Ќе се намали емитувањето на турски серии?

Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
А зошто би се затварала Сител ако работи како што треба?

И да ја гледавте МТВ, рејтингот ќе и беше поголем, вака рејтингот на Сител и Канал 5 не паднал од небо, народот ги гледа. Џабе се фали програмата на МРТ кога никој не ја гледа.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
нема врска , си имаат стандарт термин , понекогаш е пореметено заради настани кога се пренесуваат ... моментално се во создавање на трет канал кој ќе гласи МТВ 3 и ќе биде пуштен наесен ... се обидуваат да направат баланс во програмата и што повеќе подобрување на програмата .... гледам дека не си воошто во тек :)
А ќе се вика МРТ3 или МРТ2?
Според мене окупираниот МРТ2 треба да биде повторно македонски, а МРТ3 да им се подари на окупаториве.

Што се однесува до домашната продукција, има регулација, односно одреден процент мора да оди во prime-time, додека остатокот во нормалниот термин, од 7:00 до 18-19:00. Нема да може повеќе да се нудат во термини од 00:00 до 06:00.
Но, дали ќе нудат стари макеоднски филмови/серии или ќе снимаат нови, тоа е оставено на самите радиофузери.
 
Член од
8 октомври 2013
Мислења
23
Поени од реакции
77
Не верувам дека ќе ги забранат, а и сметам дека не би требало(иако ми се крева коса на глава од нив) треба да се намалат количински, по извесно време луѓето и така ќе се заситат,(како што се случи со шпанските серии) само се прашувам што ќе следува после тоа. :confused:
Што ми пречи мене кај турските серии:
Синхронизацијата е ужас, од кога почнаа да ги даваат на тв видов по некој епиозда да видам што е и се прснав од смеење, викам кој нормален оваа ке го гледа без смеење и се изненадив кога видов колкава гледаност има,разбирам дека гледаат и постари луѓе што не гледаат убаво ама не знам дали е толку до глумците или до едитирањето ама стварно ко воопшто напор да не вложуваат.
Друга работа што ми пречи кај синхронизацијата е што барем со шпанските серии научивме шпански да збориме, со турскиве синхронизирани серии само гориме мозочни клетки се чини.
Единствентата позитивна работа што можам да ја видам кај турските серии е што барем содржината не е толку предвидлива како кај шпанските серии. (главната хероина е најдоброто суштество што газело по земјата, таа е најубава затоа ја сакаат сите мажи и ја мразат сите жени, таа или некој друг од главните ликови е сиромашен ама ќе се докаже дека уствари потекнува од богато семејство, сите се исповедаат на слугите, секогаш има некоја заводничка што ќе го лаже главниот машки лик дека е трудна да ги раздели од девојката во главна улога, секогаш има некој ненормален лик, некој има амнезија, на крај лошите ликови си го добиваат своето, а добрите живеат среќно засекогаш и слични предвидливи глупости.) Турскиве серии некако како повеќе па да маваат на трагедии и не секогаш имаат среќен крај.
Side note: како и од муабет за турски серии луѓе навлегуваат во политички дебати is beyond me.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.375
Поени од реакции
5.162
So ste se opnale za seriite. Kvalitetna igrana serija od Makedonska produkcija ne e snimena 15 godini. Posledno bese taa Pogresno Vreme....Sega ovie Tvrdokorni, Obicni Lugje sve e toa pickin dim za da se fati nekoj denar da se ispere.
Svesni ste deka Srbija napravi nekolku Telenoveli, Hrvatska, Crna Gora, Turcite rasturija, Bugarite imaat itekako dobri serii...Edna neli ja davaa kaj nas na Kanal 5, Makedonija nema snimeno apsolutno nisto.
Kako be toa nie sme edina zemja koja nema produkcija za izvoz?

Inaku ova bese predlog uste od pred godina - dve neznam kolku ke stapi na sila...Programa od makedonsko podracje ne se podrazbira samo igrana neko i kulturna, zabavna, edukativna.

Nemame ebani talk show-a edno na Alfa i edno na MTV1.....Pejacive album ke izdadat nema kaj da se pofalat ebago.

Nemame politicki emisii. Zamisli od 1991-1992 koga bese prvata emisija vo samosotojna demokratska suverena nezavisna tranziciona Makedonija tako zvana Bez Pricina no so Povod ili taka nesto bese Na celo so JAdranka Kostova pa na daljde Non stop imalo emisii so gosti dueli. Sega toa umre!!!
Posledno bea X/O i Vo Centar i tie umrea i TONCH! Totalen mrak!!!
Snezna Lupevska nesto mele ama toa se socioloski temi.
emisija kade sto dvajca politicari ke sednat da se razdramaat za posle da gi ima na vesti koj sto kazal rekol - Nema!!!
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Добро бе никако неможам да ве разберам. ОД една страна кењате по турските серии, дека тие се шит,дека даваат едно па исто.... а од друга страна зошто се забранувале, не треба да се забранат, што ќе гледаме....?
 
Член од
8 октомври 2013
Мислења
23
Поени од реакции
77
So ste se opnale za seriite. Kvalitetna igrana serija od Makedonska produkcija ne e snimena 15 godini. Posledno bese taa Pogresno Vreme....Sega ovie Tvrdokorni, Obicni Lugje sve e toa pickin dim za da se fati nekoj denar da se ispere.
Svesni ste deka Srbija napravi nekolku Telenoveli, Hrvatska, Crna Gora, Turcite rasturija, Bugarite imaat itekako dobri serii...Edna neli ja davaa kaj nas na Kanal 5, Makedonija nema snimeno apsolutno nisto.
Kako be toa nie sme edina zemja koja nema produkcija za izvoz?

Inaku ova bese predlog uste od pred godina - dve neznam kolku ke stapi na sila...Programa od makedonsko podracje ne se podrazbira samo igrana neko i kulturna, zabavna, edukativna.

Nemame ebani talk show-a edno na Alfa i edno na MTV1.....Pejacive album ke izdadat nema kaj da se pofalat ebago.

Nemame politicki emisii. Zamisli od 1991-1992 koga bese prvata emisija vo samosotojna demokratska suverena nezavisna tranziciona Makedonija tako zvana Bez Pricina no so Povod ili taka nesto bese Na celo so JAdranka Kostova pa na daljde Non stop imalo emisii so gosti dueli. Sega toa umre!!!
Posledno bea X/O i Vo Centar i tie umrea i TONCH! Totalen mrak!!!
Snezna Lupevska nesto mele ama toa se socioloski temi.
emisija kade sto dvajca politicari ke sednat da se razdramaat za posle da gi ima na vesti koj sto kazal rekol - Nema!!!
Може на крај така функционираме ние Македонците, полесно ни е да се жалиме и да кажеме што не чини, отколку да направиме нешто продуктивно,мислам дека длабоко ни е вкоренета идејата дека се што е странско е подобро, ама искрено доста е веќе од ваквиот менталитет, склони сме и да речеме таков ни е менталитет и што ќе правиме така ќе тераме и понатаму. Сами не се прифаќаме а после се чудиме кога никој не не цени. Најжално е што навистина има што да покажеме кога ќе ја надминеме малодушноста, ама тоа се поретко излегува на виделина зошто чекаме одобрување од некој друг. Сосема се согласувам дека се потребни серии,филмови и емисии од Македонска продукција само сметам дека треба малку да се олабави или барем да не се зборува толку експлицитно во сериите и филмовите особено, за Македонскиот идентитет. Нема никого да убедиме ако повторуваме: еј видите ние имаме идентитет затоа што потекнуваме од овој или оној и сме нашите предци правеле она или ова пред толку години,сосема е во ред да го почитуваме минатото, но идентитетот константо се создава т.е гради и менува низ тектот на времето,наместо тоа да понудиме толку добри филмови, серии и емисии што луѓето сами ќе почнаат да се интересираат за оној што ги создал.
Како да сме заглавени во некоја епизода од Зона на Самракот. Доста е веќе!
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.819
Аман де јасно е дека нема да ја затворат не ми се фрлајте, јас реков во некој нормален свет ако би функционирале законите овие две гомненици нема да постојоат.
А и читам единствена што ги подржува шител и анал 5 е Дијаманте па така да ебати темата, народот ги гледал точни биле, па што.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Под а) има веќе ваква тема и оваа ќе биде споена со истата.
Под б) МОРА ЛИ СЕКОЈА МОЖНА ТЕМА ДА ЈА ОТВАРАТЕ ВО ОПШТИ МУАБЕТИ ИАКО Е И ПОВЕЌЕ ОЧИГЛЕДНО ДЕКА НЕ Е ЗА ТАМУ??

Македонско новинарство level веста е стара речиси две години, ама дај пак ќе ја споделуваме, дека нели, ние сме новинари.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.653
Поени од реакции
23.688
So ste se opnale za seriite. Kvalitetna igrana serija od Makedonska produkcija ne e snimena 15 godini. Posledno bese taa Pogresno Vreme....Sega ovie Tvrdokorni, Obicni Lugje sve e toa pickin dim za da se fati nekoj denar da se ispere.
Svesni ste deka Srbija napravi nekolku Telenoveli, Hrvatska, Crna Gora, Turcite rasturija, Bugarite imaat itekako dobri serii...Edna neli ja davaa kaj nas na Kanal 5, Makedonija nema snimeno apsolutno nisto.
Kako be toa nie sme edina zemja koja nema produkcija za izvoz?

Inaku ova bese predlog uste od pred godina - dve neznam kolku ke stapi na sila...Programa od makedonsko podracje ne se podrazbira samo igrana neko i kulturna, zabavna, edukativna.

Nemame ebani talk show-a edno na Alfa i edno na MTV1.....Pejacive album ke izdadat nema kaj da se pofalat ebago.

Nemame politicki emisii. Zamisli od 1991-1992 koga bese prvata emisija vo samosotojna demokratska suverena nezavisna tranziciona Makedonija tako zvana Bez Pricina no so Povod ili taka nesto bese Na celo so JAdranka Kostova pa na daljde Non stop imalo emisii so gosti dueli. Sega toa umre!!!
Posledno bea X/O i Vo Centar i tie umrea i TONCH! Totalen mrak!!!
Snezna Lupevska nesto mele ama toa se socioloski temi.
emisija kade sto dvajca politicari ke sednat da se razdramaat za posle da gi ima na vesti koj sto kazal rekol - Nema!!!
Ние треба да зимаме идеи од комшииве,а не нивните емисии да ги пренесуваме тука...На пример да се напраи македонска верзија на хрватската ``На рубу знаности`` ке биде мн јака ствар ,наместо папгаливе политички да ги слушаме ;)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Па следат избори оваа година. Па така гледано, зашто да им се сервираат турско-индиски серии, кога може ППП (платена политичка програма). Кога ќе заврши таа фарса наречена избори, пак ќе биде истото. Каде и да пуштиш турски серии. А за тоа дека ќе има македонски, поидиотска серија од 'Од денес за утре' со пропалитетот од пејач и survivor-ка нема. Па и серијата ИтарПејо која е снимана во минатото е подобра. Поисплатливо им е да даваат Премиер лига отколку серии.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.161
Поени од реакции
7.711
Tреба да се намали малку со сериите без разлика дали се турски,индиски,амерички,јапонски....

Да се направи баланс на една телевизија две нека има турски две нека има од други земји и две македонски .Кога ќе завршат две серии или ќе заврши една сезона од една држава да има пауза најмалку 2-3 месеци за да ни олади главата малку ,да не не напнат премногу.

Кога се во прашање македонските тв серии ,не да бидат репризирани оние народни приказни и приказни со Пејо,туку скроз некој нови да се направат серии.Новите серии да бидат направени од некој наши познати режисери (Милчо Манчевски,Дарко Митрески,Лабина ....) владата да им даде субвенции ,како што сега еве ќе даваат за македонскава музика. Тв сериите да бидат со било каква тематика само да избегаат малку од темите за Гоце Делчев ,Итар Пејо ...

Старите тв серии како Народните приказни со Колозов и Шенка ,а и овие поновиве приказни па и ред други серии од МТВ 1 (Само ќе ги замолам не овие новиве со Пејо бидејќи немаат никаква содржина) нека ги дигитализираат и нека ги стават или на ДВД или на некој сајт ,ама поарно е на ДВД да се продаваат ,а тие ДВД-цд-а на кој ќе има Народни Македонски Приказни да се даваат по основниве училишта заедно со Наш Свет (ако постои сеуште тоа списание) па после да ги дискутираат на некој час приказните помаливе деца .


Така мислам јас дека ќе биде подобро.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.819
Јас сакав да кажам исто и за старите приказни на МТВ, зошто некој ги категоризирал во образовни?
Ѓаол Ванус и слични ефтини измислици не можат да се наречат образовни.
 

K2K

Член од
9 февруари 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Turski serii so zakon bi zabranil.
Добро бе, може малку да мислите пред зборувате!? Друга работа е да не ти се свиѓа нешто, а сосема различна е да сакаш истото да е "забрането со закон" оти на тебе не ти се свиѓало. И јас не ги сакам серииве, но попрво би ги подржал ретардите што ги гледаат отколку владата, доколку сака да ги цензурира истите. Денеска ќе забранат турски серии, утре вести со потекло од странство, и задутре сме Северна Кореја.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Шпански серии во Македонија имавме околу 10 години па ги прекинаа на локалните телевизии, а првата турска беше шехерезада во 2009 значи интензивно веќе 5 години турски серии па ке видиме до кога ке ги има, така е кога некој не знае за доста, а македонски серии за овие 23 години дали има едно 15 и во иднина освен некои народни приказни нема ништо да се снима немаме ние капацитет за серии и филмови кај нас на македонски јазик само вести може да се снимаат ништо друго сепак од друга страна кој не сака канал со турски серии ете може да гледа телма, алфа, мтм, бтр и толку за жал, едино во другите градови што имаат некои канали што ги нема кај нас можеби имаат поинтересна програма
 

Kajgana Shop

На врв Bottom