Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да, дури и самиот тон на Груевски беше ептен брутален, уличарски софизам е тоа ама мислам дека беше реакција на тоа "во хотели не се држи дебата". Не дека го оправдувам, некоректно е без разлика дали му ја постигна целта.
Реално глеано досега 90% од топките беа поен за Груевски, Адеми забрља ама и него Лидерот ќе му даде бубица ко на пола естаблишмент.
Со ова се направи позитивен спин за државниот испит, после ова, се ќе си биде изгласано и донесено и тука се става крај на се. :) За мене, после ова денес, ниту Студентски, ниту Професорски, ниту никаков пленум нема да направи ништо. :)
Толку од било каков оптимизам за нешто. :)
Не е битно дали е ок, битно тоа е единственото што ќе го добијат. Како и сите други пред нив. Тие 5 минути требаше да ги искористат и тоа веднаш. Законот е ист, аргументите се исти, можеа да ја направат дебатата непријатна.

Мене тоа што ме разочарува е што сум видел луѓе без никакво образование и без никаква финансиска сигурност што се побунтовни од професоркиве денес. И тоа во моменти кога немало присутна јавност, преку камери.
Не велам не, јас си кажав и во првиот пост. Ова си е победа на Владата, чиста ко солза.
Муабетот ми беше дека не е океј да викаш на дебата за важно прашање за пола саат.
Башка очигледна беше тремата кај нив кога се појави Груевски, се сплеткаа ептен и со тоа сами си се заплеткаа. Тука се согласуваме. :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Алал да му е, ќе не води уште сто години, а за вакви дебили како што сме и си го заслужуваме.

Професорите се готови веќе. Прво ги изолира со неговата медумска пропаганда, им направи контраши за на крај јавно да ги понижи и исмева, и сега тоа кај обичниот македонски (јанко бурек тип) човек он е херој, а професорите се мрзливи и предавници кои ги кочат реформите.

А овие па од глупи поглупи, ама самите универзитети и професори се криви, ректорот седнат таму како некое учениче и ги слуша предавањата на пастирот, кој како и сите водачи од негов ков, е експерт за се, од образование, кур фактори, економија, информатика, одбрана, временска прогоноза, земјоделије и што ли уште не, како во старите добри времиња шо беше другарот Тито.

Од друга страна, студенскиот пленум, кој извади 10.000 луѓе на улица го множат со нула, како да не постои како да не се случил, подршката за законот ќе ја вадат кај студенски парламент од 20-тина души, ќе го игнорираат пленумот дур самиот не исчезне или не стане целосно инфериорен, а кон тој пат е тргнат.

Се на се, џабе се понадевав дека во државата може нешто да се случи, дека граѓанска иницијатива може нешто да смени, одве се е режирано, се е диригирано само од едно место, а наше е само да ги јадеме гомната кои ни ги даваат, а и самите да викаме „уште“, „уште, малце ни е, сакаме уште“.

Го дочека македончето својот нов Тито конечно, сега може мирно да спие уште 40 години и кур да не го боле, како во Југославија, како и секогаш, Тито и државата ни даваат се, ни кажуваат се, нас се ни е рамно, така ќе биде и сега наредните 40 години.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.570
Ауууу Грујо кој сељак бил.Никаква култура.Па у гради се чукаат вие у УМС,а ја фатив со нив да ј аисправам на фб..
Тој сељак им ја поткопа цело движење на Пленумците, па сега нека се чешаат кај што не ги чеша.
Многу глупи испаднаа професориве, ги изработа квалитетно.
Алал нека му е, уш милион години има да владее.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Абре што ви е на вас?
Што добиле Груевски и власта со ова?
Освен уште повеќе антагонизам кон нив, од страна на обичниот човек, друга добивка не гледам.

Студентите и народот си го кажаа своето мислење за ова. Власта никој не ни очекуваше дека ќе постапи разумно. и тоа е тоа.
Дебати, не-дебати, голема работа...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За кој кур се формираше Професорски пленум ?
Да ти се плукнам во професорите што го водат тој пленум, ако уопште и ја заслужуваат титулата „професор“. Викаат сакаме дебата во Собрание, а не отишле на таа дебата...
Ако више се перчиш дека си паметен и дека ќе му плеснеш се во лице на Премиерот, само фалело што не е дебатата во Собрание, па после ти викаат „ела у Собрание бе“ и ти бегаш ко педерче само кажува колку зборовите „се срамиме и се плашиме“ што ги кажа Ванковска на трибината што ја организираше Студентски пленум на Филолошки точно го опишуваат нејзиниот карактер.
Професор кој е јак само по ебаниот фејсбук и кој држеше предавање на таа трибина. Ако си толку силна и стварно веруваш во истите работи како и Студентски пленум, нема да се срамиш и да се плашиш и ќе отидеш во Собрание.
Викаше не прифаќаш никаква дебата ?
Зошто тогаш викаш ќе дојдеме на дебата ако е во Собрание ?!

Нека си дадат отказ сите тие што се во врвот на тој Професорски пленум, зошто за ништо не ги бива. Џабе што имаат знаење од нивната област, кога се плашат да застанат очи во очи со „главниот“ и да му кажат зошто не се согласуваат со него !

И зошто имаме апатична младина ?
Зошто имаме вакви идиоти кои не учат преку фејсбук како треба да бидеме слободоумни и да и се спротивставуваме на моќта и на елитата, а они у меѓувреме си седат дома !
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
8.380
Абе луѓе такви се овие ситуации. Мораше да се искористи шансата да се стигне до директен контакт со премиерот. Оваа влада не трпи некој да ја нервира. Ви текнува на гласањето на буџетот? Е тоа требаше и сега да се изведе. Професорскиот пленум требаше да отиде на дебатава и да му кажат ние дојдовме да го правиме тоа што вие го сакате ќе ќутиме и така да помине ситуацијата. Таква ситуација ќе имаше медиумско значење за пленумот. А и реакцијата на професориве што го бранат државниот испит ќе беше прајслес.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.133
:facepalm: Не ми е јасно како успева човеков вака да ги поебува сите и секогаш. Јасно е дека не е глуп, не поглуп од другите.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мене у цела работа најтрагично и најболни ми е што еден човек држи лекции на сите, на пообразовани, на постручни, на пообучени луѓе од него, не зборам само за ова, за сите можни работи е така, како може еден човек да е експерт за се и да знае што е најдобро и во образование, во здрава храна и во економија?

Популизмот е опасна, работа, најопасно е кога во водачот на државата е пресликано мислењето и ставовите на мнозинството луѓе.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.024
Поени од реакции
7.121
Држава каде студентите се попаметни од професорите. Кога ја видов оваа шо сакаше претседател да стане дури ми иде да подржам оваа реформата во врска со професорите да објавуват научни трудови затоа што испадна дебилна.И ставот на Слободен Индекс баш сакам да го прочитам.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мене у цела работа најтрагично и најболни ми е што еден човек држи лекции на сите, на пообразовани, на постручни, на пообучени луѓе од него, не зборам само за ова, за сите можни работи е така, како може еден човек да е експерт за се и да знае што е најдобро и во образование, во здрава храна и во економија?

Популизмот е опасна, работа, најопасно е кога во водачот на државата е пресликано мислењето и ставовите на мнозинството луѓе.
Епа кога некој се сили 3 месеци по фејсбук дека Премиерот бил ваков, таков, ова го праел лошо, она го праел лошо и коа ќе му речат „ај дојди во лице кажи ми го тоа“ тој некој шо многу мудрувал бега, и заслужуваат така да се однесуваат кон нив.
9000 или 10000 студенти кои зависат многу повеќе од власта се одважија и излегоа на протести, а овие ќутат и бегаат.

Баба Ванѓа може вода да им носи на К-15, убаво си рекоа они во скечот за Талат кога го ставија министер, само у приказнава немаме орел и лав, туку мора да се употребува нешто друго како метафора.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
:facepalm: Не ми е јасно како успева човеков вака да ги поебува сите и секогаш. Јасно е дека не е глуп, не поглуп од другите.
Па тој не е раскошен интелект, ама е многу перфиден и ќе ги заебува се додека не го сфатат тоа “попаметниве“ интелектуалнци.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сега го гледав видеото од денес. Значи да се разбереме нема човек кој вака нема да реагира кога е фатен во расчекор, во изненадување и неочекувано. Не си правете филмови студентите вака би направиле така би направиле, па на една форумска журка да ви влезе некој во ребра нема реченицата да ја споите, а камоли премиер да ви се избаци на сред говор. Потврдена ситуација во реалниот живот илјада пати. Многу е лесно на тастатура или на телефон, многу е тешко кога тој истиот го гледаш во лице 90% незнаат азбуката да ја кажат во тој момент. Премиеров со подготвен говор и план. Не Ванковска, најјакиот оратор немаше А да каже во оваа ситуација. Затоа и само толку говореше неполна минута, зошто после се созема човек и може да разговара.

Она што е јасно во оваа ситуација е дека ги спушти на негово ниво и ги растури.[DOUBLEPOST=1420476138][/DOUBLEPOST]Мене вака @Raziel ми влезе на прво запознавање. Уште од врата со рафален напад, среќа ми даде време да се соземам :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom