум еден од најдобрите кај мене. И не сум само јас што мисли вака. Приемниот е непотребен пошто ти го тестира предзнаењето кое можеш, а и не мора да го имаш за да го запишеш факултетот. Барем за мојот. Не можеш секаде да ставиш приемни бидејќи не секаде ти е потребно тоа предзнаење, а и не секаде можеш да го стекнеш предзнаењето.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас мислам дека требит екстерно и за нас невработениве шо се пријавуваме во биро. Да се видит дали знајме нешо или џабе чекаме работа.:icon_mrgr:
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Па ти уствари ништо не си сфатил од тоа што го зборев. Прво за запишувањето. Што ако ја сум имал двојки по сите предмети, а само историја сум имал петка? Не заслужувам да студирам историја? Нелогично.

Другото не знам што да ти кажам освен да се повторам. Јас сум сигурен дека да полагав приемен ќе го паднев. А сега сум еден од најдобрите кај мене. И не сум само јас што мисли вака. Приемниот е непотребен пошто ти го тестира предзнаењето кое можеш, а и не мора да го имаш за да го запишеш факултетот. Барем за мојот. Не можеш секаде да ставиш приемни бидејќи не секаде ти е потребно тоа предзнаење, а и не секаде можеш да го стекнеш предзнаењето.
на кој факултет си ти?

бтв и ја тоа ти кажав ако те бивало за историја ке си идеш на факс за историја и тоа е тоа,незнам што тука е нејасно
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
на кој факултет си ти?

бтв и ја тоа ти кажав ако те бивало за историја ке си идеш на факс за историја и тоа е тоа,незнам што тука е нејасно
Па ако имам слаби оценки по све друго, може да не влезам во квотата, нели? Али добро, тоа е друга насока муабет. Историја е на филозофски иначе.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Па ако имам слаби оценки по све друго, може да не влезам во квотата, нели? Али добро, тоа е друга насока муабет. Историја е на филозофски иначе.
ок незнам дали баш на приемен за историја, ке те тестираат биологија и математика нели?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Јас првпат слушам за факултет каде што може да добиеш 10ка без завршен испит. Тоа е практично невозможно, бидејќи завршниот испит носи (или барем треба) најмногу поени.

На УГД е речиси невозможно да го положиш предметот без завршен, а на УКИМ верувам дека и потешко е.
10-ка не може, но до 2011 можеше да се положи без завршен, сега не знам како е. :D
Имам земено неколку оценки без да одам на завршен испит, но претходно имав поени од двата колоквиуми доволно за да ми стават оцена.
Се зависи од професорот, секој има различен начин на оценување. Некои пуштаат така некои бараат усно полагање (Аристотел и Љупчо Антовски) :LOL:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Опит / експеримент — е збор, со кои некои искомплексирани дегени ги нарекуваат и туѓите и сопствените грешки[DOUBLEPOST=1412436266][/DOUBLEPOST]
Министерот за образование прво да се научи да збори, а после да воведува строги критериуми за студентите.
ај да видиме какво образование имаат сегашниве министри
оооооооооооопс -нема ништо кај
Елизабета Канческа Милевска
:eek::pos::pos:
http://mk.wikipedia.org/wiki/Елизабета_Канческа_Милевска
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Мoжеби, aмa сепaк е глуп муaбетoт "aјде дa ве видaм вaс студенти".
Не е глуп муабетот. Студентите кај нас спијат у тиквите. Премногу се индиферентни спрема било што, посебно спрема работи кои ги засегаат лично нив.
Земи го Гоце студентскиот за пример. Со години уназад домот е мизерија без основни услови за живот и пак сите си ќутат. Никој ништо не вика, не им смета ништо.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
За @Шкорпион , другар ти стварно немаш допир со реалноста. Факултети како Феит и Пмф, водечки во своите бранши (аналогно на ЕМ АЈ ТИ (МИТ) во САД ) ги имаат спуштено критериумите за положување толку ниско што ретардиран може да земе диплома ако малку се потруди. За финки не зборувам, тие се ептен отидени ниско со критериумите. На финки дури се случува други деца да полагаат наместо висинските студенти. Ова е жива вистина и се случува премногу често.
Па според ова што читаш по темава, не сме ние (мнозинството), него ти тој што живее во некој паралелен универзум. И изгледа не ја ни сфаќаш поентата на револтот (кој гледаш дека доаѓа и од луѓе кои не се на факултет или завршиле факултет веќе), што значи ова не е реакција на бубстери или купувачи на дипломи, кои ваквиот чекор ги исплашило што понатаму со нивната иднина, туку на и така веќе корумпираното образование, уште толку да се корумпира. Ако не гледаш плодна почва за малверзации овде (десеткратно поголеми од тие до сега што ги имаме), тогаш ти си надвор од допир со реалноста. Бидејќи ова нема благе везе со интелектуалниот капацитет и желбата за учење кај студентите, а има се со модифицирање на едукативниот систем да се стави во имплементација лична, политичка агенда која мава по грбот на студентите (тековни или идни).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom