Ќе се вика, ќе се вика.. како!?

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Имам постар брат, и кумот сакал да го крсти Гоце пошто многу го сакал тоа име, ама моите сакале друго име, и да не им крши атер им рекол „Добро, ова нека биде по ваша желба али, другото без разлика машко женско ќе се вика Гоце!!!” :pos: и така сум го добил името 3 години пред да се родам :)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
The`bItCh напиша:
Ви се раѓаат дечиња. Малечки, убави, слатки.. Нормално е додека жената е бремена да се кажуваат имиња. Ако е женско ќе се вика вака, ако е машко ќе се вика така. Ќе го крстиме по татко ми, ќе го крстиме по баба ми, по мајка ми итн, итн..

За тие што имаат деца: Како ги добиле вашите деца имињата? Ги крстивте по мајка, татко, баба, дедо? Кумот го кажа името? Вие му предложивте некое име..? Можеби детето ви е родено на некој празник - па заради тоа го добило името? Родено е во мај - па затоа се вика Маја, родено е јули - па затоа се вика Јулија и слично. Ме сфаќате нели?:icon_lol:

За тие што немаат деца: Како вие сте го добиле вашето име? Крстени сте по некого? Вашето име било идеја на кумот? На некој од родителите можеби?:coffee:


П.С. Не ми текнуваше посоодветен наслов за темава, па затоа вака ја крстив. Ако некој има подобра идеја нека предложи па менувајте. Мене не ми текнува ништо.:(

Го пренесувам првото мислење со кое е отворена темата,за да видите на што се однесува.:)
Откако се потсетивме,шо е темава уствари,ајде сега на темата,инаку...:pishtoldz
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Ja mislam najdobro e bebeto da izbere

Ke si gi napiste iminjata za deteto na nekolku livcinja ke mu gi ostavite pred nego koe livce prvo ke go zeme taka ke se vika.


So mislite ???

inace ja po dedo mi Rade
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
313
Поени од реакции
0
GarDiaN напиша:
Ja mislam najdobro e bebeto da izbere

Ke si gi napiste iminjata za deteto na nekolku livcinja ke mu gi ostavite pred nego koe livce prvo ke go zeme taka ke se vika.


So mislite ???

Добро е тоа многу ама треба да се напишат поубави имиња а не некој закцани!
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Filip99 напиша:
Добро е тоа многу ама треба да се напишат поубави имиња а не некој закцани!
so se grizis za iminjata toj ke izbere edno takada posle ako ne mu se sviga samo neka si ja krsi glavceto :tapp: :tapp:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Јас сум крстен по дедо ми. Татко ми така сакал, и то.:icon_mrgr
 
Член од
23 февруари 2006
Мислења
22
Поени од реакции
2
Jas sum si krstena po babite-(Olivera i Vera)....OLIVERA kako i da e vo naseto semejstvo se podnovuvaat iminjata so generacii,inaku onaa baba sakala da mi go dadat imeto Maja ili Ivana,ali ne kazala....:toe:
 
Член од
10 јули 2006
Мислења
77
Поени од реакции
0
Masko ime moze Antonio , David , a najmnogu sakam Fernando :)lol
a zensko: Gabriela , Sofija, Darinka ...:)
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Ja sum krstena Natalija, po tetkata na tatko mi. Ina4e majka mi sakala da me krsti Jelena, ama dodeka bila u bolnica so mene (poso sedela nedela dena radi rizi4noto poroduvanje), tatko mi otisol u mati4no i me krstil Natalija, bez majka mi da znae. I taka....
Ina4e ako imam deca, zdravje Boze, sakam da gi krstam so iminja sto zavrsuvaat na -nja, na pr. Anja, Sanja, Tanja, Nemanja(ako e masko), Sonja...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Jas sum krsten stefan zs nemam poima od kaj doga ova nieden od moja familija nema ime stefan.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
моето име сум го добила по бабами надежда а јас се викам надица. инаку децата што ке ги родам сакам да ми се викаат ако е женско ангела,миа или никол. а ако е машко сакам да се вика иван или кристијан-кико
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Mi se dopagaat bibliski iminja za maski a za zenski pretezno italijanski.
Ako vi se potrebni predlozi, kazete.:) :) :)
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Родена сум у мај и затоа Маја ме крстиле брат ми така сакал
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
ако имам син ке се вика или лео или тео посо многу сакам кратки иминја а ако биде зенско ке се вика теа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom