Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Не студирај, гласај за друга партија, протестирај...
о.о Сеа глуп се праиш? :pos:
Мислев дека дискутираме. Ти реплицирав, си ми цитирал една реченица и си ми пишал Протестирај..
:pos:

Фала еј :) за советот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
о.о Сеа глуп се праиш? :pos:
Мислев дека дискутираме. Ти реплицирав, си ми цитирал една реченица и си ми пишал Протестирај..
:pos:

Фала еј :) за советот.
Цел пост ти е составен од истото, дека не ти е гајле за државата, луѓето во неа, туку дека ти е битно за тебе и твоите обврски и задолженија према факултетот. Нема врска дали ќе ти го цитирам цел пост, кога доволна ти е реченицата, јадрото на твоето мнение да го најдеме. А тоа е тоа. Јасно ми е што те засега, ете ти можност да си се избориш за правото, кога ако не сега, нели?

Крај-краева, каков народ - таква држава.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Цел пост ти е составен од истото, дека не ти е гајле за државата, луѓето во неа, туку дека ти е битно за тебе и твоите обврски и задолженија према факултетот. Нема врска дали ќе ти го цитирам цел пост, кога доволна ти е реченицата, јадрото на твоето мнение да го најдеме. А тоа е тоа. Јасно ми е што те засега, ете ти можност да си се избориш за правото, кога ако не сега, нели?

Крај-краева, каков народ - таква држава.
Баш. Рики што се тиче мени, од кога ќе си го завршиш факултетот запиши се одново и пак преполагај си ги иситите испити, имаш таа слобода искористија бе брат, не ги тупи сите.
За кое право да се борам? За утре Латас да ме става у екипа со деликвенти и платеници на контра организации? За еден Заев да си ги зима сите акции како свое дело?
И ако има некаков протест, со твоиве постови ти не увери дека никогаш нема да им се придружиш на своите колеги.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Кој сака тука нека дојде и Сорос и Масони и ЦИА неможат да организираат студентски протест кога ќе те уценуваат со 2000 денари стипендија, место у студентски дом, работното место на родителите. Ало сите ги знаат студентиве по штабовиве, коа имаше избори за студентски парламент ми се јавуваат за кој ќе гласате, за мајка ти ќе гласам. Кој кур е студентскиот парламент? Ноктот од прстенцето на десната рака на гебелсовата машинерија.
Јас само во ММФ и нејзините стенд бу аранжмани верувам, ама тогаш ќе биде too fucking late,

Инаку на темата, останав со подзината уста, не ми се верува. На крајот на краиштата не се работи за тестирање на знаење, се работи за контрола. Ако си против власта, а си студент лесно може да паднеш на испитот и толку од твојата иднина, која ионака ќе ја немаш во оваа држава.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Се прејал баклави незнае што збори .
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.145
Јас напишав за она што генерално го знам. Имало исклучоци, се извинувам. Значи факт е дека и ти на правен и јас на финки, ќе треба да вложиме натчовечки напори за да се спремиме за овој "испит". И не само ние, реално тоа ќе важи за сите студенти на државни факултети. Јас сум сигурен дека и овие што на темава се чукаат во гради дека учеле и дека "нема" да имаат проблеми нема да бидат толку сигурни кога ќе треба 20 книги да повторат ? Или тие можеби од скрипти учат ? Не знам за нив, ама за себе си знам дека ако задачите бидат на исто рамниште на оние кои сум ги полагал/решавал на колоквиуми (затоа што ќе бидат од НАШАТА СФЕРА И БАЗЕНОТ НА ПРАШАЊА НА КОИ НИЕ СМЕ ПОЛАГАЛЕ) ќе си имам огромни проблеми со положувањето.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Зарем навистина мислат дека има во државата еден способен што ќе знае да состави тест со кој меродавно ќе провери знаење на студентите?!
Ова ми е омилен дел:
Сакаме испитот да биде двапати за студентот ако не положи по втора година да знае дека не може да продолжи понатаму, да не троши време, ниту пари, истакнал Адеми.

Дека нели малце пари се потрошија да не натераат масовно да се запишуваме, сега мора малце да трошат за да не натераат да се откажеме.
кои ќе им работи во новоотворените фабрики ЗА СИТНА ПАРА?
ако немаш факултет сакаш- нејќеш ќе бидеш принуден да им р’баш , а вака со факс не си глуп да прифатиш и плус тоа увидоа оти скоро сите дипломирани им заминуваат во странство- та решиле принудно да ве задржат, и унаказат за цел живот:pos:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Баш. Рики што се тиче мени, од кога ќе си го завршиш факултетот запиши се одново и пак преполагај си ги иситите испити, имаш таа слобода искористија бе брат, не ги тупи сите.
За кое право да се борам? За утре Латас да ме става у екипа со деликвенти и платеници на контра организации? За еден Заев да си ги зима сите акции како свое дело?
И ако има некаков протест, со твоиве постови ти не увери дека никогаш нема да им се придружиш на своите колеги.
Нема што да те уверувам, директно ќе ти кажам, нема да им се придружам. Зошто би им се придружил? Законот не е во конфликт со моите лични интереси, ниту се осеќам загрозено од истиот. Немам ништо против некој да протестира, само си го искажувам своето мислење. А уште помалце пак верувам дека овој закон е анти-студентите, па да треба сите заедно да се спротивставиме (ова ти го кажувам пошто ми делува дека ти така мислиш). Пак ќе речам, немам ништо против ако на некој му смета, али мене лично не ми смета и затоа тука и си ги поставувам аргументите за тоа, па да покренеме некаква дискусија, ипак затоа е форумот. Од друга страна пак, ете ако толку си загрижена за помошта која би им ја пружил на колегите, доколку некој ми пријде со цел да побара помош од мене за да научи нешто што му е тешко и му претставува проблем, тогаш јас, Рики, арогантно, нарцисоидно и самобендисано тврдам дека ќе му излезам во пресрет и ќе му помогнам да го положи овој испит колку што може полесно.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Riki nema da ti smeta pak da trosis vreme na ist materijal da go ucis?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
104
Поени од реакции
156
Е ајде де, да излеземе. Кајгана е најмасовен форум во Македонија. Најмногу членови се од 18 до 28, значи имаме гомило студенти. Ајде - да - излеземе - масовно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Овие мутавиве што прашуваат: "Ова требаше одамна, не знам што се буните? Oд што се плашите?" - Изгледа не го осетиле хоророт од студентскиот живот на своја кожа очигледно, или се партиски партизанчиња. Да го имате тоа искуство немаше да продавате овде прогресивно академски басни. Цута сегде легитимност во системов, па неоспорлива легитимност да очекуваме и од ова..? Се прашувам само кој flavor на нафта го пиете ..??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom