Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.731
Нема што да те уверувам, директно ќе ти кажам, нема да им се придружам. Зошто би им се придружил? Законот не е во конфликт со моите лични интереси, ниту се осеќам загрозено од истиот. Немам ништо против некој да протестира, само си го искажувам своето мислење. А уште помалце пак верувам дека овој закон е анти-студентите, па да треба сите заедно да се спротивставиме (ова ти го кажувам пошто ми делува дека ти така мислиш). Пак ќе речам, немам ништо против ако на некој му смета, али мене лично не ми смета и затоа тука и си ги поставувам аргументите за тоа, па да покренеме некаква дискусија, ипак затоа е форумот. Од друга страна пак, ете ако толку си загрижена за помошта која би им ја пружил на колегите, доколку некој ми пријде со цел да побара помош од мене за да научи нешто што му е тешко и му претставува проблем, тогаш јас, Рики, арогантно, нарцисоидно и самобендисано тврдам дека ќе му излезам во пресрет и ќе му помогнам да го положи овој испит колку што може полесно.
Така бе Рики. Не те засега. Кур те боли, меѓу нас кажано. Така и треба да биде.
Ама утре Рики коа некој рандом ќе ти жбрца нож у бубрег, зашо ја да излезам да протестирам?
У мој град нема албанци. Мене не ме засега, ама еве и јас сум суперфин како тебе, и мене не ми смета ако некој твој другар излезе да протестира, да си го искаже своето мислење. Така и впрочем функционира светот. Што е Македонија нешто помалку пак, крај краеви. Тотално си во право. Лични интереси си се лични интереси. Јебешлига. Ама ете по твоја логика, и јас арогантниот нацисоидно бендисаниот тврдам ќе излезам у пресрет и ќе му позајмам панцир на твојот другар кога ќе си изразува мислење.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Одлична идеја, вакво нешто требаше многу порано да се воведе. Не знам зошто се буните. Ако сте стигнале до втора или четврта година, значи дека си учите. :)
Прашањата на тој крајниот испит ќе бидат од материјалот кој веќе претходно сте го научиле и успешно сте го положиле. Така да, простор за секирации нема.

Е сега, ако до таму сте стигнале со препис, со бубици и со канти сирење, тогаш воопшто не заслужувате да добиете диплома за завршен факултет, и да бидете на исто рамниште со некој кој стварно со труд и учење стигнал до таму.

Нели досега факултетската диплома не вредеше? Не ви чинеше тоа што секој втор идиот има завршено факултет и ви зема работно место (со врски), а едвај со 6ки завршил? Еве сега дипломата ќе вреди и имате прилика да докажете дека стварно ја заслужувате.
Зошто не го воведоа ова за време додека студирааНИВНИТЕ по приватните факултети ???
туку откако сите до еден зедоа дипломи им текна на оваа глупост
Нека ги седнат прво сите до еден (дипломираните од 2007 -2014) на една проверка на знаење - па отпосле нек ви воведуваат вакви новини
 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Riki nema da ti smeta pak da trosis vreme na ist materijal da go ucis?
Не сакам да зборувам за другите факултети бидејќи никој не знае како му е на другиот ако не го студирал истиот. Затоа ќе се задржам во рамките на мојот факултет и смер, друг некој нека си каже за својот. Сметам дека матерјалот кој го имам поминато и оценките кои ги имам заслужено, заедно со знаењето кое го стекнав ми имаат останато трајно во меморијата и заслужено во индексот. Тоа е принципот на моето учење, студирам, учам, и активно си го користам во секојдневието за да задржам допирна точка, истовремено изучувајќи нов матерјал. Затоа да ти дадам одговор, јас нема да имам некоја голема потреба од ново да го учам ко што викаш ти. Едино може да удрам само едно повторување на работите кои ми останале позамаглени па да си ги разјаснам, повеќе не. Бидејќи сметам дека ќе вреди "жртвата" (ако воопшто може да се нарече така), немам апсолутно ништо против. Али ко што реков, можеби на друг факултет мојот начин на учење не може да се примени, па затоа оставам самиот да си одлучи дали ова му годи или не, или му е сеедно.

И да не бидам сфатен погрешно, јас ниеднаш не ни реков дека сум ЗА законов. Едноставно, не ми пречи, сметам дека си е океј и дека мене не ми прави никаков проблем. Ако тоа е толку контроверзно за да бидам ставен на клада, so be it, моето мислење ми е поважно од било што и ќе го бранам со се што имам.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
зар малку е тоа шо со дипломата можеш газот да си го бришеш ???
прво го исилуваа средното и високото образование каде што една диплома не ти вреди ништо и не преставува никаква гаранција за вработување било каде, и кога видоа дека удирање на кванитет наместо квалитет и по илјадниците некадарни дипломци реши ја со уште поглуп потег да ги споебат апсолутно сите останати студенти.
свака му час само незнам до кога вака ??
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не сакам да зборувам за другите факултети бидејќи никој не знае како му е на другиот ако не го студирал истиот. Затоа ќе се задржам во рамките на мојот факултет и смер, друг некој нека си каже за својот. Сметам дека матерјалот кој го имам поминато и оценките кои ги имам заслужено, заедно со знаењето кое го стекнав ми имаат останато трајно во меморијата и заслужено во индексот. Тоа е принципот на моето учење, студирам, учам, и активно си го користам во секојдневието за да задржам допирна точка, истовремено изучувајќи нов матерјал. Затоа да ти дадам одговор, јас нема да имам некоја голема потреба од ново да го учам ко што викаш ти. Едино може да удрам само едно повторување на работите кои ми останале позамаглени па да си ги разјаснам, повеќе не. Бидејќи сметам дека ќе вреди "жртвата" (ако воопшто може да се нарече така), немам апсолутно ништо против. Али ко што реков, можеби на друг факултет мојот начин на учење не може да се примени, па затоа оставам самиот да си одлучи дали ова му годи или не, или му е сеедно.

И да не бидам сфатен погрешно, јас ниеднаш не ни реков дека сум ЗА законов. Едноставно, не ми пречи, сметам дека си е океј и дека мене не ми прави никаков проблем. Ако тоа е толку контроверзно за да бидам ставен на клада, so be it, моето мислење ми е поважно од било што и ќе го бранам со се што имам.
А како би било, некој од власта да ти го фрли пикот тебе или на некој од твојата роднинска околина и никогаш да не можеш да завршиш факултет ?
Ваквите мерки братче, не се за да се потврди знаењето туку расчистување со противниците
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
А како би било, некој од власта да ти го фрли пикот тебе или на некој од твојата роднинска околина и никогаш да не можеш да завршиш факултет ?
Ваквите мерки братче, не се за да се потврди знаењето туку расчистување со противниците
Океј, али на какви противници мислиш?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.678
Поени од реакции
11.906
Ќе имало прашања и од отчетот. :icon_mrgr:
Од кој отчет ?

Толку отчети ги има кај пвеводбенициве, што студентите ќе мораат цели енциклопедии да читаат за да ги научат одговорите на било кои и било какви прашања од било кој отчет. :D
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Океј, али на какви противници мислиш?
Какви што имало во времето на Сталин и Тито, Мао Це Тунг, Хитлер и ред други диктатори. Студенти што утре може да ги урнат од власт, што лошо зборуваат за власта и ред други работи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Што сте смешни:

1. Ако излезат студентите на протест, во рок од 1 час ќе има контра протест од цел Стив, Гоце, Пелагонија како и нашиве што се влезени на списоци.

2. Студентите нема шанси да излезат на протест, немаме ние критичка маса вон фејсбук.

3. Студентски парламент, која смешка, али на нив најмалку им одговара ова, на пример кај мене на Економски има/ше 30 годишен претседател на Студентски Парламент, ако сега треба да полага и ќе треба и да се отпише од факултет, ако добро разбрав дека ако не положиш не можеш да продолжиш понатаму. Во спротивно, ќе биде вечен претседател на студентски парламент.
ако се удружите и ја имате подршката од албанските студенти- верувај -ЧУДА ќе направите, а не само успешни протести
Сигурно и ним не им е во прилог полагања државни испити секоја втора година
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Не сакам да зборувам за другите факултети бидејќи никој не знае како му е на другиот ако не го студирал истиот. Затоа ќе се задржам во рамките на мојот факултет и смер, друг некој нека си каже за својот. Сметам дека матерјалот кој го имам поминато и оценките кои ги имам заслужено, заедно со знаењето кое го стекнав ми имаат останато трајно во меморијата и заслужено во индексот. Тоа е принципот на моето учење, студирам, учам, и активно си го користам во секојдневието за да задржам допирна точка, истовремено изучувајќи нов матерјал. Затоа да ти дадам одговор, јас нема да имам некоја голема потреба од ново да го учам ко што викаш ти. Едино може да удрам само едно повторување на работите кои ми останале позамаглени па да си ги разјаснам, повеќе не. Бидејќи сметам дека ќе вреди "жртвата" (ако воопшто може да се нарече така), немам апсолутно ништо против. Али ко што реков, можеби на друг факултет мојот начин на учење не може да се примени, па затоа оставам самиот да си одлучи дали ова му годи или не, или му е сеедно.

И да не бидам сфатен погрешно, јас ниеднаш не ни реков дека сум ЗА законов. Едноставно, не ми пречи, сметам дека си е океј и дека мене не ми прави никаков проблем. Ако тоа е толку контроверзно за да бидам ставен на клада, so be it, моето мислење ми е поважно од било што и ќе го бранам со се што имам.
Riki, koa ke si otidat site ako ostanes posleden ne zaboravaj da ja izgasis lambata.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.950
Поени од реакции
24.676
Џабе се лажеме со овие екстерни тестирања кога сите знаеме дека треба да се воведат само две:

1. Екстерно тестирање за влез во политичка партија
2. Екстерно тестирање за сите во државна администрација

Крај!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom